DE FOKVEEDAG TE ZIERIKZEE NEOCONSERVIET D1 Puike aardappelen door bewaring mei 688 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD E goede voorbereiding en een boven verwachting groot aantal inschrijvingen (rond 230 dieren van 87 veehouders, verdeeld over 23 rubrieken) deden het beste verwachten voor de eerste centrale fokdag van rundvee in Schouwen en Duiveland op 13 October te Zierikzee. Een ongunstige factor dreigde echter afbreuk te gaan doen. Als gevolg van verspreid optredende gevallen van mond en klauwzeer in ons land ook in Zeeland, hoewel niet in Schouwen en Duiveland moest het jongvee dat niet was geënt of waarvan de enting meer dan 4 maanden geleden had plaats gehad, uit veiligheidsoverwegingen van de tentoonstelling worden uitgesloten. Een 50 stuks jonge fok- dieren, in de rubrieken geboren na 1 Jan. 1954, werd daarom niet ingezonden. Hierdoor heeft deze fokveedag een minder compleet beeld gegeven van de huidige kwaliteit van de veestapel in dit gebied dan verwacht mocht worden. We moeten hieraan echter direct verbinden, dat, ondanks deze tegenvaller, de gehouden fokveedag geslaagd is. Een dichte mist op de dag van dit belangrijke gebeuren, gepaard met gestoorde bootverbindingen, waardoor zelfs een 2-tal jury-leden uit Zeeuws- Vlaanderen in het gehele niet verscheen, om hun taak als keurmeesters te vervullen, was niet meer van beslissende betekenis voor het welslagen. Dank zij een doelmatig terrein en een heel goede organisatie onder actieve leiding van de regelings-commissie, kon de verzwakte jury nog tijdig met haar werk gereed komen. Niettemin zou zonnig weer meer bezoekers van buiten het gebied hebben aangetrokken en aan het getoonde en gekeurde vee meer glans hebben verleend. Ondanks dit, was er uit Schouwen en Duiveland een levende belangstelling voor de dieren en het verloop van de keuring, die aangenaam aandeed. De kwaliteit van het getoonde vee kan tot tevredenheid stemmen. Hierbij moeten we dan in aanmerking nemen dat de grondslag voor een goede nieuwe veestapel na de overstromingsramp nog maar ten dele is gelegd en er, behalve de noodzakelijke aankopen, nog veel door de veehouders geselecteerd zal moeten worden om een voor de g 2wenste exterieur-eigenschappen uniforme vee stapel op te bouwen, die tevens een goede productiegeschiktheid bezit. Ook de conditie als gevolg van de vaak nog moeilijke bedrijfsomstandigheden was, speciaal bij de kalfvaarzen en de jonge koeien, vaak nog voor verbetering vatbaar. We misten in de verschillende rubrieken de onder linge eenvormigheid in type soms wel zeer. Toch waren er goede rubrieken en konden vrijwel in alle klassen goede tot zeer goede kopdieren worden aangewezen. Door een tekort aan uniformiteit was het voor de jury niet altijd eenvoudig een alleszins bevredigende rangschikking te vinden. Niet temin werd er duidelijk richting aangegeven: goed gelijnde dieren met een evenredige bouw, gepaard gaande met goede rib ontwikkeling (diepte) en voldoende productie-type werden stelsel matig naar voren gehaald. Aan goed-gevormde ruime kwaliteits-uiers werd verder veel aandacht geschonken. MANLIJK FOKVEE. Het manlijk fokvee was in aantal zeer gering, mede door het uitvallen van enkele jongi» stiertjes. De kwaliteit van de getoonde Friese geschenkstier Rot- terda Sikkema 114, Rjjkspremiestier, van het Coöp. Centraal Stierenstation en voor de K. I. beschikbaar in de rampgebieden, trok echter alle aandacht van de veehouders. Een unieke gelegenheid om deze har monisch gbouwde stier voor te stellen -aan allen, die de gelegenheid hebben hiermede te fokken. Rotterda Sikkema 114 is een zoon van de Friese Rotterda Paul thans in Zuid-Afrika en de Pre ferente Stammoeder Grietje 36. De exterieur-afstam- ming is uitstekend, de productie-afstamming biedt goede vooruitzichten. In het laatste nummer van „De Friese Veefokkerij" wordt de productie van 52 dochters van Rotterda Paul met 64 afgesloten melklijsten door de Prov. Rundvee Commissie in Friesland als „goed" beoordeeld. Rotterda .Sikkema heeft zich best ontwikkeld, is sterk in de bovenhand en heeft een uitstekende rib- diepte met ruim voldoende adel in zijn algemeen voorkomen. De achterbenen konden krachtiger. De jury kende hem een royale 1ste prijs toe. Tevens werd Rotterda Sikkema een waardig kampioen. KALFVAARZEN. De rubrieken kalfvaarzen waren goed bezet. De kwaliteit van de in 1953 geboren vaarzen (rubr. 7 en 8) was, dooreen genomen, wat onbevredigend, maar er waren heel gcade prijswinnaars by. In eerstge noemde rubriek (7) kwam als kopnummer met een la-prijs naar voren Djipster Liesbet 68 (V. Adema 389 FRS) van C. P. Flik weert, Nieuwerkeirk. Een goed ontwikkelde, evenredige vaars met sterke boven- ljjn en goede diepte, kon in de kop en het achterstel wat meer adel vertonen. Deze vaars voerde later een spannende strijd om het kampioenschap van de drachtige vaarzen met de la-prijs-winnaar van de andere rubriek (8) Fokje 5 (V. C. Dina's Adema 7, FRS) van L. M. Moermond, Dreischor. De 3 maanden oudere Djipster Liesbet 68 ging met deze eer strij ken. Fokje 5 heeft meer adel, is echter iets enkel en wat week in de bovenljjn. In rubr. 7 werden 2 eerste, 2 tweede en één derde prijs toegekend. De lb-prijs behaalde Jeltje 3 van L. C. Hanse, Renesse. Door gebrek aan plaatsruimte Vermelden wij alleen de eerste prijzen. In rubr. 8 werden 3 eerste, 3 tweede en 4 derde prijzen toegekend, lb Jantje 14 (R. v. J.) van C. Flo- hil, Brouwershaven; lc Corry 6 (V. Rotterda Sikke ma 89) van A. Hanse M.Ozn, Haamstede. De jongere vaarzen (rubr. 9a en 9b) waren om de bekende redenen vrijwel alle afwezig. Een 3-tal goed- toortige dieren van J. der Weduwen te Kerkwerve tonden nog gekeurd worden. Deze behaalden één eerste en twee tweede prijzen. Pietje 68, een harmo nisch gebouwde, voldoende diepe vaars met niet te sterk beenwerk, behaalde hier de 1ste prijs. De rubrieken 10 en 11 (vaarzen, geb. né 1 Juli 1954) moesten ook gecombineerd worden. Twee goede eer ste en twee tweede prijzen werden hier door de 4 gepresenteerde dieren behaald, la Johanna 6 (V. Poelster Bertus) van B. Viergever werd het kopnum mer (heeft type en is evenredig gebouwd)lb Anna 2 van M. D. J. Berrevoets, Zierikzee. MELKGEVENDE EN DROOGSTAANDE KOEIEN. De verschillende klassen melkgevende en droog staande koeien waren goed vertegenwoordigd. De kwaliteit varieerde nogal sterk. In rubr. 12a (melkg., geb. na 1 Jan. '54) vielen 5 eerste, 5 tweede, 4 derde en één eerv. vermelding. Als geheel een gewone klas se, echter met goede kopnummers; la Frija van S. L. Vijverberg te Ouwerkerk, lb Ella's Adema van B. den Boer te Zierikzee, lc Liesbeth 20 van D. v. d. Wekken, Haamstede, ld Roos 1 van G. A. Kloet, Zie rikzee, le Coba van Baron Schimmelpenninck van der Oyen te Oosterland. In rubr. 12b (melkg., geb. tussen 1 Jan. en 1 April 1953) een wat matige klasse met niettemin uit stekende eerste prijswinnaars werden 2 eerste, 5 tweede en 4 derde prijzen toegekend. la Atje 58, een mooie aanwinst, van S. en J. de Vlieger, Zierikzee. Deze jonge koe gaf blijk van veel type en zeer goede maatverhoudingen en handhaafde zich ook later lange tijd in de ring bij de keuring voor het kampioenschap, lb werd de eveneens soor- tige Setske 6 van B. den Boer, Zierikzee. In rubr. 12c (melkg., gel). 1 Juli31 Dec. '52), een vrij goede klasse met behoorlijke kopnummers, werd Grietje 2 van B. Legemate, Kerkwerve, het hoogst geplaatst met een la-prijs, lb Jetske 8 van D. v. d. Wekken, Kerkwerve, lc Donia Hinke 30 van M. J. Schouls, Zierikzee, ld Corrie van C. Legemate, Kerkwerve. In deze categorie werden voorts 3 tweede en 4 derde prijzen toegekend. Rubr. 12d (melkg., geb. 1 Jan.1 Juli '52) was een grote onregelmatige klasse met 2 eerste, 4 tweede en 4 derde prijzen en 3 eervolle vermeldingen. Het kopnummer was de typische, sterk gelijnde, maar wat ranke Janke 20 van L. J. van Gastel en Zn, Schuddebeurs (la-pr.); lb werd Mina (V. Trjjntje's Adema 8 Stieren ver. Hoek, O. Z.-Vlaanderen) van B. Viergevèr, Zierikzee. Rubr. 13 (droogst, koeien, geb. na 1 Jan. '52) haalde vlot voldoende; 3 eerste en 2 tweede prijzen werden toegekend. De la-prijs was voor Wolkje 2 van G. A. Kloet, Zierikzee (evenredig met beste diep te, even tekort aan adel), gevolgd door Jeltje 13 van A. F. Schoof, Oosterland (is zeer soortig met adel, maar iets teer en enkel)lc Jantje 62 van A. J. A. Bolijn, Ouwerkerk. (Ook voldoende type, maar wat weinig diepte en iets gedrukt in de bovenhand.) De melkg. koeien, geb. in 1951, vormden een grote klasse. Ook de kwaliteit was bevredigend, de kop nummers tot zeer goed. Niet minder dan 5 eerste, verder 9 tweede en 6 derde prijzen werden toegekend. De harmonisch gebouwde Klazina 8 met goed uier, doch niet te sterke rug, van B. Viergever, Zierikzee, behaalde niet alleen de la-prijs, maar werd later als kampioene van de eerste kalfskoeien (hiervoor was n.l. een fraaie beker) aangewezen. Ze werd in haar rubriek gevolgd door lb Dirkje 2 van A. Hen- drikse, Ouwerkerk; lc Herta 2 van W. A. Huijgens, Kerkwerve, ld Maaike 14 van J. der Weduwen, Kerk werve, le De Hoop 60 van Th. C. Ganzeman, Noord- gouwe. Rubr. 15 (droogst., geb. in 1951) was eveneens een aantrekkelijke klasse koeien met typische kopnum mers. De rangschikking gaf 2 eerste, 4 tweede en 3 derde prezen, la-prijs: Rintje 108 van Ed. Verburg, Noordgouwe (veel adel, melktypisch met beste diep te, niet te fraai kruis), lb Suze 9 van L. C. Bolijn, Zierikzee (ook evenredig en soortig, matige benen). Een ruime, voldoende klasse met een wat grote „staart" was rubr. 16 (melkg., koeien, geb. in 1950). 2 beste kopnummers onder de 4 eerste prezen, verder 6 tweede en 7 derde prijzen. la-prijs Aukje Adema van J. B. Manni, Ouwerkerk (fraai type, met even redige bouw goede maat en verhoudingen). Deze koe handhaafde zich bij terugroeping voor de kam- pioens-keuring als reserve-kampioene. De lb-prijs in deze rubr. 16 ging naar Hiltje van L. v. d. Wekken, Kerkwerve (best type met wat afwijkend kruis), lc Rika van C. N. Beye, Haamstede, ld Tip van C. v. d. Hoek, Nieuwerkerk. Bij de droogstaande koeien, geb. in 1950 (rubr. 17) was de la-prijs voor de evenredige, goed behangen met iets heupig kruis, Oenema Lein- stra 11 van J. IJsseldijk, Kerkwerve, lb werd Mina 67 (soortig en melkvormig, iets gerekt type) van J. J. v. d. Velde te Dreischor. Voorts werden 2 tweede prijzen toegekend. Rubr. 18 (melkg., geb. in 1949) gaf 3 eerste en 5 tweede prijzen. Een vrij goede tot goede klasse. Kopnummers waren Janke van L. C. Bolijn, Zierikzee (la), Hendrika 2 van P. de Ruyter, Zierikzee (lb) en Süder Tine 64 van C. Hanse, Zie rikzee (lc). Uit rubr. 20 (melkg. koeien, geb. vóór 1949) zou de kampioene van de koeien voortkomen. Deze hoge on derscheiding viel te beurt aan de la-prijswinnaar Akke 49 van C. Padmos, Eikerzee. Een koe met uit stekende verhouding in haar exterieur en veel luxe, die onbetwist op deze plaats eindigde. Haar zwaarste concurrent was de behangen en typisch melkvormige Auke 94 van L. M. v. Blooys, Dreischor (lb-prijs), mist iets aan adel. lc werd Sjoukje 4 van C. N. Steenland, Dreischor (ook een nog goede harmoni sche koe met wat zwak beenwerk). Verder werden 3 tweede en 3 derde prijzen verstrekt. De klasse droogst, koeien, geb. vóór 1949 (rubr. 21) was minder opvallend. Een beste melkkoe van zeer goede snit en diepte behaalde de 1ste prijs, n.l. Boukje van J. v. d. Welle, Zierikzee. Er volgden 3 tweede en één derde prijs. GROEPEN. Van de 10 inschrijvingen voor rubr. 22a (bedrijfs groepen van minstens 3 stuks vr. jongvee over wegend vaarzen) kon zich om de reeds vermelde reden slechts 1 groep presenteren. Deze betrof een 3-tal Friese vaarzen, met de genoemde Pietje 68 aan het hoofd, van J. der Weduwen, die gezien de voldoende uniformiteit en ook individuele kwaliteiten een 1ste prijs behaalden. De grote belangstelling trok rubr. 22b, waarin niet minder dan 11 bedrijfsgroepen van 3 koeien uitkwa men. Gezien de zeer uiteenlopende herkomst en af stamming, mocht niet te veel van deze groepskeu- ring verwacht worden, waar immers onderlinge uni formiteit in type, maten en verhoudingen naast ex terieur en uiers van elk dier afzonderlijk op de voor grond moeten staan. Hetgeen vertoond werd was be slist geen teleurstelling; een 5-tal goedsoortige groe pen kon uitgeschift worden en bekroond met een matig met enkele te weinig edele dieren er tussen. De volgorde der eerste prijzen werd: la J. B. Man eerste prijs. De overige groepen waren te onregel- ni, Ouwerkerk voor een uniforme, typische groep een mooi succes; lb C. Padmos, Eikerzee iets zwaardere groep, 2 dieren best, 3de minder soortig; lc B. Viergever, Zierikzee; ld L. C. Bolijn, Zierikzee; le C. Flohil, Brouwershaven. Voorts werden nog 3 tweede en 3 derde prijzen toegekend. Alles tezamen genomen, heeft deze eerste fokvee dag van de veehouders in Schouwen en Duiveland veel geboden en stellig ook aan het doel beantwoord. De verrichte keuringen waren leerzaam en genoten alle belangstelling van de inzenders. Het vee en dan wel speciaal de oudere kalfvaarzen en het melk vee gaf een goed beeld van wat door aankoop na de ramp van hoofdzakelijk Fries vee werd bereikt. Deze demonstratie zal stellig als een handwijzer die nen op de verdere weg naar een doelmatige veestapel van goed type en productiegeschiktheid, dat gezocht is voor eigen gebruik en afzet. Tenslotte alle lof voor de organisatie die voor deze eerste krachtmeting een ruim voldoende haalde. Dit opent perspectieven voor 1956! De Rijksveeteeltconsulent, Ir W. L. HARMSEN. .v -'V: H.Y. N0URY VAN DER LANDE'S EXPLQITATIEMU. DEVENTER HOLLAND tot het einde van het seizoen. 0 Behoud van kwaliteit, dus ook van goéde smaak en kleur. Verkrijgbaar bij Jebo-Depol s Yerdugl-agenleo en ulaalseliike Coöfleraiie&i,—-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 8