Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw ZITDAG BOEKHOUDBUREAU: ZITDAGEN ADVIESBUREAU. PLOEGWEDSTRIJD P. J. G. N. KORT VERSLAG UITBREIDINGSPLANNEN Wouw: GEMEENTEN. RONDOM DE BOERDERIJ. PROBLEMEN ROND DE ARBEIDSVOORZIENING. ZATERDAG 5 NOVEMBER 195 5. 741 SS? ZEVENBERGEN: Donderdag 10 Nov. 11—12.30 uur, Hotel Tholenaar. Het adviesbureau van het Landbouwschap voor Noord-Brabant zal voor getroffen landbouwers en landarbeiders van de watersnood alsmede voor oor logsgetroffenen in Noord-Brabant zitdagen houden te: ZEVENBERGENDonderdag 10 November a.s. in Hotel „Tholenaar", des voormiddags van 1013 uur. Verder elke Dinsdagvoormiddag te Tilburg, Spoorlaan 50 en elke Maandagvoormiddag in Café Van Dijk te Almkerk. Het is ter bevordering van een vlotte afwerking gewenst, dat men op de zitdagen steeds de beschei den meebrengt over het geval, waarover men ad vies of inlichtingen wenst. De landelijke ploegwedstrijd van de P. J. G. N. die vorige week Zaterdag wegens weersomstandig heden moest worden uitgesteld, zal thans worden gehouden op Zaterdag 5 November.. De wedstrijd wordt gehouden op het perceel van Gebrs De Lint, Meerenpolder te Zevenbergen en vangt aan om 1 uur namiddag. van de vergadering van het Dagelijks Bestuur op Zaterdag 15 October 1955 te Breda. Van de op deze vergadering behandelde onder werpen kunnen als voornaamste worden genoemd: Tussentijdse loonsverhoging. In de Hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap is overeen- steming ibereikt over de invoering van een tussen tijdse loonsverhoging voor de Akkerbouw en Vee houderij. De uurlonen voor vaste arbeiders van 23 jaar en ouder zijn daarbij vastgesteld op 1,14 per uur, voor losse arbeiders op 1,11 per uur. In deze uurlonen zullen dan het aandeel in de premie voor het bedrijfspensioenfonds en de compensatietoeslag voor de Wachtgeld en Werkeloosheidsverzekering zijn inbegrepen. Besloten werd het vraagstuk van de arbeidsvoor ziening en de moeilijkheden bij de handhaving van de C. A. O. en de e.v. Hoofdbestuursvegadering aan de orde te stellen. Pretmeverlening bij krotopruiming. Door het K. N. L. C. is een voorstel aan het Landbouwschap doorgegeven om te bewerkstelligen dat de premie verlening voor krotopruiming ook zou worden uit gebreid ver de dienstwoningen voor landarbeiders, mede in verband met de wenselijkheid de trék van landarbeiders uit de landbouw enigszins tegen te gaan. Van de zijde van het Landbouwschap werd aan het K. N. L. C. medegedeeld, dat de Commissie Boerderijenbouw deze mening onderschrijft. Het ligt in de bedoeling dit punt te bespreken met de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Contractperiode C. A. O. Tuinbouw. Er zijn voor stellen om deze periode unifor mvan 1 Mei tot 1 Mei te doen lopen. Hiertegen blijken geen bezwaren te bestaan, mits het tijdstip van in dienst treden van vaste arbeiders vrij wordt gelaten naar plaat selijk gébruik. Winterprogramma 1955/1956. Besloten werd aan alle afdelingen een lijst van sprekers en onderwer pen te zenden, alsmede een lijst van verkrijgbare films. Landblouwblad. Een hiertoe ingestelde commissie zal binnenkort bijeenkomen voor het uitbrengen van advies aan het Hoofdbestuur inzake de samen stelling van onze copie voor het landbouwblad. Agrarische Raad. Deze zal op 21 October bijeen komen ter bespreking van gezamenlijke activiteiten van Bond van Plattelandsvrouwen, Jongerenorga nisatie en N. B. M. L. Uitbreidingsplannen van gemeenten. Het blijkt voor te komen, dat met de belangen van pachters op het punt van vergoedingen niet steeds en overal rekening wordt gehouden. Een goede voorlichting in dezen is noodzakelijk. In verband hiermee zal o.a. voor de afd. Lage-Zwaluwe op korte termijn een vergadering worden belegd, waar de voorzitter de heer De Waard over dit onderwerp zal spreken. Afwikkeling watersnoodschade. De eindafwikke- ling van de schadevergoedingen vordert gestadig en de meeste gedupeerden zullen hun eindafreke ning intussen hebben ontvangen, dan wel binnen kort kunnen tegemoet zien. Op deze beschikkingen zijn de bijdragen en ver goedingen per schade-onderdeel gespecificeerd. Zij, die een verdere specificatie wensen kunnen hierover inlichtingen vragen bij het Rampschade bureau. Men vrage dit echter alleen om bijzondere redenen (b.v. voor het indienen van een reclame) daar anders de afdoening van de rest van het werk van dit bureau hierdoor wordt vertraagd. De gipsverstrekking is thans afgewerkt. Alleen voor zeer bijzondere gevallen zal nog gips kunnen worden verstrekt. Vanaf 26 October 1955 t/m 9 November 1955 ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage het bij Raadsbesluit vastgestelde gewijzigde uit breidingsplan voor het kerkdorp Wouw. Gedurende zes weken na afloop van bovenge noemde termijn kunnen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten. DE WESTHOEK. Het mag dan de laatste tijd met het weer niet zo vlotten (ik hoop dat het intussen beter is gewor den) we mogen deze herfst toch op verschillende mooie perioden terugzien. In de werkzaamheden begint er dan ook al aardig schot in te'komen. On tegenzeggelijk zijn er wel eens jaren geweest dat we er beter voorstonden met de werkzaamheden, maar wanneer we naar verleden jaar terugzien dan is het momenteel nogal wat gunstiger. Er staan nog enkele kleine stukjes met aardappelen in de grond, maar veel heeft dat niet meer te betekenen gelukkig. Alles is geconcentreerd op de bietenoogst. Met het gehalte wil het over het algemeen toch niet te best vlotten, de kilo-opbrengst echter valt niet tegen. De Westhoek lijkt één groot industrie-cen trum wanneer men er 's avonds doorrijdt, Stam persgat, Roosendaal, Zevenbergen en Steenbergen het is een en al bedrijvigheid en lichtjes wat men zeit, met daaromheen machtige wolken van damp en rook en om dit alles te completeren die zoete weeë lucht die we kunnen ruiken wanneer een van de fabrieken is aangewind. Donderdags en 's Maan dags kan het aan de fabrieken wel erg druk zijn met de wagens die de bieten aanvoeren. De nieuwe kaart begint dan weer en als het weer goed is wil iedereen er maar weer vanaf zijn. Verschillende percelen tarwe waaien al over de akkers en in andere percelen ligt het zaad te wach ten om straks ook hier de groene kleur te laten zegevieren. Over het algemeen zou men zeggen dat er niet veel tarwe gezaaid is en dat er ook niet veel gezaaid zal worden. Van de nieuwe prijs is nog steeds niets bekend; heeft de Minister het misschien te druk met de nieuwe melkprijs? Reeds hebben enkele bladen aangekondigd dat de molk duurder zou worden. Men doelde dan speciaal op de consu ment en men ging er dan vanuit, dat indien de boer meer zou ontvangen (wat riog maar de vraag zal zijn!dit ook ten koste van de consument zou gaan. Dit is helemaal niet noodzakelijk, maar het bewijs is weer geleverd hoe slecht de grote pers vaak op de hoogte is. We zullen nu maar afwachten wat de tarweprijs en wat de melkprijs ons zulen brengen. Met meeste vee staat al op stal en zeker het melkvee, hier en daar loopt het mestvee nog buiten. Indien we er echter maar een mannetje kun nen afknijpen moeten we al het vee be slist stallen. De weiden worden dan niet kapot ge lopen, het kost minder bietenkoppen en de dieren groeien beter. Wanneer we onze blik goed laten rondgaan geloven we dat er dit jaar minder vee gemest zal worden dan verleden jaar het geval was in de Westhoek. (Radio-causerie gehouden door de heer A. Korteweg voor de rubriek „Voor ons platteland" van de A. V. R. O.) Luisteraars, Het is dunkt me geen overdreven voorstelling wanneer we zeggen, dat de arbeidsvoorziening voor de landbouw in vele streken van ons land ernstige zorgen baart. Trouwens, het is niet alleen de landbouw, ook de andere bedrijfstakken als industrie, bouwnijverheid enz., kampen met een tekort aan arbeidskrachten. De industrialisatiepolitiek van onze regering mag in zoverre geslaagd heten, dat nu voor vrijwel ieder een die werken wil, ruimschoots werkgelegenheid aanwezig is. Met name geldt dit voor de jongere volwaardige arbeidskrachten. Volledig emplooi voor iedereen is op zich zelf een zeer gunstig verschijnsel en het spookbeeld der werkloosheid lijkt me nu dan ook verder weg dan ooit te voren. De watersnood van 1 Februari 1953 en de gevol gen daarvan deden nog een extra beroep op de ar beidsmarkt. Duizenden arbeiders waren nodig voor het herstel in de getroffen gebieden. Vele van deze arbeiders werden onttrokken aan het vrije bedrijf, waardoor de spanning op de arbeidsmarkt werd vergroot. Wij weten allen, welke gevolgen dit met Zich meebrengt voor de landbouwbedrijven, die aan gewezen zijn op betaalde arbeidskrachten. In het bijzonder geldt dit wel voor de landbouw in het Zuid-Westen van ons land en voor die in de om geving van de grotere industrie-centra. Het jaar 1954 met zijn abnormaal ongunstige weersomstandigheden en de daaraan verbonden grote moeilijkheden om de oogst tijdig geborgen te krijgen, accentueerde maar al te duidelijk het tekort aan arbeidskrachten met al de gevolgen van dien, waarbij wij met name denken aan het euvel van de zwarte lonen. Was het tot 1 Februari 1953 over het algemeen mogelijk de C. A. O. voor de landbouw, zoals die tus sen partijen was afgesloten, te handhaven, sinds dien heeft het tekort aan arbeidskrachten in vele gebieden tot een onverantwoorde loonopdrijving geleid, die zowel op bedrijf-economische als op mo rele gronden ernstige gevaren inhoudt. Waar bij de kostprijsberekeningen van onze land bouwproducten alleen rekening gehouden wordt met de in de C. A. O. vastgelegde lonen en tarieven, betekent dit, dat alles wat daarboven betaald wordt, uit de bedrijfswinst van de boer moet worden be taald. U zult 't met me eens zijn, dat dit niet kan en dat dit op den duur voor geen enkel bedrijf is vol te houden. Bovendien zijn de morele bezwaren niet gering. Er wordt nu eenmaal op vrijwillige basis een C. A. O. tussen de organisaties van werknemers en werkgevers afgesloten en het gaat niet aan deze overeenkomst als een vod papier terzijde te schui ven. Men zou kunnen zeggen, een C. A. O. afsluiten, goed, maar deze dan ook handhaven; ofwel wan neer dit mogelijk blijkt laat dan het afsluiten van overeenkomsten achterwege. Zo eenvoudig ligt de zaak echter niet. Hoe "komt het dan, dat de land bouw in vele gebieden in deze impasse is geraakt? Wij hebben al genoemd; de toenemende industria lisatie, het herstel in de watersnoodgebieden en de bouwnijverheid, die vele arbeiders aantrekken, ook uit de agrarische bedrijven. Het is begrijpelijk dat de arbeider tracht voor zich en zijn gezin een zo hoog mogelijk loon te be halen en vandaar de zuigkracht, die wordt uitge oefend op de arbeiders in de landbouw. De land bouw immers kan met zijn C. A. O. lonen niet hier tegen op-concureren en de boer kan daardoor voor de keuze komen, ofwel zijn oogst op het veld te laten verrotten, ofwel noodgedwongen zijn arbei ders een hoger loon te betalen, dan officiéél is toe gestaan. Een gevolg van dit alles is tevens, dat er bij ver schillende vaste arbeiders een tendenz is om het vaste dienstverband te beëindigen en liever los ar beider te worden. De georganiseerde landbouw vraagt zich dan ook niet zonder zorg af, waarheen dit alles zal leiden. Gelukkig werken de weersomstandigheden dit jaar in alle opzichten mee en vlotten de werkzaamheden in de landbouw over het algemeen goed. De hier voor geschetste moeilijkheden zijn daarmee echter allerminst opgelost en de vraag mag dus gesteld worden, wat wij er aan kunnen doen om deze moei lijkheden voor zover mogelijk tot oplossing te bren gen. Wij willen daarop stellen, dat de landarbeid een beroep is, dat de nodige vakkennis en ervaring verëist en dat terecht er van uit wordt gegaan dat voor deze arbeid een gelijke beloning dient te gelden als voor die in vergelijkbare beroepen. Van een achterstelling van de landbouwlonen, zoals wij die voorheen hebben gekend, zal geen sprake mogen zijn. Laat voorts iedere landbouwer bij de opstelling van zijn zaaiplan voor het volgend jaar terdege rekening houden met de beschikbare arbeidskrach ten. Vermijd zoveel mogelijk grote arbeldstoppen bij de verpleging en oogsten en beschouw de vaste kern als de basis van Uw bedrijf. Tracht deze vaste kern zo groot mogelijk te houden en probeer ook in de wintermaanden voor deze vaste arbeiders productief werk te vinden. Op vele bedrijven zijn nog wel achterstallige werkzaamheden als onder houd van drainages, sloten enz. Ik denk daarbij aan de uitvoering van boeren- objecten in eigen beheer. Noodgedwongen zullen wij meer het Amerikaanse systeem moeten volgen en daarbij niet allereerst moeten streven naar de hoogst mogelijke productie per ha, maar naar de hoogst mogelijke productie per man. De arbeid, die steeds duurder en schaarser wordt, zal zo ratio neel mogelijk worden aangewend. Vooral de arbeidstoppen zullen wij door steeds verder mechaniseren moeten opvangen. Naast de binding van de vaste kern aan het be drijf, zullen we moeten trachten ook de losse land arbeiders zoveel mogelijk aan de bedrijfstak land bouw te binden. In verschillende gemeenten zijn met het oog hierop z.g. „werkgeversverenigingen" opgericht, die in drukke tijd op de hierbij aange sloten bedrijven bijspringen om de werkzaamheden tijdig te doen uitvoeren. Wanneer voor deze groepen landarbeiders, door deze mede in te schakelen voor noodzakelijke werk zaamheden, gedurende een zo groot mogelijk deel van het jaar werk in de landbouw kan worden ge vonden, dan kan dit systeem nuttig werken. Voor op gesteld dient echter te blijven, dat een verant woorde kern vaste arbeiders op elk bedrijf aanwe zig dient te zijn. Ik weet wel dat de een daarin gemakkelijker zal slagen dan de ander, in ieder ge val dient het streven daarop echter wel te worden gericht, ook door aan de levensomstandigheden en met name aan de landarbeiderswoningen de nodige aandacht te schenken. .(Zie verder pag. 742)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 13