VAN DE BRABANTSE FOKDAGEN. LIEROP BREDA 736 EEËUWSCH LANDBOUWBLAD HET aantal fokdagen, dat jaarlijks in Noord-Brabant wordt georganiseerd, is sedert 1954 met één verminderd: Goirle, dat nooit veel vitaliteit heeft getoond, altijd wat bloedarm is geweest en, hoezeer het ons ook spqten zou, misschien voor goed verdwenen is. Gelukkig bleven er voldoende fokdagen over in Brabant; in 't zandgedeelte wel te verstaan, waar de animo groter is en de fokkerij meer zichtbaar bloeit, dan waar ook in Nederland. Waar de bedrijven een uitgesproken gemengd ka rakter dragen, meestal geen grote oppervlakte beslaan, slechts zeer ten dele zijn gemotoriseerd en meestal door uitsluitend eigen mensen worden bewerkt. Deze, voor de fokkerij, gunstige voorwaar den, waarbjj gevoegd .de bij velen aanwezige passie voor het paard, hebben a.h.w. een natuurlijke, en dus gezonde, basis geschapen, voor al deze fokdagen, die derhalve kennelijk in een behoefte voorzien. Kan er weliswaar niet in alle gevallen van een merkbare groei worden gesproken, vrijwel alle handhaven ze zich op een peil, dat allerminst onder doet voor de meeste der elders in den lande ge houden districtsfokdagen. Typerend is niet alleen de grote belangstelling van de zijde van het publiek, maar ook het feit, dat men veelvuldig dezelfde paarden op de Brabantse fokdagen ziet verschijnen, soms tot zeven maal toe in één seizoen. Deze, die natuurlijk de slechtste niet zijn en doorgaans op één der hoogste plaatsen eindigen, kan men tenslotte wel dromen en hoewel ze de spanning m.b.t. de keuringsuitslagen uit de aard der zaak niet verhogen, wordt hun aanwezigheid toch telkens weer op prijs gesteld, omdat men grote waardering heeft voor de geestdrift der betreffende fokkers, die zich voor dit herhaald expo seren, dat hoegenaamd geen financiële baten oplevert, moeite noch kosten ontzeggen. Sommige dezer Brabantse fokdagen trekken niet alleen belangstelling uit eigen wijde omgeving, maar ook van over de provinciale grenzen; een enkele maal zelfs is er bezoek uit het buitenland. Kenmerkend is voorts de gemoedelijk gezellige sfeer en de prettige wijze, waarop men ontvangn wordt op deze Brabantse fokdagen, maar hoofdzaak zijn natuurlijk de paarden, waarvoor men komt en die de laatste jaren in de oudere jaargangen een kwaliteit laten zien, die veelal bij de jeugd ver geefs wordt gezocht. Aan dit bedenkelijke feit is een tekort aan prominente verervers onder de be schikbare vaderpaarden debet, een euvel, dat gemakkelijker is te signaleren dan te verhelpen. De pro vinciale keuringen van de hengsten met afstammelingen brengen overigens zo goed en zo kwaad als dat mogelijk is, wel de meeste vooraanstaande kwekers naar voren en zijn er dus aanwijzingen, waar naar de fokkers goed zullen doen zich te richten. opende als gewoonlijk 't Brabantse fokdagenseizoen, bofte met het weer en kon, mede door de goede belangstelling, op een best geslaagde dag terug zien. De hengstveulens wa ren éls klasse onbetekenend. De merrieveulens, vrij talrijk, konden bogen op goede kopnummers, waar na de kwaliteit snel daalde. Eerste was bij de vroege: Resie v. Beenderhof, d. Berliet v. d. Jozinahoeve, van H. Steyvers, Maarheeze. Dit veulen, in Limburg ge boren, stond ook in R'mond eerste; nu uiteraard ge speend en dus mager, trok het de aandacht door een prachtig, vrouwelijk gelijnd type en expressieve benen met een fors fundament. Late merrieveulens. 1. Mia v. St. Jozefhoeve, d. Castro v. Geleenhof, van L. van Mierlo, Someren. Zeer mooi, met veel type en voldoend grove, correcte benen. Zeer talrijk waren de éénj. merriën met diverse goede, nogal wat tarra en geen enkele positieve uit blinker. Eerste grote maat: Carline, d. Burus v. Aardenburg, uit Zeeuws-Vlaanderen ingevoerd door J. Kuipers, Helmond. Niet te diep en wat kort van koot, maar fors, gebeend en gespierd met veel uit drukking en vrij vlotte bewegingen. In de midden maat eerste: Marijke v. d. Wilhelminahoeve, d. Do- rus, 173510, van M. C. Donkers, Nuenen. Soort best, iets open in front, wel grof en gespierd, maar niet bepaald nauwkeurig afgewerkt. Deze werd gevolgd door enkele, die, naar veler mening, niet voor haar onder deden. M.a.w. een uitgesproken „kop" werd gemist. Kleine maat: 1. Dorothy van Castro, d. Cas tro v. Geleenhof, van J. C. van Acht, Acht. Licht beestje, maar zeker harmonisch, mooi en typisch; 't achterbeen heeft wat weinig macht en gewricht. Gewoon goed waren de tweejarige merriën met in de grote maat als beste kopnummer Dorette v. d. Kerkhoeve, d. Castro, van J. M. van Genuchten, Ne- derwetten. Robuste verschijning, voldoend edel in de lijnen, grof, gespierd, correct en goed van soort. Ook de eerste in de middenmaat was een Castro-dochter: Elly van Eikenhof, van Kind. P. v. d. Linden, Mierlo. Mooi en soortig met beste voorbenen en een niet on berispelijk achterbeen. Ria van Castro, ook d. Cas tro v. G., van P. Toelen, St. Oedenrode; best type, goed gebeend, maar wat afwijkend in de middenhand, was een goede eerste in de kleine middenmaat. De in Zeeland bekende Gudula v. d. Hogeweg, d. David v. d. Louisa, van Kind. v. d. Broek, Veghel; compact, soortig, gebeend en gespierd, niet helemaal correct vóór, wat mannelijk in algemeen voorkomen en zeer vlot, was eerste in de klasse de driej. gr. maat. In de middenmaat bezette gemakkelijk de kopplaats: Johanna v. d. Biezen, d. Castro, van M. van Acht, Acht. Soort extra, mals en correct, met rondom goed beenwerk en goede gangen. De kl. maat werd gewonnen door Lieke van Certain, d. Certain v. d. Jozinahoeve, van Fr. v. d. Enden, Lierop. Vrijwel correct, best van soort, diep, met wat lage rug en goede uitdrukking in de benen. Over 't algemeen was deze jaargang bevredigend. Een goede indruk maakten de klassen der merriën van 45 jr, met in de grote maat als eerste de uit stekende Castro-dochter Castorine v. d. Kerkhoeve, van J. M. van Genuchten en H. C. Kuypers te Neder- wetten. Paard van formaat met type, lijnen en beste benen; iets arm gebroekt, prachtschouder, de gangen, die aanvankelijk erg eenvoudig waren, zjjn aanzien lijk verbeterd. In deze rubriek werden in totaal vier eerste prijzen toegekend aan paarden, die in elk ge zelschap tot de goede zullen worden gerekend. Twee- werd, na aanvankelijk 3de te hebben gestaan, Her- sa v. d. Catharinahoeve, d. Herseur v. Ploegshof, van M. A. Versantvoort, St. Oedenrode. Vrij grote, iets ruinachtige merrie met lange lijnen en goede benen, knie wat weinig geprononceerd, beweging gemakke lijk. Resie v. d. Wilhelminahoeve, d. Nico v. Melo, van C. Wullms, Helenaveen, won met overmacht de kl. maat. Diep en ruim gebouwd in 't gewenste type, massief, gebeend en gespierd, knie wat hol, voeten goed, gangen idem. 2. Mia van Castro, d. Castro, van F. Raymakers, Aarle-Rixtel. Heel mooi van soort, met niet te veel achterbeen, correcte standen en veel ras. Merriën van 6—8 jr, gr. maat. 1. Ferocia, d. Nico v. Puth, van W. Hoefnagels, Asten. Ruim en soortig, minder correct voor. Idem, middenmaat. 1. Ria, d. Clairon v. Rode, van M. Raaymakers, Helmond. Extra van soort, zwaar van geraamte, goed gespierd, voe ten en afwerking laten wat te wensen. Idem, kl. maat. Selma van Moustic, d. Moustic van Urbain, van J. A. Kuypers, Helmond. Vlotte merrie met 't type van de vader; beenwerk behoorlijk goed. De al be jaarde Mina van Herseur, d. Herseur van Groede, van J. M. v. d. Hurk, Someren, wat kort van koot, maar verder nog best in orde, met type, snit en uitdruk king in de zware benen, had geen moeite met haar rivalen in de klasse der oudere merriën. Kampioene werd gemakkelijk Resie v. cl. Wilhel minahoeve (Wullms), maar Castorine v. d. Kerkhoe ve, van Van Genuchten en Kuypers, was een heel beste reserve. Rest ons nog te vermelden, dat op hetzelfde terrein een warmbl. fokdag werd gehouden, waarin een sa menwerking tot uiting komt. die alleen maar nuttig kan zijn in de strijd tegen de enige gemeenschappe lijke vijand, die de motorisatie is, terwijl de dag be sloten werd met demonstraties voor de remwa^en. fFMFRT I tweede fokdag van dit sei- zoen j<an ongeveer op één lijn ge steld met Lierop. Ook hier was het weer mooi en de belangstelling uitstekend. Een enkele uitzonde ring daar gelaten, konden de merrieveulens, die in vier rubrieken werden gekeurd, slechts matig be koren. Bjj de vroege veulens, grote maat, zegevierde niettemin een best veulen d. Nico v. Kapelhof: Anne- mie, van G. A. Hermanussen, Veghel. Ruim en typisch gebouwd, met expressief beenwerk; iets Frans nog. Dit veulen werd ook kampioene der merrieveulens, een praedicaat waarar i we weinig waarde hechten en dat men soms op Brab. fokdagen ook toegekend ziet aan één-, twee- en driejarige merriën. plus dan natuurlijk het kampioenschap voor de volwassen paarden. Dit populariseren van kampioenschappen verlaagt natuurlijk de waarde er van, maar als men er in Brabant op gesteld is. dan zullen wij de laatste zijn critiek te leveren op de genoemde gang van zaken, die tenslotte een interne aangelegenheid is. Eerste van de vroege m.v. kl. maat werd Jenny v. d. Sluys, d. Alex v. Heille, van J. Bekx, Lieshout; een grof en bestsoortig veulen, maar nogal overbouwd. Anny v. Zandenburg, d. Nico v. Kapelhof, van H. v. d. Zanden, Gemert, was vèruit de beste van de late veulens, gr. maat. Soort extra, zwaar en grof, met uitdrukking, iets gespannen en vóór wat scheef. In de kleine maat stond, zonder uit te blinken, eerste Maria v. Keidonk, d. Castro van J. Rijkers, Erp. Kort, goed gebouwd veulen, correct, maar niet te grof. Ook hier hadden de hengstveulens niets te beteke nen. Flinke klassen vormden daarentegen de éénj. merriën, zonder overigens kwalitatief uit te blinken. Eerste in de grote maat werd Hersalientje van Alex, d. Alex v. Heille, van M. A. Versantvoordt te St. Oedenrode. Kampioene van haar jaargang. Mooi. diep veulen met voldoende type en aardig*beenwerk; doch ter van de zelden op de Brab. fokdagen ontbrekende Hersa v. d. Catharinahoeve. 2. Caroline v. Elzendorp, d. Karei v. Albert, van Kind. v. d. Biggelaar, Neder- wetten. Uitstekend moedertype, diep, breed en ge lijnd, grof en gespierd, wat week gekoot en niet hele maal correct vóór. Had o.i. óók eerste kunnen staan. Canstantia v. Croy, d. Clairon v. d. Watertoren, van P. H. v. Bommel, Stiphout; diep, grof en correct, met wat gesloten croupe, won in de middenmaat. In de kleine maat: Certine v. d. Woerdt, d. Alex v. Maren van H. v. d. Zanden, Erp. Veulen met goed beenwerk en typische lijnen. Dorette v. d. Kerkhoeve, d. Castro, van J. M. v. Genuchten, Nederwetten, was, evenals in Lierop, eerste van de grote maats tweejarigen. Ze werd evenwel voor het kampioenschap geklopt door de eerste uit de middenmaat: Ellie v. Eikenhof, óók d. Castro, van Kind. P. v. d. Linden. Mierlo: een wat gerekte, boven sterke merrie met type, snit en vooral goede voorbenen. De hoogste plaats in de kleine maat was voor Gerda van Ham, d. Antoon v. Berkenhof, van Andr. Donkers te Veghel. Lijkt niets op de vader; klein, compact, extra van soort, met veel uitdrukking in het goede beenwerk en heel ge wone gangen. Bij de driej. merriën, gr. maat, plaatste Simone van Mirza, d. Jaap v. 't Paviljoen, uit de nat. kamp. Mirza van Mina, van M. Rovers, St. Oedenrode, zich gemak kelijk eerste. Zeer fraaie merrie met maat, lijnen, klassebenen, beste voeten en zeer gemakkelijke gan gen; arm en schenkel kunnen misschien wat ge spierder en de schouder wat langer, maar dit paard wordt geleidelijk beter en zal 't wellicht nog vèr kun nen brengen. Hier behaalde ze 't kampioenschap der driejarigen. 2. Gudula v. d. Hogeweg, die in Lierop haar klas won. Johanna v. d. Biezen, d. Castro, van J. C. van Acht te Acht, genoemd onder Lierop, was hier eerste in de middenmaat. De eveneens van Lier op bekende Lieke van Certain, d. Certain v. d. Jozina hoeve, van Fr. v. d. Enden, Lierop, was niet alleen daar, maar ook hier eerste in de kleine maat. Veel goede zware paarden met type werden aangetroffen in de klassen der vroegere jaargangen. Merriën van 45 jr, gr. m. 1. Castorine v. d. Kerk hoeve, d. Castro, van Van Genuchten en Kuypers te Nederwetten, was ook hier een best koppaard. 2. Nelly v. d. Boschweg, d. Castro, van H. v. d. Zanden, Erp. Ruim, met snit, type en benen, kronen niet vlak genoeg. Hersa v. d. Catharinahoeve (Versantvoort werd hier derde. Idem, middenmaat. Minder impo nerend. 1. Herma v. d. Willemspolder, d. Herman K. 1986, van W. van Lankveld, Erp. Diep, ruim moe dertype, correct geplaatst op zuivere benen en goede voeten. Idem, kl. maat. 1. Mirza, d. Damiaan's Zoon, van J. G. Nooyen, Opstal. Best van soort, iets hol en met wat steile schouder. Matige klasse. Merriën van 68 jr, gr. m. Gemakkelijk eerste: Annie v. Herseur, d. Herseur v.Ploegshof, van J. L. Hermanussen, Beers. Opvallend mooie merrie met wat weke voorstand, een prachtige houding en veel actie als ze draaft. Idem, middenmaat. 1. Nicoline v. Dorotheahoeve, d. Nico v. Smakt, van W. A. Kuypers, Stiphout. Hengstenmoeder; zwaar, goedsoortig paard, wat onregelmatig gebouwd, beenwerk goed. 2. de be kende Betsie van Riel, d. Certain van Hermine, van Th. Jonkers, Gemert. Mals en breed. Idem, kl. maat. 1. Astra v. d. Belt, d. Clairon de la Lys, uit een doch ter van Kriemhild de Malecote, van W. Biemans, Boekei. Onverbeterlijk type; benen goed, maar niet te fel. Merriën van 9 jr en ouder. 1. Clarona v. d. Heide- hoeve, d. Clairon's Zoon, van J. B. Wouters, De Rips. Uitgesproken grof en gespierd, maar met weinig distinctie. Eerste der merriën met afstammelingen werd Gerda v. Boerdonk, d. Clairon's Zoon, van J. Rijkers, Erp. Moeder met twee goede do-hters. 2. Hersa v. d. Catharinahoeve (zie boven) m en goe de tweejarige en een goed merrieveulen. In het ka der der prov. keuringen van hengsten met afstamme lingen werd aan Antoon v. Berkenhof, d. Dirk van Berkenhoeve, van A. v. d. Heuvel te Keidonk en F. v. d. Heyden te Mariaheide voor een nogal onregel matige groep producten in diverse leeftijden een twee de premie toegekend. De mooie, best dravende merrie Annie van Herseur, (Hermanussen) werd zowel kampioene als erekam- pioene en, evenals in Lierop, werd Castorine v. d. Kerkhoeve ook hier reserve. De kampioene is staan de o.i. niet de beste; in de gangen is ze echter supe rieur. Vrij veel en een zeer geïnteresseerd publiek bezoekt jaarlijks deze al zéér oude fokdag in de daarvoor uitermate geschikte vei linghallen. De deelname blijft overigens nauwelijks op peil. Deze, die momenteel nog ruim voldoende is, zal men toch goed doen met alle ten dienste staande middelen te handhaven, 't geen blijkt te kunnen, ge zien 't succes van de jubileumfokdag enkele jaren ge leden. De merrieveulens hengstveulens waren ab sent gaven als groep geen aanleiding voor hoog gestemde toekomstverwachtingen, gezien de te veel vuldig gesignaleerde afwijkingen in de standen. Van de oudere werd eerste Kittie v. d. Westpolder, d. Alban, uit een oud-kampioene, van Kind. Huij- bregts, Etten. Een diep en bestsoortig veulen met zware benen, wat weke koten en voldoende snit. Nicoline van Alzicht, d. Costaud de Marche, uit de oud-kampioene Farida van Jaap, van C. M. Romme, Terheyden, behaalde de hoogste onderscheiding bij de jongere. Best gelijnd, met mooie schouder, flinke armen en schenkels en behoorlijk beenwerk. Bij de jaarlingen was de grote maat niet al te best. Het vinden van een kopnummer bleek niet eenvou dig. 1. Warda v. St. Antoniushoeve, d. Alban, van W. J. J. Rommens, Leur. Grof en zwaar, met tekortko mingen in détails en wat minder distinctie. Veel beter bleek de middenmaat. 1. Marie v. 't Zilverveld, d. Ber liet v. d. Jozinahoeve, van Huize Overdonk, Dongen. Rug mag wat sterker, maar extra van soort, met correcte niet overzware kwaliteitsbenen en de schit terende gangen van de vader. 2. Hennïe, d. Hein v. Kwaderwjjk, van N. C. J. v. Bavel, Oosterhout, is vóór wat scheef, maar fors en typisch, grof en in arm en schenkel opvallend gespierd. Voorts valt op de goede achterhand. De kleine maat, die van geen betekenis kan worden genoemd, werd aangevoerd door Mariëtte v. Molenschot, d. Carlo van Zeedijk, van G. Boemaars, Molenschot. Klein, soortig ding, met voldoende benen en te weinig beweging. De jaargang '53 had in alle drie rubrieken goede kopnummers. In de grote maat 1. Leotien, d. Chur chill v. d. Schaapshoeve, van J. Diepstraten, Bavel. Niet te fors in 't achterbeen, maar zwaar en mooi, met type en beste gangen. Klarina uit de Briel, van M.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 8