VERVOLG NOTULEN HOOFDBESTUURSVERGADERING 762 de momenteel verbouwde oppervlakte aardappelen vergelijken met de vóór 1940 verbouwde opper vlakte, dan zien we, dat, wat betreft de klei-aard- appelen, er geen verontrustende uitbreiding heeft plaats gehad. Na de oorlog, toen er in Nederland een grote voedselschaarste was, werd de teelt van aardappelen op de zandgronden aangemoedigd, waardoor we een toename kregen van 35.000 ha tot 55 a 60.000 ha. Door de lage roggeprijzen bestaat er momenteel veel minder noodzaak voor het vervoederen van aardappelen; dus zal de teelt op de zandgronden ingekrompen moeten worden. De minimumprijs moet dus zodanig komen te liggen, dat hierop geen zandaardappelen worden geteeld. De conclusie, waartoe de heer Van de Hoek in zijn nota komt, is, dat de garantieprijs in het na jaar 4,50 per 100 kg ongesorteerde aardappelen zal moeten zijn. Voor bewaarvergoeding wordt 0,50 per 100 kg gerekend, zodat de minimumprijs in het voorjaar 5,zou moeten zijn. Er is bij deze prijs van uitgegaan, dat de garan tieprijs gebaseerd is op 75 van de kostprijs. Momenteel wordt over dit voorstel onderhandeld. Volgens spreker bestaan er evenveel gegronde reden om voor de aardappels een garantieprijs vast te stellen, als voor de rogge. De heer De Regt merkt op, dat in de kostprijs berekening voor het Zuid-Westelijk zeekleigebied van het L.E. I. voor consumptie-aardappelen over 1954 een kostprijs van 8 cent per kg wordt ge noemd. Spreker vraagt zich af, hoe men dan tot 4% cent kan komen. De Voorzitter antwoordt hierop, dat er, naar zijn mening, geen andere methode is. Wanneer men gaat differentiëren in de garantieprijs, dan moet men onderscheid maken tussen de bestemming en oorsprong van de geteelde aardappelen. Het appa raat dat nodig is voor controle, is niet meer aan wezig om dit te verwezenlijken. Spreker meent, dat, wanneer men maar kan voorkomen, dat er zandaardappelen op deze rege ling worden verbouwd, dat de telers van klei-aard- appelen, door op dezelfde voet door te gaan, de markt wel in evenwicht kunnen houden. We moe ten het beschouwen als een minimum verzekering; het is geen all-risc yerzekering. De heer Becu zegt, dat hij eerst met hetzelfde idee rondliep als de heer De Regt. De Hoofdafde ling Akkerbouw heeft echter de nadruk gelegd op de 75 van de kostprijs en niet op de 4 cent per kg. De heer Van de Hoek is uitgegaan van een kostprijs van 7% cent per kg. Voor het niet-sor- teren trekt hij hiervan IV2 cent af, zodat 6 cent overblijft. Nemen we hiervan 75%, dan komen we tot 4% cent. De Voorzitter meent, dat door deze regeling een natuurlijke regeling tot stand komt. Zou er b.v. van een bepaald ras méér verbouwd worden dan er vraag is, dan vallen we automatisch terug op de minimumprijs, waarbij de strop toch nog te dragen is. De oppervlakte van dit ras zal dan van zelf kleiner worden. De heer De Groene vraagt, of het de bedoeling is, dat bij dit systeem de heffingen worden afge schaft. De heer Becu antwoordt hierop, dat er van uit gegaan is, dat de heffingen vervallen. Het zou echter zó kunnen zijn, dat de Minister alleen ac eoord wil gaan met deze regeling, wanneer er hef fingen komen. De Voorzitter voelt, wanneer er heffingen moe ten komen, veel voor het Engelse systeem, waarbij voor de elk jaar verbouwde oppervlakte aardappe len zeer lage heffingen worden opgelegd, terwijl voor de extra oppervlakte aardappelen, die in een bepaald jaar worden verbouwd, een hoge heffing wordt opgelegd. Spreker geeft vervolgens een overzicht van de aardappelprijzen in de verschillende landen van West-Europa, waarbij hij opmerkt, dat deze niet precies vergelijkbaar zijn, omdat zowel groot handels- als producentenprijzen voorkomen. September 1955. Noorwegen 15.93 Zweden 26,70 Finland 31,49 Denemarken 13,76 Groot-Brittannië 21,36 Nederland 9,32 België 7,15 Frankrijk 8,96 Zwitserland 19,10 West-Duitsland 9,05 De aardappelprijzen liggen gemiddeld in West Europa meer dan 50 hoger dan vorig jaar. Deze cijfers zijn ontleend aan een Duits blad, dat van mening is, dat, voorzover de grotere vraag uit verschillende landen, waar de aardappeloogst beduidend kleiner is dan vorige jaar, in een be paald exporterend land nog ;iet tot uitdrukking gekomen is in de prijzen, dit binnen kortere of langere tijd verwacht kan worden. De Belgische aardappeloogst is veel kleiner dan vorig jaar. Uit West-Duitsland komt geregeld vraag, terwijl ook Zweden geregeld aan de markt komt. Hoewel er in Nederland weinig aardappelen min der zijn dan vorig jaar, zijn de exportverwachtin gen, volgens spreker, toch beter dan vorig jaar. De heer De Groene vraagt of Frankrijk momen teel 3 cent export-premie per kg aarappelen uit betaalt. De Voorzitter antwoordt hierop, dat dit werkelijk het geval is en dat we Frankrijk steeds meer als concurrent op de exportmarkt zullen ontmoeten. Frankrijk streeft er naar een voorkeurspositie in West-Duitsland te bereiken, waarvoor in Bonn grote activiteit wordt ontplooid. Evenals met deze aardappelen wordt er door Frankrijk met extra hoeveelheden suiker en tarwe gedumpt. Tevens heeft Nederland grote moeilijk heden met de pootaardappel export naar Frankrijk. Tenslotte loopt ook de export van lijnzaad naar Frankrijk zeer stroef. Er is n.l. door de Franse Regering een regeling ingevoerd, dat tegenover 3000 kg geïmporteerd Nederlands lijnzaad 1000 kg inlands lijnzaad door de handelaren aan de af nemers zal moeten worden afgezet. Vervolgens wijst de Voorzitter op de prijs situatie van de peulvruchten, waarover door de C. Z. A. V. in het laatst verschenen Landbouwblad een be schouwing werd gegeven.. Deze situatie is momen teel niet al te optimistisch. De grote oppervlakte en de goede oogst zijn er de oorzaak van. LANDBOUWSCHAP. De Secretaris deelt ten aanzien van het Land bouwschap mede, dat de heffing voor 1955 en de daarop gebaseerde begroting nog niet definitief zijn goedgekeurd. Het laat zich evenwel aanzien, dat de heffings regeling niet zal afwijken van hetgeen hierover aan de afdelingsbesturen is medegedeeld en in het Landbouwblad is gepubliceerd, hetgeen dus in houdt, dat 42 van de heffing, tot een maximum van 90 der contributie, aftrekbaar zal zijn. Spre ker deelt verder mede, dat het niet aannemelijk is, dat de Sociaal Economische Raad eenzelfde regeling voor 1956 zal goedkeuren. Men verwacht dan een regeling van 50 van de heffing tot een maximum van 50 der contributie, hetgeen voor de kleine grondgebruikers weinig of geen, doch voor de gro tere bedrijven wél enige verandering tot gevolg zal hebben. De secretaris deelt verder nog mede, dat tussen de S. E. R. en het Landbouwschap nog steeds ver schil van mening bestaat ten aanzien van de orga nisaties, welke onder de aftrekregeling vallen. In het bijzonder wordt nog gediscussieerd over de N. F. O. Wat de Gewestelijke Raad van het Landbouw schap betreft deelt de Secretaris mede, dat tot dus verre nog steeds de organisatorische omvorming van Stichting v. d. Landbouw tot Landbouwschap de hoofdschotel vormde. Daar de Gewestelijke Raad in feite een afdeling "an 't Landbouwschap is en geen rechtspersoonlijkheid bezit, zoals de Stich ting v. d. Landbouw, vergt de goedkeuring van ver schillende besluiten veel tijd. Ten aanzien van de organisatie in de districten kan de Secretaris mededelen, dat deze op papier gereed gekomen is, na onderhandelingen met andere organisaties. Zelf is spr. voorlopig tot 1 April 1956 met het se cretariaat belast. De Voorzitter concludeert, dat hetgeen in de Al gemene Zomervergadering der Z. L. M. met betrek king tot het Landbouwschap en met name tot de S. E. R. is naar voren gebracht niet zonder gevol gen is gebleven. AARDAPPELEXPORT. De Voorzitter deelt mede, dat de aardappelexport over 1955 ruim 190.000 ton heeft belopen. In 1953 en 1954 waren deze cijfers respectievelijk 89.000 ton en 57.000 ton. Het opmerkelijke feit doet zich thans voor, dat wij moeilijkheden ondervinden van aardappajex- port uit de Verenigde Staten van Noord-Amenka. In West-Indië o.a. worden we beconcurreerd. VLAS. De heer Dekker deelt mede, dat het zeer waar schijnlijk is, dat al het ongerepeld vlas, mits onge keurd, binnenkort wordt vrijgegeven voor export naar België. Dit zal, indien dit doorgaat ook nog betrekking hebben op het restant van oogst 1955. Deze maatregel zal zijn gevolgen hebben voor onze zaaizaadpositie. De heer Scheele wijst erop, dat in de beide Vlaan- -derens en ook in de Noordoostpolder veel vlas aan Belgen werd verkocht. Spr. verwacht van de maat regel moeilijkheden voor de Keuringsdiensten. De Voorzitter zegt, dat deze ook tegen de maat regel waren. De heer Dekker hoopt dat betrokken partijen als nog pogingen zullen aanwenden om een Product schap in het leven te roepen. Hierbij doen zich moeilijkheden voor. De Voorzitter wijst erop, dat zich bij het Product schap pootgoed hetzelfde afspeelt. De heer Scheele vraagt hoe de uitwerking van de maatregel zal zijn op de Nevlex; gaat deze, hoe dan ook, verdwijnen? De Voorzitter meent van wél, indien geen Pro ductschap tot stand komt. De heer Scheele zou het betreuren, indien de Nevlex moest verdwijnen en zou in Z. L. M.-ver- band willen trachten hiertegen iets te doen. De vergadering gaat accoord met een voorstel van de Voorzitter om er bij de betrokken instanties op aan te dringen, dat in de een of andere vorm iets moet blijven bestaan. LEDENTAL Z. L. M. De Voorzitter kan hierna mededelen, dat het le dental der Z. L. M., na aftrek van de per 1 Januari 1956 bedankende leden begin November 6.254 was. BENOEMING LID DAGELIJKS BESTUUR. De Voorzitter stelt aan de orde de benoeming tot lid van het Dagelijks Bestuur van de heer J. J. van Maldegem, zulks in verband met het overlijden van de heer Scheele-De Putter. De heer Dekker blijft namelijk lid van het D. B. als afgevaardigde voor de Tuinbouw. De vergadering gaat accoord met de benoeming van de heer Van Maldegem, die door de Voorzitter wordt gefeliciteerd. De heer Van Maldegem dankt het Bestuur voor het vertrouwen. De Voorzitter memoreert tevens de benoeming van de heer Dekker tot Vice-Voorzitter der Z. L. M daarbij namens het Hoofdbestuur zijn gelukwensen aanbiedend. LID BESTUUR BOEKHOUDBUREAU. Het Hoofdbestuur gaat vervolgens accoord met de voordracht om de heer P. Scheele-Blok te benoe men tot lid van het bestuur van het Boekhoudbu- reau, zulks in de plaats van wijlen de heer Scheele- De Putter SCHADE EN HERSTEL. De Secretaris deelt mede, dat een ''ommissie Landbouwherstel van het Landbouwschap is ge vormd. De heer Geluk kan mededelen, dat met de afwik keling van de rampschade aanzienlijke vorderin gen zijn gemaakt. De veerestitutie is vooral voor Schouwen-Duiveland tot tevredenheid verlopen, hetgeen onlangs op de fokveedag te Zierikzee dui delijk is gebleken. Ten aanzien van de wederopbouw kan de heer Geluk minder optimistisch zijn. Wat de landbouw namelijk normaal of gewenst acht, wordt door de overheid veelal als luxe aangemerkt. In de tweede plaats komen meestal de werkelijke kosten bedui dend hoger te liggen dan de aanbestedingsnormen. Met betrekking tot het herstel van de grond, wijst de heer Geluk op de beschikbaarstelling van ƒ40.000.000 voor de herverkavelingsgebieden in 1956. Het is echter niet denkbeeldig, dat, gezien de aandrang tot bezuiniging, welke op Minister van de Kieft wordt uitgeoefend, dit bedrag wordt inge krompen. We dienen er wel voor te waken, dat deze bezuinigingsdrang niet van invloed wordt op de Zeeuwse gebieden. Voorts baart de electriciteitsvoorziening en de waterleiding de bewoners van Schouwen-Duiveland grote zorgen. Op provinciaal niveau moet hieraan iets worden gedaan. Tenslotte vermeldt de heer Geluk nog de cultuur technische dagen, welke binnenkort in Utrecht wor den gehouden. Spreker zou gaarne vernemen of hierbij vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven aanwezig kunnen zijn. De heer Post is met de heer Geluk van mening, dat de investeringen in de cultuurtechnische sector bij bezuiniging aan de orde zullen komen en acht het met het oog hierop van belang, dat vertegen woordigers van het bedrijfsleven de cultuurtechni sche dagen in Utrecht bijwonen. Spreker verwacht echter niet, dat de uitgetrokken 40.000.000 direct gevaar lopen, omdat alle plannen hierop reeds zijn gebaseerd en verandering grote consequenties met zich zou brengen. Niettemin is waakzaamheid gebo den, aldus de heer Post. Sprekende over de electriciteit en de waterleiding zegt de heer Post, dat voor de aanleg bijdragen zijn gevraagd, die de volledige aanlegkosten nog te bo ven gaan, omdat ze betrekking hebben op z.g. „super-onrendabele gebieden". Dit geldt niet alleen voor nieuwe aanleg, doch ook voor de vernieuwin gen later. Wat de schadeafwikkeling betreft, zegt spreker, da' van de 25.600 sub-formulieren thans 25.400 stuks bij de rampschadebureaux zijn afgewerkt met een totale uitkering van 63% millioen gulden. En kele kwesties wachten nog op afwerking. Spreker deelt verder mede, dat een nieuwe eenvoudige re geling voor graslandvergoeding is opgesteld voor zwaar getroffen gebieden op Schouwen-Duiveland. Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Over name van artikelen is slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouw ontvan gen het blad gratis. ABONNEMENTSPRIJS voor niet-leden, niet- grondgebruikers, bedraagt ƒ10,— per jaar bij vooruitbetaling. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 18 cent; minimum per advertentie 2,70. Incasso kosten 0,20. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën uiterlijk Dinsdag avond aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis Goes Tel. K. 1100—2345.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 2