Plattelandsvrouw HEEFT EEN CONSERBETABEHANDELING VAN VOEDERBIETEN ZIN kl~»T A PÏ9 1 t\m GEBRs DE JONGH De Agrarische Winkler Prins KWEEKGRAS VOOR DE VOORHANDEN t 35,- N.V. (a P. J. van de Sande ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD QOK dit jaar zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen op uitgebreide schaal weer proefnemingen met Con- serbeta gedaan. De conclusies van vorig jaar werden bevestigd: 1. Een behandeling van de voederbieten met Conserbeta doodt de luis in de kuil; 2. Conserbeta werkt spruitremmend. Hierdoor worden perspectieven geopend om een smetstofbron van de vergelingsziekte uit te sluiten. Doordat beide jaren geen hevige aantasting door de vergelingsziekte te zien was, traden in dit opzicht geen verschillen in de behandelde gebieden terr gunste van Conserbeta op. Toch moet hieruit niet geconcludeerd worden, dat de voederbietenkuilen slechts een ondergeschikte rol spelen. Uit andere onderzoekingen is onomstotelijk bewezen, dat deze kuilen een groot gevaar voor de omliggende suiker bietenvelden kunnen betekenen. 3. Conserbeta werkt rotvverend. Ook uit andere proeven van Bakermans bleek het rotverlies duidelijk te verminderen door toe passing van Conserbeta of door mengen met grond. Juist nu de bieten schoon aan de kuil zijn, is het van belang in dit opzicht te wijzen op Conserbeta. 4. De smakelijkheid en de voederwaarde zijn laat in het voorjaar hoger bij een behandeling. De biet blijft hard en doordat er spruitremming optreedt, zijn de verliezen aan voederwaarde ge ringer. 5. Door de eveneens sterke onderdrukking van de wortelvorming, komen de bieten schoner uit de kuil en geeft dit een belangrijke arbeidsbesparing bij het voederen. Laat ons blij dit jaarfeest vieren. Nu de Bond in t Zilver gaat". Onder dit motto heeft de Bond van Plattelands vrouwen het 25-jarig feest gevierd. En hoe Duizenden stroomden op die mistige morgen van de 14e October uit alle delen van het land naar de Houtrusthallen in Den Haag om feest te vieren enom de Koningin te zien. Want, hoewel H. M. de Koningin de volgende dag reeds de grote reis naar de West zou aanvangen, had zij toch de wens te kennen gegeven enkele uren de feestelijke herdenking bij te wonen. Nadat de zaal zich langzamerhand vulde bleef het „Zeeuwse vak" nog angstig leeg. Hoe zouden Schouwen en Zeeuws-Vlaanderen geïsoleerd door de dichte mist, ooit Den Haag kun nen bereiken Maar Plattelandsvrouwen zijn vindingrijk en zo stapten toch de Schouwse en Zeeuws-Vlaamse leden gelukkig nog de zaal binnen. In haar openingswoord vertelde de presidente Mevrouw van Beekhoff-van Selms hoe de Bond in 1930 opgericht was door Mevrouw Wiersma- Risselada, nadat deze in 1929 het eerste Internatio nale Congres voor Plattelandsvrouwen in Londen had bezocht. Met 80 vrouwen werd het werk begonnen thans telt de Bond ongeveer 45.000 leden, verdeeld over 560 afdelingen. Mevrouw van Beekhoff onderscheidde in de ge schiedenis van de Bond duidelijk 3 perioden, het tijdvak 1930-1940, waarin zij streefden naar de ontplooiing van de plattelandsvrouw en de erken ning van het platteland. De nadruk lag toen op de opheffing van de ach terstand tussen stad en platteland. Tijdens de oorlogsjaren (1940-1945) „dook de Bond onder". Na 1945 werd zij weer opgericht en in de laatste 10 jaar heeft zij haar werkzaamheden belangrijk litgebreid. Zij ijvert voor de aanleg van electri- citeit en waterleiding; de handwerk-, woning- en kledingcommissie doet belangrijk werk. Tentoon stellingen worden mede door de Bond georganiseerd; zij heeft haar vertegenwoordigers in tal van com missies en organisaties. Het Bondslied, hierna gezongen onder leiding van Mevrouw Hiemstra, klonk alsof een groot koor van 5.000 leden het speciaal voor deze dag had in gestudeerd. Mevrouw Hiemstra heeft immers de Bondscursus: „Zang- en Zangleiding" gevolgd Vertegenwoordigers van bevriende organisaties kregen gelegenheid de^25-jarige te feliciteren- Vele goede woorden kregen zij te horen en vele com plimenten kreeg zij te verwerken. Prachtige bloem stukken werden steeds binnengedragen, waardoor het podium een extra feestelijke aanblik kreeg. En intussen draaiden de wijzers maar door en menigeen keek eens verstolen naar de klok of het nog geen 12 uur was het uur, waarop de Koningin zou komen Het Hoofdbestuur verliet even voor 12 uur het podium om Hare Majesteit bij de ingang te verwel komen. De spanning steeg ten top, tot eindelijk de deuren openzwaaiden en de Koningin de Houtrusthallen bef d. Door twee leden in Drents costuum werd Hare Majesteit een veldbouquet aangeboden, waarna zij zich onder enthousiast gejuich van alle aanwezigen naar de ereloge begaf. Na dit plechtig intermezzo nam Minister Mans- holt het woord. Hij ving zijn rede aan met te ver klaren, dat de Bond met goed recht dit 25-jarig bestaan kan vieren, daar zij in de afgelopen 25 jaar reeds veel heeft tot stand gebracht. Hij wilde duidelijk onderscheid maken tussen het werk naar buiten zoals b.v. het zitting nemen in Commissies en het werk naar binnen, waarbij de Bond zich vooral tot de gezinnen heeft te richten. Problemen voortvloeiend uit de herverkaveling en een andere huishoudvoering maken voorlichting noodzakelijk. Tenslotte wees de Minister op het belang van het aaneengesloten zijn bij de A. C. W. W. (Asso ciated Country Women of the World) de inter nationale organisatie waardoor voor vele vrouwen een venster op de wereld geopend is. De morgen werd besloten met een Bondsforum, waarbij oud-secretaresses en oud-Presidentes grap- Advertentie.) Per deel Ten overvloede zij nog vermeld, dat slechts bij een goede regelmatige verdeling van het poeder door de kuil deze voordelen zich zullen doen gelden. Bij strenge vorst moet dikker gedekt worden. Daarom moeten alle maatregelen om haarden van bladluizen op te ruimen, gehandhaafd blijven. Enkele van deze maatregelen zijn het gebruik van Conserbeta of het opruimen van voederbieten- kuilen vóór half Maart. Onder het opruimen van een kuil wordt meestal verstaan, dat de bieten vanuit de kuil in de schuur gebracht worden. Eigenlijk is dit geen opruimen, maar verplaatsen van de haard. Wat verstaat de practijk onder het opruimen van een kuil Onder opruimen wordt verstaan, dat de bieten opgevoederd of vernietigd worden. Dit kan echter op sommige bedrijven voedertech- nische bezwaren opleveren. pige herinneringen ophaalden uit de afgelopen 25 jaar. Tijdens het nuttigen van de lunchpaketten kwamen de tongen los. Het gelukte toch nog vele tussen de duizenden vrouwen, die zich in de foyer ophielden, oude bekenden te ontdekken. Wie zo gelukkig was het lunchpakket vlug te bemachtigen kon tevens de tentoonstelling nog bezichtigen. H.M. de Koningin gebruikte intussen haar lunch (ook uit een papieren zakje in de „tennistaveerne", waarbij een tweetal leden uit elke provincie gelegen heid kregen enkele woorden met de Koningin te wisselen. Door de foyer begaf zij zich vervolgens naar de tentoonstellingen, zodat velen haar weer van zeer dichtbij konden zien. Om twee uur verliet Hare Majesteit de Hout rusthallen door een erehaag van leden in kleder dracht. Zeeland was hierbij goed vertegenwoordigd met de Zuid-Bevelandse en Walcherse dracht, ter wijl ook nog één lid in Axelse dracht aanwezig was. De middagbijeenkomst bracht een „elk wat wils"* programma. Eerst werden de nodige cadeaux gegeven, on misbaar bij een verjaardag. Het Jubileumboek werd officëel overhandigd; het cadeau van alle leden de film van de Bond werd aan Mevrouw van Beekhoff aangeboden in de vorm van een lege filmdoos. Een lid uit elke provincie in klederdracht zette een bos bloemen in een grot'- mand en deze elf bouquetten vormden een kleurig symbool voor cwijze, waarop het geld voor dit cadeau was bijeengekomen. Het Wognummer zangkoor bracht op zeer ver dienstelijke wijze enkele oud-Nederlandse volks liedjes ten gehore. In hun prachtige oud-Friese costuums dansten de leden van de Schotsploech Krite Ljouwert de mooie oud-Friese volksdansen. De zaal bewees met een daverend applaus hoezeer dit optreden werd gewaardeerd. Peter Holland schreef speciaal voor het jubileum het Bondsspel: „De Zaak N. B. P. V.", waarin de Bond door de staat der Nederlanden wordt gedag vaard om te bewijzen, dat ze recht heeft van be staan. Sinterklaas, alsmede Betje Wolf en Aagje Deken bleken grote voorstanders var de Bond te zijn. De argumenten van de tegenstanders werden van 'e advocate. volkomen te niet gedaan, door het vurige pleidooi Zo is deze 14e October een glorieuze dag gewor den in de Bondsgeschiedenis. Veel werd uit de af gelopen 25 jaar op deze dag naar voren gebracht, maar tegelijkertijd werd er met grote klem op gewezen, dat er vooral vooruit gezien moet worden. Veel werk wat de Bond heeft aangevat is nog niet voltooid, nieuwe werkzaamheden zullen haar wel licht nog wachten. Graag wil ik daarom dit verslag, waarbij uiteraard nog veel niet vermeld kon worden, eindigen met dezelfde woorden, waarmee het Bonds spel besloot: „Laat deze mijlpaal geen grenspaal zijn A. v, d. L. Een tussenvorm van opruimen is het afhakken der koppen van de bieten. Dit moet echter reeds in Maart gebeuren. De houdbaarheid vermindert hierdoor echter. Vanzelfsprekend moeten de afge hakte koppen totaal vernietigd worden. Nu kan de vraag gesteld worden: „Kan een met Conserbeta behandelde kuil op één lijn gesteld wor den met een werkelijk opgeruimde kuil Een werkelijk opgeruimde kuil kan helemaal geen besmetting meer opleveren, terwijl het bij een Conserbetakuil, welke geruime tijd blijft liggen, niet denkbeeldig is, dat hierop nog aanvliegende luizen terecht komen, welke van hieruit nog de bieten velden kunnen besmetten. Over het algemeen zal deze kans, indien men de kuil direct weer afdekt met stro na het binnenhalen van de bieten, zeer gering zijn. Openliggende kuilen mogen daarom niet voorkomen. Is het gebruik van Conserbeta economisch ver antwoord Dit hangt af van verschillende factoren: a. De prijs van de bieten. b. De prijs van de Conserbeta. c. De mate van het voorkomen van rot op het be drijf. Op een bedrijf, waar alle jaren vrij veel rot voorkomt, zal het qua rotwering eerder ren dabel zijn dan op een bedrijf waar nooit of althans zeer weinig rot voorkomt. d. Op een bedrijf met fokpaarden, waar men langer over bieten wil beschikken, is het eerder aan bevelenswaardig dan op een bedrijf met ruins. Zo zijn er meerdere voorbeelden. e. In een voorjaar met late grasgroei zijn de bieten meer waard dan in een vroeg voorjaar. f. Wat de vergelingsziekte betreft, zal dit in ver schillende jaren veel uiteenlopen. De laatste jaren is er weinig invloed op het voorkomen van de ver gelingsziekte te zien geweest. Dit neemt niet weg, dat in andere jaren de invloed veel groter kan zijn. De uiteindelijke conclusie is, dat alle hy giënische maatregelen om het optreden van ver gelingsziekte zoveel mogelijk tegen te gaan, ge nomen moeten worden. De Specialist voor Plantenziekten, R. C. C. DE BRUYCKERE. Axel, 15 October 1955. (Advertentie.) en andere grasachtige onkruiden op Uw braaidiggende velden NU bestrijden met doodt grasachtige onkruiden radicaal, afgemaaid of niet; is onbrandbaar en niet explosief; heeft geen nadelige invloed op de pH en structuur v. d. grond; verstoort de microflora en -fauna niet. Vraagt direct gratis en vrijblijvend uitvoe rige beschrijving enz. bij Postbus 35 GOES

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 10