Plattelandsvrouw ZIT ER VOOR DE WAS U ER OOK BIJ? ZATERDAG 5 NOVEMBER 1955. 733 SfE!PNECT'EF Bietendunmachine? door J. G. VAN LIERE. /~\P 25 Juli j.l. werd te Nieuwerkerk op Schouwen-Duiveland een demonstratie met twee, en op 19 September in de N. O. P. een demonstratie met vier bietendunmachines gehouden. Het lijkt misschien wat vreemd in deze perioden een dergelijke demonstratie te houden, doch zó gek is het toch ook weer niet. Immers, een eventueel talrijk publiek zou aan een jong bieten gewas, dat bestemd is om een oogst te leveren, grote schade kunnen berokkenen. De kosten zou den daardoor zeer hoog komen te liggen. Door nu bieten te zaaien op een braakliggend stuk land of een vroege stoppel, kan men de hoge kosten voorkomen, terwijl er naar hartelust met de machines geëxperimenteerd kan worden. Het begrip bietendunmachine wekt nogal eens verwarring. Men moet goed bedenken, dat dit géén maclüne is die de bieten opéén zet. Slechts de rijen worden gedund. Vanaf de hoofdas van een frame lopen daartoe aangedreven assen in achterwaartse richting. Aan liet einde, dwars hierop, is op elke as een z.g.n. zon of dunster gemonteerd. Elke zon is dus dwars over een rij geplaatst. De werkende delen van een zon kunnen verende tanden of stelen met op het eind haaks omgebogen mesjes zijn. De breedte van deze mesjes kan weer verschillend ge nomen worden. Dit is eveneens het geval met het aantal tanden of messen, dat in een zon geplaatst wordt. Elke zon draait met een vrij grote snelheid rond. De voortgaande beweging van de machine zorgt er voor, dat tussen elke tand of mes een ge deelte niet wordt bewerkt. De grootte van dit on bewerkte strookje hangt af van het aantal tanden of messen en de mesbreedte. Op deze wijze wor den meer of mindeir bietenplanten, en vooral on kruid, uit de rij weggeslagen. Hierdoor worden de volgende voordelen verkregen: 1. Arbeidsbesparing. Als gevolg van de bewerking komt een groter aantal bieten opeen te staan. Bepaalde onder zoekingen geven eën arbeidsbesparing aan van 25 op het doorslaan en opeenzetten. 2. Arbeidsspreiding. Doordat de bieten eerder op zichzelf komen te staan als gevolg van het uitdunnen, en elkaar bij de groei dus niet in de weg staan, kan de periode van doorslaan en opeenzetten over een langer tijdvak worden uitgestreken. Met het zelfde aantal mensen kan men dus een grotere oppervlakte bewerken. 3. Onkruidbestrijding. Door de intensieve bewerking in de rij wordt een goede onkruidbestrijding verkregen. Daar voor is het nodig reeds kort na het bovenkomen van de bieten de eerste bewerking met de veren de tanden toe te passen. 4. Opbrengstverhoging. Door de selectieve werking worden de zwakke planten het eerst weggeslagen. Onderzoekingen wijzen hierdoor in de richting van een op brengstverhoging. In hoeverre en in welke mate dit echter het geval is, zal de praktijk nog moeten leren. Tegenover deze voordelen staan enkele voorwaar den, waaraan voldaan moet worden: a. Reeds bij het ploegen in het najaar, en in het bijzonder bij de voorjaarsbewerking, moet er voor gezorgd worden, dat de grond egaal komt te liggen. Oneffenheden in het veld beïnvloeden het werk van de bietendunmachines zeer on gunstig. Met de zaaimachine moet zo recht mo gelijk gereden worden. Ook moet de korstvor- ming voorkomen worden. Is deze toch aanwe zig, dan moet een bewerking met de cambridge- rol aan het uitdunnen voorafgaan. b. De onderlinge afstand tussen de rijen moet pre cies gelijk zijn. Dit, omdat er gereden moet kunnen worden tegen de rijrichting van het zaaien in, zowel als met de rijrichting tijdens het zaaien mee. Het gewas in de rij moet regel matig en vol staan. c. Tijdens het werk moet de bietendunmachine zeer nauwkeurig afgesteld zijn. d. De bestuurder moet over een grote rijvaardig heid beschikken. De geringste afwijking heeft De 6-rijtge Hudson bietendunmachine, Dunelementen met verende tanden en dunelementen met mesjes van de Hudson bietendunmachine. slecht werk tot gevolg. Als de as, waarop de draaiende zon met tanden bevestigd is, ook maar iets te veel naast de rij loopt, is het effect van de machine grotendeels verloren. In ons land zijn enkele typen in gebruik, waar onder een Nederlands fabrikaat. Het werk van deze laatste behoeft niet onder te doen voor de ge- importeerde machines. Wel zouden nog enkele kleine verbeteringen kunnen worden aangebracht. Belangrijk is, dat zij een stuk goedkoper is dan de ingevoerde merken. Alle machines kunnen als 4-, 5- of -meerrijïge worden geleverd. Bij sommige is de af te stellen rijafstand begrensd tussen 40 en 50 cm, bij andere ligt deze begrenzing ruimer. MET VERENDE TANDEN. In een bepaald geval zijn de bieten, nadat ze reeds opeengezet waren nog met de verende tanden bewerkt. Volgens telling zou het aantal uitgeslagen planten niet meer bedragen dan bij het wieden met de hand. Hoe het met de beschadiging van de wor tels staat is niet bekend. Voorlopig zij men echter zeer voorzichtig met dergelijke experimenten en bepale men zich ertoe enkel de dunmachine te gebruiken vóórdat de bie ten opeengezet worden. Wil men de dunmachine gebruiken dan is het noodzakelijk dit vanaf het begin, dus reeds kort na het bovenkomen van de bieten, te doen. Door de ronddraaiende tanden wordt tussen de rijen bieten een rugje grond gevormd. Vooral bij het voorkomen van wat wortelonkruiden kan dit bezwaar opleveren als er met de ganzenvoeten wordt gewied. In de meeste gevallen zullen de zg. bietenstellen dan ook te verkiezen zijn, boven gan zenvoeten. Het moet ook zeer goed mogelijk zijn om het wieden met een wiedstel, voorop of onder de trekker, gelijktijdig te doen met het uitdunnen. Enkele proeven hiermee gaven een gunstig resul taat. Het gebruik van een bietendunmachine vereist 'n grote vaardigheid en routine van de gebruiker. Begonnen wordt met de verende tanden en daarna met steeds breder wordende mes sen. Hoe breder de messen hoe meer bietenplanten worden weg geslagen. Het praktisch inzicht van de gebruiker zal, na opme tingen in de bietenrij, in deze moeten bepalen hoeveel keer er doorgereden kan worden en met welke messen. Meestal bedraagt het aantal keren 3 en soms 4. De snelheid waarmee gereden moet worden is vrij hoog, n.l. bij de eerste bewerking 810 km en bij de tweede bewerking iets langzamer. Direct na de bewer king lijkt het geheel op een rava ge en vele boeren zullen hiervan erg schrikken. Na enkele dagen valt het echter mee en blijkt het dat er met de bieten zelf, afhan kelijk van de gebruikte tanden of messen, niet eens zo heel veel is gebeurd. De bietenmachine biedt echter nog meer perspectieven. Erwten werden in een jong stadium met een gunstig resul taat met de verende tanden bewerkt. Evenals bij d* bieten moet het gewas dan een regelmatige volle stand vertonen. Blauwmaanzaad, het gewas dat de laatste jaren weinig meer wordt gedund, moet met deze machine gemakkelijk in de rij kunnen worden gewied en uitgedund. Op enkele bedrijven wil men met deze machine in granen gaan werken, eventueel door telkens een rij over te slaan als de gewenste rijafstand niet kan worden bereikt. Wel zal het noodzakelijk zijn in de granen aandacht te besteden aan de grond die op een rugje wordt gegooid, opdat dit de andere rij niet zal bedekken. Machines die met zg. grond- vangers zijn uitgerust verdienen hier waarschijn lijk de voorkeur. Al deze mogelijkheden leiden ertoe dat een bieten- dunmacliine vlugger rendabel te maken zal zijn dan wanneer zij alleen in bieten wordt gebruikt. Wan neer men deze machine alleen voor bieten gebruikt kan ook in combinatie van 2 a 3 bedrijven worden gewerkt, terwijl er voor de loonwerker zeer zeker ook perspectief in zit. Ondanks de prijs die variëert van dr 1400 tot 2400 voor een vierrijige machine, zal het aantal, dat momenteel nog zeer beperkt is, de eerstvolgen de jaren sterk uitbreiden, tenzij er een andere, bete re en goedkopere wijze wordt gevonden, waardoor het probleem van doorslaan en opeenzetten van bieten wordt opgelost. En daar ziet het voorlopig nog niet naar uit. Bent U ook naar Goes geweest vorige week Vrij dag voor de Algemene Najaarsvergadering van de Bond van Plattelandsvrouwen en de ontwikkelings middag van de Zeeuwse Agrarische Raad? Wat zegt U? Bent U nog geen lid van de Bond? Dat is jammer, want anders was U tijdens de mor genvergadering beslist geboeid geworden door het vele, wat U daar horen kon over het pondsleven en waaruit zo'n grote activiteit sprak. De presidente, mevrouw L. N. HuysmanGriep, wekte in haar openingswoord o.a. alle leden op niet stil te staan bij de mijlpaal, die door het 25-jarige bestaan van de Bond bereikt is, maar vooral de bhk te richten op de belangen van de eigen dorpsge meenschap. Na de gebruikelijke agendapunten: notulen, mededelingen en ingekomen stukken, bracht mevr. Drevervan Hekke een geestig verslag uit van de Algemene Voorjaarsvergadering te Zwolle. Uit de nabeschouwing van de viering van het 25- jarig bestaan in Den Haag, welke door de Provin ciaal Secretaresse werd verzorgd, bleek, hoe bijzon der geslaagd deze bijeenkomst geweest is. In plaats van mevrouw LeegemateLemson, die als lid van de kascommissie aftredend en niet meer herkiesbaar was, werd mevrouw T. Braatde Vrieze gekozen. Als Hoofdbestuurslid werd gekozen mevrouw L. N. HuysmanGriep en als plaatsvervangend H. B.-lid mejuffrouw J. D. Dekker. Bij de bespreking van de Kaderdag voor Bestuursleden kwam o.a. de wens naar voren deze dag te wijden aan de vergaderingstechniek, wel een bewijs hoe zeer de Bond al medegewerkt heeft aan de ontwikkeling van de Plattelandsvrouw. Denkt U zich eens in, dat 25 jaar geleden een vrouw de wens naar voren gebracht had een hele dag te be steden aan vergaderingstechniek! 's Middags kwamen vele vrouwen bijeen om de middagbijeenkomst van de Zeeuwse Agrarische Raad bij te wonen. Het past ons niet in deze ru briek op te merken, dat er zo weinig mannen van hun belangstelling blijk gaven. Het was erg prettig, dat de vrouwen, door haar opkomst in groten getale er blijk van gaven belang te stellen in het werk van de Zeeuwse Agrarische Raad. Het onderwerp van deze middag: Suriname, mocht zich, mede door het feit, dat H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zich op dat moment in Paramaribo bevonden, in ieders belang stelling verheugen. De heer H. van Boheemen vertelde over de ver schillende bevolkingsgroepen in Suriname, zoals Indianen, Creolen, Hindoestanen, Javanen, Chine zen, Hollanders en Syriërs. En al deze volkeren van verschillend ras, met een verschillende huids kleur, leven in goede harmonie samen. Suriname is op dat gebied, een voorbeeld voor de gehele wereld. De tweede spreker, de heer Dijkhuis, besprak uit voerig de mogelijkheden welke de rijstcultures bie den. De in 1949 opgerichte „Stichting Machinale Landbouw" ontwierp een polderplan voor 35.000 ha, waarvan thans 5.000 ha in cultuur is gebracht. Er is echter grote behoefte aan jonge boeren, die met inzet van al hun arbeidskracht Suriname voor uit willen helpen. De films na de pauze sloten mooi aan bij datgene, wat door de sprekers was verteld. De L. J. G.-or- kestjes uit Zuid-Beveland en Hoek zorgden voor eeo gezellige muzikale afwisseling. Lag vorig jaar het accent meer op de ontspan ning, dit jaar was het door de Z.A.R. zeer bewust verlegd naar de ontwikkeling. Velen zullen door deze middag een betere voorstelling gekregen heb ben van één der Rijksdelen over zee: Suriname". A. v. d. L.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 5