Wen ken. ZITDAGEN Korte DE VARKENS Onpartijdige voorlichting MOND- EN KLAUWZEER. 670 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD DE FOK VEEDAG TE MIDDELBURG (Vervolg van pag. 669) de K. I.-Vereniging Walcheren. Verder behaalden de stierenvereniging Grijpskerke met 2 groepen van Adema 27 de 2a-pr\js voor de koeien (waren hoger geplaatst als de uiervormen beter waren geweest), en de 2b-prijs voor de vaarzen. Adema 62 v/d Beuken hoeve van de K. I.-Vereniging Walcheren behaalde een 3a-prjjs met koeien en een 3b-prijs met vaarzen (stukkige dieren met te weinig onderlinge uniformi teit en adel). BEDRIJFSGROEPEN. Met bedrijfsgroepen van 5 vrouwelijke dieren boven 1 jaar, werd door 5 fokkers deelgenomen. Kwaliteit en uniformiteit waren hiervan bevredigend; 3 eerste prijzen werden toegekend. la-prjjs Js Vos, Koudekerke (uniform, beste uiers). Door deze uitslag kwam de eigenaar voor de tweede keer in het bezit van een fraaie wisselbeker van Hol- landia N. V. (moet voor definitief bezit nog éénmaal gewonnen worden), lb L. P. Brasser, Vrouwenpolder (goede groep, ruime uiers), lc K. Poppe, Grijpskerke (goede maat en uniformiteit, uiervorm matig). Zeer groot was het aantal inzendingen van bedrijfs groepen met 3 dieren boven 1 jaar. Van de groepen met 2 of 3 vaarzen waren de beste: la-prijs J. Mal- jaars, lb-prijs K. Poppe. Bij de drietallen met 2 of 3 koeien waren eveneens 2 prima kopgroepen: la. Voor beeldbedrijf Walcheren; lb J. Poppe, Biggekerke. Verder waren in deze rubriek 4 behoorlijke tweede en 3 derde prijzen. Een uitstekend bezette rubriek. Uit foktechnisch oogpunt bezien, is het behaalde resultaat van L. J. Bierens in rubr. 28, koeien met 3 of meer directe afstammelingen, hoog aan te slaan. Hij won met de fokgroep van Lieneke de la- prijs (hiermede kreeg hij definitief een mooie wissel beker) en met die van Clara 11 (in 1954 op de eerste plaats) de lb-prijs. De fokveedag werd besloten met een goed geslaagd défilé van kampioenen, oud-kampioenen en een lange rij koeien en fokvaarzen, welke op deze dag de eerste prijzen behaalden. De Walcherse veehouders kunnen na deze keuring en show met vertrouwen verder werken aan de ver betering van hun veestapel. Ir W. L. HARMSEN, Rijksveeteeltconsulent. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINSGGEBIED (Z.V.V.). OOSTBURG: Woensdag 19 October a.s. in Café „De Vuyst" van 1416 uur (de heer Cevaal). KORTGENE: Donderdag 20 October a.s. in Hotel „De Korenbeurs" van 1113 uur (de heer Cevaal). GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Laat Uw polissen op het gebied van de kapitaal-, studie-, uitzet-, lijfrente en andere verzekeringen contoleren. Laat U vooral op dit terrein goed adviseren. CONTRACT ZAADTEELT. Brengt of zendt uw teeltcontracten vóór het af sluiten ter beoordeling aan het Secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes. Dit geldt óók voor de afrekeningen. HERVERKAVELINGSGEBIED ZAK VAN ZUID BEVELAND. Iedere Dinsdag kunnen door belanghebbenden inlichtingen worden ingewonnen op het Bureau van Uitvoering Herverkaveling Zuid-Beveland, Grote Markt 1 te Goes. In de week van 29 October werden in Zeeland 6 nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer gecon stateerd, waarbij 95 runderen, 5 varkens en 31 scha pen werden afgemaakt. Deze gevallen deden zich voor in de gemeenten Sluis, Asgtekerke, 's Graven polder, Goes, Aardenburg en IJzendijke. In tegenstelling met het rundvee, was het aantal ingezonden varkens groter dan vorig* jaar. Hopelijk zet deze ontwikkeling zich in de toekomst voort. De mogelijkheid hiertoe is op Walcheren zeker aan wezig. Een belangrijke verbetering was verder het beschikbaar zijn van nieuwe hokken, die op een doel matige manier zijn ingericht. Ongetwijfeld heeft dit het aanzien van deze fokveedag verhoogd, terwijl het bovendien het keuren gemakkelijker maakte. Mogelijk kan in de toekomst nog een „ring" worden gemaakt, zodat de varkens uit het hok kunnen komen voor keuring, hetgeen de onderlinge vergelijking zeer ten goede komt. Thans was dit slechts mogel jk bij enkele gemakkelijke dieren. Poor de Varkensfokverenigir.g Walcheren was een viertal beren ingezonden. Een la-prijs behaalde beer No 691, een dier met fraaie lijnen en goed type. Zijn stalgenoot No 662 kreeg een lb-prijs. Iets minder typisch en wat minder fraai afgewerkt. Eerstgenoem de werd kampioen en No 662 werd, evenals vorig jaar, reserve-kampioen. Beer No 648 kreeg een 2e prijs; een beste achterhand, doch wat geknepen in de len- Anen. Zijn stalgenoot No 683 weid een 3e prijs toe gekend. Matig in ontwikkeling en type. In de rubriek kennelijk drachtige zeugen, geboren in 1953, wist No 3806 van Mevr. Krijger-Pouwer te Nieuw- en Sint Joostland een 1ste prijs te bemachti gen. Een zeug met Leste ontwikkeling, veel ruimte, doch iets moeilijke gangen. Werd later reserve-kam pioene. Zeug No 3828 kreeg een 2a-prjjjs; soortig dier met wat weinig ontwikkeling. Eigenaar W. Minder- houd, Westkapelle. No 3823 van L. Koole te St. Lau rens kreeg een 2b-prijs. Diepe zeug, met iets weinig soort. In de rubriek kennelijk drachtige zeugen, geboren na 31 Dec. 1953, kwam aan de kop No 3876 van L. Koole te St. Laurens. Deze uit Gelderland ingevoerde zeug heeft een zeer fraaie bovenlijn, beste achterhand en goed type. Kon iets langer zijn. Later werd deze zeug kampioene. De No's 3881, 3887 en 3882 van A. Janse te Koudekerke kregen resp. een 2a, 2b en 2c- prijs. Drie volle zusters met wat losse voorhand, iets platte rib en met voldoende type. De rubriek zeugen, geboren in 1953, telde twee in zendingen, beide van M. J. Rottier te Vlissingen. No 3818 kreeg een le prijs. Voldoende typisch en goede verhoudingen. Haar halfzuster, No 3835, werd een 2e pr\js toegekend. Wat hellend kruis en iets minder in de voorhand. In de rubriek zeugen, geboren na 31 Dec. 1953, be haalde No 384S een le prijs. Goed type met brede achterhand. Eig. Voorbeeldbedrijf Walcheren te Grijpskerke. Van dezelfde stal kreeg No 3886 een 2e prijs. Een zeug met wat losse voorhand. Bij de vrouwelijke ioopvarkens, geb. tussen 1 Sept. 1954 en 1 Febr. 1955, wist No 7867 I. o. van L. Koole te St. Laurens beslag te leggen op een la-prijs. Een soortige, goed afgewerkte zeug. No 7907 1. o. van Voorbeeldbedrijf Walcheren te Grijpskerke behaalde de lb-prijs. Lange, soortige zeug, met wat te enkele voorhand. De 2a-prijs was voor 7841 1. o. van M. J. Rottier te Vlissingen. Behoorlijk type en voldoende grof. Een 2b-prijs was voor No 7875 1. o. van L. Koole te St. Laurenns. Iets enkele zeug met wat weinig onderham. Een 3e prijs werd toegekend aan No 7842 1. o. van M. J. Rottier te Vlissingen. Een zeug met af wijkende stand in de voorbenen. In de rubriek vrouwelijke loopvarkens, geboren tussen 31 Jan. 1955 en 1 Juni 1955, was een viertal inzendingen van P. Lampert Pzn te Biggekerke. De No's 7995, 7994, 7997 en 7996 kregen resp. een la, lb, 2a en 2b-pr\js. Soortige lopers met voldoende tot goe de lengte, w.aarvan sommige nóg Iets. moeten breken in de achterhand. Er was één zeug mét biggen, No 3832, van P. Ver- hage Jzn te Koudekerke. Soortige zeug met iets be knopte achterhand. De biggen waren wat ongeregeld, kreeg een 2e prijs toegekend. Ter opluistering was ingezonden sterzeug No 3807 van Mevr. Krijger-Pouwer te Nw- en St. Joosland, de kampioene van vorig jaar. Een fraaie zeug, met best type. Over het algemeen waren er op deze fokveedag voldoende goede varkens aanwezig als basis voor een goed-gerichte varkensfokkerij. Meermalen ontbreekt het echter nog aan voldoende adel en soort. Het is dan ook zeer noodzakelijk bij het aankopen van het berenmateriaal hiermede rekening te houden. Verder is het selecteren op eigen bedrijf van groot belang, terwijl enkele aankopen van soortige zeugjes buiten de provincie aanbevelenswaardig geacht wordt, ter versterking van de basis van de Walcherse Varkens fokkerij. Bedenk, dat kwaliteitsvarkens rond 20 ct per kg meer opbrengen dan de mindere soorten. M. NIEUWENHUYSE, Hoofd-Ass. Rijksveeteelt- consulentschap. (Advertentie.) Het Onderling Boerenverzekeringsfonds is de enige levensverzekeringsinstelling in ons land, welke het provisiestelsel niet kent. Dit betekent, dat de voorlichting door de medewerkers van het O.B.F. volkomen kan worden afgestemd op één belang: dat van de boer. Deskundige en openhartige voorlichting is de basis, waarop de leden van het O.B.F. en zij, die het denken te worden, te allen tijde kunnen rekenen. Volgt hierom het voorbeeld van meer dan 20.000 Nederlandse boeren en sluit Uw levens verzekering bij het O.B.F. Op het gemengde bedrijf vormen de bietenkoppen en -blad een waardevolle aanvulling van het winter- rantsoen. Vooral de wijze waarop het kuilvoer wordt gewonnen is bepalend voor de kwaliteit van het product in de winter. Uitgaan van een schoon product, snel werken, goed optassen en zwaar af dekken zijn enkele factoren welke U terdege in de gaten moet houden. Op egalisaties is grondbewerking onmisbaar om een redelijke eerste oogst te kunnen verwachten. Een intensieve grondbewerking met zwaar mate riaal moet deze percelen weer in een goede cul tuurtoestand brengen. Tijdig op wintervoor ploe gen en direct met gips bemesten, zijn twee facto ren, die moeten samengaan om een goede oogst te waarborgen. Met het op zaaivoor ploegen voor de wintertar we is op diverse percelen al een begin gemaakt. Men doet beter om tijdig op zaaivoor te ploegen omdat de grond dan nog wat kan berakken vóórdat de wintertarwe wordt gezaaid. Bij zaaien op berak- te voor kan men gemakkelijker ondiep zaaien en valt het zaad op dezelfde diepte. Diep zaaien geeft minder sterke planten en is altijd af te raden. V Een goede stoppeibewerking is over het alge meen nuttig voor de on kruid bestrijding en voor een goede structuur. In de herfst is het veel voor deliger om met diverse werktuigen het onkruid te lijf te gaan dan in het voorjaar in de gewassen, wanneer het vele kostbare manuren vergt. V Het „dekken" van karwij heeft niet plaats om vorst beschadiging te voorkomen, zoals nog wel eens gedacht wordt. Het heeft tot doel het in het voorjaar opschietende onkruid gemakkelijk te kun nen vernietigen, terwijl tevens op deze wijze de structuur van de grond wordt verbeterd. Door de droge zomer is het gewas klein. Bij gunstig weer kan karwij in Oct. nog veel groeien. De meest ge schikte tijd om karwij onder te ploegen is dan ook de maand. November. In de polders, die in 1953 met zeewater zijn overstroomd geweest en de oogst dit jaar vrijwel normaal was, kan weer iets dieper worden ge ploegd dan vorig jaar. Ook nu nog is het van be lang dat de grond zo droog mogelijk geploegd wordt. Vooral op de zwaardere percelen is het toe dienen van gips direct na het ploegen, gunstig voor het verkrijgen van een goede structuur. De hoeveelheid gips per ha behoeft niet eens zo groot te zijn. Een gift van 1000 tot 1500 kg per ha is in het algemeen wel voldoende. Van meer belang is de goede verdeling van de gips. Alleen wanneer met de hand of met de kunstmeststrooier wordt ge strooid, is een goede verdeling mogelijk. Een goede grondbewerking in het najaar komt de gewassen, die het volgende jaar zullen groeien, ten goede. In het bijzonder is dit het geval voor aardappelen en suikerbieten, waarvan de te oog sten delen in de bodem worden gevormd. Beide ge wassen vragen een diep losgemaakte grond. Her haaldelijk bewerken onder niet te natte omstandig heden is hiervoor nodig. Vóórdat het grasland de winter ingaat, dient het kort afgeweid te zijn. Komen er bossen in voor, dan doet men juist deze thans nog af te maaien. Deze zomer is weer duidelijk gebleken, dat men plantuien en zaaiuien niet naast elkaar moet ver bouwen. De kans, dat de beruchte uienthrips, die zeer veel schade kan veroorzaken, gemakkelijk overgaat van de plantuien naar de zaaiuien, is groot. Haal de kroef- of uienaaltjes-zieke uien, dje als tarra op het land achterblijven van het land af. Steek ze diep in de grond weg. Laat men ze op het land achter, dan besmet men het land weer opnieuw. Hoewel het voor de aardappel- en uienzakken een zeer gunstig najaar is, blijkt toch wel, dat op die bedrijven, waar al eens gewerkt is met een der zakkenconserveringsmiddelen, de behandelde zak ken zonder bezwaar regen, slijk en enige dagen in de regen op nat land staan, kunnen verdragen. Laat aanstaande winter uw aardappel- en uien- zakken, wanneer zij schoon en volkomen droog zijn, met een der conserveringsmiddelen behande len. Men moet het beschouwen als een voorbehoe dend middel. Daarom heeft het geen zin reeds vrij ver versleten zakken nog te laten behandelen. Vergeet niet in de overstroomd geweest zijnde polders de percelen, die met tarwe beteeld zijn, vol doende bovengronds te ontwateren door middel van ondiepe greppels of schamels. Geef het regenwater niet de kans om plassen te vormen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 6