Centraal Bureau geeft de boer een sterke marktpositie. Goede resultaten over boekjaar 1955/56. BOUWEN VOOR DE TOEKOMST. LOFWAARDIG NOORD-BEVELANDS INITIATIEF. 5 kg geselecteerde kleiaardappelen Wenken rechtstreeks van producent naar consument EIGEN HULP Het beste kookresultaat Ve hoogste voedingswaarde t>40 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD De West Zeeuws-Vlaamse aan- en verkoopcoöpe ratie ziet in de toekomst. Daarom werd in 1953 een graansilo van 2500 ton graan gebouwd, die momenteel geheel met brouwgerst gevuld is. Ter wijl om dezelfde reden een groot aardappelkoelhuis werd gebouwd met 27 cellen van 40, 9 cellen van 50 en 9 van 60 ton. Het koelhuis is voor de eerste 20 jaar aan 37 leden van de coöperatie verhuurd, zodat de vereniging zelf bijna geen risico draagt. Het gehele gebouw, dat ingericht is op vervoer met ondergrondse banden, heeft ook de mogelijk- De Nationale Coöp. Aan- en Verkoopver. v. d. landbouw CENTRAAL BUREAU G.A. te Rotter dam heeft over 1954/1955 een record-omzet behaald, zowel in geld als in goederen. De omzet in geld be droeg 60 millioen meer dan in 1953/1954 en steeg tot 347 millioen. Ook dat deel van de omzet, dat zich In tonnen laat meten, toont een aanzienlijke toename en bedroeg in totaal 1.727.000 ton. De financiële re sultaten van alle bedrijfstakken der onderneming waren zeer bevredigend. Het overschot op de huis houdelijke dienst Iaat voldoende ruimte voor een uitkering naar omzet aan de aangesloten aankoop- coöperaties. Na aftrek van belastingen konden de reservefondsen met 2 millioen toenemen. De debiteuren-positie is als gunstig te beschouwen. Het aantal deelnemingen in bedrijven, welke tezamen met de aangesloten leden worden geëxploiteerd, kon aanzienlijk worden uitgebreid. De eigen investerin gen betroffen hoofdzakelijk de uitbreiding van de technische outillage van de veevoederfabrieken en de verdere uitbouw van het distributie-apparaat voor aardolieproducten. Tot de bouw van een nieuw kantoor, te vestigen in de nabijheid van het Hofplein in Rotterdam, werd besloten. MESTSTOFFEN. De omzet in kunstmeststoffen daalde in tonnage vrij aanzienlijk, van 968.000 tot 846.000 ton, hetgeen te verklaren is uit de zeer natte herfst 1954 en het late voorjaar 1955, waardoor agrarische producenten op vrij grote schaal van het gebruiken van enkel voudige meststoffen overgingen op dat van meng- meststoffen, terwijl minder gips werd omgezet. De geldomzet van meststoffen bleef echter op ongeveer hetzelfde peil gehandhaafd op 250 a 300 millioen gulden. VOERGRANEN. De financiële resultaten in deze voergraansector waren in het afgelopen jaar bijzonder goed, ondanks de zeer riskante markt. De prijsspanningen zochten telkens een uitweg in snelle, forse stijgingen, doch aarzelende vraag en lusteloosheid leidden tot snelle daling. De wereldoverschotten vormden weliswaar geen directe dreiging voor het prijspeil in ons land doordat zij niet zo maar op de markt worden losge laten. Toch laat de gedachte, dat zij er zijn, niemand los. In grondstoffen voor de veehouderij t.w. voeder- granen, veekoeken en voorts binnenlandse granen werd een omzet behaald als nooit te voren. Onge veer 740.000 ton met een waarde van 205 millioen konden aan aangesloten verenigingen, industrie en voor export worden afgeleverd. Niet alleen de uit breiding van de veestapel en de voor agrarische pro ducenten ongunstige weersomstandigheden, maar toch ook een steeds groter aandeel van de import- markt zijn de oorzaak van deze grote stijging. De voorziening van de mengvoederindustrie met grondstoffen is over het algemeen vlot geweest. Aan doelmatig transport van de granen en andere vee voedergrondstoffen werd veel aandacht besteed. De veevoederproductie van de coöperaties, aange sloten bij de C. L. O.-controle, bedroeg meer dan een millioen ton. Ook de veevoederfabriek aan de Rijnhaven te Rot terdam vertoonde in dit jaar een sterke vooruitgang. De belangrijke omzet in binnenlandse granen dient ook te worden gememoreerd. Doordat vele van de aangesloten coöperaties in de productiegebieden de laatste jaren tot de bouw van silo's en bewerkings installaties zijn overgegaan, kon de afzetpositie op dit gebied zeer belangrijk worden verstevigd. De toeneming van het gebruik van maaidorsers leidde tot de noodzaak veel aandacht te schenken aan de droogapparatuur, aan bewaarruimte voor de gra nen en aan een doelmatig verkoopapparaat, omdat anders teveel graan tegelijkertijd op de markt wordt gebracht. ZAAIZAAD EN POOTGOED. De werkzaamheden betreffende de afzet van zaai zaden en pootgoed waren dit jaar, ook al door grote prijsschommelingen, uiteraard moeilijk, doch kon ook m dit opzicht onze positie worden verstevigd met name op de exportmarkt. Aanzienlijke kwantiteiten zaaigranen, peulvruchten en pootgoed werden naar vele landen geëxporteerd. BESTRIJDINGSMIDDELEN. De omzet in bestrijdingsmiddelen wist zich uitste kend te handhaven. LANDBOUWWERKTUIGEN. Een aanzienlijke omzetstijging kan verder bij de voorziening van landbouwwerktuigen worden gecon stateerd en wel van 5 millioen tot bijna 7 millioen gulden. Steeds meer aangesloten coöperaties begin nen deze tak van bedrijf aan te vatten; op vele plaat sen kwamen werkplaatsen voor service en reparatie tot stand. Door de opheffing van het zozeer tegen de coöperatie gerichte Landelijk Contract, waarin importeurs, handelaren en smeden plachten samen te gaan, kon in meerdere landbouwgebieden overeen stemming worden bereikt met plaatselijke smeden. Verschillende nieuwe typen landbouwwerktuigen, welke in een behoefte voorzagen, konden op de markt worden geïntroduceerd. heid om de aardappelen per wasgoot te vervoeren als het wassen noodzakelijk mocht worden. De totale kosten bedragen ongeveer 550.000, doch het zou niet juist zijn te zeggen, dat dus voor ruim 26 cent per kg aardappelen geïnvesteerd is. Bij die bouwkosten zijn immers inbegrepen de grote hal van 58 bij 21 meter, die alleen al 110.000 heeft gekost. Deze ruimte is gebouwd i.v.m. de mogelijkheid zélf aardappelen te gaan klaarmaken en een voorraad te gaan aanleggen, wanneer snel een coaster moet worden geladen. Het zelf klaarmaken van de aardappelen vindt tot nu toe vrijwel niet plaats in West Zeeuws-Vlaan- deren, zodat mag worden verwacht, dat de boeren, die op eigen bedrijf nog aardappelen bewaren, deze ook naar Breskens zullen brengen. Wanneer de haven op 6V2 meter diepte gebracht zal zijn, kunnen coasters de haven binnenkomen. Zo zitten er grote perspectieven in het nieuwe koelhuis en de silo van de coöperatie in Breskens. Hoezeer deze coöperatie die in 1951 uit een fusie van twee bestaande verenigingen te voor schijn kwam gegroeid is, kan men aflezen aan de omzet, die van 80.000 in 1942 steeg tot 4.200.000 in het afgelopen boekjaar. Zo is deze coöperatie onder de bekwame leiding van bestuur en directeur geworden tot een kracht centrum van de West Zeeuws-Vlaamse landbouw, dat door de bijzondere omstandigheden i.v.m. de afzet van de producten, wellicht nog meer dan in andere gebieden, de boer de zo noodzakelijke on afhankelijkheid verleent. AARDOLIE-PRODUCTEN. Grote activiteit werd verder ontplooid op het ge bied van de voorziening van aardolie-producten. Met de opbouw van een distributie-apparaat, eigen tank installaties en een tankwagenpark werd een begin gemaakt. Ook van andere sectoren in de landbouw coöperatie werd voor dit werk steun ondervonden. Door de toenemende mechanisatie kan op dit gebied nog veel voor de belangen van de boer worden ge daan. (Zie verder pag. 641.) Deze week werden te Kortgene de eerste 1000 zakjes met ieder 5 kg consumptie-aardappelen af geleverd aan de coöperatie „Eigen Hulp" in Den Haag. De Bintjes zijn verpakt in dub belwandige papieren zakken, die van een label zijn voorzien, waar van we hiernaast de tekst af drukken. Het Noord-Bevelandse initia tief, dat, voor zover ons bekend, in de kleigebieden nog alleen staat, is een welbewuste en goed- doordachte poging om de consu ment regelmatig een kwaliteits aardappel onder merknaam aan te bieden. We hopen, dat deze poging goed zal slagen en dat zo een bijdrage geleverd zal worden tot een alge hele kwaliteitsverbetering op de Nederlandse aardappelmarkt. Eerst wanneer de consument, gestimuleerd door acties als deze, naar kwaliteit gaat vragen, is het doel van de initiatiefnemers bereikt. Waarschijnlijk zal het daarbij op den duur wel noodza kelijk zijn, naast de merknaam, ook de rasnaam te vermelden. Op deze wijze bereikt men im mers, dat de consument meer belangstelling en kennis omtrent consumptie-aardappelen opdoet en zich. niet meer bij de neus laat nemen door allerlei mooi klinkende namen. Deze activiteit is in de grond van de zaak een uitvloeisel van de bouw der bewaarplaatsen. Op dit punt staat Noord-Beve land met 11.000 ton waarvan 7.000 ton coöperatief en 4.000 ton bij de boeren zeker aan de top, daar van de wintervoorraad ongeveer 70 in koelhuizen be waard kan worden. Het koelhuis in Kamperland met z'n twee afdelingen, die, hoe wel ze maar een paar jaar na elkaar zijn gebouwd, toch veel verschillen in uitvoering, is een voorbeeld van de enorme voor uitgang, die de laatste jaren is gemaakt. En als men dan uit de mond van de voorzitter, de WOORD BEVELANO NOBECO koken niet af - toch blotmig I 9 psd r»n imuk 0 constant nr. kwaliteit thuisbezorgd door de aardappelspecialist boreikt U. óoor do «ardsppslcn op to lotton mot woinif wotor (twee kopjes op I kg aardappelen) en do pon tijdens liet koken gesloten te houdem door de urdappeleo na het afgieten even droog te «stomen- en op te schudden. door de aardappelen dun te schillen en sa niet te lange tijd In water te laten staan. Dit met het oog op het behoud van vitamine C Het NOBECO-product Is ook zeer geschikt voor de bereiding von pommes frites. heer K. A. van Langeraad, hoort dat het bewaarloon, met het in brengen samen, over de laatste 4 jaar gemiddeld slechts 1,35 per 100 kg heeft gekost, begrijpt men dat geen enkele teler van pootgoed of consumptie-aardap pelen nog welbewust voor de kuilbewaring kan kiezen. Het oudste gedeelte, met een inhoud van 1200 ton, heeft een investering van 13 ct/kg ge vraagd; het nieuwste gedeelte, met een capaciteit van 1800 ton, van 17 a 18 ct/kg. Er ontbreekt in Kamperland nu nog één onderdeel aan het complex, en dat is de ruimte om de aardappelen klaar te maken. Maar als de leden mee willen werken, komt er volgend jaar nog eens een uitbreiding aan het complex. Daar hoeft niet aan getwijfeld te worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 8