Bedrijfseconomie H „CLIMAX" erverkavelingsgebieden a. De normale tijd welke voor de productie nodig is (b.v. het rooien van een ha bieten in 15 da gen). Uit de Aardappelkweekbedrijf BRUST DE HERVERKAVELINGSCONÏMISSIE VERGADERDE Vertrek naar N.O.P. en Braakman I oo ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD (XXIII) Nadat we in voorgaande schetsen diverse loon- bepalingssystemen hebben besproken, willen we thans nog een nadere behandeling geven van het verband tussen de arbeidsprestatie en de arbeids kosten. De arbeidskosten zijn afhankelijk van twee fac toren, n.l. het aantal geleverde arbeidseenheden èn de prijs, die per eenheid moet worden bepaald. In de agrarische sector wordt met het begrip arbeidseenheid, voorzover ons bekend, practisch niet gewerkt. Het loon is afhankelijk van de werk tijd of van de hoeveelheid arbeid (tijdloon stuk loon), of van een combinatie van beide (premie loonstelsel). Het is bij de behandeling der loonstelsels geble ken, dat de arbeidskosten gemakkelijker en juister te bepalen zijn bij het stukloon (prestatieloon) dan bij het tijdloon. Wij roepen even in herinnering wat we over het vraagstuk der verspilling hebben opgemerkt (zie schels XIII, Ld. blad 5/6 '54). Alleen de nuttige arbeid, d.w.z. die arbeid, welke aan de productie ten goede komt, behoort tot de arbeidskosten, de ver spilling moeten we uitschakelen en vormt een ver lies voor de ondernemer of voor de arbeider. We mogen d"s niet zonder meer het betaalde loon aan de arbeidskosten gelijkstellen. Nu is de oplossing van de hiermee verband hou dende vraagstukken niet zo eenvoudig. De grens tussen arbeidskosten en verspilling is niet zo ge makkelijk vast te stellen als de landsgrenzen op een landkaart. Het middel dat hier uitkomst zal moeten bieden is het vaststellen van z.g. standaards. We komen hier op het terrein der standaardkosten. In de krin gen van de meeste onzer lezers is dit begrip niet overbekend. Toch wordt er practisch wel degelijk met standaards en standaardkosten gewerkt. De zeer uiteenlopende arbeidsprestaties der ver schillende arbeiders hebben hiertoe geleid. Bij de vaststelling van het stukloon blijkt dit duidelijk. Als een boer met zijn arbeiders een be paalde prijs per ha overeenkomt voor bietenrooien, zal de bepaling van deze prijs o.a. gebaseerd zijn op de gemiddelde prestatie per arbeider. D.i. een standaard als boven bedoeld. Door deze standaard worden de individuele verschillen in arbeidspresta ties der arbeiders geëlimineerd en de normale ge middelde arbeidsprestatie tot de arbeidskosten ge rekend. Werkt de arbeider niet efficiënt dan verspilt hij een groter of kleiner deel van zijn arbeidskracht en dit deel vormt geen arbeidskosten. Bij het tijdloon is het verschijnsel t.a.v. de arbeids kosten gelijk, maar veelal minder gemakkelijk te bepalen. Het zal duidelijk zijn, dat bij stukloon de verspil ling ten laste van de arbeider komt en bij tijdloon ten laste van de ondernemer. De vaststelling van de standaardprestatie kan op verschillende wijze plaatshebben. Men kan aan geven: b. Vaststelling van de normale productie per tijds eenheid (b.v. het rooien van 50 roe bieten per dag). Aan de hand van deze standaards kan men nu de prestaties beoordelen en de verspilling vast stellen. Dit vergelijk tussen standaardtijd en verbruikte tijd is zeer waardevol voor de ondernemer. Er zijn drie mogelijkheden. De gewerkte tijd is kleiner dan, gelijk aan, of groter dan de standaard- tijd. In plaats van een vergelijk der arbeidstijden kan men dan ook de hoeveelheden gepresteerde arbeid vergelijken. Dit komt op hetzelfde neer. De berekeningen welke men hier uitvoert, leren de z.g. arbeidstempo-coëfficiënt kennen. Deze geeft in een getal aan de snelheid, waarmee bepaalde werkzaamheden worden verricht. Wij gaan hierop in deze schets niet nader in. Door met deze standaardtijd te werken, worden allerlei toevallige verschillen bij de loonberekening uitgeschakeld. Immers men gaat nu de berekenin gen baseren op een normale, gemiddelde prestatie. Onze lezers, die zich de schetsen over de premie loonstelsels herinneren, zullen begrijpen, dat de premie begint, zodra de arbeidsprestatie de normale prestatie (standaard) overtreft. Naast de hoeveelheid gepresteerde arbeid is ook de prijs van die arbeid, de z.g. loonvoet van belang. Direct moet worden opgemerkt, dat deze loon voet verre van een onveranderlijke grootheid is. Integendeel, deze wisselt voortdurend met tijd en plaats. De verschillen in de tijd vormen geen moeilijk probleem. Stijgt het loon, dan stijgen de totale pro ductiekosten. Een gelukkig verschijnsel is, dat deze loonvoetwijzigingen veelal slechts met betrek kelijk grote tijdsruimte optreden. Hierdoor wordt de kostprijsberekening meer sta biel. Als men meent de berekening van de kostprijs te moeten baseren op de vervangingswaarde, dan moet men dit ook noen voor de arbeidskosten. Zouden nu de wijzigingen in de loonvoet vele rijn en elkaar snel opvolgen, dan zou het werkelijk be taalde loon voor de berekening van de kostprijs niet bruikbaar zijn. Een zeer eenvoudig voorbeeld kan nog als toe lichting dienen. Voor een bepaald werk is nodig een arbeidstijd van 10 uur. Het uurloon bedraagt 1,De arbeids kosten bedragen dus 10,Met dit bedrag zal nu rekening worden gehouden bij de bepaling van de verkoopprijs van het betreffende artikel. Zou nu de loonvoet in de periode tussen de vervaardiging en de verkoop stijgen tot 1,20 per uur, dan bedra gen de arbeidskosten 12,—. Deze 12,is dan de vervangingsprijs, op basis waarvan de verkoop moet worden vastgesteld. Dit geeft dus een verschil van 2,Zou nu in een korte periode het uurloon dalen tot 0,90, dan zouden de arbeidskosten weer maar 9,bedragen en de verkoopprijs dienovereenkomstig dalen. Het zal duidelijk zijn, dat de kostprijsberekening zeer veel moeilijkheden opleveren zou als de loon voet dikwijls zou wijzigen. Moeilijker probleem vormen de verschillen in de loonvoet die zich gelijktijdig voordoen. Dit is geen theorie maar de praetische werkelijk heid van elke dag. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat de menselijke arbeid geen ,,eenheidsartikel" is, *iaar een uiterst grote verscheidenheid oplevert. De oor zaken hiervan zijn verschillende. We noemen als zodanig 1. Verschil in loon voor de verschillende beroepen. 2. Verschil in bekwaamheden en individuele pres taties. 3. Verschil in leeftijd en diensttijd der arbeiders. 4. Verschil in gezinsgrootte van de arbeider. 5. Verschil in loonhoogte voor diverse plaatsen (streken). Aan de met deze verschillen samenhangende vraagstukken, willen we de laatste schets over de factor menselijke arbeid bij de kostprijsberekening wijden. B. MEIJERS. Dir. Boekhoudbureau Z.L.M. HOOGWATERGETIJDEN IN ZEELAND. Westerschelde. Terneuzen: Zondag 6 November Maandag 7 November Dinsdag 8 November Woensdag 9 November Donderdag 10 November Vrijdag 11 November Zaterdag 12 November Vergel ijkïtigsplaatsen Westkapelle 1 uur vroeger; Breskens 35 minuten vroeger; Vlissingen 30 minuten vroeger; Hoofd plaat 20 minuten vroeger; Borssele 20 minuten vroeger; Hoedekenskerke 20 minuten later; Hans- weert 40 minuten later; Walsoorden 50 min. later. Oosterschelde. Wemeldinge: Zondag 6 November Maandag 7 November Dinsdag 8 November Woensdag 9 November Donderdag 10 November Vrijdag 11 November Zaterdag 12 November Vergelijkingsplaatsen Veere 1.25 uur vroeger; Colijnsplaat 1 uur vroe ger; Brouwershaven 45 minuten vroeger; Zierik- zee 20 minuten vroeger; Goese Sas 5 minuten KOPZIEKTE DE KOP INGEDRUKT. Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan worden vastgesteld, dat het percentage Kop- ziektegevallen aanzienlijk vermindert door verster king van magnesium-oxyde-houdende koek. Bij ver gelijking van de proefgroep I. met de controle groep 3. blijkt het percentage Kopziekte-gevallen van 4,25 tot 1,11, d.i. tot op een kwart, terug te lopen. EBN WAARDEVOL MIDDEL. Uit de door Prof. Seekles gehouden proef mag worden geconcludeerd, dat, wanneer het gebruik van de koekjes in ons land algemeen ingang zal vinden, alleen daardoor reeds de jaarlijkse „door Kopziekte veroorzaakte, schade van 4 millioen tot op 1 millioen zou worden teruggebracht. Aldus Prof. Dr L. Seekles op de Rundveeconferentie van Calvé te Zwolle. v,m. n.m. 6.29 7.06 7.31 8.19 8.50 9.41 10.16 11.02 11.27 0.02 12.18 0.46 1.02 v.m. n.m. 7.44 8.21 8.46 9.34 10.05 10.56 11.31 12.17 0.42 1.15 1.17 1.33 2.01 2.17 (Advertentie.) Probeer het veelbelovende, nieuwe Aardappelras Enig origineel pootgoed verkrijgbaar bij: Enorme opbrengst. Grote ziekteresistentie. Een Bint je-vervanger. SAPPEMEER. Blijkens de tot dusverre verkregen gegevens zullen 26 landbouwers uit de Herverkavelingsge- bieden volgend voorjaar naar de Noordoostpolder verhuizen en hun gronden achterlaten ten behoeve van de sanering. Tevens is aan een drietal boeren een bedrijf in de Braakmanpolder toegezegd. Proeven met bulldozeregalisaties De H'erverkavelingscommissie nam met dank baarheid kennis van het Ministeriële besluit om ten behoeve van proefnemingen met bulldozer egalisaties 1 millioen gulden extra krediet be schikbaar te stellen. Deze proeven zijn zoals be kend inmiddels begonnen en blijken zeer bevredi gende resultaten af te werpen. Behalve een be sparing leveren deze wérken ook een tempo winst op. Extra bouwvolume Zoals reeds is bekend geworden, zijn aan de Gemeente St. Annaland 50 bouwvolumes toege wezen ten behoeve van de kretopruiming in her- verkavelingsverband. Het overleg met de betrok kenen is inmiddels begonnen. Het is niet moge lijk gebleken de toegezegde bouwvolumes even tueel over te dragen aan andere gemeenten. De plannen voor 1956 Op de Rijksbegroting is voor de Herverkave ling Zeeland een bedrag van f 40 millioen uitge trokken. Er is voor 1956 een schema opgesteld, waarbij op Schouwen-Duiveland 22 millioen gulden zal worden verwerkt, op Tholen 11 millioen, in Waarde 1 millioen en in de Zak van Zuid-Beve land 6 millioen. Voorts werd behandeld een verzoek van het blok Tholen om het krediet voor de uitvoering van de Herverkaveling op Tholen te verhogen met f 16,9 millioen. De vergadering stemde er mee in, dat dit verzoek aan de Minister zal worden voor gelegd. Indien het wordt goedgekeurd, moet er op worden gerekend, dat de werken op Tholen, inplaats van in 5 jaar, in 6 jaar zullen worden uitgevoerd en dus omstreeks 1960 pas zullen ge reedkomen. Het meerdere krediet dient o.a. ge bruikt te worden voor de uitbreiding van het oor spronkelijk vastgestelde wegenplan. Het is n.l. gebleken, dat door het vele kleinbedrijf op Tholen meer wegaanleg noodzakelijk is dan was voor^ zien. Het meerdere krediet dient verder grotendeels voor meerdere egalisatie werken. De oorspronke lijk gedachte bijdrage van belanghebbenden in Tholen zal overeenkomstig moeten worden ver hoogd. Erfbeplantingen Voor de financiering van erf beplantingen is thans een regeling goedgekeurd welke inhoudt, dat de kosten van planopmaken, enz. voor reke ning van de Herverkavelingscommissie komen, alsmede de kosten van toezicht op uitvoering en onderhoud gedurende twee jaar. Voorts financiert de Herverkavelingscommissie de kosten van aan leg, voorzover het betreft uitbreiding en/of ver betering, echter onder aftrek van een gering be drag voor de geschatte waardevermeerdering, die voor rekening van de betrokkene is. Voor nadere bijzonderheden omtrent deze regeling kan men zich tot de Bureaux van Uitvoering wenden. Sanering Uitvoerige discussies werden gevoerd over een door het Secretariaat voorgelegde nota over de uitvoering van de saneringsmaatregelen. Algemeen leeft de gedachte, dat de sanering in de Herver kaveling Zeeland spoedig zal worden uitgevoerd. In de vergadering bleek echter, dat er nog tal van problemen onopgelost zijn. zodat het nog te vroeg is om nadere mededelingen hierover te doen. Aan de Minister van Landbouw zal worden verzocht zijn oordeel over de gedachte uitvoerings wijze kenbaar te maken. Minder dan geraamd was Dank zij de gunstige resultaten met de machi nale uitvoering heeft het Bureau van Uitvoering Schouwen-Duiveland deze zomer op een aantal werkzaamheden minder behoeven uit te geven, dan geraamd was. Met behulp van deze besparin gen kunnen thans nog een aantal werken worden uitgevoerd, die bijzonder dringend zijn. Het be treft hier voornamelijk een aantal kleinere werken die door de Grontmij en de Heidemij in regie zul len worden uitgevoerd tot een bedrag van plm. f 1 millioen. VERPLICHTE INENTING IN BELGIE. De veehouders in de provincie West- en Oost Vlaanderen, Antwerpen, Limburg en Luik hebben hun dieren vóór 1 September tegen het mond- en klauwzeer in moeten enten. Die in de provincies Brabant, Henegouwen, Namen en Luxemburg moeten volgens hetzelfde Koninklijk Besluit deze inenting vóór 1 Januari 1956 doen plaats vinden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 10