Paard en paardensport 4)f«J OIRSCHOT CURSUSSEN IN HAND- EN MACH1N AAL-MELKEN. DIPLOMA BOEKHOUDEN EN BEDRIJFSLEER VAN DE STICHTING EXAMENS VAN DE GEORGANISEERDE LANDBOUW. ZATERDAG 5 NOVEMBER 195 5. 737 Blom, Prinsenbeek, eerste in de middenmaat, is als kopnummer nog meer te waarderen; extra van soort, mals, diep, met flinke spieren en uitdrukking, ge woon in de gangen, ondanks het feit, dat ze óók een Churchill-dochter is. Minder goed voldeed de kleine maat, maar 1. Sonja, d. Marquis, K. 2302, van H. Koyen, Chaam is best van soort en zit extra in elkaar, terwijl ook het beenwerk te loven is. Een goede klasse was die der driej. gr. maat. 1. de enorme Lindy van Nero, d. Nero v. Oudenpolder, van H. Rittman, Chaam. Blok van een paard, massaal, wat ouderwets, grof en gespierd, in beweging geen uitblinkster. 2. de Prijsvraagmerrie Jennie v. Spoor- zicht, d. Nico v. Ella, van H. A. M. Oomen, Bavel. Best type, goed gelijnd, zwaar en grof, regelmatig gebouwd; met krachtiger gangen zou dit paard ver moedelijk hebben gewonnen. Idem, middenmaat. 1. Bella Donna v. Alzicht, d. Nico v. Melo, uit Farida, van C. M. Romme, Terheyden. Geblokt, gebeend, best van soort en goed gespierd; iets mannelijk van uit drukking, gaat gemakkelijk, maar niet volkomen cor rect. Gerda v. 't Woud, d. Nico v. Wolfhagen, van P. J. v. Roozendaal, Dongen, eerste in de kleine maat, is eèn breed, diep en soortig ding met wat veel con ditie, weinig rug en behoorlijk beenwerk. Oudere merriën, gr. maat. Goede rubriek. Aan de kop met beduidend verschil Anna v. Beek, d. Leonard v. Nico, van Chr. Biemans, Prinsenbeek. Wat gerekt, maar diep, breed en soortig, met macht en goede zware benen; gangen best. 2. Mina, d. Herseur v. Hagerhof, van Erven Trouw, Etten. Mooie, typische merrie met lange lijnen, een iets holle knie en wat weinig buik. Idem, middenmaat. 1. Martha, d. Max van Hautain, van W. Geerts, Oosterhout. Massief, grof, met forse armen en schenkels, lijnen wat kort, gangen energiek. Idem, kl. maat. 1. Dora v. Exhof, d. Jupiter v. Hatenboer, van C. Huygens, Oosterhout. Massief en best gesloten, voldoende gelijnd, benen en gangen goed. 2. Clairona v. Antoniushoeve, d. Clairon v. Heerenpolder, van W. Rommens, Leur. Mooi van soort, met best, diep koffer, niet ideaal in voorstand en voeten. Een oud, min merrietje, Johanna van Marquis, d. Marquis d' Ahéa, van M. A. Huybregts, Etten, was wederom eerste der merriën met afstammelingen, ge volgd door vier dochters van verschillende vaders, w.v. twee reeds kampioene werden in Breda. Onregel matige groep met als uitblinkster Astrid v. Westpol der. 2. Farida van Jaap, d. Jaap v. 't Hoogland, van C. M. Romme, Terheyden, met beste driej. dochter en een behoorlijk merrieveulen. Anna van Beek, van Biemans, werd zeer verdiend kampioene, evenals haar grootmoeder destijds. Re serve: Martha (Geerts). Het zeer meelevende publiek huldigde de kampioenen spontaan en luidruchtig. Wij waren nooit tevoren op de fokdag in Oirsehot geweest, dit maal derde in de rij. Deze fokdag, de kleinste van de Brabantse serie, telde nauwelijks mee, maar de werkelijkheid overtrof onze verwachtingen aanzien lijk. Hier is bovendien sprake van een geleidelijk toenemende deelname en dat is geen alledaags ver schijnsel. Daarom zijn we met genoegen in Oirsehot geweest op deze fokdag, die in samenwerking met de warmbl. fokkers gehouden werd, waar zelfs nog een miniatuur C. H. kon worden bijgewoond en breed op gezette en aan het practische bedrijf aangepaste be hendigheidswedstrijden. Aan de kop van de merrieveulens Hersalientje v. Avenir, d. Avenir v. Kastanjehof, van Versantvoort, St. Oedenrode. Dit veulen uit Hersa van de Catha- rinahoeve, gelijnd en voldoende grof, was tweede in Lierop en reist met haar moeder practisch alle Brab. fokdagen af. 2. Jannie v. d. Hoef, d. Antoon v. Ber kenhof, van P. v. d. Braak, Liempde, heeft type en benen en zou zeker hebben kunnen winnen, was ze niet wat kniewijd geweest. Hersalientje van Alex (Versantvoort), uit dezelfde moeder als 't genoemde Hersalientje, maar door Alex van Heille, kwamen we ook al eerder tegen en eindigt doorgaans op één der hoogste plaatsen. Hier eerste van de éénj. merriën, gr. maat. Mooi gelijnd, goed afgewerkt veulen, vlot, wat weinig hak. Dorothy van Castro, d. Castro v. Geleenhof, van J. C. v. Acht, Acht, ook eerste in Lierop in de kleine maat, gaf daarvan een herhaling te zien. Zo ook de robuste Dorette v. d. Kerkhoeve, d. Cas tro, van Van Genuchten, Nederwetten. Eerste in Lierop van de tweej. gr. m. en ook hier. 2. Jeannette van Schoot, d. Alfred v. d. Roond, van J. M. M. Pee- ters, Veldhoven. Mals en diep, met soort en aardig beenwerk; goed paard. Rozaïine v. d. Gerritshoeve, d. Urbain v. Certain, van W. Dierking, Liempde, eerst derde, werd later eerste van de kleine maat. Type goed, benen en gangen correct; bovenlijn stoort. 2. Annie van Urbain, d. Urbain, van M. E. Donkers, Gerwen. Opvallend best gesloten, massief, grof en gespierd, maar wat kort van lijn en open in front; ondanks 't laatste goed in draf. Bij de grote driejarigen behaalde Simone van Mir- za, d. Jaap v. 't P., van Rovers, St. Oedenrode, ge makkelijk de overwinning. Zij is overal en wordt meer en meer een opvallende verschijning. Een beste tweede is overigens Mia van Urbain, d. Urbain, van A. Smetsers, Eindhoven. Typische, best gelijnde mer rie met benen, voeten en uitstekende gangen. Ook deze zien we heel graag. Johanna V. d. Biezen*, d. Castro, van Van Acht te Acht, en al eerder genoemd, was weer eerste in de kleine maat, gevolgd door Mina v. d. Nieuwe Boogaardt, d. Nico v. Smakt, van A. Ypelaar, Oostelbeers; een magere, correcte merrie met karakteristiek vrouwelijke lijnen, ras en goed, niet overzwaar, beenwerk. Merriën van 47 jr, gr. m. Mooie klasse. 1. Casto- rine v. d. Kerkhoeve, welbekend. 2. Hersa v. d. Ca- Het is erg stil geworden na al het rumoer ron dom het coupeerverbod. Niet dat ik dit vuurtje weer wil aanwakkeren, maar deze stilte kan wel eens de stilte vóór de storm zijn. Of zou de rege ring deze wet ook meer voor haar opvolgers laten liggen? Want het is een wet met haken en ogen en uiteindelijk is er ook geen haast mee. Bepaalde mensen wensen hun wil hiermede op te leggen aan anderen, iets wat vegetariërs niet bereiken maar dierenbeschermers wèl. Toch gaan die dierenbe schermers nog lang niet ver genoeg! En dan denk ik aan het levend koken van kreeften en garnalen. Maar dat is teveel gevraagd, want sommige voor standers van de wet vinden kreeften en garnalen veel te lekker. Dat offer voor zichzelf kunnen ze voor hun principes niet brengen, maar wèl willen ze beslissen over een paard of een hond van een ander, want de meeste dierenbeschermers hebben zelf niet veel dieren. Op het gebied van de dierenbescherming valt on getwijfeld nog veel te doen. Maar men zal dan meer opvoedkundig te werk moeten gaan, en niet de hulp van de sterke hand moeten inroepen. Eén dezer dagen zag ik een groetenboer zijn ongecoupeerd paard onbarmhartig in de mond rule ken om er wat gang in- te krijgen. Ik raadde hem aan de mond met rust te laten en de aandrijving door middel van een zweep of stokje te doen. Hij antwoordde mij, dat hij dan bekeurd zou worden, dat was al eens gebeurd. Het zal wel geen goed koetsier geweest zijn, maar degene, die hem de be keuring bezorgde, slaapt de zoete slaap van de vol doening iets voor dit dier „bereikt" te hebben. In wezen gebeurt er dagelijks nu iets veel en veel ernstigers. En dat komt, omdat deze dierenliefheb ber niet ter zake kundig is. Mijns inziens moet niet in de eerste plaats het probleem al of niet couperen gereglementeerd worden, maar moet het juiste ge bruik van het paard met kracht onder de aandaent gébracht worden. De dierenbeschermtrs in de stad moeten hiertoe maar een actie onder zichzelf en onder de melk-, groente- en al dergelijke soort boe ien beginnen, dan wordt effectiever gewerkt dan nu, en veel dierenleed bespaard. Een ander punt, dat plots in de landelijke pers weer in de belangstelling staat, is de Kwestie van de Fjordenponies. Er zijn heftige tegenstanders en ook worden er voorvechters van gevonden. Er is zelfs nu het Nederlands Fjordenponie-stamboek op gericht. En er zij al drie „fokdagen" gehouden en wel in Lunteren, Beilen en Hardenbërg. Het geheel verloopt nogal stormachtig. Aan de toekomst van de Fjordenponie geloof ik, maar dit alles wordt toch wel een beetje opge schroefd. Want met 45 merriën en 3 hengsten kan men nog geen grote bokkesprongen maken, en bovendien moet de levensvatbaarheid van deze fok kerij onder Nederlandse omstandigheden nog blij ken. We zullen maar rustig afwachten. Een fokke rij kan nu eenmaal niet doorgedrukt worden, als ze geen levensvatbaarheid heeft. We denken hierbij aan de Arabierenfokkerij in Nederland. Anderzijds kunnen we een fokkerij niet tegenhouden. We denken hierbij aan die van de Shetland poneys, die de enige fokkerij op paarden- gebied is waar het aantal dekkingen nog steeds toeneemt. Daarom baat het ons niet als we strak pro- of con tra stelling nemen We bederven er alleen maar de stemming in onze paardenfamilie mee. Tot de volgende keer TOONTREDER. tharinahoeve. Idem 3. Jeannette v. d. Berg, d. Can tor, K. 1854, van Kind. Pepers, St. Oedenrode. Kolos saal paard, vóór iets afwijkend, maar verder in alles op de vader gelijkend. Drie eerste prijzen. Hannie v. d. Wijde Blik, d. Leonard van Nico, van J. C. v. Hel- voirt, Diessen, eerste in de middenmaat, is een beste merrie, die een regelmatig en best type aan goed beenwerk en uitstekende gangen paart, maar meer in de voeten zondigt dan waarschijnlijk nodig is. Beter getoiletteerde kronen zouden al wat helpen. Trouwens toilet in 't algemeen laat hier en daar op de Brab. fokdagen te wensen. Zo ziet men bij overi gens behoorlijk ingevlochten paarden bijv. niet zelden een zeer lange, dikke maantop, waardoor 't geheel belangrijk wordt ontsierd. Eerste kl. maat: Nellie v. Beersveld, d. Nico v. Zandhoek, van F. van Diessen, Oirsehot. Klein, licht, aardig beestje met goede gan gen. Dora, d. Avare d' Emptinne, van M. A. Sloots, Ne derwetten, eerste der oudere, grote maat, heeft type, lijnen en benen van haar vader, de Belg. kampioen, die, bij wijze van spreken, niets fatsoenlijks naliet. Ze heeft dus aardige voorbenen, een best model en te weinig achterbeen. Eerste kl. m.Acïrie, d. Egbert van Rozenberg, van G. Kuypers, St. Michielsgestel. Kort- benig, mooi soort, in de achterhand goed en geweldig breed. Hersa, van Versantvoort, won met afstammelingen; Castorina v. d. Kerkhoeve (Van Genuchten en Kuy pers) het kampioenschap, en de driejarige Simone van Mirza (Rovers) de reservetitel. COLENBRANDER. Evenals voorgaande jaren, zullen in de a.s. win ter op verschillende plaatsen in Zeeland wederom cursussen worden gegeven in hand- en machinaal- melken. Cursussen niacliinaal-melken. Deze cursussen, welke worden gegeven voor melkmachinegebruikers, toekomstige gebruikers en belangstellenden, omvatten 10 lessen a 2 uur, wel ke eens per week worden gehouden. Het cursusgeld bedraagt 10 per persoon. De kosten van het les boekje zijn hierbij inbegrepen. De cursus zal aan vangen in het laatst van November of begin Decem ber. Degenen, die met goed resultaat de lessen volgen, ontvangen na afloop een getuigschrift van de Rijkszuivelconsulent. Voor deze cursussen mochten we reeds meerdere belangstellenden noteren. In aansluiting hierop zijn de plaatsen Goes, Middelburg en Zierikzee gepro jecteerd voor het houden van de cursussen. Indien ook nog in andere plaatsen voldoende belangstel ling is, kan in overleg met de Zuivelconsulent het aantal cursussen worden uitgebreid. Cursussen in handmelken. De cursussen omvatten 10 practische lessen, waarvan 8 achtereenvolgens eens per week. Tus sen de 8e en de 9e les is een tijdsverloop van enige maanden, waarin de cursisten de gelegenheid heb ben zich de geleerde methoden verder in de practijk eigen te maken. Vlak na de 10e les wordt het exa men afgenomen. De cursus wordt begonnen met 3 theoretische lessen a 2 uur. De deelnemers en deelneemsters voor deze cur sus dienen bij de aanvang de beginselen van het meiken te kennen en moeten de leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. Het cursusgeld bedraagt ƒ5,vermeerder met geringe kosten voor een leerboekje. Deze cursussen worden zowel in de winter- als in de zomerperiode gegeven. Bij opgave dient te worden vermeld aan welk deel van het jaar de voor keur wordt gegeven. Zij die een cursus in handmelken of machinaal melken willen volgen of nadere inlichtingen wensen kunnen zich hiervoor wenden tot ir W. L. Harmsen, Rijkszuivelconsulent voor Zeeland, Londense Kaai 27 te Middelburg. Een goed beheer van een land- en tuinbouwbe drijf stelt tegenwoordig hoge eisen aan de onder nemers. Deze moeten n.l. het bedrijf als geheel kun nen overzien. Dit betekent, dat zij niet alleen in technisch opzicht hun vak volledig moeten beheer sen, doch bovendien, dat zij bedrijfseconomisch moeten kunnen denken, teneinde de rentabiliteits- mogelijkheden van het bedrijf tot het uiterste te benutten. Dit laatste brengt met zich, dat de onder nemer administratief onderlegd moet zijn en boven dien enige kennis moet hebben van landbouwboek- houden, bedrijfsleer, sociale wetgeving en belastin gen. Aan deze kennis blijkt nog heel wat te ontbreken, ook bij hen, die landbouwonderwijs hebben genoten. Teneinde in deze leemte te voorzien en de opleiding te stimuleren, wordt door de Stichting Examens van de Georganiseerde Landbouw sinds enige jaren onder rijkstoezicht het examen boekhouden en bedrijfsleer afgenomen. Dit omvat de volgende vakken: deel A. practisch rekenen, landbouwboek- houden en rechts- en wetskennis; deel B. algemene landbouwkennis en bedrijfsleer. De exameneisen zijn zodanig, dat practisch ieder een, die hiervoor een goede opleiding volgt, daaraan kan voldoen. Nu de winter voor de deur staat, is het de goede tijd o-m met deze studie, die uitermate interessant en nuttig is, te beginnen. Deze kan over twee win ters worden verdeeld, maar bij meer vrije tijd ook in één winter worden gedaan. Voor deze studie zijn verschillende opleidingen, zowel schriftelijke als mondelinge. Voor het verkrijgen van adressen wende men zich tot een rijkslandbouw- of rijks- tuinbouwconsulent, een landbouwwinterschool, een landbouwonderwijzer of een landbouworganisatie. Het eerstvolgende examen is vastgesteld op 17 en 18 April 1956 en zal worden afgenomen in Am sterdam, Arnhem, Dordrecht, Eindhoven, Emmen, 's-Gravenhage, Groningen, Leeuwarden Maastricht, Middelburg, Utrecht en Zwolle. Examenopgaven met volledige uitwerkingen van de in 1955 gehouden examens zijn bij het Examen bureau verkrijgbaar tegen betaling van ƒ1, Nadere inlichtingen verstrekt het secretariaat van de Z. L. M. te Goes op aanvrage.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 9