DE FOKVEEDAG TE OOSTBURG ZATERDAG 8 OCTOBER 195 5. 657 Woensdag 21 September vond te Oostburg de voor West Zeeuws-Vlaanderen traditionele (dit was de 18e) jaarlijkse tentoonstelling van fokvee, handels- en vet- vee en tevens van kleinvee plaats. De afdeling fokvee vormde met goed bezette ru brieken de hoofdschotel en gaf een demonstratie van het feit, dat West Zeeuws-Vlaanderen nog steeds toonaangevend is op het gebied van de rundveefok- ker\j in Zeeland. Dit ondanks het feit, dat deze op een zwakker basis komt te rusten, naarmate de melk veestapel sterker wordt ingekrompen op de grotere akkerbouwbedrijven, om bekende hier niet nader te bespreken redenen. De aankopen van geregis treerd jongvee van goede afstamming, bestemd voor de fokkerij en als kalfvaarzen voor verkoop aange boden, zijn echter een plaats van toenemende beteke nis op deze bedrijven gaan innemen. De belangstelling voor de teelt van kwaliteitsvee stoelt echter op een hechte basis, die reeds in 1926 vorm kreeg in de Fokcentrale voor Westelijk Zeeuws- Vlaanderen; een organisatie, welke opgebouwd werd op de toen reeds bestaande stierenverenigingen en melkcontróleverenigingen. Bij het manlijk fokmateriaal richtte zich de be langstelling vooral op de stieren Rotterda Smits 45 (R. P. S.), geb. 14-6-'53, de nieuwe aanwinst van de K. I.-Vereniging West Zeeuws-Vlaanderen, en Sjoerd (geb. 22-10-'53) van de Stierenvereniging Oostburg. Beide stieren van het Friese bloed, resp. zoon en kleinzoon (d. Paul Johannes) van de naar Zuid-Afri- ka uitgevoerde Rotterda Paul, 36498 F. R. S.. Deze stieren kwamen beide in dezelfde rubriek (2) uit en werden achtereenvolgens la en lb geklasseerd. Rot terda Smits 45 nam een ver verdiende voorsprong. Is een malse, goed ontwikkelde en behangen stier met iets zwaar voorstel en wat weinig krachtig been- werk. In type voldoende modern en goed passend voor de streek. Behaalde deze dag een verdiend kampioenschap van de stieren, waarmede de K. I.- vereniging tevreden kan zijn. Zijn klassegenoot Sjoerd werd reserve-kampioen. Is óók van ruim voldoende type en sterk gelijnd, maar komt in i-ibontwikkeling wat tekort. De in rubriek 1 (stieren, geboren in 1952 of ouder) ingezonden stier Peter (V. Jongema 37), van E. van Rumste, Biervliet, behaalde een 2e prijs (vrij typisch iets groot en ondiep), waardoor deze buiten mededinging was voor het kampioenschap. In de rubrieken 3 en 4 (na 1 Jan. '54 geboren stieren) wax'en geen opvallend goede dieren. Alleen de Friese Miesjes Edelsteen (V. Edelsteen, d. Bütenmark Juw. R. P. S.) bracht het tot een le prijs (type en diepte goed, iets los en matig gebeend). De rubr. 5, stier kalveren, vormde een matige klasse. Van de K. I.- stier Witzij's Adema behaalden in de genoemde ru brieken 4. zonen een 2e prijs, terwijl bij de jongste rübr. de K. I.-stier Blanco het met zijn manlijke na komelingen tot 2 tweede en 2 dex de prijzen bracht. De rubrieken guste- en drachtige vaarzen waren, over het geheel genomen, goed bezet en de kwaliteit bevredigend. Bij de kalfvaarzen in 'rubr. 8 gingen eerste prijzen naar 2 typische kopdieren: la Klieuw- ster Ida 3 (F. R. S.) van D. de Bruijne, Waterland kerkje; lb R.eintje 46 (F. R. S.) van Gebrs Basting, Retranchement. Rubr. 9 was een vrij grote, goede klasse met 3 eerste prijzen: la Jenny van het Eiken bosje (V. Lena's Eduard 2) van Gebrs Rijckborst, St. Kruis; lb Kuyk Metje 81 (F. R. S.) van M. de Bruijne, Cadzand;lc Emma's Zwartje van A. M. van Gijs, Biervliet. Rubr. 11 vormde een klasse voldoen de soortige vaarzen met beste kopnummers: 4 eerste pi-ijzen, n.l. la-prijs Mar Berber (F. R. S.) van C. B. Tas, Waterlandkerkje, lb-prijs Metje 27 (F. R. S.) van A. E. de Milliano, Oostburg, lc-prijs Elza 2 (V. Witzij's Adema) van P. Luteijn, Nieuwvliet, en ld- prijs Janke 11 (F. R. S.) van A. E. de Milliano. Bij de jongere, in 1954 geboren, vaarzen was de kwaliteit voldoende met typische kopdieren: Rubr. 12a la-prjps Lady 30 (V. Eachweid Juweel) van P. van Crüijningen, Zuidzande, lb Zetke 3 (V. Rotterda Smits 26) van G. Tas, Waterlandkerkje. Rubr. 12b la-prijs Selma 3 van dezelfde eigenaar, lb Marianne (V. Albert, d. Nanno) van Iz. Cijsouw, Cadzand. Ver der behaalde een eerste prijs (rubr. 13) Melda (V. Witzij's Adema) van J. Dekker, Retranchement. Een evenredig en typisch kopnummer was bij de vaaxs- kalveren (rubr. 14) Lady 31 (V. Eachweid Juweel) van P. van Crüijningen, Zuidzande. Van de 44 in totaal bekroonde vaarzen waren er 17 K. I.-producten, n.l. 12 dochters van Witzy's Ade ma, 4 van Eachweid Juweel en 1 van Blanco. Van de verenigings-stieren werden 13 dochters bekroond, n.l. van Nanno 5, Lena's Eduard 2 5 en Rotterda Smits 26 3. De overige 14 bekroonde vaarzen waren, op een enkele uitzondering na, uit Friesland ge ïmporteerd. De afstamming van de K. I.- en vereni gingsstieren in aanmerking genomen, overheerst dus het Friese type wel heel sterk. Bij de ingezonden koeien waren verschillende die ren van zeer goede individuele kwaliteiten, maar de uniformiteit was in verschillende groepen onvoldoen- Advertentie.) C.B.-RASSEN ZIJN OOGSTZEKERE RASSEN. Staring C. B. Wintertarwe bewees ook dit jaar het meest oogstzekere ras te zijn. Verkrijgbaar bij de plaatselijke landbouwverenigingen. de. Opvallend is wel, dat te grove en vlezige koeien weinig meer werden gesignaleerd. Er is een alge mene vooruitgang in type en maatverhoudingen. In de rub. (18) melkgevende koeien, geb. 1 Juli t/m 31 Dec. '53, werd de Witzjj's Adema dochter Netta van C. A. Mabesoone, Aardenburg, eerste (melktypisch). Bij de droogstaande koeien van dezelfde leeftijds groep ging de eerste prijs naar de ruime en goed behangen Nanno-dochter Bertha van J. de Rijcke, Sluis. Het grote aantal inzendingen in rubr. 20 (melk gevende koeien, geb. 1 Jan.1 Juli '52) had splitsing van deze zeer goede klasse tot gevolg. In 20a waren de koplopers Liza van Corrahoeve (V. Rotterda Smits 26) van J. de Rijcke, Sluis, la-prljs, en Rozaline 65 (F. R. S.) van P. A. Kools, Cadzand, lb-prijs. In rubr. 20b was het eveneens een Rotterda Smits 26-dochter, die eerste werd, n.l. Tosca v. d. Belt van A. E. de Milliano. Een harmonisch gebouwde koe van goede ontwikkeling, met adel en opvallend goedgevormd uier. Dit dier werd later in een met grote spanning gevolgde kamp gewikkeld om het kampioenschap. Zij werd reserve-kampioene. In haar rubriek werd ze gevolgd door de typische en goed gezonken, iets heupige Mijtsy van 't Paviljoen (lb-pi'ljs) van F. G.. Modde, Oostburg. Twee goede eerste prijzen vielen in rubr. 21 (droogstaande koeien); la Melda v. Dora (V. Lena's Eduard 2) van J. Dekker, lb Cati'ien van Fera V. Grietje's Jan) van J. Haak, St. Kruis. De melkgevende koeien, geb. in 1951, vormden een aantrekkelijke rubr. (22). 3 eerste prijzen vielen hier. De la-prljs was voor de Nanno-dochter Jet van 't Eikenbosch van Gebrs Rljckborst, St. Kruis. Deze fokkers behaalden bovendien met dit dier de hoogste eer van de tentoonstelling, n.l. het kampioenschap van de melkgevende koeien. Het is van een fraai gelijnd productie-type met sterke bovenhand, is vol doende diep, maar iets teer van beenwerk. Haar iets edeler verschijning bezorgde haar het kampioenschap vóór de genoemde Tosca van de Belt. De laatste is iets forser en was bij „het publiek" sterk favoriet. De Jury gaf echter met haar beslissing duidelijk de fokrichting aan. Selma (V. Nanno) van J. de Rijcke, Sluis, werd in deze rubriek lb achter Jet, werd bij de keuze voor het reserve-kampioenschap gepasseerd door Tosca v. d. Belt. De lc-prijs was voor Janke 8 van A. E. de Milliano. De koe Kobe 38 (droogst., geb. '51) be haalde een vlotte le prijs in rubr. 23 (eig. A. Verhage Hoste, Schoondijke). Van de in 1950 geboren melkgevende koeien (rubr. 24), behaalde Lisette (V. Grietje's Jan) van D. J. Faas, Biervliet, een verdienstelijke la-piijs (sprekend melktype met best uier iets enkele bovenhand en matig sterke benen), lb werd de meer massale, diepe, iets te vlezige Carla v. d. Be}t van A. E. de Milliano. De oudere melkgevende koeien (geb. vóór 1949) vormden geen grote klasse, daar de Keurstamboek- koeien in aparte rubrieken weidden gekeurd. Bea van Kind. De Hullu, Cadzand was goedsoortig en behaal de de le prijs. De keurstamboek-koeien vielen individueel, en voor al als groep (melkgevend en droogstaand), niet mee. Bij de melkgevende categorie nam Annie 10 van A. Verhage de kopplaats in (la-prijs, melktypisch, sterk gelijnd en diep, matige uiervorm en benen), gevolgd door de eveneens melkvormige en voldoende edele Elza (met matig achterstel) van A. de Feijter, Bres- kens. Voor het kampioenschap blonken ze te weinig uit. De droogstaande K. S.-koeien vormden een groep massale en voldoende soortige dieren. De uitblinker was de sterke, ruim 10-jarige Johanna 10 van L. de Regt, Retranchement. Een koe van goede Friese origine, die kwaliteit en diepte vertoont met goed uier. Behaalde thans vlot een dubbel kampioenschap, n.l. van de droogstaande koeien en van de keurstam- boek-dieren (droogstaand), lb in haar klasse werd Rika van M. de Rijcke, Aardenburg (goed behangen, wat slappe uier). De beste productie-koe van deze tentoonstelling was Corrie van A. VerhageHoste, Schoondijke; een koe van formaat in haar verhouding en type. Thans ter opluistering aanwezig. De groepen-keuring beantwoordde niet geheel aan veler verwachting, al waren er goede hoogtepunten. Alleen van de K. I.-stier Witzij's Adema werd een groep van 8 afstammelingen getoond (4 koeien en 4 vaarzen). Nog geen groot succes. Als groep wat onregelmatig, individueel gezien wat enkel van bouw en iets afwijkend in het kruis, productie-aanleg goed. De bedrijfsgroepen van 3 dieren (boven 1 jaar) be stonden uit zeer goede tot matige collecties. Veel bewondering oogstte bij de collecties koeien de har monische groep van A. de Milliano,4 Oostburg, die hiermee een fraaie eerste prijs won. Deze groep, be staande uit Tosca v. d. Belt, Martha 2 en Janke 8, zou in de meest vooraanstaande fokgebieden een goed figuur kunnen maken. Tweede prijzen in deze ru briek werden toegekend aan collecties van G. Tas (2a) en Kind. De Hullu (2b). Bij de bedrijfsgroepen vaarzen was het wederom A. de Milliano, die de eer ste plaats innam. Al met al heeft deze centrale fokveedag te Oost burg weer veel geboden. Het streven naar een har monisch gebouwd productie-type bij het fokvee, zo als dat door een deskundige Jury naar voren wordt gehaald, heeft echter nog geen algemene instem ming gevonden. Het gaat er om de adel hiervan te combineren met voldoende massa. Hierin is men nog niet altijd geslaagd. Maar als men weet wat men wil, is het doel te verwezenlijken. De Rijksveeteeltconsulent, Ir W. L. HARMSEN. DE AFDELING KLEINVEE. Van het aanwezige kleinvee op deze geslaagde fok veedag, waren de geiten het best vertegenwoordigd. In totaal werden 24 dieien gepresenteerd, w.o. 11 lammeren. Zoals dit gewoonlijk wel het geval is, vertoonden deze lammeren nogal een vrij groot onder ling veischil. Aan de kop van deze ïubriek kwam een volbloed lam van F. van Hulle te Zuidzande. Een mooi gelijnd, goed type lam met voldoende adel. Op de tweede plaats kwam een lam van Iz. Decker te Groede. Best ontwikkeld, doch iets minder fiaai dan het kopnummer. Op de derde plaats werd beslag ge legd met een lc-prijs door een lam van F. van Hulle. Eveneens een goed lam. Naast deze drie eerste prij zen, werden vier tweede en vier derde prijzen toe gekend. Ook bij de tweede prijswinnaars waren nog redelijk goede lammeren. De 2a-prijs was voor een lam van J. Verhage, 2b F. van Hulle, 2c J. Sonnevylle en 2d eveneens een lam van J. Sonnevylle. De derde prijzen, voor dieren van nogal wat mindere kwaliteit, werden toegekend aan lammeren van resp. W. v. d. Voorde (3a), J. Sonnevylle (3b), F. van Hulle (3c) en J. Buize (3d). In de rubriek één-jarige geiten, met een zestal diei'en, kwam Gonda van J. Sonnevylle aan de kop. Een soortige geit met een mooi uier en ruim voldoen de adel; la-prijs. Haar stalgenote, Olga, werd een lb-pi'ijs toegekend. Buitengewoon ontwikkelde geit. Een 2a-prjjs werd behaald door Jennie van F. van Hulle. Wat enkele geit met voldoende uier. De 2b- prijs was voor een geit van F. Roets met iets weinig vooruier. De twee derde prijzen wai'en voor Klara van F. van Hulle en Nellie van J. Sonnevylle. Bij de twee-jarige dieren kreeg Marianne van F. van Hulle een le-prljs. Een typisch voldoende geit, met wat weinig vooruier. Een 3e prijs was voor een geit van J. Buize. Matig typisch. De eveneens twee jarige oud-kampioene van vorig jaar, n.l. Lena van F. van Hulle, werd vlot een eerste pi'ijs toegekend. Best type geit met kwaliteitsuier. Iets steil in de hak. In de rubriek drie-jarige geiten kwam de la-prljs toe aan Ida van F. van Hulle, terwijl de lb-prijs voor Marie van W. v. d. Voorde was. De eerstgenoemde geit had een voldoende type met behoorlijk uier; haar rivale had wat weinig soort, doch een goed uier. In de klasse oudere diei'en werd een tweetal kwaliteitsdieren getoond. Beide met goed type en beste melktekenen. la Diana van J. Sonnevylle; lb Mina van Iz. Decker. In de rubriek geiten met afstammelingen was de la-prijs voor Diana van J. Sonnevylle met haar doch ters Gonda en Diana 2. Een beste groep typische dieren met adel en goede melktekenen. De lb-prijs was voor de tweejarige Marianne van F. van Hulle met vier dochters, n.l. Jennie, Klara, Greta en Lisje. Een groep kwaliteitsdieren met voldoende uiers, doch iets weinig ontwikkeling. Een mooie prestatie. Een 2e pi'ijs behaalde Nellie van J. Sonnevylle met Mar tha en Marianne, Iets minder soortig dan de andere groepen. De strijd om het kampioenschap was zeer interes sant. Van de vier deelnemers bleken Lena van F. van Hulle en Gonda van J. Sonnevylle sterk aan el kaar gewaagd. Tenslotte won Lena, zij het dan met miniem verschil. Een geit met fraai type en zeer veel adel. Reserve-kampioene Gonda vertoont iets minder luxe, maar is wat sterker in de vooi'hand. Beide prima geiten. De schapen wai'en niet groot in aantal, doch de kwaliteit van de aangevoerde dieren was overwegend goed tot best. Bij de lammeren kon vlot een eerste prijs worden toegekend aan een drietal ooilammeren van A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat. Een groep typisch goede dieren, met gesloten vacht en voldoen de uniformiteit. Een ander drietal, van dezelfde eigenaar, kreeg een 2e prijs. Individueel goede lam meren, doch weinig uniformiteit. Een ooilam van De Feijter te Schoondijke kreeg een eerste prijs. Breed lam met voldoende type. Aan de aanwezige drie ramlammeren kon een eerste prijs worden toe gekend. De la-prljs was voor no 7541 van B. A. v. d. Slikke te Sluis. Een ram met voldoende type, best gesloten vacht en mooie kop. No V 856 van De Feijter te Schoondijke kreeg een lb-prijs. Regelmatig ge bouwde ram met goede vacht. Iets grimmel in de benen. De lc-prijs werd toegekend aan no 3674 van Gijssel. Best ontwikkelde ram met voldoende type." Rug kon iets sterker. Van de drie overjarige ooien behaalde no 3359 van B. A. v. d. Slikke een eerste prijs. Fraai gebouwde ooi met mooie kop, goed type en gesloten vacht. No 3357 van dezelfde eigenaar verwierf een 2a-prjjs. Eveneens goede ooi, doch iets minder fraai. De 2b- prjjs was voor een ooi van A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat. Goed ontwikkeld, doch iets grof. De varkens waren het minst in aantal vertegen woordigd. Beer no 634 van R. C. Jansen, post Oost burg, kreeg vlot een eerste prijs toegewezen. Sterk gebouwde beer met iets zware voorhand. Voldoende type. In de rubriek jongere beren werd een dier van dezelfde eigenaar een la-pr. toegekend. Beer met beste lengte en voldoende type. Een lb-prijs was voor een beer van Th. v. d. Abeele te Eede. Een mals varken, met iets te weinig lengte. De enige toom biggen, ingezonden door A. Jansen te Sluis, kreeg een le-prljs. Biggen met een beste lengte; de unifor miteit liet iets te wensen over. Graag hadden we gezien, dat er wat meer inzendin gen waren geweest van varkens en schapen. Die mogelijkheid is aanwezig in West Zeeuws-Vlaanderen. Wel doet het ons genoegen vast te kunnen stellen, dat er voldoende kwaliteitsdieren aanwezig zijn om een goed gefundeerde fokkerij van varkens, en in 't bijzonder van schapen, op te bouwen. M. NIEUWENHUYSE, Hoofd-Ass. b/h Rijksveeteelt consulentschap.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 9