VAN DE BRABANTSE FOKDAGEN Paard en paardensport HAPS. 770 Z E E U VV S C H LANDBOUWBLAD III. (Slot.) Gunstig bekend staande fokdag in 't hartje van 't goede Land van Cuijk waar doorgaans veel goed materiaal samenljpmt. Toch waren er ditkeer te veel rubrieken, die wat tegenvielen, zodat, in 't algemeen, Haps ons wel eens beter leek, Bevredigende belangstelling, die voor een deel werd opgeëist door de Shetland Pony fokdag, die op 't aangrenzende terrein gehouden werd. Merrieveulens, gr. maat. Vrij goede klasse met goe de kopnummers. 1. Louise v. Nico, d. Nico v. d. Bun- gelaar, van H. Th. Theunissen, Haps. Enorm veulen, soortig, grof, diep en gespierd; gaat. achter wat over- koot. 2. Annie v. Hulsbeek, d. Certain v. d. Josinahoe- ve, van W. J. Cornelissen, Wanroy. Diep en soortig, mager, wat weinig hak, niet bepaald grof. 3. Hertogin v. d. Xoordhoek, d. N. v. d. Bungelaar, van W. J. Lok horst, Driel. Gebeend en soortig, erg mager, iets wijde kronen en even Frans, lijnen goed. Idem, middenmaat. Vrjj goede klasse. 1. Bella v. d. Haring, d. Antoon v. Boomhof, van M. Huibers, Haps. Heel mooi soort, grof, maar wat weinig kogel en voet. 2. Jouberta v. Keizershof, d. Jöübert v. Kleiberg, van H. v. Bergen, Appeltern. Diep en ruim met zware benen, rug en voorstand moeten sterker worden. 3. N. N., d. Joubert v. KI., van A. Bos, St. Anthonis. Niet te grof, maar regelmatig en soortig, met best gespierd achterbeen. Idem, kl. maat. Kopnummers goed; rest matig. 1. Dina, d. N. v. d. B., van J. v. Zeeland, Mortel. Extra soort, rug wat laag, gebeend en gespierd, iets Frans, zeer forse basis. 2. Mickie van Gassel, d. Ant. v. Boom hof, van Wed. J. de Klein, Gassel. Regelmatig, diep, iets gespannen, benen goed. 3. Roswitha v. Marte laarshoeve, d. Ant. v. Boomhof, van Th. Aarts, Haps. Ouderwets, goed gespierd, steil vóór. Eénj. merriën. Zeer talrijk, met goede kopnummers, geen uitgesproken uitblinksters en nogal wat taira. Grote maat. 1. Gerda v. d. Logt, d. Honved I, van J. v. Zeeland, Mortel. Best soort, grof, gespierd, iets Frans, wat weinig hak, veel uitdrukking, broek wat schraal, hoofd onedel. 2. Na arbitrage Nellie v. Alex, d. Alex, van A. v. Dieten, Beugen. Mooi, gerekt, ster ke bovenlijn, iets sabel, aardig beenwerk, broek wat arm gespierd. Idem, middenmaat. 1. Iioza, d. Nico v. Géverik, van G.' Stroeken, Beers. Niet in alle onder delen correct, maar ruim gebouwd, typisch en met uitdrukking. 2. Ria v. d. Achterdijk, d. Karei v. Al- bert, uit Nora v. d. Achterdijk, van J. C. Arts, Mill. Soort goed, gerekt, iets kniewijd en koehakkig, felle benen. Idem, kl. m. 1. Nellie v. Beugt, d. Karei v. Al- bert, van W. Bens, Mill. Veel buik, soort goed, rug mag sterker, aardig beenwerk. 2. Julia v. d. Slaterd, d. Karei van Albert, van A. Bens, Beers. Correct, goed gelijnd, best van soort. 3. Conora, d. Joubert, van H. v. Duinhoven, Wanroy. Soortig met goed, grof beériwerk, even onderstandig. Twèej.' merriën, gr. m. Een paar opvallende kop- paarden. 1; Gonnie v. Steeg, d. Joubert, van F. Mar tens, Linden. Enorm paard; ook eerste in Oss. 2. Biauca v. 't Hoogveld, d. Joubert, van J. Timmermans, Schijndel. Zie St. Oedenrode. Na dit tweetal zakte de kwaliteit belangrijk. Idem, middenmaat. Precies als in de vorige rubriek: twee opvallende koppaarden, daar na weinig bijzonders. 1. Marie v. d. Gasthuishoeve, d. Ant. v. Boomhof, van Kind. v.. Boekei, Grave. Beste merrie, niet kort, maar typisch en mooi, iets nauw voor, goed beenwerk, fors fundament. 2. Willy, v. h. Duighuis, d. Joubert, van Jac. Gijsbers, Overasselt. Massief en grof, gespierd en solide. Idem, kl. maat. Matige klasse. 1. Liza v. d. Lageheide, d. Ant. v. Boom hof, van Gebr. Weyers, Cuyk. Type onverbeterlijk, beenwerk vrij goed. 2. Mirza van Certain, d. Certain v. d. J., van J. M. v. d. Linden, Mill. Diep, soortig, wat hol, rug niet te sterk, koffer best, achterbeen zwaar gespierd. Driej. merriën, gr. maat. 1. Betsie v. Festra, d. Nico v. Avenira, van Wed. E. Mooren, Gennep. Zeer mooi, evenredig en met veel ras; voor en achter vrij goed beenwerk. 2. Esther v. d. Radboudhoeve, d. Frits, 2330, van M. H. Poos, Gassel. Ruime kast, maar te weinig voorbeen. Idem, middenmaat. Zeer matige ru briek. 1. Saskia v. d. Parel, d. Nico v. d. Heibloem, uit Fannie v. Clinge, van J. L. Hermanussen, Beers. Typisch en compact, met te weinig beenwerk. 2. Roza van Nico, d. Nico v. Geverïk, van W. Bens, Mill. Mooi en zwaar, wat weinig voorbeen, achterbeen fel ge spierd. Idem, kl. maat. 1. Martina, d. Henk van Gen- ta, van H. Janssen, Beers. Best van soort, met goede uitdrukking en gangen. Merriën v. 48 jr, gr. maat. 1. Hersa v. d. Cutharina- hoeve (Versantvoort). Oude bekende. 2. Nicolien v. Kasteelhof, d. N. v. Beek, van N. Strik, Beugen. Ge lijnd, met behoorlyk beenwerk. Idem, middenmaat. 1. Mirza van Nico, d. Nico v. Geverik, van J. M. v. d. Linden, Mill. Zwaar, met type, benen, spieren en gangen; iets toontreder. 2. Herseura van Meeren, d. Herseur van Nelissen, van W. H. P. v. Kempen, Box meer. Zwaar, diep, breed en best van soort; voldoend correct afgewerkt beenwerk. 3. Tiny v. d. Nicuwen- hof, d. Eduard v. K., van G. Stroeken, Beers. Magere, ruime kast; benen goed. Idem, kl. maat. 1. Hersa v. Steenhuis, (N. Bens); reserve-kampioene in Oss. 2. Joke v. d. Overhage, d. Herseur v. Ploegshof, van J. H. de Klein, Gassel. Diep en mager, met benen. Totaal-indurk van dit drietal rubrieken: goed, zon der meer. Oudere merriën. 1. Clairona v. d. Heidehoeve, d. Clai- ron's Zoon, van J. B. Wouters, De Rips. Grof, gespierd, weinig distinctie. 2. Clairona v. Boumanshof, d. Nico van Melo, van H. ten Haaf, Ottersum. Best soort. Met afstammelingen wist hier te winnen Hersa v. d. C. (Versantvoort). 2. Annie v. h. Duighuis, d. Albert v. Heuft v, Jac. Gijsbers, Overasselt. Drie hengsten kwamen met afst. uit. Alle kregen een tweede premie met een verg. van 100, t.w. Jou bert van Kleiberg (Martens), Nico v. d. Bungelaar (Bens) en Karei van Albert (Bens). Eerstgenoemde toonde opvallende tweejarigen, behoorlijke éénjari gen, maar minder goede veulens. N. v. d. B. liet robus- te, gebeende veulens zien, meestal een beetje Frans, dus zonder de fout in de voorstand van de vader. Karei toonde geen positieve uitblinkers, maar wél een mooie, uniforme groep soortige producten. Kampioene werd weer eens Hersa v. d. Catharina- hoeve (Versantvoort) en reserve, evenals in Oss, Hersa v. Steenhuis (N. Bens). Ere-kampioene Annie van Herseur (Hermanussen). De rij der Brab. fokdagen werd besloten met de jubileum-fokdag in die door prima ma teriaal, grote deel- ST. Al\lfïUJ\lS name (224 aangiften) en flinke belangstelling, w.o. uit Duitsland, uitstekend slaagde. De fokdag voor jonge paarden in Zevenbergen draagt een heel ander karakter eh valt o.i. buiten deze serie. Ook in St. Anthonis zagen we meerdere bekende „paardengezichten" en deze slot-ontmoeting maakte gemiddeld een beste indruk, waaraan natuurlijk niet geheel vreemd is het feit, dat veulens en jaarlingen de laatste weken hard zijn gegroeid, zwaarder zijn geworden en meer „pels" hebben gekregen. Heel goed waren alzo de klassen merrieveulens, vooral die van de grote maat. 1. Aimemie, d. Nico v. Kapelhof, van G. A. Hermanussen, Veghel. Al eer der tegen gekomen. Best veulen met afmetingen en type had 't best gedaan. 2. Louise van Nico, d. N. v. d. Bungelaar, van H. Th. Theunissen, Haps. Zie verslag Haps. Kapitaal veulen. 3. Anny v. Zandcn- burg, d. N. v. Kapelhof, van H. v. d. Zanden, Gemert. Iets minder correct, maar niettemin met toekomst. Ook ai eerder genoemd. 4. Hertogin v. d. Noord- hoek, d. N. v. d. Bungelaar, van W. J. Lokhorst, Driel. Goed, met veel formaat; zie Haps. Idem, middenmaat. I. Betsie v. 't Hoogakker, d. Clairon v. d. Klef, uit de bekende Aja v. Ringelen- steyn, van W. M. Koeken, Huisseling. Even gerekt, soort goed, mooie zware benen, minder van gebouwd. 2. Caroline v. Hoekhof, d. Carlo v. Spui, van G. J. Toonen, Maren. Onverbeterlijk type, best gespierd, minder fors onder de knie; kampioene in Oss. 3. Mia van Carlo, d. Carlo van Spui, van G. J. Toonen, Maren. Soort best, vrij goed beenwerk. 4. Hersa- lientje v. Avenir, 't bekende veulen van Versantvoort, St. Oedenrode. ld., kl. maat. 1. Dina, d. N. v. d. B., van J. v. Zeeland, Mortel. Eerste' Haps; best veulen met fors fundament. 2. Els van Nico, d. Nico II Van Ulft, van J. Nabuurs, Oploo. Regelmatig, soortig, met beste gespièrde achterhand en niet te zware voorbenen. 3. Bella-v. d. Haring, d. Ant. v. Boomhof, van M. Hui bers, Haps. Eerste Haps. Mooi soort, correct, wat weinig fundament. Enkele hengstveulens gaven acte de présence. 1. Oscar van Carlo, d. Carlo v. Spui, van C. F. v. Mook, Alem. Ook eerste in Oss. 2. Carlo v. Brandehoeve, d. Carlo v. Spui, van M. C. Donkers, Nuenen. Derde Oss. Veel verbeterd en aanzienlijk sterker geworden; niet vrij van rachitis, maar soortig, enorm gespierd en gebeend; we zullen hem graag terug zien; uit de merriestam van Jupiter v. 't Hoeveslag, nat. res.- kampioen. Éénjarige hengsten. 1. Churchill v. d. Kruisakker, d. Churchill v. d. Kolk, van A. v. d. Heuvel, Nuenen. Grof en gespierd met type, een best voorbeen, wat lage rug en iets weinig hak. 2. Nico v. Irene, d. N. v. Melo, van Kind. M. Botden, Maashees. Rondom eenvoudig. De jaarlingmerriën mochten zich laten zien. Eerste der grote maat: Honda v. d. Wey, d. Honved I, van C. Th. Toonen, Maren. Beste merrie, hier en in St. Oedenrode beste van alle jaarlingen. 2. Nelly van Alex, d. Alex van Heille, van A. van Die ten, Beugen. Wat lang, maar gelijnd, goedsoortig, goed gevormd beenwerk met brede pijpen; kan over 't geheel wat sterker; broek wat schraal. 3. Marianne v. Carlo, d. Carlo v. Zeedijk, van N. v. Oorschot, Maren. Overal goed, maar met wat minder ras en iets minder vrouwelijk. Idem, middenmaat. 1. Aja van Carlo, d. Carlo v. Zeedijk, van G. Baars, Maren. Beste merrie, rug wat laag, zie Oss. 2. Ria v. d. Achterdijk, d. Karei v. Albert, van J. C. Arts, Mill. Tweede Oss. 3. Roza, d. Nico van Geverik, van J. Timmermans, Schyndel. Beste derde; eerste Haps ten name van G. Stroeken. Idem, kleine maat. Onder stromende regen na de opstelling gezien. 1. Nellie v. Beugt, d. Karei van Albert, van W. Bens, Mill. Zie Oss en Haps. 2. Lien van Carlo, d. Carlo v. Zeedyk, van M. j. Rossum, Lith. Extra genre. Goede klasse met een aantal typische veulens in de kopgroep. Tweej. kleine maat. 1. Carla van Alex, d. Alex v. Heille, van J. M. v. d. Elzen, Oss. Eerste 's Bosch; extra merrie, voorbeen onberispelijk, achter niet te sterk; zie Oss. 2. Liza v. d. Lageheide, d. Anth. van Boomhof, van Gebr. Weyers, Cuijk. Eerste Haps. Heel goed. 3. Sisca van Caroline, d. Ant. v. Boomhof, van H. W. Hofmans, Oploo. Breed en geblokt, met type en uitdrukking; iets in drie stukken gebouwd. Idem, middenmaat. 1. Leida van Nico, d. Nico v. Zandhoek, van W. Bekkers en W. Bekkers te 's Bosch en St. Oedenrode. Best kopnummer; hier, evenals in Oss en St. Oedenrode. Beste der jaargang. 2. Marie v. d. Gasthuishoeve, d. A. v. Boomhof, van Kind. van Boekei, Grave. Heel goed; zie Haps. 3. Annie v. d. Mariahoeve, d. Carlo v. Zeedijk, van St. Jozefgesticht, Schyndel. Diep, massief, extra soort, benen goed, koot wat kort. Driejarige, grote maat. Eerste en beste der jaar gang Simone van Mirza (Rovers); welbekend; het spronggewricht leek minder droog; 't paard moet aan 't werk o.i. 2. Brunette v. Maxet, d. Certain v. Hermine (Jonkers). Genoemd onder Lierop en St. Oedenrode. 3. Gudula v. d. Hogeweg (v. d. Broek). Idem; had eventueel tweede kunnen staan. Idem, middenmaat. 1. Alma van 'tHöfke, d. Max v. d. Geest, van B. Klaassen, Stevensbeek. Mooi, regelma tig en diep, goed en correct beenwerk. Hierna zakte de kwaliteit sterk. 2. Saskia v. d. Parel, d. N. v. d. H., van J. L. Hermanussen, Beers. Kleine maat Minder goed. 1. Mar tine, d. Henk v. Genta, van J. Hermanussen, Beers. Geweldig massief, best gespierd, stap laat te wensen. Van 45-jarige, grote maat. 1. Nicoline v. IJssel- steijn, d. N. v. M., van P. Slits, Gemert. Robust, met type en benen, voorstand niet te sterk. 2. Herseuse v. Meeren, d. Herseur v. Nelissen, van W. v. Kem pen, Boxmeer. Massaal en soortig, geen best achter been. Matige klasse. Idem, middenmaat. Vry goed geheel. 1. Dorine v. Heiningen, d. Churchill v. d. S., van Kind. J. W. Klaassen, Stevensbeek. Niet zwaar, iets hol, regel matig en goedsoortig. 2. Jeanne v. 't ÏJsselmeer, d. Benno v. Riebroek, van J. Braks, Rips. Best soort, felle armen en schenkels, diep en grof, voet wat smal. Idem, kleine maat. Best kopnummer in Aja v. d. Ringelenberg, d. Alex v. Heille, van W. M. Koeken, Huisseling. Rug mag sterker, soort best, diep en breed; mooie, gespierde, felle benen; schrale conditie staat dit paard goed. 2. Mina, d. Alex, van A. Pe ters, Westerbeek. Gerekt, verder vrij goed en cor rect. Aja werd beste van de betreffende leeftijds limiet. (Zie verder pag. 15, 3e kolom onderaan.) Dit keer komen eens twee landelijke wedstrijden ter sprake; beide nieuwigheden. De eerste, de landelijke paardenploegwedstrijd, is nu niet een nieuwigheid in de rechte betekenis van het woord. Er waren al verschillende provin- cale ploegwedsrijden aan voorafgegaan Het nieuwe zat hierin, dat op de nationale ploeg- wedstrijd paarden en trekkers goed gescheiden waren, terwijl dit op de provinciale wedstrijden niet het geval was. De nationale ploegwedstrijd voor trekkers werd gefinancierd door de oliemaatschappijen en deze hadden de eis gesteld, dat er geen paarden moch ten komen. Daarom de paarden apart. Wie die paardenwedstrijden gefinancierd heeft, weet ik niet. Mischien wel de belanghebbenden bij de paarden- tractie, al zijn die wel een beetje afkerig van een dergelijke reclame. Toch moeten we die kant op. Die wedstrijden voor paardenploegen moeten ook klinken als een klok. Nu beperkte de deelname zich tot vertegenwoordi gers van het zand en wel 3 uit Drenthe, 2 uit Over ijssel, 2 uit Gelderland en 2 uit Utrecht. Voor de Utrechtse deelnemers een pluim. Van wege de hoge kosten moesten ze hun paarden en ploegen thuis laten (wie sprak daar over financie ring door belanghebbenden?) en leden aan de wed strijd mee met geleende spullen. Een volgend jaar mag op deze wedstrijd geen enkele provincie ontbreken en moeten alle paar denrassen uit Nederland er vertegenwoordigd zijn! Het geld, dat hieraan van pa ardenzijde besteed wordt, zal zeker niet weggegooid zijn. De andere nieuwigheid is het landelijk kampioen schap mennen, van de Federatie van Landelijke Rij verenigingen. Met de daad bewijst de Federatie, dat" zij het paard niet -lleen in het centrum van de sport wil plaatsen, maar het juiste gebruik van het paard ook wil bevorderen. Ook in het kampioenschap voor de samengestelde wedstrijd is het mennen en een trekproef opge nomen. Een gelukkig besluit om het niet alleen bij mennen te laten. Dit kan ook weer sport worden. Maar het paard en de ruiter, waaraan de Federatie de eer wil toekennen de meest veelzijdige combi natie te zijn, moeten ook blijk hebben gegeven voor het practisch werk waarde te hebben. De Gewestelijke Bond voor Zeeland had 12 No vember door ongelukkige samenloop slechts één vertegenwoordiger in Amersfoort; maar deze heeft de eer van Zeeland op fraaie wijze hoog gehouden. Het feit dat Van der Slikke als no. 4 eindigde, is een compliment waard. In andere provinciën waren ook al voorwedstrij den gehouden, waardoor ervaring was opgedaan, iets wat onze Zeeuwse vertegenwoordiger miste. De 15 uitverkorenen hebben een zware strijd gestre den; een strijd, die in het slotspringconcours iets te zwaar bleek te zijn voor vele deelnemers, zodat zij vlak voor de streep uitgeschakeld werden. Een samengestelde wedstrijd met dressuur, men nen, trekproef, cross en springen biedt altijd moge lijkheden voor verrassende uitslagen. Toch mogen we zeggen, dat dit zeker niet slaat op de kampioen van Nederland, Mellema uit Fin- sterwolde, die in 3 onderdelen zegevierde en onge twijfeld de meest veelzijdige paardenman van Ne derland is. Tot de volgende keer. TOONTREDER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 10