C Voorbeeld van Nederlands-Zwitserse samenwerking. J ZATERDAG 15 OCTOBER 195 5. 675 INSECTO—GEIGV. "N CTAANDE op het ongeveer 30 meter hoge dak van de Zwitserse Geigyfabrieken in Schweizer- halle, niet ver van Bazel, ziet men nog twee andere fabrieksgebouwen van dit concern in Duitsland en Frankrijk opdoemen. De banden tussen de Geigy-fabrieken onderling lopen over de grenzen van deze drie landen. Doch ook met vele tientallen andere landen hebben deze fabrieken betrekkingen van commer ciële en wetenschappelijke aard. Daartoe behoort ook de band met de N. V. Insecto in Oss, een belangrijke Nederlandse industrie van bestrijdingsmiddelen, die als dochteronderneming van de Organon-fabrieken dus ook stamt uit het concern van de Zwanenberg Vleesfabrieken. Enige weken geleden werden we door de N. V. Insecto in de gelegenheid gesteld niet alleen de Nederlandse fabrieken in Oss te bezoeken, doch ook die in Zwitserland, waaraa-n o.a. een interes sante proeftuin en vele laboratoria verbonden zijn. De band tussen deze twee concerns is er een van na dé oorlog, toen de Organon als belangrijke fabrikant van hormoonmiddelen het exclusief gebruik van de patenten voor Nederland verwierf. In het licht van de toen revolutionaire ontdekking van het nieuwe middel DDT door Dr Paul Müller is dit een belangrijke stap geweest op een pad, dat zich nog heden ten dage verbreedt. Ook nu is de N. V. Insecto nog de enige produ cent van 100 DDT, dat, na een uitvoerige be werking, als grote brokken talk op verwerking ligt te wachten. Wat er gebeurt tussen het moment waarop chloorgas uit de cylinders wordt gelaten en sterke zuren hun werking beginnen en het stollen van het eindproduct, liggen een aantal ingewikkelde reacties, die alleen de chemicus kan begrijpen en in ingewikkelde figuren uittekenen. Zo zijn er meerdere afdelingen in de fabriek te Oss, die imponeren, niet zozeer door hun omvang, doch veeleer door de gespecialiseerde techniek, die ze tot uitdrukking brengen. Want bij het be zichtigen van deze fabrieken komt men wel tot de ontdekking, dat de fabricage van bestrijdingsmid delen geen massawerk is, waarbij niet meer ge dacht behoeft te worden. Niet alleen is het een seizoenartikel, waarbij plotselinge bestellingen van grote hoeveelheden als een gevolg van uitgebro ken plagen, heel normaal zijn, doch daarnaast is ook de controle van de deugdelijkheid van het eindproduct een zaak van voortdurende zorg en drang tot verbetering. De N. V. Insecto is inmiddels uit haar jas in Oss gegroeid en'is nu bezig met het inrichten van een nieuwe fabriek in Boxtel, die ook uit het oog punt van de arbeidsvoorziening weer zekere voor delen biedt VEEL ONDERZOEKINGSWERK NODIG. Men staat overigens versteld over het aantal onderzoekers, dat in deze industrieën werkzaam is om steeds nieuwe wegen en nieuwe preparaten te beproeven. Een aantal van 80 academisch ge schoolde medewerkers op een totaal aantal werk krachten van 1200, geeft in getallen een indruk van de mogelijkheden wat nieuws te vinden. Men moet zich daar overigens geen te grote illusies over maken, omdat een onderzoeker soms enige tien tallen jaren nodig heeft om wat bruikbaars te vinden, en gemiddeld slechts op de 10003000 sythesen een nieuw preparaat vindt, dat voor de praktijk van waarde is. De grootste moeilijkheid bij dit werk is wel, dat er in de regel geen enkel verband bestaat tussen de chemische structuur van het preparaat en de werking, zodat vóóraf over deze werking weinig of niets te voorspellen valt. Er zijn onderzoekers, die met één goede greep in hun leven genoegen moeten nemen, evenals dus ook hun opdrachtgever. Zo wordt het bij het bezoeken van al die labora toria vooral de Zwitserse Geigy-fabrieken zijn zeer modern uitgerust voor allerlei onderzoekings doeleinden heel wat duidelijker, dat de onder- zoekkosten een niet onbelangrijk deel van de ver koopprijs uit moeten maken, vooral omdat de levensduur van te voren maar moeilijk te voorspel len is. Wie klaagt over de duurte van de middelen, doet er overigens goed aan eens te informeren naar de prijzen in andere landen. Het is ons althans wel duidelijk geworden, dat de Nederlandse bestrij- dingsmiddelenmarkt waar jaarlijks voor een 15 millioen gulden omgaat voor Zwitserse en ook andere fabrikanten relatief maar weinig aantrek kingskracht heeft, omdat, evenals de Belgische markt, de concurrentie er nogal sterk is. De Nederlandse boer en tuinder profiteren van deze omstandigheid, die hoofdzakelijk het gevolg is van het algemene Nederlandse prijspeil, dat b.v. Deze boom heeft niet de behandeling gekregen waar recht op heeft. Misschien is ze in haar leven te veel proefkonijn geweest. Staande bij de ruïne's van een oud kasteel ziet men in de diepte de proeftuin met de daarbij behorende bedrijfsgebouwen liggen. veel lager ligt dan het Zwitserse, en de aflevering van verpakte artikelen vrijwel onmogelijk maakt. OPBRENGST PER BOOM. Wanneer een middel gereed is voor beproeving, komt de proeftuin er aan te pas. Voor de N. V. Insecto in Oss is een proeftuin nog een wensdroom, doch voor de Geigy-fabrieken is het werkelijkheid in Pfeffingen. Onder leiding van de ook voor de radiobezitters onder de Zwitserse boeren niet on bekende bedrijfsleider Huwiler worden hier vele proeven genomen op een bedrijf van 57 ha. Van deze oppervlakte is een klein gedeelte bebost en 21 ha als bouwland in gebruik. Hoe groot de oppervlakte boomgaard is moet U ook de heer Huwiler niet vragen. Hij weet wel op zijn duimpje hoeveel bomen hij bezit en wat ze de laatste jaren hebben opgebracht. De bomen staan n.m., met uitzondering van een stuk moderne aan plant van 2Vz ha, nogal verspreid over een aantal weiden, zoals dit in Zwitserland nog veel het ge bruik is. Er groeit dan nog behoorlijk gras en kla ver onder de bomen, die bij goede behandeling een redelijke opbrengst geven. Daarom is het ook de gewoonte de opbrengst per boom te noteren, zodat slechte exemplaren ook vrij gemakkelijk verwijderd kunnen worden. Verplanten van bomen is er ook een heel gewone zaak en het is voor de heer Huwiler een soort van sport de bomen, ondanks dat, niet alleen in het leven te houden, maar ook een goede productie te laten leveren. Apart staat een aantal bomen, die er slecht aan toe is. Die zijn ook nodig op een be drijf waar allerlei middelen beproefd moeten wor den. Want de biologen van de Geigy-fabrieken moeten ook weten wat er bestreden moet worden. Het lijkt zo eenvoudig: een insect is resistent of niet. Doch de onderzoeker weet beter. Het bekendste voorbeeld is de resistentie van vliegen tegen de DDT, die na een zeker aantal generaties niet meer reageren op de bestrijding. Het is overigens interessant te zien, hoe men met nieuwe middelen de praktijk een paar jaar vóór weet te raken. Zo liet men ons in Bazel zien, hoe de 35ste generatie van vliegen nog resistent was tegen het middel diasinon. Wanneer b.v. de 36ste generatie ineens niet meer resistent zou blijken te zijn, zou dit toch betekenen, dat het in de natuur nog 3 èi 4 jaar duurt vóórdat bij de vliegen in de praktijk het zelfde verschijnsel waar te nemen valt. In het laboratorium slaagt men er n.m. in de voortplanting van de vliegen aanzienlijk sneller te doen verlopen. En zo is men dan ook in dergelijke gevallen in staat het onwerkzaam worden van een middel tijdig te voorspellen en ook te zoeken naar een nieuw middel, dat als vervanger dienst kan doen. De ontwikkeling van nieuwe bestrijdingsmid delen gaat snel. Zó snel zelfs, dat een medewerker van de Geigy-fabrieken sprak over het stenen tijdperk, waarin DDT werd ontwikkeld. Zo bergt deze Nederland/Zwit serse samenwerking vele belang rijke mogelijkheden in zich. Niet in de eerste plaats het leveren van de verpakte middelen zelf, wat, in verband met de invoer rechten e.d., in de regel nauwe lijks mogelijk is. Doch veeleer in het uitwisselen van gegevens over nieuwe middelen en hun productie, die dan in het andere land in licentie vervaardigd kun nen worden. Men vraagt zich daarbij onwil lekeurig af, of een dergelijke sa menwerking in Nederland tussen de verschillende fabrikanten van bestrijdingsmiddelen niet moge lijk zou zijn, om dubbel werk en kosten uit te sluiten. Zo leverden deze grote industrie- en, al dan niet in samenwerking met wetenschappelijke instituten, nieuwe mogelijkheden voor de ge zondmaking van mens en dier. Want de directeur van de N. V. Insecto, Dr R. Rademaker, en zijn mensen zijn er terecht trots op, dat de Organon z'n ontstaan vond in de poging uit slachtafval van de Zwanenberg-fabrieken het voor suikerzieken reddende insuline te bereiden. B. v.m. n.m. 2.29 2.40 4.18 4.28 3.36 3.50 4.10 4.22 4.50 4.58 5.22 5.38 5.56 6.16 HOOGWATERGETIJDEN IN ZEELAND. Westerschelde. Terneuzen Zondag 16 October Maandag 17 October Dinsdag 18 October Woensdag 19 October Donderdag 20 October Vrijdag 21 October Zaterdag 22 October Vergelijkingsplaatsen Westkapelle 1 uur vroeger; Breskens 35 minuten vroeger; Vlissingen 30 minuten vroeger; Hoofd plaat 20 minuten vroeger; Borssele 20 minuten vroeger; Hoedekenskerke 20 minuten later; Hans- weert 40 minuten later; Walsoorden 50 min. later. Oosterschelde. Wemeidinge Zondag 16 October Maandag 17 October Dinsdag 18 October Woensdag 19 October Donderdag 20 October Vrijdag 21 October Zaterdag 22 October Vergelijkingsplaatseii Veere 1.25 uur vroeger; Colijnsplaat 1 uur vroe ger; Brouwershaven 45 minuten vroeger; Zierik- zee 20 minuten vroeger; Goese Sas 5 minuten vroeger; Tholen 20 minuten later. v.m. n.m. 3.44 3.55 4.18 4.28 4.51 5.05 5.25 5.37 6.05 6.13 6.37 6.53 7.11 7.31

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 11