VERZEKERINGSZAKEN ONDERWIJS met blijven het >l>lrdappelen en net M •64 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD WAT DE LEDEN MOETEN WETEN EEN enkele tak van verzekering is zo omstreden, zo vol voetangels en klemmen, als die van de levensverzekering. Niet dat de maatschappijen, die als verzekeraar optreden, elkaar op felle wijze beconcurreren. Integendeel, om een dodelijke concurrentie te voorkomen zijn ze destijds aan de ronde tafel gaan zitten en hebben omtrent de hoogte van premies, provisie's enz. bepaalde afspraken gemaakt. Een strijd om de laagste premie is er dus practisch niet, doch daar tegenover staat dan wel een onderlinge wedloop in omvang van apperatuur, enz. Hoe meer inspecteurs en agenten zij in dienst hebben, hoe meer posten (productie) er binnen komen. En pro ductie is alles wat de klok slaat. Gevolg is dat men op de beurzen veelal een legertje van inspec teurs en agenten kan waarnemen, die moeten trachten de kost te verdienen. Vooral in de na oorlogse jaren is de activiteit van de levensverzekeringsmijen naar de agrarische sector verlegd. In deze sector van het bedrijfsleven werden goede jaren gemaakt en daar moest dus wat te ver dienen zijn. Hierover straks echter meer. Wat is levensverzekering Het doet denken aan het verzekeren van een leven, terwijl dit (gelukkig) juist niet mogelijk is. Levensverzekering is een verzamelnaam voor talloze vormen van verzekering, waarbij uiteraard wel het leven van de verzekerde een rol kan spelen. Enkele vormen van verzekering zijn b.v. een kapitaal-, lijfrente, studie- en uitzet-, pensioen verzekering, enz., enz. Wij zouden hieraan nog een aantal vormen toe kunnen voegen en daar naast een opsomming van combinatiemogelijk heden kunnen geven. Het zou er slechts toe leiden, dat het de lezer gaat duizelen en dat willen wij nu juist voor komen. Voor het overgrote deel van de lezers is het tegenwoordig een vanzelfsprekend iets, dat men als zelfstandige ondernemer door middel van verzekering voorzieningen treft voor het gezin, de oude dag en wat dies meer zij. Verschillende over heidsmaatregelen hebben er toe geleid, dat ook de zelfstandige ondernemer zich is gaan verzeke ren. Wij denken hierbij b.v. aan de belastingpoli- tiek en aan de vele sociale voorzieningen voor de werknemers. Men is zich als ondernemer gaan realiseren, dat het zelf bijeensparen van een zo danig kapitaal, dat een rustige oude dag ver zekerd is, geen eenvoudige zaak is. Laat staan een kapitaal, waarmede tussentijds alle mogelijke risico's kunnen worden opgevangen. De keuze is moeilijk Vrij algemeen is men dus geneigd één of meer vormen van levensverzekering af te sluiten. Ge zien de zeer vele mogelijkheden en de fiscale consequenties, is het voor een leek echter uiterst moeilijk een juiste keuze te doen. Dit lijkt overi gens geen bezwaar-, daar er voldoende inspecteurs en agenten op pad zijn om de candidaat van de nodige adviezen te voorzien. Als voorzichtig mens gaat men zeker niet over één nacht ijs en laat zich van diverse kanten adviseren. De in de aan vang geschetste voetangels en klemmen zitten o.i. echter juist in het zich laten adviseren door voor noemde vertegenwoordigers van idem zovele maat schappijen. Deze agenten hebben nl. een groot eigen belang bij het afsluiten van een verzekering. Dit levert nb de nodige provisie op, waarvan zij tenslotte in hun levensonderhoud moeten voor zien. Zou de provisie voor alle vormen van ver zekering nu gelijk zijn, dan waren de gevaren niet zo groot. Er is echter een groot verschil in pro visie tussen de diverse vormen en dit heeft tot gevolg, dat niet zelden de objectiviteit van het advies zeer aanvechtbaar is. Dat tevens de hoogte van de af te sluiten post een belangrijk provisie- verschil kan geven, behoeft nauwelijks een nader betoog. In vaktermen uitgedrukt moet een goede agent of inspecteur een post ruiken. Is er een maal contact, dan zal hij desnoods tienmaal terug komen om de geadviseerde post af te sluiten. Wij hebben wel eens leden horen verzuchten, je weet wel wanneer je die heren binnenhaalt, doch niet wanneer je ze kwijtraakt. Er zit helaas veel kaf onder het koren. Wij moeten hier onmiddellijk aantekenen, dat er natuurlijk zeer fatsoenlijke inspecteurs en agenten werkzaam zijn. Deze personen houden wel dege lijk het belang van de verzekerde in het oog. Aftrek van f3.600,— Een sprekend voorbeeld van de laatste tijd is b.v. de belastingfaciliteit van f 3.600,premie aftrek. Tot dusver mochten de ongehuwden f 600,de gehuwden f 1.200,de gehuwden met 1 kind f 1.500,en de gehuwden met 2 of meer kinderen f 1.800,zgn. lijfrentepremie in minde ring brengen op het inkomen, waaruit dan vanzelf sprekend een belastingbesparing voortvloeide. Thans is dit aftrekbare bedrag voor alle groe pen gebracht op f 3.600,Wanneer dus van de top van een hoog belastbaar inkomen, zomaar f 3.600,aan betaalde lijfrentepremieën in minde ring mag worden gebracht, is het begrijpelijk, dat dit een reuze belastingbesparing met zich brengt. Simpel geredeneerd wordt in dergelijke gevallen een groot gedeelte van de premie door de fiscus betaald in de vorm van belastingverlaging. Voor de verzekeringsmaatschappijen betekent deze belastingfaciliteit een pracht van een re clame-object. Ogenblikkelijk werden door deze maatschappijen folders geproduceerd en de wereld ingezonden. De acquisiteurs (inspecteurs en agen ten) kregen opdracht met dit wapen ten strijde te trekken, of m.a.w. de boer op te gaan. Men rook als het ware reeds de enorme productie, die hier uit voort moest vloeien. Van verscheidene leden vernamen wij o.m. dat hun werd geadviseerd een aantal posten bij te sluiten om te komen aan deze maximale aftrek van f 3.600,Zij zouden dan op zijn minst een jaarlijkse premie van f 4.000,tot f 5.000,moe ten betalen, doch na veel voorgereken werd dit bedrag uiteindelijk toch door de fiscus betaald. Het zou ons niets verwonderen dat in bepaalde gevallen is gesuggereerd, dat men bij een ver hoging van posten (ergo premiebedrag) zelfs nog financiëel voordeel zou hebben. Bekijkt de zaken nuchter Wij moeten tegen een dergelijke gang van zaken echter ernstig waarschuwen. Hoewel in be- ^paalde gevallen de belasting een rol kan spelen, mag men zich toch nimmer door fiscale over wegingen laten leiden. In de eerste plaats gaat het er om, welke verzekering voor de betrokkene van belang is en tot welke hoogte. Hierbij spelen de financiële mogelijkheden vanzelfsprekend een grote rol. Welk bedrag kan nl. jaarlijks van het inkomen genomen worden als premie voor derge lijke verzekeringen Men moet zich daarbij reali seren, dat de premie een reeks van jaren betaald moet worden. Het gaat er dus om zelf te bepalen welk premiebedrag deze reeks van jaren vol te houden is; ook in minder gunstige jaren. Het gevaar van bovengeschetste belastingfaciliteit be staat nu o.i. hieruit, dat men zich te zwaar gaat belasten om toch maar zoveel mogelijk van de belastingaftrek te kunnen genieten. Wij merken dikwijls, dat juist in een financieel gunstig jaar posten zijn afgesloten. Men verlieze toch niet uit het oog, dat de premie ook in ongunstige jaren moet worden opgebracht. Ouderdomsverzekering Een ander punt, dat wij onder de aandacht van onze lezers willen brengen, is de verplichte ouder domsverzekering. Een ontwerp van wet is door de Minister van Sociale Zaken ingediend bij de Tweede Kamer. In de bedoeling ligt een ieder die een bepaald inkomen geniet, hetzij als werknemer, hetzij als vrije ondernemer, onder deze wet te laten vallen. De boer in het algemeen zal dus verplicht worden een zeker bedrag aan premie voor deze ouderdomsverzekering op te brengen. Er zijn alweer acquisiteurs, dié het zo voorstellen, dat wanneer men maar voldoende vrijwillige ver zekeringen heeft afgesloten, men t.z.t. vrijstelling van de verplichte ouderdomsverzekering zal krij gen. Hiervan is echter niets bekend en wij waar schuwen de leden alweer, zich door dergelijke be- - spiegelingen niet te laten imponeren. De voorlichting Het Bestuur der Z. L. M. heeft gemeend de leden op dit terrein niet aan hun lot te moeten overlaten. In 1952 werd dan ook de Stichting (Advertentie.) A.r-, vy Jiggj* r wnni v:-- i want AAservo voorkomt spruitvorming, gewichtsverlies en waardevermindering van Uw aardappelen LANDBOUWBUREAU WIERSUM - GRONINGEN „Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzekerings- gebied" (Z. V. V.) in het leven geroepen. Deze Stichting heeft de beschikking over een deskundig adviseur, de heer J. Cevaal, die de leden met raad en daad kan bijstaan. Het hangt echter van de leden der Z. L. M. af, of zij gebruik willen maken van deze geboden gelegenheid. Onze adviseur gaat nl. niet zonder meer de leden bezoeken, doch de leden zullen zelf een verzoek om voorlichting aan de Stichting moeten richten. Gezien de vele voetangels en klemmen, welke op het gebied van de levensverzekering liggen, wil len wij de leden nog eens met nadruk wijzen op de noodzaak van een objectieve voorlichting. Wanneer men het plan heeft een nieuwe polis af te sluiten of een bestaande om te zetten, laat zich dan toch eerst objectief voorlichten door onze adviseur. Het verzoek om voorlichting kan gericht wor den per briefkaart aan de Stichting „Z. V. V.", Landbouwhuis, Goes. Verder staan in het Zeeuws Landbouwblad wekelijks de zitdagen van onze ad viseur gepubliceerd. Een gewaarschuwd mens telt voor twee. In een volgend artikel hopen wij aandacht te besteden aan diverse varia-zaken. de L. PRAKTIJKCURSUSSEN VOOR LANDBOUWWERKTUIGEN EN MOTOREN. De belangstelling voor het volgen van een prak tijkcursus op de P. S. L. in het doelmatig gebruik van landbouwwerktuigen, -motoren en tractoren, wordt steeds groter. In 1955 hebben tot op heden ruim 650 cursisten een praktijkweek gevolgd. Hiervan waren ruim 400 gebruikers van landbouwwerktuigen en tractoren. Verder heeft men de cursus I „Landbouwwerk tuigen en Landbouwmotoren" nu gesplitst in twee delen, n.l. voor beginners en gevorderden. Voor de volgende cursussen zijn nog enkele plaat sen vrij: Landbouwwerktuigen en :motoren. voor gevorderden van 712 Nov. 1955 en van 28 Nov.—3 Dec. 1955. voor beginners van 27 Jan. 1956. Trekkerbestuurders. van 31 Jan.4 Febr. 1956. Landbouwwerktuigen en -motoren. voor gevorderden van 1318 Febr. 1956. Men kan zich voor het volgen van een cursus aanmelden bij de Directeur van de P. S. L., Nieuwe- sluizerweg 42 A te Slootdorp. Ook kan men 40 storten op girorekening 623008 (zijnde de totale kosten, inclusief kost en inwoning), met vermelding op het girostrookje welke cursus men wenst te volgen en in welke periode. BALANS VAN HET LAND- EN TUIN BOUW ON DERWIJS IN 1954/'55. Blijkens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers telde het land- en tuinbouwonderwijs in het schooljaar 1954/'55 414 scholen (1953/'54 407) en 2015 (1790) cursussen. Het aantal leerlingen bedroeg op de scholen: 27.265 26.482), terwijl 32.930 leerlingen (27.989) een cursus volgden. Er werden in 1954 9.711 leer lingen tot de scholen toegelaten en er vertrokken 8.926 leerlingen, van wie 6.465 het einddiploma verkregen. Van 87 der leerlingen was de vader in de land- of tuinbouw werkzaam. HOOGWATERGETIJDEN IN ZEELAND. Westerschelde. Terneuzen Zondag 23 October Maandag 24 October Dinsdag 25 October Woensdag 26 October Donderdag 27 October Vrijdag 28 October Zaterdag 29 October Vergelijkingsplaatsen Westkapelle 1 uur vroeger; Breskens 35 minuten vroeger; Vlissingen 30 minuten vroeger; Hoofd plaat 20 minuten vroeger; Borssele 20 minuten vroeger; Hoedekenskerke 20 minuten later; Hans- weert 40 minuten later; Walsoorden 50 min. later. Oosterschelde. Wemeldinge Zondag 23 October Maandag 24 October Dinsdag 25 October Woensdag 26 October Donderdag 27 October Vrijdag 28 October Zaterdag 29 October Vergelijkingsplaatsen Veere 1.25 uur vroeger; Colijnsplaat 1 uur vroe ger; Brouwershaven 45 minuten vroeger; Zierik- zee 20 minuten vroeger; Goese Sas 5 minuten vroeger; Tholen 20 minuten later. v.m. n.m. 6.39 7.10 7.32 8.17 8.47 9.39 10.12 10.54 11.22 11.55 12.14 0.42 12.56 v.m. n.m. 7.54 8.25 8.47 9.32 10.02 10.54 11.27 12.09 0.37 1.10 1.15 1.29 1.57 2.11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 4