N.- Brabantsche Mij van Landbouw NATIONALE ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU. KRING OOST- EN MIDDEN-BRABANT AFDELING WOUDRICHEM RONDOM DE BOERDERIJ VEILIN GBER1CHT 789 DINTELOORD: Woensdag 30 November van 121 uur, Hotel Rijn. (Vervolg) Het mengvoedervraagstuk in deze tijd. Uit de causerie van Ir Cornelissen, die wij vorige week beknopt weergaven, bleek overduidelijk het grote belang van de C.L.O.-contröle. De veehouder weet daarmee waarvoor hij zijn geld uitgeeft en wat hij koopt. Het vermelden van de samenstelling op de label is daarbij van belang voor de boer, niet voor de fabrikant. Op deze inleiding volgde een uitvoerige gedaeh- tenwisseling, waarbij het volgende nog naar voren kwam. De heer Rittman stelde de invloed van de kwali teit van het grasland aan de orde, i.v.m. het bij voeren van melkvee in de weide. De kwaliteit van het grasland speelt inderdaad een grote rol. Op een intensief gevoerd bedrijf met een dichte veebezet ting echter is bijvoeren van eiwitarme koekjes (z.g. weidekoekjes) gewenst. Ook wat rogge of pulp kan bijgevoerd worden, het gaat hierbij vnl. om de zetmeelwaarde. Ook iit de herfst is bijvoeren nodig, vooral wanneer de dieren in een oude weide lopen. Plet is voorts gewenst in de weide likstenen op te hangen. De heer Soethout informeerde naar de vetvoor- ziening voor de rantsoenen van melkvee met 812 1. melk. Voor deze koeien speelt de vetvoorziening niet die grote rol. Wel echter bij hoge productie. Spreker wees n.a.v. een vraag van de heer De Vette er op, dat bij het samenstellen van rantsoe nen rekening gehouden wordt met het gewicht van de dieren. De heer Van Heijst bracht de invloed van de voe ding op de drachtigheid en de grootte van de worp ter sprake, vooral wat betreft zeugen. Een goede voedingstoestand is voor deze dieren zeer belang rijk. Wat betreft de grootte van de worp speelt echter vooral de erfelijke aanleg een rol. Naar aanleiding van een vraag over antibiotica deelde spreker mede, dat dit eigenlijk geneesmid delen zijn met een bacterledodende werking. Zij kunnen stimulerend werken op de groei der dieren en worden vooral in Amerika veel toegepast. In ons land is dit echter verboden. Het is nog niet uitgemaakt, of de e.t. nadelen van het gebruik van deze stoffen niet groter zijn dan de voordelen. De heer Van Heijst informeerde naar de waarde van bepaalde praeparaten voor het mesten van kalveren. Dit is meestal voor plm. 80 onder melkpoeder, verder reuzel, vitamine-praeparaten enz. Door de coöperaties worden deze middelen r.iet gemaakt of in de handel gebracht. De kwaliteit van de kalveren is hiermee niet zo goed als met volle melk. Ook kwam het gebruik van tarwe in mengvoe ders ter sprake en de oorzaak van dunne schalen der eieren. Tarwe kan gezien de prijs, gerust in mengvoeders verwerkt worden, uiteraard echter n:et te veel. De oorzaak van dunne eierschalen kan tekort aan mineralen zijn, vaak speelt echter de erfelijke aanleg hierbij een rol. De voorzitter bracht na de uitvoerige behande ling der gestelde vragen ir Cornelissen dank voor zijn leerzame causerie, waarna nog enkele huishou delijke punten werden behandeld. Allereerst kwam hierbij het landbouwblad aan de orde. Ingevolge een vorig jaar genomen besluit zal dit punt thans opnieuw aan de orde komen in de e.v. Hoofdbe stuursvergadering. Waardering werd uitgesproken voor het Zeeuwsch Landbouwblad. Dit blad kan echter voor de zandbedrijven te weinig bieden, daar het merendeels op het kleigebied is afgestemd. Bovendien werd de wenselijkheid naar voren ge bracht, dat de K.N.L.C.-organisaties in één blad samenwerken. Besloten werd 'bij het Hoofdbestuur nogmaals aan te dringen op combinatie met „De Landbode". Wat betreft de Mij. van Welstand werd besloten om pachtzaken alleen in georganiseerd verband via de hiertoe ingestelde commissie te behandelen. Hierna kreeg de heer Wolbers, medewerker van het O.B.F. en tevens Drentse boer, het woord. Deze gaf een uiteenzetting van de werkwijze van het Onderling Boerenverzekeringsfonds, waarmee de N.B.M.L., nauwe betrekkingen onderhoudt. Door de heer Van Liere werd tenslotte nog ver zocht, de aardappelfondsvorming op de e.v. Hoofd bestuursvergadering aan de orde te stellen, wat door de voorzitter werd toegezegd. Niets meer aan de orde zijnde, werd hierna de vergadering door de voorzitter met een woord van dank gesloten. Zij die nadere inlichtingen wensen op het gebied van oudedagsverzorging (levens- en pensioenverze- keringen, studieverzekeringen) kunnen zich hier voor steeds in verbinding stellen met het secreta riaat der N.B.M.L., Stationslaan 4 te Zevenbergen. Opening- Iandbouwcursus. Voor de te houden cursus in „Veeverloskunde", die door bemiddeling van de afd. Woudrichem van de Noord-Brabantsche Mij. van Landbouw, door de heer P. Zegwaard, dierenarts te Andel, zal worden gegeven, gaven zich 20 personen op. Bij de opening die Maandagavond in Café Groene- veld plaats had en waarbij het bestuur tegenwoor dig was, sprak de voorzitter de heer C. M. Schaap een woord van welkom. Terugziende op de cursussen van de voorgaande jaren stond het voor hem vast, dat ook deze cursus onder bekwame leiding van de heer Zegwaard zal slagen. Een der cursisten vroqg het bestuur er aandacht aan te willen schenken, dat de opening van de Cursus in 't vervoer niet gelijk valt met de St. Maartenspaardenmarkt te Gorcum. Deze vraag die met humor doorkneed was, sloeg direct in en de voorzitter verklaarde zich dan ook bereid, gaarne hieraan de secretaris te zullen herinneren. Na dit officiéél gedeelte, volgde de eerste les van deze cursus. H. DE LORM, secretaris. DE WESTHOEK. Het pessimisme over de bietenoogst 1955 is ook bij de V.C.S. fabrieken verdwenen, want men heeft een halve leveringstermijn opgeschoven naar ie andere week. Op de boerenerven zitten nog flinke hoeveelheden bieten te wachten om weggebracht te worden. Wanneer deze lang zitten zal dit het sui kergehalte zeker niet ten goede komen, maar het is nu eenmaal niet anders en men kan toch niet tot het laatste wachten om de bieten in de grond te laten staan. Wanneer we enkele ervaringen van de bieten- oogst eens mogen weergeven, dan zouden we dit kunnen doen als volgt: „Mechanisch rooien is zeer wel mogelijk gebleken en zal ook wel noodzakelijk worden!" Nu mogelijkheid en noodzakelijkheid beide aan wezig zijn lijkt mij de tijd gekomen dat de fabrie ken voor de koptarra andere normen gaan aanleg gen. Wanneer iemand te licht kopt vindt hij hier van toch ook de terugslag in het suikergehalte? De fabrieken zullen deze koptarra wellicht zo streng hanteren om dat te veel loofresten bezwaar lijk zijn voor de snijmolens. Verder zouden we nog willen opmerken dat de rooimachines die het bie- tenloof loodrecht op de rijrichting in ruggen leg gen, deze methode misschien iets moeten wijzigen, omdat wanneer het loof op deze manier tamelijk dik komt te liggen, het al spoedig tot rotting kan overgaan. Het systeem dat o.a. op de Catchpole ge probeerd wordt n.l. een rij of drie bietenloof op een rug lijkt me juister. Het loof blijft dan beter bruik baar en houdbaar, zolang het op het land blijft liggen. Men maakt er zich met het bietenloof tegenwoor dig wel graag gemakkelijk vanaf en men redeneert dan dat men het volgend jaar weer zoveel mud gerst meer dorst, omdat het bietenblad op het land is blijven liggen. Ontegenzeggelijk heeft bietenblad een behoorlijke bemestingswaarde. Maar dat de be- mestingswaarde even groot is als de opbrengst die er van verkregen wordt wanneer het goed vervoe- derd wordt, dat meen ik toch te moeten betwijfelen. Het melkvee staat al enkele weken op stal en met het minder druk worden van de werkzaam heden kunnen we onze aandacht ook wat meer aan het vee besteden. Dat we dit doen As zeker de moeite wel waard. Wanneer we onze blikken zo eens de Westhoek laten rondgaan, dan zit daar behoorlijk goed vee. Wanneer we dan echter naar de herkomst vragen blijkt dat de beste dieren meestal van elders komen. Vooral na de ramp is veel goed vee naar hier ge komen. Dat moet zo blijven, maar reeds bespeuren we achteruitgang bij ons jongvee. Het blijkt dat in de meeste gevallen niet over de juiste vaderdieren is beschikt. En als het nu was, dat we geen prima vaderdieren hadden in onze streek dan was het wat anders maar de K.I. Wagenberg beschikt over prima materiaal en wanneer ik goed ben ingelicht is het dit jaar met de bevruchting ook stukken vooruitgegaan. Willen we dus goed vee houden, dan in de eerste plaats ook goede vaderdieren benutten. Veiling Drunen d.d. 21 November j.l. Appelen 1067 ct. per kg; peren 844 ct. per kg; andijvie 6—26 ct. per kg; boerenkool 410 ct. per kg; rode kool 410 ct. per kg; savoye kool 411 ct. per kg; witte kool 36 ct. per kg; kroten 410 ct. per kg; knolrapen 49 ct. per kg; prei 917 ct. per kg; spinazie 1228 ct. per kg; spruiten schoon 4075 ct. per kg; spruiten vuil 2055 ct. per kg; tomaten kas 2099 ct. per kg; uien 1026 ct. per kg; waspeen 815 ct. per kg; wortelen BC 47 ct. per kg; witlof 5088 ct. per kg; bloemkool 936 ct. per st.; bospeen 1018 ct. per st.; knolselderij 213 ct. per st.; sla 312 ct. per st. Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek. 22 November 1955 Het was Zaterdag gezellig en vol bij de jaar lijkse toneeluitvoering der Plattelandsvrouwen. Het was één grote familie, zei de presidente, we kennen er dan ook verscheidene van, en naar ze vertelden, hebben ze er allen van genoten. Het stuk was van geheel andere strekking, dan we gewoon waren, doch men moet elk wat wils geven, al geven we de voorkeur aan een stuk met meer diepte. Willem en Plone waren ook geweest en Plone zei tegen Willem: „De mannen bin der niet te best ofgekommen". ,.Jae, das waar, in 't eeste", zei Willem, „maer in 't leste wierd het toch een geliek spil 11". Het is toch een prestatie van die plattelandsvrou wen om zo'n publiek bij elkaar te krijgen, pet af, waar is waar. Het suikerbietenwerk begint naar 't eind te lo pen, de laatste percelen zijn gerooid en wachten nog op 't transport. De bietencampagne 1955 is wel vlug klaar gekomen, alles is ook meegelopen. Mens, dier en trekker hebben er veel minder van geweten dan vorig jaar; ook het land heeft veel minder geleden. We hebben vorige week nog gegist, hoe het kwam, dat het suikergehalte zo laag was, niette genstaande de droge zomer. Uit het radiogesprek van vorige week hebben we kunnen beluisteren, dat het de nachten waren, die dit gedaan hebben. Het is toen te warm geweest 's nachts. Daar hadden we nooit aan gedacht, dat de bieten nog werkten, terwijl wij sliepen. Ja, het moest een oorzaak hebben en die weten we nu. Het ploegwerk schiet ook best op. Het is zo'n mooi gezicht, de akkers netjes omgeploegd te zien liggen. Het geeft ook zo'n gevoel, dat alles klaar raakt. Het ligt alles fijn drooggeploegd en dat is heel wat waard, het kan nu heel wat water ver zetten. Het landwerk raakt zodoende klaar en het winter- onderhoud van de aardappels en mangels vraagt onze aandacht. Tegen December kan er van alles gebeuren. We kunnen onverwacht vorst krijgen en voorkomen is beter dan genezen... (Advertentie.). Bij de Nederlandse boer is het bedrijf in goede handen. Hij kent zijn vak en weet van aanpakken. Maar niemand is zéker van zijn handen. Daarom is het lot van een boer derij,' de mensen die er wonen en werken, de veestapel en nog zoveel méér eigenlijk, alleen dan in goede handen als er ook voor de toekomst gezorgd is. Daarbij kan de NATIONALE U helpen. Duizenden handen staan in dat grote bedrijf klaar om de zekerheid te geven die één paar handen ^alleen, nooit veroveren kan. Niet voor niets hoort men vaak zeggen Zekerheid, een Nationale traditie! In een aantrekkelijk boekje met veel foto's, wordt over het Nederlandse boerenbedrijf en de zorg voor de toekomst veel verteld. Het heet: „Het wisselen der seizoenen". Als U deze onderstreepte woorden even op een briefkaartje schrijft en met Uw naam en adres aan ons zendt, sturen wij U dit boekje gratis en zonder enige verplichting toe. LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. SCHiEKA.DE' 30 ROTTERDAM TEt' 82 700

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 13