DE FOKVEEDAG TE MIDDELBURG Gelirs de Jongh SPRLH VORMING met SECTON ZATERDAG 15 OCTOBER 195 5. DE veehouders en -fokkers op Walcheren kunnen op een zeer geslaagde fokveedag terugzien. Niet alleen, omdat het op de 29ste September het goed bezette terrein bij de Coöp. Veiling te Middelburg ter gelegenheid van deze 3de toondag met een koesterende zonneschijn was over goten en aan de dieren meer glans gaf dan op de centrale fokveedagen in 1952 en 1954, maar ook, omdat de kwaliteit van het vee, over het geheel genomen, beter was, waarmee de wijze van voorbrengen en het toilet van de dieren gelijke tred hield. Deze prijskamp heeft thans wel duidelijk aangetoond, dat het aantal kwaliteits dieren op Walcheren zich zodanig uitbreidt, dat een collectie melk- en fokvee kan worden voorgebracht, die tot een voorbeeld kan dienen voor de andere delen van de provincie. Maakten wij in ons artikel over de fokvee dag te Oostburg gewag van het feit, dat gezien de kwaliteit van het rundvee West Zeeuws- Vlaanderen nog altijd een eerste positie in neemt, dan geldt dit toch voor een meer beperkt aantal kopdieren, dan de Walcherse veehouders hebben laten zien, M.a.w. het aantal goede tot zeer goede dieren, dat te Middelburg werd ge toond, was thans groter dan de week tevoren in Oostburg. De basis van de fokkerij wordt bre der.' Dit betekent echter niet, dat er niet veel meer te verbeteren zou zijn. Er zijn stellig nog zwakke punten. Zo viel het getoonde jongvee wat tegen, in vergelijking met de koeien, ondanks een enkele goede rubriek en de aanwezigheid in vrijwel elke rubriek van enkele uitstekende kop- nummers. Uit deze jongveestapel zullen de fok- gebruikskoeien weer moeten voortkomen. Het bereiken van een hoog peil hiervan in de ko mende jaren vooral met betrekking tot het exterieur en het type is nog niet verzekerd. De schakel, die hierbij van overheersende bete kenis is en die nog te zwak schijnt, is de kwali teit van het manlijk fokmateriaal. Hoewel de aan wezige fokstieren als zodanig, zowel exterieur als afstamming in aanmerking genomen, nu ook niet direct een onvoldoende behaalden, is de fokwaarde van de stieren, die de laatste jaren dienst hebben gedaan, niet zodanig, dat men hier over zeer voldaan mag zijn. Dat hebben de groepen afstammelingen, die werden getoond, ons ook nog eens duidelijk laten zien. Deze stie ren drukten nog te weinig het stempel van hoge kwaliteit op de nafok. Dit betekent, dat bij de aankoop van stieren de eisen t.a.v. het type, maar vooral van een hiermede nauw samengaan de goed opgebouwde afstamming, gebaseerd op de beste bloedlijnen van de zwartbont-fokkerij, zeer hoog dienen te worden gesteld. Wanneer men, zoals bij vele koeien reeds het geval is, voor type en productie-geschiktheid een hoog niveau heeft bereikt, kost het extra moeite om dit niveau in de nafok te handhaven en te consolideren. Een goede bloed-aansluiting is hierbij tevens vereist. Koeien en vaarzen van Friese afstamming pare men met de beste stieren van het Friese type. Foktechnisch gezien, heeft men dan de beste kansen op de gewenste fokzuivere erffactorencombinaties bij de na komelingen. Thans een beeld in vogelvlucht van de resulta ten van de keuringen. Opgemerkt zij, dat bij de rangschikking door de jury's adel (goed gelijnd productie-type), gepaard gaande met goede uiers en melktekenen, waarbij sterk op de kwali teit en de vorm van de uiers bij de koeien werd gelet, sterk op de voorgrond stonden. DE STIEREN. De keuring hiervan was interessant, omdat strijd werd geleverd tussen een aantal verenigings-stieren. Jammer was, dat de stier van de vereniging Gapinge niet kon verschijnen. In rubr. 1 (stieren, geb. vóór 1953) werd één 1ste prijs toegekend, n.l. aan Aaltje's Eduard van de K. I.- Vereniging Walcheren. Deze liet hiermede resp. Wil lem Adema van de Stierenvereniging Meliskerke (2a- pr.) Bert van A. de Visser Jzn, Souburg, (2b-pr.) en Flap, eveneens van de Stierenvereniging Meliskèrke (3e-pr.) achter zich. De thans 4%-jarige Aaltje's Eduard, 33529 S (V. Südhoekster Piet Eduard, 35585 F. R. S., R. P. S.) presenteerde zich in uitstekende conditie, is sterk, ruim en diep gebouwd met uit stekend achterstel, mist in de voorhand wat adel. Kwam door deze uitstekende plaatsing in de eind strijd met de 1ste prijswinnaar van rubr. 2 terug om het kampioenschap. Deze eretitel werd verdiend door hem gewonnen, waarmede de K. I.-Vereniging Walcheren haar succes van 1954 (toen Leon, 31223 S thans ter opluistering het kampioenschap be haalde) prolongeerde. De reeds genoemde in rubr. 1 met een 2a-pr. be kroonde stier Willem Adema, 37012 S kwam in min der gunstige conditie voor, is in de bovenhand correct, maar mist wat aan diepte en is matig aangesloten in de schouder. De heer A. de Visser Jzn te Souburg kwam goed voor de dag met een 2b-prijs voor de stier Bert, 36278 S (malse stier van goede kwaliteit, die in onderdelen (achterhand en benen) wat tekort komt. De R. P. S.-stier Flap S (V. Witzjj's Adema, 33205 S) van de Stierenvereniging Meliskerke kwam dit jaar minder goed naar voren met een 3de prijs (wel goed productietype, maar te weinig gesloten en gezonken met wat zwakke benen). In rubr. 2 (stieren, geb. in 1953) werd eveneens slechts één eerste prijs toegekend, n.l. aan de R. P. S.- stier Brutus, 36802 S (V. Ceres van Blokland, 31488 S R. P. S., Pref. 2de kl.) van de Stierenvereniging Grjjpskerke. Deze stier werd reserve-kampioen. Stond in goede vorm, is goed van verhoudingen met sterke bovenlijn, kon even edeleV, dieper in de flank en krachtiger in het beenwerk. In deze rubriek werden verder 2 tweede prijzen toegekend: 2a-prijs Leon van Nieuwenhove, 38126 S (V. Leon) en 2b Hendrikje's Verwachting, 39071 S van de Stierenvereniging te Aagtekerke. In rubr. 3 behaalde J. Polderdijk te Amemuiden een goed resultaat (eerste prijs) met de Rotterda Sikkema 89-zoon Castor, 3813Ö V. (voldoende soortig en evenredig, met matige benen). Bij de jongere stie ren (rubr. 4) behaalde Hans (V. Leon) van J. Poppe, Biggekerke een 2de prijs is goed ontwikkeld en behangen, met wat losse voorhand. KALFV AARZEN. De kalfvaarzen (rubr. 5, geb. vóór 1953) waren wat onregelmatig, sommige met veel massa, maar te wei nig adel. Een tweetal goede kopnummers behaalden eerste prijzen: la Sophie (V. Adema 27), fraai ge lijnd met matig beenwerk, van L. J. Bierens, Grijps- kerke; lb Margriet 3 (V. Leon), goede voor- en-mid denhand, kruis iets afwijkend, van L. J. Lorier, Mid delburg. De kalfvaarzen, geb. 1 Jan.1 Juli '53, (rubr. 6) vormden een klasse zware dieren, als groep matig uniform, met 3 behoorlijke eerste prijzen: la Bontje (V. Adema 62 v/ d Beukenhoeve), van P. Verhage Wzn, Koudekerke, lb Rika (V. Ulker Ade ma 8) van C. Langebeeke, Gapinge, en lc Jantje 18 (V. Adema 62 v/d Beukenhoeve), van Js Vos, Kou dekerke. In de sterk bezette rubr. 7 (vaarzen, geb. 1 Juli31 Dec. '53) werd een beste kopgroep van edele vaarzen uitgeselecteerd; 5 eerste, 7 tweede en 10 derde prijzen werden toegekend. Het onderlinge verschil in kwaliteit was in het „gedrang" om de twee eerste plaatsen zeer klem. De rangschikking van de eerste prijs-winnaars werd: la Bontje (V. Rotterda Sikkema 89) van Js Vos, Koudekerke; lb Marijke 2 (V. eveneens Rotterda Sikkema 89) van L. P. Brasser, Vrouwenpolder; lc Beatrix (V. Poel ster Bertus) van Jac. Vos, Koudekerke; ld Truida 65 (V. Leon) van A. Poppe, Grijpskerke, en le Dora 2 (V. eveneens Leon) van P. Verliage Wzn, Koude kerke. Van de rubrieken 8 en 9 (in 1954 geb. vaar zen) was de laatste met de jongere dieren de beste. In rubr. 8 werd slechts 1 eerste prijs (daar naast 5 tweede en 8 derde) toegekend, n.l. aan Alida 5 (V. Ulker Adema 8) van Wed. J. Looise, Gapinge. In rubr. 9 waren de bekroningen: 2 eerste, 3 tweede, 4 derde en 2 eervol, la-prijs: Rita 2 van 't Hof Zwa german (V. Aaltje's Eduard) van het Voorbeeldbe drijf Walcheren (soortig, sterk en diep, weinig con ditie). en lb-prijs Mieneke (V. Aaltje's Eduard) van L. P. Brasser, Vrouwenpolder (best tvne. diep, wat steile schouder KOEIEN. De koeien hebben dooreenge/iomen, zoals reeds werd aangestipt, een zeer goede indruk achtergelaten. Bij de jonge melkgevende koeien behaalde Corrie (V. Nanno) van A. Poppe, Grijpskerke, de eerste prijs (rubr. 10), terwijl in rubr. 11, na arbitrage, Paul 2 (V. Leon) van J. Maljaars, Oostkapelle, door haar iets beter type la werd vóór Margriet 2 (V. Matador van Marie 9) van F. de Bree, Veere (wat meer maten, in voorhand wat scherp). Rubr. 13 (koeien geb. 1 Jan.1 Juli '51) vormde een vrij goede, voldoende uniforme klasse met zeer fraai en doelmatig kopnummer: la-prijs Bea v. Plantlust (V. Adema 62 v/d Beukenhoeve) van J. Maljaars, Oost kapelle; lb werd Theba's Juliana van M. Goedbloed en Zoon, Gapinge, met zeer goede maatverhoudingen (V. Ulker Adema 8) en lc Hannie (V. Adema 27) van K. Poppe, Grijpskerke. De in 1951 geboren melk gevende koeien (rubr. 14) vormden een wat onregel matige klasse van gemiddeld goéd peil; la Mientje (best productie-type, sterk, iets groot) van L. P. Brasser, Vrouwenpolder'; lb Doortje (V. Adema 62 v/d Beukenhoeve) van V/ed. M. Lorier en Zn, Sou burg (soortig, best uier, iets weinig ribben). Een zwaar bezette klasse vormde de groep droogstaande koeien en rneer dan 6 maanden gekalfd, geb. 1 Juli— 31 Dec. '51. Hier werden 18 bekroningen gegeven (rubr. 15 A), waaronder 5 fraaie eerste prijzen: la Tine (V. Adema 27) van K. Poppe, Grijpskerke, lb Trientje van Bontje van J. S. Matthijsse, Meliskerke, lc Juliana van N. de Looff, Amemuiden, ld Marijke van dezelfde eigenaar, en le Aaltje (V. Ulker Ade ma 8)" van J. van Sluijs, Zoutelande. In rubr. 15 B (een vrij goede klasse met goede kopgroep) vielen 3 eerste prijzen. De la-prijs was voor Jopie (V. Adema D 14) van Wed. M. Lorier en Zn te Souburg. Een soortige melkkoe met fraai ge vormd uier, uitstekend gelijnd met sterke bovenhand, kon iets dieper. Deze koe werd na een spannende kamp. reserve kampioene van deze tentoonstelling. In haar rubriek werd ze gevolgd door Rita van 't Voorbeeldbedrijf Walcheren (lb)lc werd Lena 9 van M. J. Rottier, Vlissingen. De melkgevende koeien, geboren in 1950, vormden een kleine, matige klasse 6C9 (rubr. 16). Zowel kwantitatief als kwalitatief beier bezet, was dezelfde leeftijdsgroep (droogstaande en meer dan 6 maanden gekalfd) van rubr. 17. Een uitstekende kopgroep met 5 eerste prijzen, kwam na rangschikking naar voren, la Geesje van N. V. Cult. Mij Loverendale, Serooskerke (zeer edel); lb Agatha 28 van Js Vos, Koudekerke (iets minder adel, sterk en best behangen); lc Helena 50 van Cult. Mij Love rendale; ld Marijke van L. P. Brasser, en lc Loes (V. Frans Adema 7 van Groenhoven) van M. J. Rot tier. Rubr. 18 (melkgevende koeien, geb. in 1949) vormde een beste, hoewel kleine, klasse. De la-prijs behaalde Beatrix van L. P. Brasser (solied, melk- typisch), lb werd Jaantje 10 (fraai productie-type met ruim achterstel, iets gedrukt) van S. van den Broeke, Serooskerke. KAMPIOENSCHAP VAN DE KOEIEN. De kampioene zou echter uit rubr. 19 komen (droogstaande en meer dan 6 maanden gekalfd, geb. in 1949). la-prijs Pel Jantje 9 van het Voorbeeldbe drijf Walcheren; een koe van Friese origine, impo nerend door haar edel type en goede verhoudingen is iets enkel in de bovenhand, het uier is van goede kwaliteit en ontwikkeling, maar kon wat fraai er gevormd zijn. Deze koe behaalde na een serieuze strijd met eveneens prima soortgenoten het kampioen schap van de koeien. Stellig een fraai succes voor 't Hof Zwagerman. Pel Jantje 9 werd in haar ru briek gevolgd door Treesje van Js Vos (lb-prijs). Van de in 1948 geboren koeien (hoogstens 6 maan den melkgevend, rubr. 20) was het Nellie van J. Poppe, Biggekerke, die met de 1ste prijs werd be kroond. In rubr. 21 (dezelfde jaargang, droogstaande of meer dan 6 maanden melkgevende koeien) was het kopnummer Johanna 23 van P. Lampert Pzn, Biggekerke (eerste prijs van een wat gewone ru briek). Van de beide rubrieken oudere koeien (vóór 1948 geboren) imponeerde rubr. 22 (melkgevend) het meest. Grietje 6 van Js Vos won hier de la-prijs met haar uitgesproken melktype is- even smal en niet vrij van slijtage. De lb-prijs was voor de sterkere en wat meer ruim-gebouwde, maar iets minder ty pische Jantje 37 van J. J. Geerse Zn, Middelburg. PRODUCTIE-KLASSE. De productie-klasse vormde weer een toonbeeld van een geslaagde nutfokkerij. Dit jaar overschreden 11 voor de fokveedag ingeschreven dieren de niet gerin ge minimum eisen. Op de tentoonstelling konden tenslotte 9, tevens voor exterieur bekroonde, dieren in rangoide worden opgesteld. Kampioene van deze geselecteerde groep werd, evenals in 1954, de koe Nora van J. Brasser, Souburg. Dit dier had als respec tabele productie een gemiddelde van de laatste 3 lijsten van 7913 kg melk met 4,09 vet en 324 kg vet in 334 dagen by een gemiddelde leeftijd van 7 jaar en 4 maanden. Door dit resultaat kwam de eigenaar definitief in het bezit van de zilveren wisselbeker van de Coöp. Melkinrichting te Middelburg. De rangschikking in de productie-klasse was ver der als volgt: 2. Mina, van P. Olree, Serooskerke; 3. Grietje 258, van Cult. M\j Loverendale, Serooskerke; 4. Emma, van J. Brasser, Souburg; 5. Grietje 6, van Js Vos, Koude kerke; 6. Jantje 16, van dezelfde; 7. Irene, van J. S. Matthqsse, Meliskerke; 8. Treesje, van Js Vos, Kou dekerke: 9 Annetje 8, van dezelfde. GROEPEN. De keuring der groepen genoot een zeer grote be langstelling. Niet minder dan 6 groepen van minstens 8 afstammelingen van één stier streden om de hege monie (voor Zeeland een maximale bezetting van deze rubriek). De uitslag stond zeker niet bU voor baat vast. Twee goede en ook voldoende typische groepen van behoorlijke uniformiteit kwamen met eerste prijzen voorop. la-prijs: Ulker Adema 8 van de Stierenvereniging Gapinge. Zeker een fraai succes voor deze kleine vereniging, lb-prjjs, met miniem verschil, Leon van (Zie verder pag. 670 le kolom) (Advertentie). bij aardappelen voorkomt U veilig voordelig 7ÜT bedrijfszeker zonder kleurverandering zonder smaakbeïnvloeding Vraagt inlichtingen bij: POSTBUS 35 - GOES

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 5