de herverkaveling Herverkavelmgsimmmer Ter inleiding. Beschouwingen over de ontwikkeling van Ir S. HERWEIJER No. 2298. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 29 OCTOBER 1955. 13e Jaargang. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen Door Directeur van de Cultuurtechnische Dienst pEN tiental jaren geleden was het nauwelijks denkbaar, dat het Zeeuwsch J-J Landbouwblad een speciaal nummer zou uitgeven over ruilverkaveling en nog minder over herverkaveling, aangezien dit begrip toen nog nauwelijks be stond. Trouwens de aandacht voor ruilverkaveling in het algemeen was in Zeeland in tegenstelling tot elders niet groot. De plagen van oorlog en watersnood hebben de situatie totaal veranderd en thans is Zeeland in ons land de enige provincie waar herverkavelingen op grote schaal worden uitgevoerd. Nagenoeg de helft van de boeren en tuin ders heeft vrijwel dagelijks met de verschillende kanten van de herverka veling vooral met de uitvoering te maken. Een getroffen stad wordt niet meer opgebouwd in de vorm, waarin de ramp haar heeft gevonden. In de jaren, waarin zij was gegroeid, kwa men nieuwe behoeften, nieuwe eisen van verkeer en economie, die, als langs andere lijnen gebouwd kan wor den, niet ter zijde mogen worden gesteld. Een huis, door brand ten onder ge gaan, krijgt korter gangen, betere trappen en andere kamers, als het opnieuw verrijst: kleinkinderen leven anders dan de grootouders. En als het land, door oorlog of watersnood ten gronde gegaan, voor bewoning en bewerking herwonnen is, kan niet het oude beloop van wegen, noch ook de vroegere grens der per celen het voorgeschreven recept we zen voor het herstel, dat tot stand gebracht moet worden. Niet omdat er geen liefde zou zijn voor de kron kelende, landelijke wegen of ver rassende, afwisselende hoekjes van het oude, vertrouwde landschap. Maar voor hen, die daar weer wonen gaan en werken, zal een beter bestaan verzekerd zijn, als in de opbouw pro fijt kan worden getrokken van wat aan verkaveling, cultuurtechnische be werking en bereikbaarheid kan wor den gewonnen. Herverkaveling betekent een diep ingrijpen in wat lang bestond; zij haalt in letterlijke zin veel onderste boven en werd uit een ramp, oorlog of overstroming, geboren. Zij brengt verandering in lang gegroeide vormen en verhoudingen, waarmede men was vertrouwd en niet altijd is haar goede uitwerking direct te onder kennen. Populair kan ons werk daarom moeilijk zijn en daar waar we slagen, wekken we nog geen voldoening bij hen, die zich minder goed bedeeld kunnen achten. En tóch weten we, dat de wegen en waterlopen, tot een logisch .stelsel vereend, de verbetering van ligging en vormder kavels, voorzover die kan worden bereikt, de cultuurtechnische bewerkingen, waarin we ve/trouwen, voor onze agrarische bevolking veel goeds zullen brengen, ook al zal dit vaak eerst later kunnen worden er kend. De spannende vraag, of in Zee land de sanering zal slagen in de mate, als we zo vurig wensen, houdt ons bezig, zonder dat wij daarop een beslissende invloed kunnen uitoefe nen. Hoe heeft Walcheren ons er van doordrongen, dat iedere vestiging in de Noord-Oost-Polder een op lossing van de problemen voor het eigen gebied lichter maakt; hoe graag willen we de ons elders toegestane gronden ten volle benutten. Moge het gelukken het herverka- velingsgebied te doen profiteren van water en electriciteit, ook daar waar grote geldelijke bezwaren te over- winner^ zijn. Samenwerking van velen op dit terrein zal geboden zijn Hoeveel aspecten heeft ons werk We zijn de Z. L. M. erkentelijk dit nummer daaraan te wijden. Mr. A. J. VAN DER WEEL, Voorzitter der Henwrkavelings- commissies Zeeland en Walcheren. RUILVERKAVELING IS EEN BEGRIP GEWORDEN. De ruilverkaveling is sinds 1925 in vele delen van ons land, in het bij zonder in de provincies Drenthe, Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg, een begrip geworden, waarvan de boeren weten, wat het inhoudt. Langzaam maar zeker is de ruilverkaveling daar ontwikkeld. De ruilverkavelingsprocedure wordt ge bruikt om een herindeling te krijgen van het agrarisch grondgebruik, ge paard gaande aan een gelijktijdige verbetering van de ontsluiting en de waterbeheersing. De ruilverkavelings procedure is in de periode, sedert de eerste ruilverkaveling op geheel vrij willige grondslag in 1915 tot stand kwam, voortdurend aan verbeterin gen onderhevig geweest. Wij kennen de wet van 1924, de wet van 1938, de wijzigingen aangebracht in 1941 en thans de ruilverkavelingswet 1954. Deze opeenvolging van wetten wijst er reeds op, dat het begrip ruilverka veling en de toepassing ervan voort durend in beweging zijn. Aanvanke lijk werd alleen een nieuwe indeling van de eigendom nagestreefd; met pachtverhoudingen werd vrijwel geen rekening gehouden. Een verbeterde ontwatering werd uitgevoerd en aan de ontsluiting werd weliswaar aan dacht besteed, maar verharding van wegen kwam aanvankelijk nauwelijks voor. De ruilverkaveling was in de dertiger jaren dus een eerste poging om verbete'ring te brengen in de agrarische structuur van een bepaald gebied, dat in de loop der eeuwen naar een verkeerde richting was ge groeid, of dat door het uitblijven van wijzigingen, geen gelijke tred had ge houden met de moderne ontwikkeling van de landbouw. Het is begrijpelijk, de nagestreefde doeleinden konden Worden bereikt, dat er eerr voortdurend streven is ge weest om de ruilverkaveling, die meer en meer ging leven bij de plat telandsbevolking, landbouwtechnici en politici, uit te bouwen in een zodanige richting, dat op een nog betere wijze SPRONGSGEWIJZE ONTWIK KELING VAN DE TECHNIEK. Het is helaas dikwijls in deze we reld zo, dat oorlog of bijzondere moei lijkheden waarbij ik denk aan wa tersnood een krachtige stoot geven aan een sprongsgewijze verdere ont wikkeling van een bepaalde techniek. De mechanisatie in de landbouw b.v. is in het bijzonder na de oorlog door verschillende oorzaken zeer krachtig ontwikkeld. Vele nieuwe machines als maaidorsers, trekkers, opraappersen, bieten- en aardappelenrooiers, waren door gebrek aan arbeidskrachten in de oorlogvoerende landen uitgevon den of nog meer geperfectioneerd. Mede door de stijging van de landar beidersionen in ons land direct na de oorlog, werd het mogelijk deze ma chines ook hier te introduceren en werkelijk economisch te exploiteren. Een voorbeeld dus van een snelle ont wikkeling, die in de dertiger jaren geen enkele landbouwkundige of econoom kon voorzien. Een nagenoeg gelijke stormachtige ontwikkeling zien wij op het terrein van de moto- risatie; het aantal auto's neemt sterk toe en het gehele wegenstelsel in ons land moet hieraan worden aangepast. Met deze twee voorbeelden wil ik volstaan. Er zouden er nog talrijke aan zijn toe te voegen, waaruit zou blijken, met welk een ongelooflijke snelheid landbouw, industrie en ver keerswezen zich thans ontwikkelen. (Zie verder pag. 698.) Uit de lucht gezien krijgt de herverkaveling weer een heel ander gezicht en is het veel gemakkelijker de grote lijnen te zien van dit veelomvattende werk. (Aero Cartofoto K, L. M.) De-plannen voor het jaar 1956, die zojuist zijn goed gekeurd, worden in dit nummer gepubliceerd. Daarnaast wordt een overzicht gegeven van alles wat reeds tot stand is gekomen en worden verschillende zaken die met het veelomvattende herverkavelingsgebeuren samen hangen door deskundigen belicht. Tenslotte vertellen 8 boeren uit deze gebieden wat ze over de herverkaveling denken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 1