Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw ZITDAG BOEKHOUDBUREAU: VERGADERING BEKNOPT VERSLAG KRING OOST- EN MIDDEN-BRABANT ZATERDAG 19 NOVEMBER 195 5. 77» FIJNAART: Vrijdag 25 Nov. 10%—12% uur, Hotel de Graanbeurs. vaai het Hoofdbestuur der Noord-Brabantsche Mij van Landbouw, te houden op Dinsdag 6 December a.s. des n.m. 2 uur in Café-Restaurant „De Graanbeurs", te Breda. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Benoeming leden Hoofdbestuur. Per 31 Decem ber a.s. zijn periodiek aftredend de heren: A. B. Snoek te Almkerk, B. Maijers te Capelle, A. de Vos te Helmond, J. Keiler te Lage-Zwa- luwe, J. den Hollander te Kaatsheuvel, J. J. v. NieuwenhuijzenJas te De Heen, C. de Zeeuw te Valkenswaard, A. de Lint te Zevenbergschen Hoek, M. v. d. Poorte te Capelle en M. P. van Nieuwenhuijzen te Steenbergen. 5. Benoeming leden Dagelijks Bestuur. Per 31 December a.s. zijn periodiek aftredend de ■heren: B. J. Elsman te Capelle, J. den Hollan der te Kaatsheuvel en A. de Lint te Zevenberg schen Hoek. 6. Bekrachtiging benoemingen. 7. Landbouwblad. Ingevolge besluit van de ver gadering van het Hoofdbestuur van 29 Novem ber 1954 zou na een jaar het punt landbouw blad opnieuw in het Hoofdbestuur worden be handeld. Een hiertoe door het Dag. Bestuur ingestelde commissie zal hierover advies uit brengen. 8. Begroting voor het jaar 1956. 9. De contributie-regeling voor het jaar 1956. 10. Ledenwerfactie. 11. Vaststelling algemene vergadering. 12. Werkgeversbelangen. a. verhoging landbouwlonen. b. de arbeidsvoorziening. 13. Het melkprijsbeleid. 14. Het consumptie-aardappelbeleid. 15. Rondvraag. 16. Sluiting. van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der N. B. M. L., gehouden op Maandag 14 November 1955 te Breda. Op deze D. B.-vergadering werden o.a. de volgen de punten behandeld: Werkgeversbelangen. Aan het K. N. L. C. is voor gesteld om het contractjaar van de C. A. O.'s voor taan te laten lopen van 1 Januari t/m 31 December. Zoals bekend gaan de C. A. O.'s tot nu toe per 1 Mei in. Het dienstverband voor vaste arbeiders zou naar plaatselijk gebruik geregeld kunnen blijven. Consumptie-aardappelbeleid. Het werd door de vergadering betreurd, dat niet bereikt is kunnen worden, dat aan gedupeerde telers van oogst 1954 alsnog een vergoeding uit het fonds wordt toege kend. Wat betreft de regeling in de toekomst is een plan in studie, waarbij een geheel nieuwe regeling wordt voorgesteld. De aardappelen zouden dan door de Overheid worden overgenomen op basis van de voederwaarde. De areaalheffing zou hiermee ko men te vervallen. Verwacht wordt, dat deze rege ling resumerend zal werken op het areaal consump tie-aardappelen, wat indirect dus ook stimulerend op de prijs van goede consumptie-aardappelen zou werken. Op de a.s. Hoofdbestuursvergadering zal dit voorstel nader worden besproken. Havertoeslag. Met de voorstellen inzake een toe slagregeling voor haver kon het Dag. Bestuur zich volledig verenigen. Aanwijzing bestuursleden van productschappen. Voor de ingestelde of in te stellen productschappen dienen nieuwe bestuursleden te worden aangewe zen. De vergadering stelde zich op het standpunt, dat deze bestuursleden zoveel mogelijk dienen te worden gekozen uit degenen, die namens de 3 C. L. O.'s zitting hebben in de overeenkomstige hoofdafdelingen van het Landbouwschap, dan wel de overeenkomstige commissies van het K. N. L. C. Chr. Lagere Tuinbouwschool te Dussen. Evenals vorig jaar werd aan deze school een subsidie toege kend ter dekking van de exploitatiekosten. Maatschappelijk werk. Door het K. N. L. C. zal een commissie worden ingesteld, die tot taak krijgt zich te beraden over de verschillende vraagstukken op maatschappelijk gebied. Als vertegenwoordiger der N. B. M. L. werd in deze commissie aangewezen de heer A. Korteweg. Aansluiting der z.g. onrendabele gebieden. Bij de aansluiting van de z.g. onrendabele gebieden op electrisch net en waterleiding is het tot nog toe gebruikelijk, dat een deel der kosten van aanleg wordt gevonden, door aan belanghebbenden een baatbelasting op te leggen. Deze baatbelasting wordt door de bewoners van de buitenwijken te recht als een onbillijkheid aangevoeld. Immers zij betalen door middel o.a. van straatbelasting even- meente worden aangebracht, als aanleg van stra- eens mee aan verbeteringen, die in de kom der ge- ten, riolering enz. Het is niet juist, dat de gemeen schap daartegenover hen een belangrijk deel van de kosten van aanleg van electriciteit en waterlei ding zelf laat dragen. Momenteel is deze zaak aan de orde in de gemeen te Dinteloord i.v.m. aansluiting van bedrijven op het waterleidingnet. Het in verband hiermee ingediende bezwaar schrift en de daarin genoemde bezwaren kan het Dag. Bestuur volledig onderschrijven. Besloten werd de financiering van de aansluiting op elec trisch net en waterleiding voor te leggen aan de Gew. Raad van het Landbouwschap en het K.N.L.C. Opening compostbedrijf V. A. M. te Mierlo. De offi ciële ingebruikneming van dit bedrijf zal plaats vinden op 1 December a.s. De heren De Waard en De Zeeuw zullen daarbij aanwezig zijn. Op het be lang van dit bedrijf vooral voor de zandgronden zal in het landbouwblad nader worden terugge komen. Begroting 1956. Een hierover opgesteld concept werd goedgekeurd en zal aan het Hoofdbestuur ter goedkeuring worden voorgelegd. Vergadering Hoofdbestuur. Deze vergadering zal worden gehouden op 6 December a.s. De agenda hiervoor werd nader vastgesteld (zie aankondiging in dit blad). Bedrijfsvereniging voor het Agrarisch Bedrijf. De samenstelling van het toekomstige bestuur der afd. Noord-Brabant in het nieuwe bestel zal als volgt zijn: K. N. L. C. G. N. de Lint, Willemstad plv. A. Korteweg, Zevenbergen K. N. B. T. B. Th. Bonants, Tilburg plv. W. H. Derkes, Sterksel. Ant. Vos, Roosendaal plv. J. Schoenmakers, Chaam. P. T. Ermers, Beuningen plv. J. Geurts, Ewijk. C. B. T. B. Vacature. A. N. A. B. J. Hokke, Breda, plv. F. de Roo, Goes. N. C. L. B. R. van Wensen, Moerdijk plv. H. Grootenboer, Willemstad. N. K. L. B. L. Magielse, Breda plv. P. Vink. Roosendaal. C. Rijnvos, Tilburg plv. J. Moorman, Puiflijk C. van Oers, Lange weg plv. C. Haanskorf, Zevenbergschen Hoek. Binnenkort zal tot installatie van dit college wor den overgegaan. In de periode, gedurende welke de reorganisatie in het gebied der nieuwe afdeling Noord-Brabant nog niet zal zijn voltrokken, treedt het toekomstig afdelingsbestuur nog niet als zodanig op, doch dit zal worden aangemerkt als advies-college, hetwelk bij herhaling geconsulteerd zal worden betreffende aangelegenheden, welke verband houden met de a.s. reorganisatie. Suikerbiet oogst 1944. Door de N. B. M. L. is her haaldelijk aangedrongen op vergoeding van oorlogs schade voor deze bieten. De Hoofdafd. Akkerbouw van het Landbouwschap acht 'het eveneens onjuist dat ingevolge een beslissing van de Minister van Financiën bij de ten uitvoerlegging van de garan teregeling suikerbieten, welke buiten de macht van de telers niet zijn ingekuild, buiten beschouwing worden gelaten, terwijl de nabetalingen voor de on- gerooid gebleven bieten en de ingekuilde gecontrac teerde bieten, alsmede voor de bieten, welke naar de siroopfabrieken zijn gedirigeerd, inmiddels heb ben plaats gehad. Besloten werd alsnog een beroep op de Minister van Landbouw te doen om te be werkstelligen dat ook de eerder bedoelde „hoopjes bieten" in de garantieregeling worden betrokken. Op 15 November j.l. werd te Eindhoven een kring vergadering gehouden, waarbij de veevoeding in het middelpunt van de belangstelling stond. De voorzitter de heer C. de Zeeuw opende de ver gadering met een woord van welkom, en gaf daar bij een kort overzicht van de belangrijkste vraag; stukken, die momenteel de landbouw bezighouden. De fondsvorming voor consumptie-aardappelen geeft tot nu toe vooral aan de telers op het zand weinig bevrediging. Momenteel wordt echter een nieuw voorstel be studeerd. dat ook voor de zandgebieden meer aan trekkelijk is. De voorzitter gaf hierna het woord aan de heer Korteweg, secretaris der N. B. M. L. die een korte uiteenzetting gaf van het melkprijsbeleid. de pas verschenen kostprijsberekeningen van de melk door het L. E. I. en de diverse voorstellen, die t.'a.v. de garantieprijs voor het nieuwe melkprijsjaar zijn gedaan. Vervolgens werd het woord verleend aan de heer Ir Cornelissen, medewerker van „De Schothorst" te Amersfoort over het onderwerp: HET MENGVOEDERVRAAGSTUK IN DEZE TIJD Aan de mengvoeders en de samenstelling daar van wordt door onze veehouders vaak veel te wei nig aandacht besteed. Toch vormt de aankoop van mengvoeders jaarlijks een hoge post voor onze be drijven. Voor kippen b.v. vormen de voerkosten wel 70 van de totale kosten. De tijd dat men zelf uit diverse grondstoffen op het bedrijf een mengvoeder samenstelde is voor de meesten al lang voorbij en op vrijwel alle bedrijven worden dan ook mengvoe ders aangekocht. Te weinig staat men er echter bij stil, dat voor elk basisrantsoen een bepaald mengvoeder past, De granen uit eigen bedrijf vormen een eenzijdig voer. Deze bevatten over het algemeen veel zetmeel; echter weinig eiwit.. Mengvoeders daarentegen vormen een volledig voer, waarin alle bestanddelen, die noodzakelijk zijn, aanwezig zijn. Aan kippen geve men naast ochtendvoer ongeveer 50 k 60 gram gemengd graan per kip. Dit dient ook mais te be vatten, echter weer niet te veel (2040 Dit gemengd graan kan haver en gerst uit eigen bedrijf bevatten, mits deze van goede kwaliteit zijn. Vooral haver werkt stimulerend op de leg. Slechte haver echter heeft een te hoog bastgehalte en mag niet aan de kippen worden gevoerd. Wat de mengvoeders betreft is het van groot be lang, dat de samenstelling bekend is. Men moet geen kat in een zak kopen. Bij de voeders onder C. L. O.-contróle staat de samenstelling op de label. Men late zich niet overbluffen door de mededeling, dat een voeder veel mineralen bevat. Mineralen zijn juist goedkoper dan de andere grondstoffen en een teveel daarvan heeft geen enkele zin. Kalveren hebben in de jeugd veel eiwit nodig. Geeft men ondermelk, dan kan eiwitarm meel wor den bijgevoerd. Men houde de kalveren niet te lang op volle melk. De z.g. schrale opfok houdt in, dat na 34 weken een deel van de melk door meel wordt vervangen. Na 910 weken krijgen de kalveren dan geen volle melk meer. Wel is het van belang hooi van goede kwaliteit bij te voeren. Aan het rundvee werd vroeger vaak te veel rog ge voerd, met als gevolg vet vee doch minder melk. Het is van groot belang, dat men in het begin van de staltijd voederrantsoenen opstelt en niet zo maar in het wilde weg voert. Voor rundvee moet bij het kiezen van de meng voeders rekening worden gehouden met het basis rantsoen. Er zijn mengvoeders met 17, 22, 28 en 3233 eiwit. De zetmeelwaarde van deze voeders is vrijwel gelijk. Men moet dus bij zijn basisrantsoen het mengvoeder met het gewenste eiwitgehalte kiezen. Teveel eiwit voeren heeft geen zin en is onnodig duur. Ook het gehalte aan vet speelt een rol. Arm aan vet zijn aardappelen, bieten, granen en stro. In krachtvoer dient ongeveer 4 vet aanwezig te zijn. De onder C. L. O.-ccontróle staande mengvoeders voldoen daaraan zonder meer. Vet is echter een duur bestanddeeld, de prijs van de C.L.O.-voeders is daardoor vaak wat hoger, zij zijn daardoor echter beter. Te weinig vet in het rantsoen uit zich niet in een lager vetgehalte van de melk, doch meer in de conditie en weerstand van de dieren. In de zomer is dit geen probleem, daar gras vol doende vet bevat. Spreker behandelde voorts de vitamine-voorziening, welke eveneens zeer belang rijk is. Deze interessante inleiding gaf stof voor een ge animeerde gedachtenwisseling, die wij volgende week hopen weer te geven. (Wordt vervolgd) RONDOM DE BOERDERIJ DE WESTHOEK: 't Was verleden week Zaterdag net of het geen Zaterdag was, zo zonder het landbouwblad. Geluk kig komt het maar zelden voor dat we vertraging van Tante Pos hebben. Maar des te duidelijker en treffender vind ik het wat een gemis het is, wan neer je een bepaald blad niet op tijd krijgt. Boven dien schijnt het Zeeuwsch Landbouwblad wel erg populair te zijn, want toen ik het postkantoor op belde zei de telefoonjuffrouw dat er al verschillen den gebeld hadden of het landbouwblad soms later gekomen was. In tegenstelling tot verleden jaar herstelt het weer zich iedere keer weer na een regendag en ge stadig aan rukken we op met de werkzaamheden. De aardappelen zijn er gelukkig overal uit en met de bieten is het toch wel zo dat er overzicht is wan neer deze uit kunnen zijn en dan is dat bij lange na geen half December. Er zijn enkele uitzonderingen maar er komen meteen ook weer mensen vrij van degenen die vroeg klaar zijn. Met elkaar is er dan heel wat te bereiken! Enkele bietenrooimachines werken er in onze streek, 't is echter duidelijk van nog te weinig en als we ons vrij intensieve bouwplan hier in West- Brabant willen handhaven zal er niet een beetje, maar heel veel moeten veranderen. We behoeven dit niet alleen in de mechanisatie te zoeken, maar ook in allerlei andere problemen die weer nauw verbonden zijn met de gehele opbouw van ons plat teland. Trouwens mogen we nog wel van opbouw spreken van het platteland? (Zie verder pag, 775 le kolom onderaan)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 13