ZO ZOU IK HET DOEN ORGAAN VAN DE LAND30ÜW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND De Algemene Vergadering der L. J. G. VAN DROOM NAAR WERKELIJKHEID v. De vergadering wordt door muziek opgeluisterd. VAN ONZE BIJEENKOMSTEN ZATERDAG 19 N O EMBER 105 5. 771 Redactie: A. C. Breure, C. J. r. Damme, M. de Jager, M. Murre. Z. Poppe en M. Sanders. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Velen klagen er vaak over, dat er nooit eens geschikte gedichten zijn, om op een ontspanningsavond voor te dragen. We zullen in deze winter maanden nu eens elke week een ge dicht plaatsen, dat heel goed op het toneel gebracht kan worden, en dat ook een beetje in het kader van de L.J.G. past. Ze zijn allen overgenomen uit een bundel, die speciaal voor dit doel be stemd is. Poëzie op de Planken, een uitgave van „Ceres" te Meppel, die een ieder aan dient te schaffen. We be ginnen met een gedicht van M. Revis. LUCTOR ET EMERGO. De leeuw rijst boven 't water, een wapen en een woord van voorheen en voor later, en voor het kleinste oord. De Noordzee deed haar golven als legioenen gaan. Zij heeft het land bedolven, en haast teniet gedaan. Het zinkende vertrouwen van het beangste kind, de noodschreien der vrouwen verdwenen in den wind. De mannen zijn verdronken, gestikt in slijk en puin, De bomen werden stronken, een graf was elke tuin. Maar 't water is geweken, het land herrees gelijk een schip van verre streken en buiten het bereik van stormen en van noodweer den ouden koers hervat. Gezegend zij zijn terugkeer in de oude havenstad. De leeuw rijst boven 't water, waaruit hij zwom en klom. Blazoen voor nu en later: „Ik worstel en ontkom". HET geluid in de zaal verstomde, men hoorde slechts het verschuiven van en kele stoelen en het geschuifel van enkele laatkomers. Dan was het stil. De lichten doofden en zachtjes schoven de gordijnen open. De stilte was tastbaar toen de dirigent zijn handen uitstrekte en plotseling waren daar de eerste muziektonen, eerst ijl en zwevend, daarna voller en machtiger En tijdens dit intense luisteren naar dit prachtige concert werd ik wakker met een blocnote op mijn knieën en een potlood tussen de vingers. Gij zult mij willen geloven, dat het terugkeren uit deze prachtige droom tot de nuchtere werkelijk heid een bittere desillusie betekende. Hoe graag was ik nog in het land der dromen gebleven! Maar om tot de werkelijkheid terug te keren. Er moest een artikeltje komen over mijn opvattingen over de samenstelling van het winterprogram- ma. Peinzend over deze zware opgave, was ik zachtjes ingesluimerd. En dit was niet te verwonderen, want in het wonderschone droomland zijn de stoutste fantasieën mogelijk en zo kon het gebeuren, dat het reeds eerder ge noemde concert een product was van mijn activiteit. Maar in onze huidige maatschappij is het zaak om met beide benen op de grond te blijven staan. Het heeft im mers geen enkele zin om een winter- programma samen te stellen, dat toch niet te verwezenlijken is. Wat zou de reactie zijn van het bestuur, wanneer ik met het voorstel zou komen het Don Kozakkenkoor voor een avond te enga geren. Misschien zou er nog één even fantasierijk bestuurslid zijn als ik, die dit idee niet eens zo gek vond, maar voorzichtigheidshalve toch eens infor meerde naar de begroting van een der gelijk evenement. Gesteld dat ik het antwoord hierop zou kunnen geven; men zou mij meewarig aankijken en vermoedelijk ietwat meelijdend infor meren, wanneer ik voor het eerst deze vreemde symptonen bemerkt had. Maar om nu eens met een te verwe zenlijken verantwoord programma voor de dag te komen. Het valt niet mee, en met deze moeilijkheden hebben vele verenigingen te kampen, een program ma te organiseren dat bij een ieder in de smaak valt. Dat is natuurlijk te be grijpen, omdat ieder mens verschillend van aard en opvatting is en dus de smaken zeer verschillen. Maar wat een ernstiger verschijnsel is, is het gebrek aan verantwoording, of, beter gezegd, aan mede-verantwoording. In vele ge vallen laten de leden het geheel aan het bestuur over welke beslissingen er genomen dienen te worden, omdat men er eenvoudig tegenop ziet eens een avond „op te offeren" om een en ander in gezamenlijk overleg te bespreken. En bleef het daar maar bij! Neen, in dien het geboden programma niet in de smaak valt, heeft het bestuur veel cri- tiek te slikken en hoort men de opmer- wordt gehouden op ZATERDAG 19 NOVEMBER te 14 uur in „De Prins van Oronje" te GOES. Agenda: 1. Openingsrede door de Voorzitter. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Samenzang onder leiding van Wout Meyer. 4. Overzicht van nieuwe mogelijkheden, door mej. S. Kleinepier (adv. van het Hoofdbestuur). en Ir J. Bos (Algemeen Secretaris). 5. Pauze. 6. Samenzang onder leiding van Wout Meyer. 7. Lezing van Mr C. Stapel van de Volkshogeschool Allardsoog: „Past het landbouw jongerenwerk nog in het jeugdwerk van vandaag?" 8. Discussie. 9. Sluiting. king: „Dat zou ik zus en zo gedaan hebben". Doch zij doen niets „zus en zo"; zij doen helemaal niets. Het programma, dat de verscheidene plaatselijke afdelingen jaarlijks hun leden bieden, is helaas niet aan veel variatie onderhevig. Er is eens een lezing, een film, een toneelstuk, al dan niet met bal na, of een genoeglijke St. Nicolaasavond. Ik wil helemaal niet beweren, dat deze dingen niet gezellig, onderhoudend of aardig zouden zijn. Maar het ene jaar is een cliché van het andere. Er is veelal geen sprake van verrassing, van originaliteit bij de samenstelling van de programma's. Misschien is een en ander moeilijk te verwezenlijken; veelal is het ledental der afdelingen niet bijzonder groot. Maar juist dit laatste zou aanleiding kunnen zijn om mét dat beperkte leden tal eens iets „en masse" te organiseren. Iets in de richting van een bezoek aan een schilderijententoonstelling, een concert, een goede film enz. Wanneer men op een latere avond in het seizoen het gehoorde (en geziene) eens in dis cussie brengt, leert men elkaar beter begrijpen en waarderen. Ongetwijfeld zijn er bij iedere afdeling leden, die hiervoor interesse tonen, en ongetwij feld zijn er eveneens lieden, die derge lijke evenementen plegen te bezoeken, maar het zijn slechts de éénlingen, de massa-belangstelling is op andere din gen geconcentreerd. Velen zullen bij het lezen van dit ar tikel de nodige critiek hebben. Hier tegen bestaat geen enkel bezwaar. Maar wil dan geloven, dat deze critiek geenszins gericht is tot de afdelingsbe sturen. Zij doen hun best! Gelukkig zijn er bij enkele afdelin gen al tekenen waar te nemen naar betere en op hoger peil staande avon den. Er worden goede sprekers uitge nodigd en men slaat het nut dezer avonden hoger aan dan een of andere dansavond. Dit laatste woord brengt me weer op een ander chapiter, n.l. het dansen in de L. J. G. Mocht U uit de laatste woorden de conclusie trekken, dat schrijver dezes een tegenstander is van de nobele danskunst, dan is dat perti nent een verkeerde conclusie. Maar waarom moeten het altijd foxtrots, samba's of andere ba's zijn? Waar om engageert men niet eens een dans- leraar en leert men de prachtige stijl volle dansen van weleer? Ze zijn er te over en helemaal niet ouderwets. Al leen beschaafd en sierlijk, zoals de Quadrille des Lanciers, de Frülingsbo- ten, de Valeta, Polka's en Mazurka's. Behalve een gezonde en plezierige ontspanning wordt men tevens gecon fronteerd met de allereerste beginselen der danskunst, n.l. gratie, beleefdheid en hoffelijkeid. Stel U voor, een dansavond in oud- Hollandse stijl: de heren in het zwart, de dames met 'n baljurk, een zwierige buiging; een hoofdse réverence, het hof felijk aanbieden van een arm, de onge dwongen kout tijdens de dans, het te ruggeleiden naar de plaats, de hand kus en daarna het gezamenlijk nuttigen van een roemer fonkelende wijn... Iets dergelijks heeft toch ook ongetwij feld zijn bekoring. Of het echter te verwezenlijken zal zijn, is weer een andere vraag. Met De Redactie zal het buitenge woon op prijs stellen, wanneer er op dit, en op de andere op hetzelf de onderwerp betrekking hebben de, artikelen een reactie kwam. Wij zullen dan uit alle binnenko mende brieven een uittreksel ma ken en dit in ons blad publiceren. veel goede wil, een dosis fantasie en een gedegen voorbereiding is het ant woord volgens mij: JA. Om dit dan te besluiten. Mijn pro gramma-indeling zou als volgt zijn: populair boek of film, met discussie, eventueel lezing over een actueel on derwerp; bezoek (en masse) toneel voorstelling, concert of film (eventueel later discussie); gezellige avond, waar op de leden zeL iets presteren (bal na), het laatste zou b.v. te combineren zijn met een St. Nicolaasavond, een en ander natuurlijk in samenwerking met de Z. P. M.toneelavond voor leden en donateurs (een stuk dat men aankan en dat inhoud heeft), een uitwisselings avond met een andere afdeling en avond. v. D. STREEK ZUID-BEVELAND. B\j voldoende deelname wordt een excursie naar de Wiener IJsrevue in Antwerpen georganiseerd. We vertrek ken op Zaterdag 26 November om 4 uur 's middags uit Goes. De kosten zul len 10,bedragen inclusief plaat sen voor de revue. Men moet in het bezit zijn van een geldig bewijs van Nederlandschap. Opgaven moeten op Dinsdag 22 Nov. binnen zijn bij C. R. Nieu.> c-nhuyse, „Vee- en Bouwlust", Nisse. Na opgaaf ontvangt men definitief bericht over verdere stopplaatsen e.d. Namens de Excursie-commissie, C. R. NIEUWENHUYSE. November zegt de kalender. En dit betekent voor ons suikei'bieten en ploegwerk. Maar ook drukke voorbe reidingen in het verenigingsleven. Dat er op deze tijd uiteenlopende dingen de aandacht vragen kwam wel duidelijk naar voren in de L.J.G.-AFD. VAN OOSTKAPELLE EN OMSTREKEN, die op Vrijdag 4 November in vergade ring bijeenkwam. Na de gebruikelijke opening van de voorzitter en het voorlezen van de no tulen van de vorige vergadering in October, kwamen enkele belangrijke ingekomen stukken aan de orde, zoals de agenda voor de a.s. algemene verga dering en het toneel- en muziekcon cours. Was men hierdoor misschien de sui kerbieten wat vergeten, de inleider voor deze avond, W. Maljaars, zorgde er wel voor, dat dit w olie aan dacht kreeg. Want hij hield een inlei ding over de suikerbieten. Hij bracht hiermee verschillende din gen naar voren o.a. rassen, grondsoort, zaaitijd, bemesting en opbrei.0.ïL. Hier op volgde een goede bespreking. Daar St. Nicolaas zich reeds reisvaar dig gaat maken, was er van de Z. P. M. een uitnodiging gekomen om met hen begin December Sinterklaas te vieren. De L. J. G. afdeling Oostkapelle be staat nu bijna 10 jaar. Er zijn nu reeds goede vorderingen gemaakt om dit feit op een feestelijke wijze te kunnen vie ren. Ook dit werd een punt van be spreking waarna een weh ïdhinde pauze volgde. Na de pauze werden c.' lach:-.; A i'en losgemaakt door Julius Cesar, een ko mische declamatie, ge\ ver scheidene improvisaties over even zo vele onderwerpen.En hiermee was het einde genaderd van deze vergade ring der L. J. G.-afdeling, die op z'n tweede lustrum „afstevent".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 11