KORT VERSLAG VERGADERING DAGELIJKS BESTUUR DER Z.L.M. in de „Prins van Oranje" te Goes. Programma: 1. L. J. G.-orkest Zuid-Beveiand. 2. De heer H. van Boheemen spreekt over: „De Bevolking van Suriname". 3. L. J. G.-orkest Zuid-Beve.and. 4. De heer L. J. Dijkhuis: „Landbouw in Suriname". PAUZE 5. L. J. G.-orkest uit Hoek. 6. Films: „Oerwoud van Suriname". „Paramaribo". „Polderland van Suriname". 7. L. J. G.-orkest uit Hoek. ER IS NIETS NIEUWS ONDER DE ZON SPORENELEMENTEN IN GROND EN GEWAS. ZEEUWS COMITÉ TOT HULP AAN VERPLAATSTE PERSONEN. 682 ZEËUWSCH LANDBOUWBLAD (Vervolg van 1ste pag.) den verhoogd. De goedkeuring van het College van Rijksbemiddelaars zal nog moeten volgen. Deze loonsverhoging zal niet van terugwerkende kracht zijn, maar pas ingaan op de Maandag volgende op de goedkeuring van genoemd College. Tevens zal de W. W.-premie thans in het loon worden opgeno men, waardoor een administratieve vereenvoudi ging bereikt is. ONDERWIJSZAKEN. De vergadering gaat accoord met het instellen van een commissie voor het landbouwonderwijs in dezelfde geest als ook de commissie voor het land- bouwhuisonderwijs werkzaam is. Het wordt ge wenst geacht, deze commissie te doen bestaan uit vertegenwoordigers van de commmissies van toe zicht der bestaande lagere land- en tuinbouwscho len. In de commissie voor het landouwhuishoudonder- wijs herbenoemt het Dagelijks Bestuur de heren P. J. C. van Westen, A. de Hullu-Leenhouts en J. van Hoeve, die dit jaar aftredend waren. Tevens be noemt het bestuur een aantal leden in de commis sies van Toezicht van de verschillende landbouw- huishoudscholen. Besloten wordt dat het Dagelijks Bestuur, teza men met de commissie voor het Landbouwhuis- houdonderwijs op 22 November een bezoek zal brengen aan de landbouwhuishoudscholen van de Z. L. M. in Zeeuws-Vlaanderen. Het Secretariaat zal één en ander nader uitwerken. HERSTELKWESTIES. Uitvoerig spreekt het DagenjKs Bestuur over twee binnengekomen brieven van de afdelingen Noordwelle en Kruiningen, waarin een aantal le den zich beklaagt over de hoge herbouw- en her- stelkosten van de bedrijfsgebouwen en woningen. De door Wederopbouw vastgestelde stopprijzen worden over het algemeen genomen onvoldoende geacht. Besloten wordt deze kwestie aanhangig te maken bij de Boer_._rijencommissie van het Land bouwschap en tevens contact op te nemen met de Secretaris van de Landelijke Herstelcommissie. Reeds zal door deze laatste commissie een onder zoek naar één en ander worden ingesteld. Voorts worden verschillende landbouwherstel- kwesties besproken, waarbij o.a. de vergoedingen voor weiland, dat in 1954 op last van de herverka velingscommissie niet opnieuw is ingezaaid en waarvoor nog geen enkele vergoeding is ontvan gen, ter sprake komen. Tevens over de gronden in Waarde, die met zand waren bedekt en in 1954 nog geen oogst konden opleveren en waarvoor nog steeds niet 2V-t x de pachtwaarde is uitgekeerd. Tenslotte zullen de Voorzitter en de Secretaris zelve in de polder Kruiningen een aantal percelen bezoeken, teneinde bestaande klachten te onderzoe ken. Medegedeeld wordt dat over de voorlopige nor men voor de herstelbewerkingskosten 1954 thans tussen verschillende instanties overeenstemming is bereikt. Zij moeten echter nog door de Minister worden goedgekeurd. Met de verhoogde ioonskos- ten op Schouwen en Duiveland is bij de bepaling van deze normen rekening gehouden. Tevens wordt medegedeeld dat voor het onder water gestaan hebbende deel van Schouwen en Dui veland en voor Kruiningen de halve melkprijstoe slag zal gelden, die ook aan bedrijven op de zand gronden in ons land wordt toegekend. Hierop was door de georganiseerde landbouw bij de bevoegde Instanties aangedrongen. BENOEMINGEN. Besloten wordt in de commissie voor het Boek- houdbureau der Z. L. M. in de vacature die ont staan is door het overlijden van de heer P. Scheele- de Putter te benoemen de heer P. Scheele-Blok te Biezelinge. In het Bestuur van de NaCoBrouw wordt be noemd de heer H. L. de Kater. Als plv. bestuursleden voor de afdeling Zeeland van de B. V. A. B. worden voorgedragen de heren G. D. Kloet te St. Maartendijk, A. de Hullu-Leen houts te Nieuwvliet, L. Moermond te Dreischor en P. Scheele-Blok te Biezelinge. Als bestuurslid van de C. L. T. O. wordt voorge dragen de heer H. Timmers te St. Philipsland. Hooi is hooi en gras is gras. In de emmer zult U merken dat dit een sprookje waa Laat Uw voeder onderzoeken. VERGADERING HOOFDBESTUUR EN ALGEMENE VERGADERING. De vergadering van het Hoofdbestuur wordt vast gesteld op Maandag 14 November te Goes. De Al gemene Vergadering wordt vastgesteld op Maan dag 12 December te Goes. VRAAGPUNTEN. Besloten wordt opnieuw 2 vraagpunten aan de afdelingen toe te sturen. Zij zullen betrekking heb ben op het vraagstuk van de splitsing van bedrij ven en op de problemen rond de organisatie van de verpleging, de oogst en de afvoer van de suiker bieten. RONDGANG DOOR DE KRINGEN. Besloten wordt dat de kringen met de afdelings besturen op de volgende data met het secretariaat zullen vergaderen: Tholen 2 November; Schouwen en Duiveland 4 November, Axel 8 November, O. Z. Vlaanderen 10 November, Walcheren 16 November, N.-Beveland 18 November, O. Z.-Beveland 28 No vember. Alle leden van de kring- en afdelingsbesturen zullen hierover nog nader bericht ontvangen. op Vrijdag 28 October te 2 uur (Vervolg van 1ste pag. aan het einde van het jaar. De genoemde steunprijs geldt voor aardappelen van een bepaalde standaard kwaliteit, terwijl er voor aardappelen, die deze kwaliteit niet bereiken, een gemiddelde steunprijs van 152 sh. 6 per long ton 7,99 per 100 kg) geldt. De aardappelen, die de afzetraad aankoopt, moe ten zo voordelig mogelijk verkocht worden en de Staatskas geeft daarop de afzetraad een subsidie ter hoogte van 95 van de eventuele verliezen, ter wijl de raad zelf 5 van deze verliezen moet dra gen. De nieuwe afzetregeling geldt voor Groot-Brit- tannië d.w.z. Engeland en Wales alsmede Schotland en omvat zowel gewone consumptie-aardappelen als nieuwe aardappelen en pootgoed. De afzetraad telt een bestuur van 33 leden, waar van 29 gekozen zijn door de geregistreerde produ centen en 4 door de regering zijn aangewezen. De aardappeltelers zijn verplicht zich te laten registreren als producenten en de producenten, die niet geregistreerd zijn of niet van de registratie zijn vrijgesteld, hebben niet het recht om aardappe len te verkopen, hetzij in Groot-Brittannië of elders. De producenten, van wie het aardappelareaal klei ner is dan 1 acre (0.4 ha), zijn vrijgesteld van de verplichting om zich te laten registreren, doch anderzijds hebben zij daar wel het recht toe. De afzetraad kan, nadat de Minister van Land bouw daarvan in kennis is gesteld, de minimum prijzen vaststellen, waarvoor aardappelen verkocht mogen worden, voorts kan hij bepalen, welke groottesorteringen verkocht mogen worden, en voorts kan de raad bepalen, dat de aardappelen slechts aan een erkende aardappelhandelaar ver kocht mogen worden en dat 'n geregistreerde pro ducent niet bijv. rechtstreeks aan een detailhande laar of een hotelbedrijf mag verkopen, tenzij hem daartoe vergunning is gegeven. Daar de afzetraad, zoals hierboven werd aange stipt, zelf 5 van de verliezen moet dragen, welke eventueel ontstaan bij de verhandeling van aard appelen door dit lichaam, moet de raad noodzake lijkerwijs over bepaalde middelen beschikken. Op Voor een normale groei heeft de plant behalve macro-elementen zoals stikstof, fosfaat, kalium era magnesium, ook, zij het in geringe mate, sporen elementen, zoals ijzer, koper, mangaan, zink, bo rium en molybdeen, nodig. Afwijkingen bij het vee en bij het gewas worden niet alleen waargenomen als er een tekort of een overmaat aan bepaalde elementen optreedt, doch ook wanneer bepaalde elementen in een ongewenste verhouding in grond en gewas aanwezig zijn, aldus dr J. Th. L. B. Ra- meau, hoofd van het Centraal Laboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek, in eera onlangs gehouden radiocauserie. Het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewas- onderzoek kan alle sporenelementen bepalen. De moeilijkheid doet zich echter voor, dat nog geera basis is gevonden, waarop een advies voor bemes ting met sporenelementen kan worden gegeven. Wel kan voor koper en tendele oo.-v voor man- gaa gezegd worden, hoe de zaken er voor staal, doch voor de andere sporenelementen is dit voor alsnog niet mogelijk. Bij de beoordeling van de analysecijfers moet n.l. rekening worden gehouden met het feit, dat deze- afhangen van de soort van grond en gewas, en dat de beoordeling voor grasland anders moet geschie den voor bouwland. Voor een juiste adviesgeving is het nodig, dat er ook voor sporenelementen een voldoende grote er varing met proefvelden en proefplekken wordt ver kregen. Met het verzamelen van gegevens, waar uit een advies kan worden samengesteld, is men bij de verschillende instituten thans druk bezig. Het is momenteel dus minder gewenst, dat de praktijk zelf lukraak monsters op sporenelemen ten laat onderzoeken. De mogelijkheid van eera financiële teleurstelling is dan groot. Daarentegen is inzending van monsters zeer zeker mogelijk in overleg met de Voorlichtingsdienst. Door onderling overleg kan dan worden uitgemaakt, welke sporen elementen voor onderzoek in aanmerking komen. Alleen dan kan het inzicht in deze moeilijke kwestie worden verruimd en kan teleurstelling voor de boer worden voorkomen. Het Zeeuws Comité tot hulp aan verplaatste per sonen deelt ons mede dat de door het Comité ge voerde actie met inbegrip van de gehouden ver loting in Zeeland een bedrag van 7453,26 netto opbracht. Helaas is het inmiddels door verschillende be sluiten zowel van de Westduitse regering als van de grote internationale hulpinstanties thans on mogelijk een groep jongelui voor een agrarische opleiding naar Zeeland te doen komen. Het Comité is in gesprek met deze instanties over de mogelijkheid toch het bijeengebrachte geld te gebruiken in overeenstemming met de bedoeling die contrib ante" met hun giften hebben gehad. grond van de afzetregelingen wordt de raad daar om de bevoegdheid gegeven om de geregistreerde producenten te verplichten tot betaling van een jaarlijkse heffing, welke evenwel niet hoger mag zijn dan 20 sh. per acre (ƒ26,29 per ha) bebouwd met aardappelen. Voorts is de raad gemachtigd om een speciale heffing op te leggen aan geregistreerde producen ten, welke een groter oppervlak met aardappelen bebouwen dan het hun toegewezen areaalquotum. Dit quotum is gelijk aan het gemiddelde areaal, dat in 1951-52-53 met aardappelen bebouwd werd. De heffing, die 10 262,91) per ha bedraagt voor elke acre boven het toegewezen areaal, wordt slechts opgelegd in de jaren, welke de afzetraad op zijn laatst op 31 Augustus als quotum-jaar aan duidt. Daar verwacht wordt, dat de aardappeloogst dit jaar relatief gering zal zijn, enerzijds omdat het aardappelareaal is ingekrompen en anderzijds om dat tengevolge van de droogte een kleine hectare opbrengst verwacht wordt, zal het seizoen 1955/ 1956 niet als quotum-jaar bestempeld worden. Op grond van de relatief kleine aardappeloogst van dit jaar wordt niet verwacht, dat er aan de Aardappelafzetraad grote hoeveelheden gewone consumptie-aardappelen van goede kwaliteit zullen worden aangeboden, terwijl echter wel venvacht kan worden, dat er aan de raad aardappelen zullen worden aangeboden, waarvan de kwaliteit beneden de vastgestelde norm ligt. De lezer ziet, dat we niet voor niets geconclu deerd hebben, dat er geen nieuws onder de zon is. In Engeland een Aardappelafzetraad, te vergelijken met ons SIVA-bestuur, een heffing op de opper vlakte geteelde aardappelen, een vrijstelling voor kleine oppervlaktes enz. En dat terwijl het aard- appclprobleem in Engeland voOr de boer in 't alge meen gemakkelijker is dan in Nederland, 't Afge lopen voorjaar exporteerden wij een overschot naar Engeland, dat dus tekort had en moest impor teren. Desalniettemin thans een volgen van onze reeds bestaande regeling. Een waarschuwing voor allen die menen dat wij 't wel zonder fonds zouden kunnen. G.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 2