N.- Brabantsche Mij van Landbouw ZATERDAG 15 OCTOBER 195 5. 617 ZITDAG BOEKHOUDBUREAU NIEUWENDIJK: Donderdag 20 Oct., 11-12 uur, Café v. d. Heuvel. ZITDAGEN ADVIESBUREAU Hef Adviesbureau van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Noord-Brabant zal voor getroffen landbouwers en landarbeiders van de watersnood alsmede voor oorlogsgetroffenen in Noord-Brabant zitting houden te: FIJNAART op Vrijdag 21 October a.s. in hotel „Van Baaren", des voormiddags van 10 tot 13 uur. Verder elke Dinsdagvoormiddag te Tilburg, Spoorlaan 50 en elke Maandagvoormiddag in Café Van Dijk te Almkerk. Het is ter bevordering van een vlotte afwerking gewenst, dat men op de zitdagen steeds de beschei den meebrengt over het geval, waarover men ad vies of inlichtingen wenst. ZITDAG VOORZITTER Wegens de op Zaterdagmiddag te houden ver gadering van het Dag. Bestuur der N.B.M.L., zal de voorzitter, de heer de Waard, zijn gebruikelijke zitdag niet kunnen houden op 15 October a.s. LANDELIJKE PLOEGWEDSTRIJDEN P.J.G.N. De Plattelands Jongeren Gemeenschap Neder land organiseert deze maand twee landelijke ploeg- wedstrijden en wel op Zaterdag 22 October a.s. op het bedrijf van de heer Mellema te Gieten een wed strijd voor paardenploegers en op Zaterdag 29 Oc tober a.s. op het bedrijf van Gebr. De Lint, Meeren- polder te Zevenbergen een wedstrijd voor trekker ploegers. Aanvang des namiddags 1 uur. Van iedere provinciale organisatie nemen de 2 beste ploegers aan deze wedstrijden deel. Wij ho pen, dat vele onzer leden een bezoek met name aan de trekkerploegwedstrijd zullen brengen, nu deze in eigen omgeving wordt gehouden. DE LANDBOUWLONEN EN DE ARBEIDSVOORZIENING Bovenstaande combinatie mag op het eerste oog wat vreemd aandoen, iedere ingewijde weet, dat de landbouwlonen en de arbeidsvoorziening in de land bouw zeer veel met elkaar te maken hebben. Allereerst willen wij meedelen, dat wij dezer dagen bericht ontvingen, dat het College van Rijks bemiddelaars, bij beschikking van 22 September j.l., de C.A.O.'s 1955/1956 voor de landbouw in West- Brabant en in Oost- en Midden-Brabant, het land van Maas en Waal en Rijk van Nijmegen heeft goedgekeurd. Vele leden zullen van deze mede deling kennis nemen met het maken van de be kende opmerking over de mosterd, die na de maal tijd komt. Wij moeten hen daarin gelijk geven. Het is al vele jaren een ernstig euvel, dat bij de ingang van het contractjaar per 1 Mei de nieuwe C.A.O. nog niet is afgesloten ofwel goedgekeurd. Tot zolang geldt dan echter, zoals bekend, de oude C. A.O. van het afgelopen contractjaar. De handhaving van de C.A.O. De basis van elke overeenkomst is, dat de con tracterende partijen gehouden zijn de afspraken na te komen. Datzelfde geldt uiteraard ook voor een collectieve arbeidsovereenkomst, die tussen de or ganisaties van werkgevers en werknemers wordt afgesloten. Wij moeten echter constateren, dat de handha ving van de in de C.A.O. vastgelegde lonen en ta rieven de laatste jaren steeds meer te wensen over laat. Eigenlijk is sinds de ramp van 1 Februari 1953 het hek van de dam. Met name geldt dit voor wat onze provincie betreft voor de Westhoek, de Bies- bosch en het Land van Heusden en Altena. De oorzaak van deze moeilijkheid is uiteraard het tekort aan arbeidskrachten. Na de watersnood ramp waren veel arbeiders nodig voor de herstel werkzaamheden in eigen provincie of daarbuiten (Schouwen-Duiveland). Behalve vele materiële din gen, zijn ook veel vaste dienstverbanden met de watersnood weggespoeld. Wij maken geen verwij ten, noch naar de ene, noch naar de andere zijde, doch constateren alleen. Niemand zal het de ar beider kwalijk kunnen nemen, dat hij daar gaat werken, waar hij het meest kan verdienen. Voor velen in West-Brabant was dit Schouwen-Duive land. De goede arbeider kan daar blijkbaar een loon halen, hoger, soms vrij veel hoger, dan volgens de C.A.O.-landbouw kan worden verdiend. Geef de arbeider Jansen, die op 1 Mei j.l. 25 jaar op hetzelfde bedrijf als vaste arbeider werkzaam was en aan wie deswege een passend geschenk met ere-getuigschrift zou worden aangeboden, dan eens ongelijk, wanneer hij zijn werkgever verzocht hem van zijn dienstverband te ontslaan om op Schouwen te kunnen gaan werken Tussen haakjes, de tast bare blijken van waardering voor zijn 25 jaren trouwe dienst heeft hij toch gekregen en ook zijn desgevraagd eervol ontslag, omdat men met iemand tegen zijn zin in, nu eenmaal moeilijk een jaar lang kan werken. Waren het. echter alleen maar herstelwerkzaam heden, die zuigkracht op onze landarbeiders uit oefenen, dan was het eind hiervan te overzien. De regering heeft echter de laatste jaren een dras tische industrialisatie-politiek gevoerd om e.t. werk loosheid te kunnen tegengaan. Ons industrieel ap paraat is in enkele jaren geweldig uitgebreid en deze uitbreiding neemt nog steeds toe. In verschil lende gebieden met tot voor kort een overschot aan arbeidskrachten, vestigden zich, vaak met Over- heids-subsidie, nieuwe industrieën. Bovendien gaan de industriële centra, als Rot terdam en Dordrecht, steeds meer arbeiders van beneden de Moerdijk aantrekken, die dagelijks met tientallen autobussen worden afgehaald en thuis gebracht. De hiervoor betaalde reisvergoedingen zorgen, dat men plm. 10,per week extra kan halen voor in de bus zitten. Volgens een schatting werken momenteel circa 31.000 Brabantse arbeiders buiten de provincie. Aan vervoerskosten en reisvergoedingen kost dit per week en half millioen gulden, ofwel ongeveer 25 millioen gulden per jaar Bovenstaande demonstreert duidelijk het groot tekort aan arbeiders en de wijze waarop de indus trieën en de havens trachten hierin te voorzien. Ondanks de geleide loonpolitiek worden verkapte loonsverhogingen in de vorm van toeslagen, pre mies, gratificaties, emolumenten enz. gegeven om op deze wijze arbeidskrachten aan te trekken. West-Brabant ligt, wat dat betreft, gunstig ten .opzichte van de industriële centra en de landbouw in dit gebied ondervindt hiervan de gevolgen in de vorm van tekort aan arbeidskrachten en dien tengevolge zwarte lonen. We kunnen rustig stellen, dat, wanneer de landbouw niet méér dan de C. A. O.- lonen zou hebben betaald, het aantal landarbeiders momenteel nog vrij wat kleiner zou zijn, dan thans het geval is. Niemand zal kunnen beweren, dat de boer met liefde en plezier deze te hoge lonen be taalt. De bedrijfsuitkomsten van de laatste jaren immers zijn er niet naar, dat men dit zo maar als een extra uit de bedrijfswinst kan betalen. Er is echter geen keus, tenzij men het advies zou opvolgen van de officier van Justitie, die bij de veroordeling van enkele landbouwers, wegens het betalen van te hoge lonen, aanraadde om de grond dan maar braak te laten liggen. Natuurlijk kan die officier moeilijk iets anders zeggen, dan dat de wet moet worden nageleefd. Kan men tegen C. A. O.-lonen geen arbeiders krijgen, dan maar geen arbeiders en het bedrijf sluiten. Juridisch gezien is hier niets tegen in te brengen, economisch gezien echter des te meer. Met dat al wordt toch wel duidelijk gedemon streerd, hoe wij met onze industrialisatie-politiek in de knoei zijn geraakt. Jarenlang is er geroepen: meer werkgelegenheid, meer produceren, industria liseren. En het eindresultaat zou zijn, dat dan de landbouwgronden maar braak moeten blijven liggen Vrijere loonvorming Verschillende partijen en groeperingen zijn van mening, dat de oplossing om uit de impasse te ko men is, om af te stappen van de geleide loonpolitiek en over te gaan tot vrijere loonvorming. De bedrijfstakken, die ruime winsten maken, zullen dan tot loonsverhoging mogen overgaan en een grotere variatie in het loonniveau tussen de verschillende bedrijfstakken zal dan mogelijk zijn. Eigenlijk bestaat die vrije loonvorming op clan destiene wijze nu al, hoewel deze officieel niet is toegestaan. Het hek van de loonbeheersing staat reeds met een vrij grote kier open. De vraag is echter of, wanneer men dit hek helemaal van de dam zou doen, de landbouw er dan niet nog slechter aan toe zou zijn. De Regering heeft dan ook, bij monde van Mi nister-president Drees te kennen gegeven, dat zij grote gevaren ziet in het loslaten van de loonbe heersing. Enkele consekwenties daarvan werden met name genoemd. Een bedrijfstak als de jenever stokerijen, zou uit zijn winsten best een drastische loonsverhoging kunnen betalen. Voor de bakkers ligt dit minder gunstig. Moeten we dan het bak- kerspersoneel maar naar de jeneverstokerijen laten trekken en de bakkerijen sluiten, zulks in navolging van de uitspraak over het braak laten liggen van landbouwgronden En in plaats van brood dan maar jenever consumeren Het vraagstuk is verre van eenvoudig en het is begrijpelijk, dat ook onze Regering hiermee voor een moeilijk probleem staat. Het gaat er om, ofwel het hek van de loon beheersing dicht, maar dan met een stevige bewa king er bij, ofwel het hek open met alle consekwen ties van dien. Wat ons te doen staat Ongetwijfeld hebben ook wij, als organisatie, ons met dit vraagstuk bezig te houden. Laten onze af delingen zich in het komend winterseizoen hierop eens bezinnen. Wij spraken verschillende leden, die ons on omwonden meedeeldeh: wij kunnen noodgedwon gen ons niet" aan de C. A. O. houden, maar zoals het nu gaat, kan het niet langer. Laat ons allereerst bij de opstelling van ons bouwplan 1Ó56 en bij onze bedrijfsvoering rekening houden met de mogelijkheden van de arbeidsvoor ziening. Dit is iets, wat we zélf in de hand hebben en zelf kunnen regelen. Laat verder de Overheid, wanneer zij aan een geleide loonpolitiek wil vast houden, ook aandacht schenken aan die bedrijf»» takken, die tot nu toe, blijkbaar ongestraft, verkapt# loonsverhogingen mogen toepassen. Controle, goed, maar dan geen meten met twee maten, en drastisch ingrijpen, overal waar dat n'-r'jg is. We hopen op dit gehele vraagstuk binnenkort r.og wel eens terug te komen. En dan tenslotte, maar dat is vanzelfsprekend, tracht zoveel mogelijk het. gehele jaar door een vaste kern aan het bedrijf te binden. De vaste kern is de spil waar het bedrijf om draait en het zal steeds moeilijker worden om voor bjöélijk arbeidskrachten aan te trekken. STARINGS' ALMANAK De bekende Dr. Staring's almanak zal ook voor het jaar 1956 weer via de N. B. M. L. verkrijgbaar zijn. Deze almanak bevat naast een kalenderge deelte, met ruimte voor dagelijkse aantekeningen, en een kasboek, een schat van wetenswaardigheden op het gebied van de landbouw. Bestellingen op deze almanak, die omstreeks half December 1955 zal verschijnen, kunnen wor den gedaan door overmaking van f 2,op post rekening 67646 ten name der Noord-Brabantsche Mij. van Landbouw te Zevenbergen (met vermel ding op het girostrookje „Staring's Almanak"). Men bestelle reeds nu. Voor grotere bestellingen L. fdelingsverband kan een reductie worden gegeven. RASSENLIJST Ook de rassenlijst 1956 kan via Uw organisatie besteld worden. Deze rassenlijst dient iedere boer in zijn bezit te hebben i.v.m. de keuze van rassen voor het volgend jaar. De rassenlijst zal in Decem ber verschijnen. Men bestelle vóór 22 October a.s. door storting van f 2,— op postrekening 67646 ten name der Noord-Brabantsche Mij. van Landbouw te Zevenbergen onder vermelding „Rassenlijst". Toezending volgt dan automatisch na verschij nen. Zowel deze rassenlijst als de Staring's Almanak zijn voor iedere boer van belang. Men kan dus het best nu tegelijk bestellen. RONDOM DE BOERDERIJ De Westhoek De bladeren vallen van de bomen, de dagen worden korter, de wind giert om de huizen. Alles wijst er op, dat we de herfst ingegaan zijn. Ver leden week is er veel regen gevallen en zodoende raakt men met het werk vlug achterop. Verschil lende aardappelen moeten nog gerooid worden en dat valt op deze tijd van het jaar niet meer mee. De aardappelen, die vroeg aan de kuil gereden zijn of in het koelhuis gestort zijn, vertonen hier en daar droogrot. Men begrijpt niet hoe het mogelijk is met zo'n droge zomer, maar men doet goed de nodige aandacht hieraan te besteden. Het is nog altijd beter een half ei dan een lege dop. De suikerfabrieken zijn hun campagne begon nen. Eerst Roosendaal en Zevenbergen en nu heeft ook Dinteloord zijn machtige machines in bedrijf gesteld om een aanval te doen op de bietenoogst 1955. Veel is er al over deze oogst te doen geweest. In Mei profeteerde men reeds een bietenoogst, die ongekend lage opbrengsten zou geven, en aanvan kelijk bleef men bij dit standpunt tot Aug./Sept. toen het een behoorlijke tot een goede oogst zou worden. Maar nu we de briefjes van de fabriek thuis krijgen en we trappen dan het stuk bieten- land af dat er al weg is, nu weten we definitief waar we aan toe zijn. Een redelijke opbrengst, maar een slecht suikergehalte. Dit is nu al twee jaar achter elkaar, dat we met zo'n slecht gehalte zitten te kijken. We hadden eigenlijk voor een be hoorlijke uitkomst van ons eindresultaat wel een goed suikergehalte kunnen gebruiken, maar 't is helaas ook dit jaar niet voor ons weggelegd. Wan neer we zo eens een rekensommetje gaan maken van het gewas bieten, dan krijgen we heel wat cijfers bij elkaar en ook grote cijfers. Maar de af treksom valt bitter tegen, ja zelfs zó tegen, dat er voor de boer weinig overschiet. Misschien gaat het gehalte nog wel wat vooruit en valt het nog een beetje mee. Naast de gewone landbouwgewassen, die de Westhoek altijd heeft, is er nog een bijgekomen en wel de gladiolenteelt. Deze teelt mogen we niet meer onder de akker bouwproducten rangschikken, maar toch vragen we ons wel eens af of verschillende collega's er ook zo over denken, gezien de oppervlakten die met dit product hier beteeld zijn. Het is te hopen dat de uitkomsten van deze intensieve teelt goed mogen zijn, maar anderzijds zij men voorzichtig met al te grote oppervlakten, temeer daar dit de werkgelegenheid ernstig kan bemoeilijken. TARIEVEN BIETENROOIEN Westelijk Noord-Brabant en Oost- en Midden-Noord-Brabant per ha Kleigrond: min. max. Rooien met laden en loof uit de reken Brabants schoon be neden de verdubbeling 196,238,— voor het rooien van suikerbie ten zonder laden Brabants schoon beneden de verdubbe ling geldt een tarief van 160,180, met dien verstande, dat in de zware rivierklei voor de zgn. „komgronden" de max. tarieven met ten hoogste 12,per ha kunnen worden verhoogd. (Zie verder pas 679 le kolom) t

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 13