©verzicfii Alba Tarwe No. 2295. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 8 OCTOBER 1955. 43e Jaargang. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen Bespraken wij de vorige week enkele belangrijke punten uit de Troonrede en uit de Memorie van Toelichting bij de landbouwbegroting, ditmaal wil len wij nog wijzen op een passage, die gewijd was aan de werkgelegenheid in ons goede vaderland. Zoals men weet was een van de meest kiemmende problemen, waarmede de regeringen in cle na-oorlogse jaren te kampen had den, de vraag hoe onze snelgroeiende bevolking aan werk te helpen. Wij herinneren ons nog leven dig de jaren, waarin tal van beangstigende becijfe ringen gemaakt werden, die erop neerkwamen, dat wij in Nederland if v c jaar voor ongeveer 40.000 mannen meer werk moesten scheppen dan het jaar tevoren. Het is te begrijpen, dat er toen ontstond de drang om nieuwe industrieën te stichten, bestaande uit te breiden en de emigratie aan te moedigen. Er ont stond de werkgelegenheidspolitiek. Want in de landbouwsector bestond de mogelijkheid niet meer nog veel meer arbeidskrachten aan werk te helpen, dan er reeds werkzaam waren. Industrialisatie werd een toverwoord en een ieder, die op dit gebied actief was, had de volle medewerking van de Over heidsinstanties. Door allerlei omstandigheden zoals de Koreaanse oorlog, de bewapeningswedloop tus sen de Westelijke en de Oostelijke grootmacht, de daaruit ontstane hoogconjunctuur en ook door de ramp van 1953, liep alles anders dan de sombere vooruitzichten van de jaren 1948 en 1949 hadden doen vermoeden. Alle factoren werkten ten gunste van de werk gelegenheid en in plaats van een dreigende werk loosheid ontstond de toestand, waarin wij thans verkeren, namelijk een tekort aan werkkrachten over een breed front. Ons land kon door zijn lonen, die ten opzichte van het buitenland laag liggen, op de wereldmarkt zijn producten goed afzetten en vreemde landen zagen door het lage loonpeil en de heersende arbeidsvrede voordeel in het stichten van nieuwe industrieën in ons land, hetgeen mede de arbeidsgelegenheid stimuleerde. Alom werd goed verdiend en zo werkte het een het ander weer in de hand. In de troonrede besteedde de regering aandacht aan deze ontwikkeling door "het volgende op te mer ken: ,,De volkshuishouding van ons land wordt ge kenmerkt door een krachtige economische expansie. Terwijl de Regering nog slechts enkele jaren ge leden, in verband met toenemende werkloosheid, de werkgelegenheidspolitiek als het centrale punt van haar economisch beleid zag, is er thans een zo ruime arbeidsgelegenheid, dat verschillende be drijfstakken met een aanzienlijk tekort hebben te kampen. WISSEKERKE: Woensdag 12 October in Hotel ,,De Kroon". OOSTBURG: Woensdag 12 October in Café ,,De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 13 October in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 13 October in Café „De Eendracht". Hoezeer ook deze toestand moeilijkheden mede brengt, er is reden om er zich over te verheugen, dat thans vrijwel iedereen arbeid kan vinden, zodat ook vele oudere werkzoekenden en moeilijk plaats baren een plaats in het arbeidsproces verkrijgen. Met alle geschikte middelen tracht de Regering een zo goed mogelijke arbeidsvoorziening te ver zekeren en cle in enkele delen van het land nog bestaande resten van werkloosheid te deen ver dwijnen." Geen verandering van beleid. Het lijkt ons duidelijk, dat uit bovenstaande geen enkele verandering van beleid te verwachten valt. Wij zien thans om ons heen een wat wonderlijk beeld. Sommige gebieden in ons land zijn verklaard tot ontwikkelingsgebieden en aldaar kan men in dustrieën vestigen met een zekere Overheidssteun. Wij noemen in dit verband Emmen en omgeving in Drente, Vlaardingen, Pernis en Hoogvliet en om dichter bij huis te blijven Etten Leur. Ais padde stoelen verrijzen hier de fabrieken uit de grond en nog deze week opende Prins Bernhard te Etten een nieuw bedrijf. Daarnaast is in de landbouwsector een ontwikkeling op grote schaal gaande, die be staat uit een soort cultuurtechnische revolutie. Herverkaveling, Ruilverkaveling en verdere werken nemen een zeer grote plaats in op het programma van het Departement van Landbouw. Tenslotte ver klaarde de Minister van Sociale Zaken, dat ondanks het bestaande tekort aan arbeidskrachten, de emi gratie voortgang dient te vinden. Deze geweldige bedrijvigheid over de gehele linie, die op zich zelve natuurlijk toegejuicht moet wor den, heeft verschillende gevolgen. Het is nu een maal in deze wereld een onaangenaam feit, dat actie steeds reactie uitlokt. Dat een ontwikkeling in een bepaalde richting al weer de kiemen in zien draagt van tegenovergestelde krachten. Krachten, die onherroepelijk in de richting van ontbinding van de bestaande ontwikkeling werken. De economische opgang van de laatste jaren heeft meegebracht, dat er in vele sectoren van het be drijfsleven behoorlijk geld werd verdiend. Maar hiermede ging onmiddellijk gepaard een streven van alle groepen, ja van ieder mens om van deze meerdere ontvangsten zijn deel te verkrijgen. Om mee te delen dus in de meerdere weivaart. Wij kunnen als voorbeeld gerust de landbouw nemen. Enige jaren achtereen jammer genoeg liggen deze al weer achter ons werd er gemid deld genomen door de boeren goed geld verdiend. Maar van alle kanten begon men aan deze winsten te plukken. De pachten gingen omhoog evenals de lonen. Verzet was hier weinig tegen, want het kort immers gemakkelijk betaald worden. Uit zich zelve betaalden velen al in wezen zwarte pachten en lonen. In het groot is het thans net zo. De industrieën, die op het ogenblik goed geld verdienen willen graag hogere lonen betalen, dan de ge'eide loon politiek hun toestaat. Als het kon boden zij officiëel tegen elkander op om maar de nodige arbeidskrach ten te kunnen aanstellen. Thans doen zij het door allerlei vernuftige hand grepen, waarmede zij door de mazen van de loon politiek van de regering heenglippen. Arbeiders worden van heinde en ver met auto bussen gehaald en thuis gebracht en al deze on productieve reisuren worden dubbel en dwars uit betaald. In wezen natuurlijk verkapte loonsver hogingen. Aan anderen worden sommen geboden, indien zij zich maar willen komen vestigen. Looneisen. Het is in deze verwarde situatie geenszins ver wonderlijk, dat de arbeidersorganisaties met loon eisen komen. Zij worden in deze eisen als het ware gesteund door die werkgevers, die de mazen van het loonbeleid hebben gevonden. Zij worden even eens gesteund door een regering, die volop helpt een ontwikkeling te steunen, die heel aardig lijkt, maar die ernstige gevaren inhoudt. De drie grote vakcentralen denken enigszins anders over de vervuiling van hun wensen. De twee confessionele willen gaarne een vrijer loonbeleid, hierin gesteund door een meerderheid in de Sociaal Economische Raad en door Minister Zijlstra en Prof. Romme. De socialistische vakvereniging wil liever het oude recept van een nieuwe algemene loonronde. De regering, die waarschijnlijk inwendig over dit punt verdeeld is, heeft thans een compromis bedacht. In deftige termen uitgedrukt gaat zij ac- coord met een verruiming van de secundaire ar beidsvoorwaarden van maximaal 3 procent. Dit betekent, dat zij aan het College van Rijksbemidde laars de Rijksinstantie, die de lonen moet be waken opdracht heeft gegeven goed te keuren, wanneer een bedrijfstak het aantal vacantiedagen wil uitbreiden van 12 tot 15 en de vacantietoeslag wil brengen van 2 op 4 procent. Hiermee hoopt zij de toestand in de hand te kun nen houden officieel althans tot de aanstaan de verkiezingen. Haar opvolgster kan dan de rest opknappen. Halfslachtig. Wij kunnen niet de minste bewondering voor dit besluit opbrengen. Want zoals een ieder begrijpen kan, is dit geen oplossing van de bestaande vraag stukken. In een tijd, waarin er een tekort heerst aan arbeidskrachten zou men eerder minder dan meer vacantie moeten voorschrijven. Bovendien zijn meer vacantiedagen thans nau welijks meer te verwezenlijken en wij hoorden al van industrieën, die in plaats van deze meerdere vacantiedagen nu gratificaties willen gaan toedelen. Tezamen met de hogere vacantietoeslag komt een en ander neer op een verkapte loonsverhoging. Met dit alles komen die bedrijfstakken, waarin de inkomsten een dalende tendenz vertonen, in moeilijkheden. In de landbouw is er van hoogcon junctuur geen sprake meer. Gelukkig is er van een noodtoestand ook nog niet te spreken, maar met name op de zandgronden is de situatie zeker niet zonder zorgen. De vraag is, of de landbouw dus de huidige gang van zaken moet volgen. Wanneer overal meer vacantie gegeven wordt en een hogere toeslag, dan zal men wellicht mee moeten doen om de in de landbouw werkzame arbeidskrachten niet af te stoten. Ook in onze sector zijn er reeds geruime tijd loon eisen aan de orde, waarover nog gedokterd wordt, maar die wel weer zullen leiden tot hogere officiële uurlonen. In de landbouw dienen de werkgevers er zich terdege van bewust te worden, dat deze hogere lonen van de winst af zullen moeten. Zij kunnen niet opgevangen worcien door hogere prij zen. Wat de arbeiders meer gaan verdienen, gaat de boer minder ontvangen. ïn vele industrieën kan het er nog gemakkelijk vanaf. Daar kan men nog aan de kip met de gou den eieren plukken zonder haar te slachten. Men bedenke echter, dat ook een kip maar een bepaald aantal veren bezit. De kiemen zijn reeds bezig aan de afbraak van het huis van welvaart. De lijn van op- en neergang, die altijd de wereldeconomie heeft beheerst, vervolgt ook thans haar weg. S. (Advertentie.) in kwaliteit niet te evenaren TELEFOON 441 - KAPELLE - BIEZELINGE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 1