DEBOERENJEUGD ZO ZOU IK HET DOEN ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND BESTUURSLEDENCONFEK ENTIE ALS ER EEN IDEALE AFDELING BESTOND. 691 Redactie: A. C. Breure, C. J. v. Damme, M de Jager, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G.f Landbouwhuis, Goes. NU we November weer beginnen te naderen, zitten we alweer volop in het winterprogramma van de L. J. G.- en Z. P. M.-afdelingen. Elke afdeling heeft een ander programma, en aan ieder programma man keert wel eens wat. Als ik het voor het zeggen had, dan zou ik het winterprogramma van een afdeling Z. P. M. (over de L. J. G. kan Ik uit de aard der zaak niets zeggen) als volgt indelen GEVONDEN VOORWERPEN. Onderstaande voorwerpen zijn ge vonden op de wedstrijden, die gehou den zjjn op 1 October in de Wilhelmina- polder, en zijn terug te bekomen bij mej. S. Kleinepier, Burg. Elenbaasstr. 14, Kruiningen: twee Bloemenprikkers; een blauw-wit gestreepte sjaal en een sigarettenkoker. Het Streekbestuur der L. J. G. Oost Zeeuws-Vlaanderen had gemeend bij de aanvang van dit winterseizoen een con ferentie te moeten beleggen voor de bestuursleden van de verschillende Z. P. M.- en L. J. G.-afdelingen. Zij had hiervoor het programma sa mengesteld in twee gedeelten. Ie. De bestuursleden een inzicht te geven in het doel en streven van de L. J. G. Hier voor was als spreker uitgenodigd de al gemeen-secretaris der L. J. G. Ir J. Bos, die het onderwerp zou behande len: „Is de L. J. G. een verantwoorde Jongeren organisatie?" En de richtlij nen zou aangeven voor de toekomst der L. J. G.. Door huiselijke omstandigheden was de heer Bos op 't laatste ogenblik ver hinderd en is hiervoor ingevallen de algemeen-voorzitter der L. J. G., de heer L. v. d. Linde. Op de vraag: „Is de L. J. G. een ver antwoorde Jongeren organisatie?", was volgens spreker maar één antwoord mogelijk. Ja! Hierna behandelde de alg.-voorzitter de punten van art. 4 der statuten der L. J. G. Hij merkte op bij het punt „Het organiseren van cursussen en ten toonstellingen en het doen houden van lezingen door deskundigen", dat er Prov. lezingen worden gegeven over 't Leketoneel, welke op enkele plaatsen in Zeeland worden gehouden. Dit ter bevordering van het toneelspeLen bij de L. J. G. Ook wordt er een filmcursus georganiseerd, die uit schriftelijke les sen bestaat. Aan 't eind van de cursus zal er een weekend gehouden worden op Hedenesse. De bedoeling ervan is vooral het leren zien en beoordelen van films. Bij het organiseren van excursies is gebleken, dat de buitenlandse reizen meer in trek zijn dan die in het binnen land. Het uitwisselen van jongeren in eigen land en buitenland gebeurt maar zelden. Het organiseren van wedstrijden in provinciaal verband verloopt beter, zo als de ploegwedstrijden. Ook voor Z. P. M.-sters worden wedstrijden geor ganiseerd, bv. de a.s. bloemschikwed strijd en bakwedstrijd. Over deze lezing kwam uit de verga dering het volgende naar voren, dat de leden uit O. Zeeuws-Vlaanderen niet ac- coord kunnen gaan, dat op Zondag in L. J. G.-verband eeij lezing over leke toneel zal worden gegeven en ook niet met het weekend dat verbonden is aan de te geven filmcursus. 2e. De bestuursledenconferentie had tot doel een winterprogramma op te stellen, door iedere afdeling het woord te geven over haar aanstaand winter programma en de eventuele problemen Om te beginnen zijn daar natuurlijk de gewone maandelijkse bijeenkomsten. Ik zou het programma van zo'n avond in grote lijnen altijd gelijk laten zijn. Eerst het officiële gedeelte. De opening, notulen en mededelingen. Daarna moet één van de meisjes een inleiding houden. Niet zo maar een kort ♦••kje uit ^en boek overgenomen, maar te behandelen. De streek zal echter alleen datgene organiseren, wat een afdeling alleen niet tot stand kan brengen. Het eerst kwam de afdeling Axel aan het woord. Deze afdeling had goed be zochte vergaderingen en had dit be reikt door korte inleidingen te houden, en boekbesprekingen, filmvoorlichting en voorlichting over radio enz. te geven. De Z. P. M. wil een vergadering over moderne woninginrichting, zulks met de bond van plattelandsvrouwen, tevens een Kerstmiddag organiseren en ook 'n cursus spreken in het openbaar tezamen met de bond van plattelandsvrouwen. Een plattelandsavond hopen zij 22 Dec. a.s. te Axel te geven. De afdeling Terneuzen-Hoek kwam hierna aan 't woord. Van deze L. J. G.- afdeling is ongeveer 1/3 deel in militai re dienst en nog enkele leden zijn op de landbouwwinterschool, zodat het hier dikwijls op dezelfde personen aan komt om inleidingen enz. te houden. De Z. P. M. en L. J. G. hebben goed be zochte vergaderingen. De Z. P. M. hoopt een cursus in leerbewerking te organi seren. Op een eerstvolgende vergade ring zal een demonstratie worden gege ven over het opmaken van vleesscho tels. De afdeling Hoek hoopt deze winter weer zijn jaarlijkse ontspanningsavond te geven, maar wil deze nu in Terneu- zen houden, omdat, zoals vorig jaar te Hoek is gebleken, hoewel er twee avonden waren gegeven, nog velen te leurgesteld moesten worden wegens te weinig plaats. Het laatst kwam de afdeling Zaam- slag aan het woord. Deze afdeling is het jaar goed begonnen. De L. J. G. heeft nog een bietenzaaiwedstrijd geor ganiseerd, welke goed geslaagd is. Na die tijd is het echter uit met alle activi teit en belangstelling in het L. J. G.- werk. De Z. P. M. helpt met de Kerst middag, om tezamen met de bond van de plattelandsvrouwen een Kerst-leke- spel op te voeren. Verder wil men een declamatiewedstrijd en opstellenwed strijd houden. Ook hoopt zij, tezamen met de L. J. G., deze winter een ont spanningsavond te geven. Aan de hand van deze gegevens be sloot het Streekbestuur aan alle leden een folder te zenden, inhoudende het programma der in 19551956 te hou den cursussen. Op welk folder dan zou den komen de cursussen georganiseerd in afdelingsverband, streekverband en ook die, welke georganiseerd worden door de kring Axel der Z. L. M. De Streek Oost Zeeuws-Vlaanderen der L. J. G. mag op een geslaagde be- stuurseonferentie terugzien, welke zeker voor herhaling vatbaar is. echt zelf samengesteld en leuk verteld. Daarna zou ik gelegenheid laten tot dis cussie en het stellen van vragen aan de inleidster. In mijn Z. P. M.-afde- ling die natuurlijk ideaal zou zijn zouden de meisjes dan altijd wel wat te vragen of te zeggen hebben. Hierna zou ik dan een gedicht laten declameren, of een kleine schets opvoe ren. In mijn ideale Z. P. M. zou natuur lijk niemand eraan denken een boekje te gebruiken, maar alles netjes voorbe reid en uit het hoofd geleerd hebben. Daarna zou ik een pauze houden, en na de pauze een gesprek over een be paald onderwerp. Mode, make-up, tui nieren, woning-inrichting, koken, hand werken, kortom, alles wat de heden daagse jonge meisjes interesseert. Natuurlijk zou er zo nu en dan eens een spreker of spreekster van buitenaf moeten komen. Op zo'n avond zou ik de inleiding en declamatie door de le den laten vervallen, maar het gesprek na de pauze toch proberen te handha ven. (Als tenminste de spreker of spreekster niet te lang werk had.) Twee of drie maal per winter zou ik e.en gecombineerde vergadering met de L. J. G. houden. Omdat de interes sen van jongens en meisjes zozeer uit eenlopen, zou ik er doodgewoon een ge zellige avond van maken. Enkele leden van de Z. P. M. zouden iets lekkers klaarmaken, waarvan de kosten dan uit de kas van de L. J. G. vergoed zouden moeten worden. Want, nietwaar, eerlijk delen. Doen de leden van de Z. P. M. het werk, dan moeten de leden van de L. J. G. betalen! Zo'n avond zou ik laten beginnen met een openingswoord door de voorzitter, en daarna wat lichte muziek. Want in mijn ideale afdeling is natuurlijk een uitstekende band aanwezig. De aanwe zigen zouden daardoor in de juiste stemming komen. Vervolgens kan dan een kleine schets worden opgevoerd, of een kort verhaal voorgelezen, waarna men aan tafel kan gaan. Als de stemming er goed inzit, is dit op zichzelf al een heel prettige gebeurtenis. Na tafel konden enige spelletjes ge daan worden en eventueel nog een schets opgevoerd. Als geen der aanwezigen bezwaar had, zou ik de leden gerust wat laten dan sen. Wij zijn toch jonge en moderne mensen, die best weten hoe zich te ge dragen, en die ervoor waken, dat er geen misstanden uit zo'n dansje voort komen. Een goede gelegenheid om zo'n ge combineerde vergadering te houden is natuurlijk Sinterklaas. Om te beginnen zou ik niet zoals nogal eens gedaan wordt de leden maar een pakje laten maken, en dit dan nummeren en daarna uitdelen. Nee, ik zou papiertjes ronddelen, waarop de naam stond van degene, voor wie hij of zij een pakje moest maken. In mijn ideale Z. P. M. zou dat natuurlijk altijd goed gaan. Iedereen, die zich opgegeven had, zou komen en er zou niemand zijn, voor wie nu geen pakje aanwezig was. Natuurlijk zou ik Sinterklaas en zijn knecht uitnodigen ons een bezoek te brengen. Het hoogtepunt in het winterpro gramma is natuurlijk de jaarlijkse uit voering. Hiervoor zouden even als in alle andere afdelingen lang van tevoren al plannen en voor bereidingen gemaakt zijn. Het program ma van de avond zou ik als volgt inde len: Opening en direct daarop aanslui tend muziek vaiv mijn uitstekende band. Daarna een voordracht of een inleiding door één der leden. Deze in leiding zou gerust wat ernstig mogen zijn, dan zouden de donateurs en ouders niet het idee krijgen van „die jeugd denkt maar aan niets anders dan aan plezier maken". In mijn ideale afdeling was natuur lijk ook een goed koor. Dit koor zou hierna aan de beurt komen met enige vrolijke liedjes, en vervolgens moest er een schets worden opgevoerd. Na de schets nog een declamatie, en daarna kreeg het koor weer een beurt, nu met wat ernstige of klassieke liederen. Omdat ik toch eenmaal een ideale af deling had, zou er ook een jongen zijn, die voor conferencier kon fungeren. Deze moest dan de nummers aankondi gen, en de tijd, dat er van decor ver anderd werd, vullen. Vóór de pauze zou de band nog een beurt krijgen. In de pauze zou er verloting zijn om de kas te vullen. De leden zouden heel veel prijzen zelf maken, want dat is het goedkoopste. Er zouden prachtige hand werken en werkstukken van handen arbeid zijn. Na de pauze zou het toneel stuk komen. Ik zou het ene jaar een blijspel op laten voeren en het andere een ernstig stuk. Af en toe zou er ook eens een niet te bloedig detective-stuk bij moeten zijn. De décors zouden de leden natuurlijk zelf maken, en als we eens een stukje opvoerden, waarvoor speciale costuums nodig waren, zouden we die ook zoveel mogelijk zelf in el kaar zetten. Dat in mijn ideale afdeling iedereen zijn rol kende, spreekt vanzelf. De souffleur zou alleen maar in zijn hokje moeten zitten, om een enkele zenuwach tige beginneling een hart onder de riem te steken. Ik ben er zeker van, dat iedereen na de sluiting van zo'n avond tevreden naar huis zou gaan. M. S. ONS LEVEN IN RUIMTE EN TIJD. Onder deze titel wordt dit najaar, van 7 November tot 17 December, op de Volkshogeschool „Allardsoog" te Bakkeveen (Fr.) de najaarscursus voor meisjes en jonge vrouwen gehouden. In het kader van dit thema zullen wij gedurende zes weken verschillende onderwerpen in inleidingen, discussie groepen en onderlinge gesprekken be handelen: zo zullen wij spreken over: Het eigen leven; hóé leven wij, hoe vinden wij onze eigen stijl in het persoonlijk leven, in kleding, wo ning, gezin en maatschappij. •fc De eigen ruimte zullen wij verken nen: wóAr leven we? Wat is het kenmerkende van bouwtrant en landschap in verschillende streken. Hoe verhouden zich stad en platte land; hoe ontwikkelt zich het ge meenschapsleven in dorp en stad? •fo De eigen tijd zullen wij trachten te leren kennen door hem te leren zien in de spiegel van de kunsten; letterkunde en beeldende kunst; muziek en filmkunst zullen daarbij behandeld worden. Het programma wordt regelmatig afgewisseld met gezamenlijk practisch werk in huis en op de terreinen, met zingen, handenarbeid, volksdansen, voordragen, sport en spel. Ieder meisje, dat zich uit de sleur van het dagelijks leven kan en wil los maken om gedurende deze zes weken tezamen met meisjes uit velerlei stre ken haar gezichtskring te verruimen en haar inzicht te verdiepen, neme deel aan deze cursus! Elk meisje en iedere jonge vrouw van 18 jaar en ouder kan, ongeacht haar vooropleiding, deelnemen. De kos ten bedragen 125,-. Nadere inlichtin gen worden gaarne verstrekt door de volkshogeschool „Allardsoog" te Bakke veen. STREEK O. ZEEUWS-VLAANDEREl gehouden op 30 Sept. j.l. bij de heer R. J. van de Veke te Zaamslag, onder voorzitterschap van de Streekvoorzit ter, de heer M. Murre.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 11