I i i ifaiMn» AATRICHON P. J. van der Moere Demonstratie Fa W. van Uemeren Zn vóór alles! 4 BELANGRIJK! INGEZONDEN. i i i X f x X f X J i i i i 1 1 VEILIN GBERICHT. AARDAPPEL- en UIENSORTEERMACHINES A. VAN LEEUWEN - BRIELLE - Telefoon 111 Mengvoeders D.ALEWIJNSE& ZONEN Fa W. SCHIPPER Zn AJvcrlccrl in dit lil ad 742 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Een goede verhouding boer-arbeider eist, dat we in elkaar ook de mens willen zien, die recht heelt op een redelijk bestaan, op begrip voor eikaars moeilijkheden en op vreugde in de arbeid die beiden ©p het bedrijf verrichten. Dan kan er een band ont staan, gebaseerd op wederzijdse waardering, een band die gelukkig nog op vele bedrijven wordt aan getroffen. En wat dan met de C. A. O. en de handhaving daarvan? Zolang de Regering de geleide loonvor ming voorstaat (en in een tijd van grote tekorten aan arbeidskrachten lijkt een vrije loonvorming mij een groot gevaar, vooral voor de landbouw) zolang zal er op moeten toegezien, dat de afgesloten over eenkomsten ook worden gehandhaafd. Maar dan hetzelfde ook moeten gelden voor andere bedrijfs takken en semi-overheidsorganen en zal een eind moeten worden gemaakt aan de concurrentie, die thans door allerlei verkapte loonsverhogingen door middel van toeslagen enz. aan de landbouwlonen wordt aangedaan. Het is de hoogste tijd dat wij ons over deze mate rie ernstig bezinnen. Laat ons daarbij als landbouw ook bereid zijn de hand in eigen boezem te steken. En mocht het getij zo blijven verlopen, luisteraars, dan is het raadzaam de bakens van Uw zaaiplan en Uw bedrijfsvoering daarnaar tijdig te verzetten. Geachte lezer, Er gebeuren tegenwoordig rare dingen in de wereld. Over enkele dingen wil ik hier iets zeggen, vooral wat de uitingen zijn van mensen, zowel uit hogere, als lagere klasse der bevolking van ons land. Zoals U misschien zult weten, moesten er onge veer een maand geleden twee boeren voor het „hekje" in Breda verschijnen. Deze hadden te veel loon betaald in het begin van dit jaar. Er was aan de rechter uitgelegd, dat door het C. A. O.-loon te betalen, de beloning, die de arbeiders in de winter op overheidsobjecten kregen, niet gehaald kon wor den. Geachte lezer, ik ga hier al een bedenkelijk ge zicht zetten, doch bovendien wilden de arbeiders, nu voor „werken" betaald worden. Bent U hier niet helemaal van overtuigd, dan zou ik U eens aanraden om naar Schouwen en Dui- veland te gaan* dergelijke voorbeelden zijn bij bos jes te vinden. Het gekste is bovendien, dat de boer, die toch zijn werk wil doen, ter verantwoording werd geroepen, terwijl de arbeider dit eist. Is de arbeider tegenwoordig dan onschendbaar? Enfin, X A V met M.A.N.-tractoren met 4-wielaandrijving en EBERHARDT-pioegen op: 8 November 1955, van 10 tot 16 uur, bij H. BAEKE, De Gemetschuur, BIERVLIET. 9 November 1955, van 10 tot 16 uur, bij J. DE REGT, D 2, ZAAMSLAG. 11 November 1955, van 10 tot 16 uur, bij Gebr. DE SCHUTTER, Nassaupolder C 88, DINTELOORD. Komt U overtuigen 4-wielaandrijving. van de voordelen der IMPORTEUR: GREUP (Z.H.) geachte lezer, daarop kwam een ontzettend „spitse" oplossing van de rechtbank: „dan laat U Uw land maar braak liggen!" Ik wil alleen dit hierop zeggen, dat deze man, on danks m'n respect voor z'n intelligentie, blijkbaar nu reeds de oorlogsjaren is vergeten. In twee kranten slechts heb ik een verslag gezien van dit proces. Is dit een symptoon, dat de mens heid tegenwoordig zo „slap" is, dat ze niets tegen deze situatie doet? Het is inderdaad gemakkelijk om dit te laten rusten, doch dit is geen goede Nederlandse mentali teit, en zeker niet van de boeren in Zuid-West- Nederland. Ik hoop dan ook, dat hier eens een reac tie op komt, en dat er dan wat aan gedaan wordt, want het is mijn mening dat heel veel boeren in Zuid-West-Nederland dit jaar boven contractloon betaald hebben. Nu krijgen enkelen een boete, en die moeten zij dan dragen, terwijl liet een algemene zaak is. Verder wil ik nog iets zeggen over de huidige mentaliteit van vele arbeiders. Spaarzin valt niet meer te bespeuren, men heeft liever geen geld, wan neer het niet voor consumptie gebruikt mag wor den. „Er wordt toch wel voor ons gezorgd!" Men wil met zo weinig mogelijk doen, goed de kost „ver dienen", maar moet nu zo ons Nederland opge bouwd worden? Men spreekt van hoog-conjunctuur, maar men zal moeten oppassen, dat het hele bestel niet als een kaartenhuis in elkaar zakt. U vraagt zich misschien af, wat wil je dan doen om dit tegen te gaan? Men zal zoals vanuit Oost- Zeeuws-Vlaanderen gepropageerd wordt, de arbei ders meer kennis en dus meer begrip voor de boer derij moeten bijbrengen. Le landarbeiders zouden dus geschoold moeten worden. De arbeider heeft de ontwikkeling in de landbouw niet bij kunnen houden en daarom kan hij er niet meer tegen op, en heeft dus geen inte resse meer voor het werk, zoals het vroeger wel ge weest is. De overheid heeft deze situatie bovendien in de hand gewerkt. Geachte lezer, ik zal nu niet verder meer uitwij den, en hoop, dat U hier eens over nadenkt. En laten de landbouworganisaties aan deze situatie iets pogen te doen, want U weet net zo goed als ik, dat deze situatie niet langer zo kan voortduren. W. M. G. Bovenstaand ingezonden stuk ontvingen wij met verzoek dit te willen plaatsen. Hoewel wij voor ver schillende facetten van dit probleem mogen ver wijzen naar de in deze kolommen opgenomen radio causerie, die aan dit vraagstuk was gewijd, zouden wij nog het volgende willen opmerken. Laat ons allereerst wat betreft de „mentaliteit" van de arbeiders niet al te veel generaliseren. Er zouden gelukkig ook veel andere voorbeelden aan te halen zijn van een zich ook in deze tijd verbon den weten aan het bedrijf, waarop men werkt. Laat ons die groep maar respecteren en in ere hou den. Zoals het bekende L.E.I.-rapport aangeeft, is dit echter een beroepsgroep, die in beweging is. De ge middelde leeftijd ligt hoog, wat aanduidt dat te wei nig jongeren de gelederen van onze landarbeiders aanvullen. Dit op zichzelf mooie beroep zal aantrek kelijk gemaakt moeten worden, waarvoor inzender ook enkele middelen aangeeft. Dit vraagstuk verdient onze volle aandacht. Een openhartig gesprek over de problemen rond de arbeidsvoorziening is nuttig en stellen wij op prijs. Laat ons daarom vaststellen, dat ook in de kringen van onze werkgevers in de afgelopen jaren wel eens wat al te lichtvaardig in dezen is gehan deld. Het op grote schaal verhuren van land aan commissionnairs, die dan in de zomer als concur rent op de arbeidsmarkt optreden, het in het najaar gedaan geven aan arbeiders, waarvoor men met enige moeite ook in de wintermaanden toch nog wel werk zou kunnen vinden op het bedrijf, zijn maat regelen die de band met het bedrijf zeker niet bevor deren. Wij willen ook in dezen niet generaliseren doch ook hier wijzen op een „mentaliteit" bij verschillen de werkgevers, die zich op den duur zal wreken. Wij zien het nu eenmaal niet anders dan dat in de komende jaren bij onze bedrijfsvoering, het zwaar tepunt steeds meer zal komen te liggeh bij een verantwoorde vaste kern op elk bedrijf. K. Veiling „De Langstraat" te Druilen, d.d. 31 Oct. '55. Appelen 1043 ct.peren 1078 ct.druiven 100110 ct.; aardappelen 89 ct.; andijvie 821 ct.; snijbonen 75125 ct.; pronkbonen 1451 ct.; boerenkool 4--11 ct.; rode kool 4-12 ct.; savoye kool 4-11 ct.; witte kool 3--6 ct.; knolrapen 49 ct.; prei» 917 ct.; spinazie 1932 ct.; spruiten schoon 4084 ct.; spruiten vuil 3065 ct.; tomaten kas 2069 ct.; tomaten natuur 2040 ct.; uien 822 ct.; waspeen 817 ct.; wortelen B. C. 48 ct. alles per kg; bloemkool 949 ct. per stuk; bospeen 10—18 ct. per stuk; knolselderij 215 ct. per stuk; sla 39 ct. per stuk; selderij 46 ct. per bos. Houdt geen geld ol waardepapieren in huis! Brengt het naar de Boerenleenbank, waar het VEILIG ligt en niet door brand ol diefstal bedreigd wordt! De kassier van de plaatselijke Boerenleenbank is gaarne bereid, U alle inlichtingen hierover te geven Vraagt hem tegelijkertijd, welke andere voordelen en gemakken de Boerenleenbank U kan bieden! Jnder zeer grote belangstelling is door de Land- >ouwstudieclub „Eiland-IJsselmonde" te Hendrik :do Ambacht, een tractordemonstratie gegeven op zware kleigrond met 68 afslib, met medewerking van het Instituut van Landbouwwerktuigen te Wageningen. Aanwezig waren 28 tractorploegen. Op ie foto ziet men de Cappon TWZ I aan het werk, Een Iweescharige tractor Wendploeg met draaibare schijven. Deze ploeg kreeg het hoogst aantal punten met de vermelding: de schoonste vore. MACHINEFABRIEK IZ. CAPPON, Heinkenszand. in diverse uitvoering en capaciteit. Schudsysteem en rolzeef (systeem Zinkweg). LEESBANDEN met transportband van gaas, latten en rollen. ZEVEN in alle maten, met of zonder rubber. Speciaal gecombineerde SORTEERMACHINES voor koelhuizen. Bestrijdt kweek en andere grasachtige onkruiden met Gebruikt het aardappelkiemremmingsmiddel AASERVO. Ook andere merken leverbaar. CONSERBETA voor het bewaren van voederbieten. Alles uit voorraad leverbaar. Beleefd aanbevelend, Vraagt U eens prüs van onze Onze meng- en hamer- moleninstallatie leve ren prima gemengde en fijn gemalen voe ders. Doordat wij zelf fabrikant zijn, komen er geen onkosten van depót en vracht op het voer, en zijn de prijzen zeer voordelig. Middelburg - Tel. 2329 Telefoon 0Z£Q8 - 200 KORTGENE TE KOOP: diverse gebruikte Landbouwwerktuigen en Tractoren Goede werking gegaran deerd. GOES Industrieterr. a/d Spoorlijn Van Heemskerckstraat 10 Telef. 3244

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 14