Van boerderij en organisatie „CLIMAX" Aardappelkweekbedrijf BRUST RICHTPRIJS BACONVARKENS OPNIEUW VERLAAGD. ZATERDAG 19 NO\ EMBER 19 5 5. 765 THOLEN EN ST. PHTLIPSLAND. 12 November. Op de gunstige zomer is voor de boer een gunstig najaar gevolgd. De werk zaamheden hebben het gehele jaar een vlot verloop gehad. Dit heeft er dan ook toe bijgedragen dat op vele bedrij ven het landwerk al aardig op gaat schieten. Er is al heel wat geploegd en wanneer het huidige weer nog een week voortduurt, kunnen we op het tijdstip dat U dit leest wel zeggen, dat het werk eigenlek is gebeurd. Natuur lijk is ieder dan nog niet klaar, maar dan zullen het toch meest maar af- maakwerkzaamheden zijn, of een blok je bietenland dat nog geploegd moet worden of iets dergelijks. Er komt nu weer een tijd om te den ken aan onze administratie, aan onze financiële uitkomsten van het afgelo pen jaar, aan ons bouwplan van het voor ons liggende jaar, aan de bemes ting van onze gronden voor het komen de jaar, waarvan men met sommige reeds nu kan beginnen, waarbij we denken aan Thomasslakkenmeel. Dit zijn zo de voornaamste dingen, waaraan men denkt, wanneer de winter voor de deur staat. Maar laten we vooral ook niet vergeten te vermelden het beveiligen van onze producten tegen de komende winter en het ver zorgen van onze landbouwwerktuigen. De gebruikte machines worden steeds groter en ingewikkelder en het onder houd neemt in gelijke mate toe. Goed onderhoud is het behoud voor uw werk tuigen. Hieraan mag het nimmer ont breken. Naarmate de mechanisatie op onze bedrijven voortschrijdt, zal ook de kennis van de boer en zijn knechts daarmee gelijke tred moeten houden, d.w.z. dat van hen steeds meer wordt geëist. En dan te bedenken dat velen de boerenknecht toch nog beschouwen als de man, die slechts staat op de on derste sport van de maatschappelijke ladder! Een voorstelling, die met de loop der jaren steeds manker wordt. Verder dient men met het oog op de veestapel te denken aan een gunstig voederrantsoen. Men dient een bereke ning te maken van het voer, dat men heeft en aan de hand daarvan een voederrantsoen op te stellen voor iedere categorie dieren apart. Wij menen dat dit in de practijk nog te weinig gebeurt. Redenen waarom wij dan ook adviseren eens te praten met de assistenten der R. L. V. D. Zij kunnen U in deze waar devolle inlichtingen verschaffen. Ondertussen is het vergaderseizoen ook weer aangebroken. Zaterdag a.s. trekken wü naar Stavenisse, voor de Kringvergadering. Een ietwat excentrisch punt in onze Kring, vooral voor de „Fluplanders". Maar ieder op z'n beurt, zodat daar niets op tegen is. Bovendien kunnen wij dan tegelijkertijd de herbouw van het zwaar getroffen Stavenisse in ogen schouw nemen. Burgemeester Verburg vertoont zijn herbouwfilm, zodat dit maal ook het cultureele gedeelte op de vergadering niet ontbreekt. Het vak technische deel verzorgt de heer Hoog land die verbonden is aan het Instittut voor Landbouwtechniek en Rationali satie. Al met al een leerzame middag die zeker ons aller belangstelling ver dient. WALCHEREN. 14 November. De werkzaamheden in de bietenoogst schieten al flink op en het weer is deze herfst vrij gunstig om op tijd met al het werk klaar te komen. Met de Weha bietentlichter wordt zelfs nu nog goed werk geleverd. Als regel zijn er in Walcheren met dit werktuig onge- kopte bieten gelicht. Op weinige be drijven heeft men eerst de bieten ge kopt met de kopschoffel en pas daarna gelicht. Dit heeft voor de gemengde bedrijven belangrijke voordelen, omdat het loof dan zeer schoon en volledig kan worden benut voor veevoer. Waarom zou de kopschoffel niet meer worden gebruikt? Is het mis schien omdat we nog te vast zitten aan onze oude manier van bietensteken? Vooral op de lichtere gronden kan men het tarrapercentage met de egge weer binnen redelijke grenzen terugbrengen. De opbrengst der suikerbieten is goed te noemen, hoewel het gehalte in vele gevallen ernstig teleurstelt. De percelen met wintertarwe in Wal cheren hebben een zeer goede stand. De opkomst was regelmatig en in deze zachte herfst heeft de tarwe zich goed ontwikkeld. Voor de talrijke égalisaties die in flink tempo worden uitgevoerd, is het zaak om deze percelgp zo spoedig mo gelijk te ploegen en het land met gips te voorzien. We hopen van harte, dat de égalisa ties snel zullen worden afgewerkt en dat Walcheren eindelijk eens klaar zal komen met zijn cultuurtechnische wer ken. De talrijke aanbestedingen zijn een bewijs, dat de resterende égalisaties met spoed zullen worden uitgevoerd. Het is begrijpelijk dat onze collega's, die nog op talrijke snippers moeten boeren in de oude toestand, nu ook wel eens een behoorlijk perceel willen be werken. Gelukkig is nu het eind spoe dig in zicht, nog even geduld maar. Nu het vee spoedig zal zijn opgestald, verdient het aanbeveling om het gras land nog eens te bewerken met de wei- desleep of kettingegge. Bossen en mest- flatten geven volgend voorjaar open plekken in de zode, met kans op on kruiden. Wanneer het grasland nu kort de winter ingaat kan men volgend voorjaar de beste aanslag verwachten. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 14 November. Telken jare blijkt weer dat velen wanneer de termijnenlevering aan de fabrieken dit niet verhinderde de suikerbieten half November graag ge ruimd hebben. De risico's na deze tijd zijn vele. Strenge nachtvorst kan op treden en belangrijke schade aanrich ten, terwijl een meer aanhoudende vorst zelfs het verder rooien onmoge lijk kan maken. In een natte periode geeft het vervoer van het land steeds meer moeilijkheden, vooral waar steeds meer motortractie op de bedrijven aan gewend wordt. Alleen onder de ge meente Groede kunnen we enkele tien tallen bedrijven tellen waar de paar den verdwenen zijn en alles mechanisch moet gebeuren. Het grote belang van vooral het zware bietentransport vroeg aan de kant te hebben, spreekt hier zeker mee. Er blijft dan altijd nog ge noeg werk over om tot begin December aan de gang te blijven, want wanneer de percelen winterland, welke half September geploegd zijn, wat opslag van onkruid krijgen, is het voorbewer ken een prima middel om zowel het on kruid te doen verdwijnen als een ge lijke ligging der percelen tegen het voorjaar te verkrijgen. Op de bietenrooidemonstratie te Klundert werd ook gedemonstreerd met verschillende bandenwagens. De aangedreven wagen heb ik er gemist en ik ben van mening, dat de aftakas aan de trekker nog een bron van trek kracht is, welke zeer veel mogelijk heden heeft die nog meer uitgebuit kunnen worden. Diegenen, welke met een dergelijke combinatie werken, hebben hierover niets dan lof. Wellicht zou een demonstratie, ge heel aan dit object gewijd, ons nader kunnen aantonen, wat met een kleine verandering aan het bestaande rollende materiaal, verbeterd kan worden. NOOK D-BEV ELAND. 15 November. Het mooie weer van de laatste paar weken geeft aan het herfstwerk een haast feestelijk karakter, 't Is wat waard te kunnen ploegen zonder het water in de vore behoeven te zien sop pen en een genot de bieten niet weinig moeite van het land te kunnen krijgen. En van de weeromstuit staat de Ger- brandy-snor van mijn buurman ook al feestelijk met de punten omhoog. Ver leden jaar was het anders niet veel, bood z\jn gelaat vanwege de neerhan gende snorpunten een haast walrus achtig voorkomen. Verleden week door Bram uit de Slikhoek het vraagstuk van de ploeg- diepte aangetipt, daarbij één en ander meedelend over datgene wat er in dit opzicht gebleken is op de proefboerderij te Heino (Ov.), een bedrijf op het zand. Maar zulk een proef op het zand zegt ons weinig, hoewel Bram uit de Slik hoek uiteindelijk anders had hij niet gewezen op de wenselijkheid - een dergelijke proef op onze Zeeuwse klei op te zetten. En misschien konden we het ploegen wel helemaal maar weg laten, zo overwoog hij. In Groningen is men daar toch al mee begonnen? Wat het eerste betreft, lijkt Bram uit de Slikhoek niet goed ingelicht te zijn, want op de proefboerderijen Zee land en Westmaas liggen proeven, die in dit opzicht helderheid willen ver schaffen, al geven we direct toev dat dit aantal tè gering is. De resultaten, die werden verkregen, zijn verrassend. Want niet alleen het gewas graan, maar ook de aardappelen bleken in het geheel niet te reageren op verschillende ploegdiepi a. En in de practijk is men veelal van mening, dat er voor aardappelen wél diep moet worden geploegd. Bij het gewas suikerbieten werd in twee van de drie gevallen bij diep ploe gen (2535 cm) eën hogere opbrengst verkregen, dan wanneer dit ondieper (1525 cm) gebeurde. Ook voor erw ten sloeg de schaal over naar diep- ploegen. Zonderling is ook, dat de combinatie ploegen en ondergronden, gelijk of lager in opbrengst was dan enkel ploe gen. De uitkomsten nodigen tot voortzet ting en uitbreiding van de proefnemin gen uit, wat zeker niet zal worden na gelaten. Ook zou het niet onnodig zijn het object „niet ploegen" op dergelijke proefvelden in te voeren. ZUID-BEVELAND. 15 November. De maand November wordt ook wel slachtmaand genoemd. Vroeger werd men hieraan vrijwel dagelijks herinnerd daar het doden van het varken met veel geschreeuw gepaard ging; tegen woordig sterven deze een wat zachter dood. Zo wordt ook nu nog zowel bij boer als arbeider veelal een varken in de kuip gelegd, of op de meer mo derne wijze in flessen gestopt. De varkensmesterij beperkt zich b\j ons vrijwel alleen tot eigen gebruik, alhoewel er ook op het kleinbedrijf hier en daar nog wel varkens gemest worden voor de verkoop. Er is een groot verschil hoe dit mes ten plaats heeft. Ongetwijfeld worden hiebij veel fouten gemaakt die het mes ten onnodig duur maken. Zo komt het voor, dat dit alleen met gerstemeel en water 'plaats heeft zonder toevoeging van meer eiwithoudende voedermidde len. Dan is het niet te verwonderen dat de resultaten teleurstellend zijn. Hoe dit dan aan te pakken? De mo gelijkheden zjjn velerlei. Wil men met eigen graanmeel voederen dan is door toevoeging van 3 1 ondermelk, of 0.3 kg ondermelkpoeder reeds een goed rant soen verkregen. Maar ook door toe voeging van 0.3 kg kernvoeder (30 vre) aan het graanmeel is de samen stelling goed. Dit is wel een zeer een voudige oplossing. Verder kan men ook het graan verkopen en mengvoe ders aankopen. Ook met ondermelk, graanmeel en gestoomde aardappelen is met succes te mesten. Neemt dit maar een ondergeschikte plaats in de bedrijfsvoering in, van de voeding van ons rundvee kan dit moei lijk gezegd worden. Hier loopt echter de aard van de veestapel en de beschik bare hoeveelheid voeder zoveel uiteen •van bedrijf tot bedrijf, dat het niet mo gelijk is om hier nader op in te gaan. Wilt U hier meer van weten, dan zul len de assistenten van de landbouw- voorlichtingsdienst bij U graag een voe derbalans samenstellen. Het rundvee heeft bij ons wat de voeding betreft, in het algemeen niet de belangstelling die het toekomt. Toch zijn de resultaten die hiermede verkregen worden mede bepalend voor het finantieel resultaat van het bedrijf. Als dit het geval is, zal de boer die een zo hoog mogelijke winst uit zijn bedrijf wil halen, ook zeker aan dit onderdeel aandacht dienen te besteden. Er zijn dingen in het bedrijf, waar de boer aandacht aan dient te besteden. We denken hierbij aan de wettelijke verlichting van wagens en trekkers. Het gaat veelal niet zonder moeite deze steeds in orde te houden. Soms zijn amateursreperaties noodzakelijk, waarbij je tot de ontdekking kunt komen, dat niet alleen de daarvoor be stemde, maar alle lichten gaan knip peren. Dat we echter, door een juiste ver lichting te voeren ook een werkelijke bijdrage kunnen leveren de veiligheid op de weg te verbeteren, mogen we dit niet vergeten. s DEMONSTRATIE TREKKRACHTBESPARING BIJ HET TRANSPORT Indien de omstandigheden het toelaten, zal op Vrijdag 25 November a.s. een demonstratie op het gebied van trekkrachtbesparing bij het transport van 'andbouwproducten op het veld worden gehouden. Behalve met 2- en 4-wielige wagens met verschillende bandentypen, zal ook gedemon streerd worden met een aangedreven twee wielige wagen en het T.C.TJ.-systeem van de David Brown. De demonstratie wordt gehouden op het bedrijf van de heer P. van Dijke te Colijns- plaat en zal plm. 13.30 uur aanvangen. Blijkens de uitkomsten van de tweemaandelijkse herberekening door het Landbouw Economisch In stituut is de kostprijs van baconvarkens wederom met 6 cent per kg geslacht gewicht gedaald, als ge volg van een teruggang in de veevoederprijzen. Dienovereenkomstig heeft de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening de richtprijs voor baconvarkens in de 2e kwaliteitsklasse met in gang van Maandag 14 November j.l. van 2,47 tot ƒ2,41 per kg koud geslacht gewicht verlaagd. Het verschil tussen richtprijs en overnameprijs, dat aan het vleesfonds ten goede komt, wordt daardoor tot 11 cent per kg teruggebracht. De overnameprijs voor baconvarkens ondergaat namelijk geen wijziging en blijft 2,30 per kg koud geslacht gewicht .(2de kwaliteit). (Advertentie.) Probeer het veelbelovende, nieuwe Aardappelras Enorme opbrengst. Grote ziekteresistentie. Enig origineel pootgoed Een Bintje vervanger. verkrijgbaar bij: SAPPEMEER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 5