ZO ZOU IK HET DOEN ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Uit de vergadering van de PROVINCIALE RAAD STEEK VASTE STEKKEN. 786 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Redactie: A. C. fireure, C. J. 'r. Damme, M. de Jager, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Contributie voor 1956. Besloten werd deze vast te stellen op 6,per persoon, met dien verstande, dat de mogelijkheid wordt opengesteld om reductie tot 3,per persoon te krijgen voor personen, die komen uit gezinnen met meer dan 2 leden. Deze aanvragen moeten worden in gediend door de betreffende afdelings besturen en worden door het Hoofdbe stuur beoordeeld. Provinciale Commissies. fn de provinciale commissies worden de volgende wijzigingen aangebracht: Technische commissie F. Dees, „Herenhoeve", Wissekerke. Er blijft een vacature voor Schou wen. Toneelcommissie J. Dees, Kanaaldijk, Terneuzen. Financiële commissie. In de financiële commissie werden voor het boekjaar 1956 de volgende leden aangewezen A. Lampert Pzn., Biggekerke; A. Dek ker, Zaamslag; A. in 't Anker, Schore. Kaderdagen. Deze zullen op 1, 2 en 3 Maart wor den gehouden te Vlissingen onder het motto: „Wij en de wereld waarin wij leven". De deelnemersprijs zal waarschijnlijk wel lager gesteld kunnen worden dan in voorgaande jaren. Muziek- en toneelconcours. Besloten wordt dit te houden op Za terdag 11 of Zaterdag 18 Febr. in „De Prin9 van Oranje" te Goes. De inschrij vingen moeten in principe binnen zijn vóór 1 December. Met de verdere ge gevens kan men echter nog wel enkele weken wachten. Uitwisseling. Aan de lijst wordt ter vergadering de laatste hand gelegd. Deze zal zo spoe dig mogelijk aan alle afdelingen en be stuursleden worden toegezonden. ZO ZOU IK HET DOEN. (Vervolg van 4e kolom.) .een tot in alle puntjes verzorgd pro gramma is niet voldoende. Er moet ook vriendschap zijn en een goede sfeer wil alles gelukken. Verschillende kleinig heden kunnen dit in de hand werken. Men moet er voor zorgen, dat het wer kelijk gezellig in het clublokaal is en moet alles vermijden wat stijfjes ver gaderen aandoet. Nieuwe leden moeten direct opgeno men worden in de vriendenkring. Maar om een ieder zo veel mogelijk bij de zaak te betrekken, lijkt mij een goed programma, waar men werkt met nieuwe methoden, zoals praatkring en sociodrama, een uitstekend middel. En daarom: past nieuwe methoden toe, laat een frisse wind waaien en steekt vaste stekken. Z. P. VI. HET is een feit, dat het in deze tijd een hele toer is, om als bestuur van een Z. P. M.- of L. J. G.-afdeling, de vereniging zó te leiden, dat er op elke bijeenkomst een leerzaam en tevens boeiend programma „voorgesteld" kan wor den. Dit is vooral een moeilijke opgaaf voor het -bestuur van een afdeling, die uit leden bestaat waar weinig „fut" in zit. Want wil zo'n club nog een lang bestaan genieten, dan moet het bestuur de moeilijke kunst verstaan om voor allerlei dingen belangstelling te wekken, waar deze leden aanvankelijk geen be langstelling voor hebben. Vooral in deze tijd is dat niet gemakkelijk, omdat er zo machtig veel dingen zijn, die de aandacht van de jongeren afleiden. Maar hier staat tegenover, dat er in deze tijd veel mogelijkheden zijn, ook juist om het programma van Z. P. M.- en L. J. G. aantrekkelijk te maken. Daarom en ook omdat er in de L. J. G. nog vele zwakke plekken zijn in de z.g. verenigingstechniek, willen wij als redactie enige voorlichting geven voor zo'n vergaderprogramma, dat vol afwisseling dient te zijn. HOE PAKKEN WE DIT AAN? Hoe kunnen we als vereniging gaan profiteren van deze nieuwe mogelijk heden? En wat zijn die nieuwe moge lijkheden dan, zult U zich afvragen. Wil men ëen programma met afwis seling, dan is de eerste eis, dat het be stuur van te voren „vaste stekken" steekt. Er zouden minder mogelijk heden verloren gaan, wanneer het be stuur van tevoren een soort van sche ma opstelt met wat er zoal in het ver gaderseizoen kan en moet gebeuren. Bij het opstellen van zo'n programma moet dan speciaal op twee punten worden gelet. Ten eerste, dat er voldoende afwisse ling is van de te behandelen onderwer pen, zodat alle kanten van het doel en streven naar voren komen. En len tweede moet er-ook afwisse ling zijn in het opdienen, waarbij ons verschillende methoden ten dienste staan. Zoals „open forum", praatkring, discussiegroepen, sociodrama, filmstrip, sprekers enz. VOL MET PLANNEN. Wanneer de bestuursleden naar de bestuursvergadering stappen zit hun hoofd al vol met allerlei plannen. En ik stel me zo voor, dat ze wanneer ze rond de tafel zitten beginnen met het eerste punt, om voldoende afwisse ling te krjjgen in de te behandelen on derwerpen. Dat dit eerste punt niet in „kannen en kruiken" is bij het eerste kopje thee of koffie, is zonder meer duidelijk. Maar de voorzitter, die ik fantaseer, is lang niet van „Lotje ge tikt" en zo kornt hij, bijgestaan door z'n naaste medewerkers, cOt het vol gend resultaat. Hij zegt, terwijl hij z'n „zoveelste" op steekt: „Dus de eerste avond houden we in September. Jan verzorgt dan een vrij onderwerp wat zeer waarschijnlijk in het vaktechnische vlak zal liggen. Verder is er op deze avond een praatje of beschouwing over de gehouden ploeg- wedstrjjd. Ook wordt op deze avond het programma uit de doeken gerold, terwyl dit alles afgewisseld wordt met hersengymnastiek en een paar decla maties. De tweede avond staat in het teken van 't gezin en is gecombineerd met de Z. P. M.-afdeling. „Nederland bouwt aan zijn toekomst" is het thema waar in dit seizoen twee avonden aan wordt besteed. De eerste in November, waarbij een filmstrip wordt vertoond over de Noord-Oost Polder, en de volgende in April, waar speciaal de aandacht wordt gevestigd op het „Deltaplan", wat dan in de Tweede Kamer wel behandeld zal zijn. In December is er van alles mogelijk. We zullen een beroep doen op twee leden om in 't kort iets weg te geven over het afgelopen jaar. Verder een ontspanningsprogramma i. v. m. Sint Nicolaas. In Januari stellen we het „Land- arbeidersvraagstuk" aan de orde, ter wijl deze avond ook in de sfeer moet zijn van het nieuw begonnen jaar. De daarop volgende vergadering is weer gecombineerd met de Z. P. M. Een Z. P. M.-ster houdt dan een inleiding over: „Hoe en wat lezen wij?" en een L. J. G.-er verzorgt dan een boekbe spreking. Voor de avond in Maart kunnen we één van onze leden, die deelgenomen heeft aan de discussiegroep van de Coöperatie, vragen om een inleiding te verzorgen over de landbouwcoöperatie en haar doel. Voor Mei vragen we een assistent van de R. L. V. D. en in Juni hebben we weer een gecombineerde avond met de Z. P. M. Een ieder werkt dan aan deze laatste avond mee, want dan hebben we een voordrachtenwed strijd". EEN GOED EIND OP WEG. Tot zover dan deze voorzitter, die al een goed eind op weg is om een ge- variëerd programma vast te stellen. Maar hoe werken wij dit nu verdér uit? Wat die eerste avond betreft dus die vergadering in September valt weinig meer te zeggen. Alleen nog dit: de inleider zal moeten proberen zo duidelijk en practisch mogelijk de stof te verwerken. Zijn inleiding mag in ieder geval niet zomaar klakkeloos overgeschreven zijn uit het één of an dere leerboekje van een landbouw school. Over die gecombineerde avond met de Z. P. M., die in het teken van „het gezin" staat, is wat meer te zeggen. Want voor zo'n avond zijn verschillen de dingen mogelijk, waarvan ik er een paar zal noemen. Men zou b.v. een forum samen kunnen stellen van 2 uit de Z. P. M. en 2 uit de L. J. G., plus eventueel een ouderpaar. Dit forum moet reeds zijn samengesteld lang voor dat die avond begint, opdat zij gelegen heid krijgen zich voor te bereiden. Ook de andere leden moeten vooruit weten, dat dan en dan zo'n avond wordt ge houden, omdat die dan op tijd schrifte lijk vragen bij dit forum in kunnen leveren. Op de vergadering stelt het forum zich op en één van hen begint in 't kort enkele problemen betreffende het gezin aan te snijden. Daarna worden de inge komen vragen behandeld door de ver schillende forumleden. Hierna krijgen de andere aanwezigen de gelegenheid hun vragen af te vuren, die hel forum dan moet beantwoorden. Op deze ma nier ontspint er een gesprek over het gezin, waar, als het goed is, ook een paar ouders bij betrokken worden. Een tweede mogelijkheid voor zo'n avond is, dat men werkt met het socio drama. Een paar gemengde groepen krijgen op de avond zelf een probleem betreffende het gezin, met de opdracht om dit als groep na een korte voorbe reiding te gaan uitspelen. De vergade ring wordt daarna in verschillende praatkringen ingedeeld, die vragen be treffende dit uit het leven gegrepen tafereel te beantwoorden krijgen. Op het eind komt elke groep met z'n ant woorden voor de dag, die dan nog ver der besproken kunnen worden. Voor die avond in November over de Noord-Oost Polder is materiaal te krij gen bij de Directie van de Wieringer- meer (Noord-Oost Polderwerken) Post bus 56, Zwolle, o.a. een boekje van 0,50 „De Noordoostpolder in beeld". Terwijl we de filmstrook „De Noord oostpolder" (no. 58) kunnen bemachti gen bij het Centraal Projectie Instituut, Raamplein 11, Amsterdam. Ook dit programma moet goed voor bereid zijn, vooral door de man, die de zaak naar voren brengt en de filmstrip vertoont. Volgens dit schema hebben we in December een gevariëerd programma. Dan is het de avond, eventueel met pakketjes en gedichtenspel en 2 korte improvisaties over het afgelopen jaar. Denk niet dat zo'n spelavond geen voorbereiding behoeft. Juist op zo'n avond is een goede leiding onontbeer lijk en moet het er stijlvol toegaan. Misschien zijn er ook nog wel afdelin gen, die het wat kinderachtig vinden om een dergelijke avond in verband te brengen met Sint Nicolaas. Maar is het dan niet, dat zo'n gevariëerde avond met wat romantiek en fantasie ook vormende waarde heeft? En dat deze, mits goed georganiseerd en op een stijlvolle manier verlopend, juist het bestrijdingsmiddel tegen de geest van „lang leve de lol" is? Juist om op een stijlvolle en gezellige manier met elkaar samen te zijn, hebben we nog heel wat te leren. Wat het programma van Januari tot Juni betreft, zijn er nog een paar moei lijkheden. Allereerst dat onderwerp over het landarbeidersvraagstuk en ver der de bboekbespreking en het Delta plan. Hiervoor moet men wel Jnleiders hebben met een beetje ervaring, maar men zou ook, wanneer het anders on mogelijk is, een spreker uit kunnen nodigen, die één van die onderwerpen komt behandelen, waarna verschillen de vragen in discussiegroepen bespro ken worden. De voordrachtenwedstrijd behoeft geen moeilijkheden op te leveren, mits men beschikt over voldoende goede voordrachten. Natuurlijk komt er bij een wedstrijd een onpartijdige jury, mooie prijzen en deelnemers, die op een sportieve manier hun beste beentje voorzetten. NIET LETTERLIJK OVERNEMEN' Je zult al wel begrepen hebben, dat dit bovenomschreven programma niet bedoeld is om letterlijk over te nemen. Voor elke afdeling zijn de mogelijk heden weer anders. Trouwens ook dit programma is lang niet volmaakt en er zullen misschien wel afdelingen zijn, die het al beter doen. Maar er zit wel iets in, al zeg ik hetzelf. Want er is zo van alles wat in opgenomen. Er zijn n.l. 2 avonden, die aandacht besteden aan het sociaal maatschappelijke, 2 op vaktechnisch gebied. Verder twee avon den voor culturele vorming, en ook nog een avond met een. economisch onder werp en een varia-avond. Ik ben er vast van overtuigd, dat, wanneer men in deze richting werkt, men een beter programma krijgt dan dat men- aan 't begin van het seizoen alleen een lijst opstelt met namen van personen, die in volgorde een inleiding moeten houden, waarbij men aan die personen overlaat wat zij naar voren zullen brengen. In de praktijk komt het dan hierop neer, dat de L. J. G. alleen aandacht besteedt aan het vaktechnische. En dat is beslist fout, want de vorming van de landbouwjongeren op de verschillende landbouwscholen is toch al eenzijdig technisch. De boeren van straks moe ten later ook als mens in de maatschap pij staan en dan is het niet voldoende om te weten hoe men de hoogst moge lijke winst kan behalen. Het bestuur heeft de leiding en aan hun is de taak om een zekere richting aan het werk te geven. Maar alleen (Zie verder le kolom, onderaan.).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 10