Voorbeeldbedrijf «Frieslandhoeve» overgedragen i Merkwaardige bedrijfsresultaten 2EEUWSCH LANDBOUWBLAD Jn Ellemeet staat een blijvende herinnering aan de hulp van de Friese boeren. HET is te begrijpen, dat de Friezen behoefte hadden om naast het vele vee dat ze naar onze provincie als geschenkzendingen zonden, ook een blijvend symbool van verbondenheid en medeleven in Zeeland op te richten. Dat is dan het voorbeeldbedrijf in Ellemeet geworden, dat in z'n naam al de toekomst van de schenkers in ere houdt. We waren onlangs in de gelegenheid een aantal bijzonderheden te vernemen van de heer A. M. Geluk, die voorzitter van de beheerscommissie is. VOORBEELD VOOR DE OMGEVING De bedoeling van dit bedrijf is in de eerste plaats een voorbeeld te zijn voor de omgeving, zodat dan ook een kavel van 12 ha in overeenstemming met de omringende kavels gekozen werd in het z.g. Prunjegebied, een streek die vanouds een niet te beste naam had en vrijwel onbewoond was, doordat het land er laaggelegen en slecht ontwaterd was. Bovendien werd dit gebied bij de stormramp nog met een zandlaag overdekt, zodat het er na de watersnood maar droevig uitzag. De draglines gingen aan het spitten en de oor spronkelijke grond werd met wat zand en veen ver mengd bovengebracht, zodat er een heel nieuwe bouwvoor ontstaan is. Men heeft zich daarna wel degelijk de vraag gesteld of het verantwoord zou zijn hier bedrijven te zetten en deze uiteindelijk bevestigend beantwoord. Het gebied had zo besefte men een toekomst doch ondanks alle mogelijkheden zouden er blij vend zeer speciale moeilijkheden te overwinnen zijn. In dit stadium kwam het Friese aanbod om wat blijvends aan de Schouwse boeren te schenken naast het vele andere. Toen is dankbaar b mogeljkheid aangegre pen om in di_ tot nu toe onbewoonde gebied een eerste bedrijf te plaatsen, dat de andere boeren een voorbeeld zou kunnen zijn in hun pogen hier een nieuw bestaan te vinden. Men kon immers verwach ten dat de boeren terughoudend zouden zijn om hier te durven beginnen. Intussen is dit gelukkig meege vallen en wordt er op meerdere plaatsen gebouwd. Nu is het bedrijf klaar, evenals de gebouwen en daarmee is men de boeren die in dit gebied zul len komen wonen ongeveer een jaar voor. Het is een gemengd bedrijf, zodat er al wat gras land is ingezaaid en op de duur 8 k 10 koeien en wat jongvee op het bedrijf een onderdak zullen - 2631 633 660 j i <*0 I -J- Advertentie) Bij een vergelijking van productiekosten van akker bouwbedrijven viel het de onderzoekers op, dat in dezelfde streek de post: „Onderhoud van tractoren en machines", op het ene bedrijf veel hoger was dan op het andere. Toch waren dit goed vergelijk bare bedrijven wat oppervlakte, grondsoort, bouw plan en mechanisatie betreft. Niettemin liepen de kosten van brandstof, onderhoud en reparatie sterk uiteen, met verschillen die op tientallen guldens per jaar en per hectare kwamen. Het verdere onderzoek bracht aan het licht, dat deze geconsta teerde verschillen in hoofdzaak waren toe te schrijven aan het gebruik van onjuiste brandstof fen en smeermiddelen op de duurst werkende bedrijven. De beste resultaten werden verkregen op bedrijven, die merkartikelen gebruiken, zoals ESSO-benzine, ESSO-tractorpetroleum, ESSO-smeer- olie en ESSO „Rust Ban". Juist de ontwikkelde en verstandige boer weet, dat goedkoop duurkoop is en dat hij dan ook zijn dure tractoren en machines niet op peil kan houden met slordig en goedkoop onderhoud. Moderne landbouwmethoden en Esso producten gaan hand in hand: Esso brandstoffen, smeeroliën, vetten, Rust Ban. De wereld kent geen betere! HOOGWATERGETIJDEN IN ZEELAND. Westerschelde. Terneuzen Zondag 2 October Maandag 3 October Dinsdag 4 October Woensdag 5 October Donderdag 6 October Vrijdag 7 October Zaterdag 8 October Vergelijkingsplaatsen Westkapelle 1 uur vroeger; Breskens 35 minuten vroeger; Vlissingen 30 minuten vroeger; Hoofd plaat 20 minuten vroeger; Borssele 20 minuten vroeger; Hoedekenskerke 20 minuten later; Hans- weert 40 minuten later; Walsoorden 50 min. later. v.m. n.m. 2.26 2.37 2.59 3.14 3.36 3.53 4.18 4.35 5.02 5.26 5.48 6.14 6.39 7.14 Oosterschelde. Wemeldinge Zondag 2 October Maandag 3 October Dinsdag 4 October Woensdag 5 October Donderdag 6 October Vrijdag 7 October Zaterdag 8 October Vergelijkingsplaatsen Veere 1.25 uur vroeger; Colijnsplaat 1 uur vroe ger; Brouwershaven 45 minuten vroeger; Zierik- zee 20 minuten vroeger; Goese Sas 5 minuten vroeger; Tholen 20 minuten later. v.m. n.m. 3.41 3.52 4.14 4.29 4.51 5.08 5.33 5.50 6.17 6.41 7.03 7.29 7.54 8.29 IJer Friese boeren milde hand schonk Frieslandhoeve aan Schouwen-Duiv eland Zó staat het te lezen op de gedenksteen, die Woensdag bij de plechtige overdracht van het voorbeeldbedrijf werd onthuld door de voorzitter van de Friese Raad van het Land bouwschap. Maar er werd méér geschonken, dan de „Frieslandhoeve" alleen. Bij de afsluiting van deze hulp mag het nog eens naar voren worden gebracht wat de Friezen voor het Zeeuwse rampgebied hebben gedaan. We weten wel, dat medeleven en naasten liefde zich niet in geld uit laten drukken. Maar dat Zeeland meer dan een half mil- lioen gulden kreeg van de bijna 1 millioen, die de Friezen bijeenbrachten, is zeker een woord van warme dank waard. En we kunnen het niet beter zeggen dan de voorzitter van de beheerscommissie, de heer A. M. Geluk, die het aldus uitdrukte: ,,U schonk ons kwaliteitsvee en mede met het voorbeeldbedrijf hebt U getoond, dat men in de nood zijn vrienden leert kennen." moeten vinden. Daar slechts ongeveer 6 ha bouw land is, zou het zeker niet verantwoord zijn een trek ker aan te schaffen. Het bedrijf krijgt de beschik king over twee paarden. De inventaris van het bedrijf is overigens ook minimaal en zo zuinig mogelijk opgezet, zodat b.v. de zaaimachine in combinatie met andere bedrijven gebruikt moet worden. Toch vergt deze nog een bedrag van ongeveer 10.000. De gebouwen geven een goede indruk van de enorme bouwkosten die momenteel op Schouwen gemaakt moeten worden. Met inbegrip van archi- tectkosten en bliksembeveiliging bedragen de bouw kosten voor schuur, woning, varkenshok en wagen berging ruim 75.000. Voor de fundering in dit gebied moesten extra kosten worden gemaakt, terwijl de omstreeks 300 m:i grote woning ongeveer 20.000 gekost heeft. Deze zou nog wel wat goedkoper kunnen zijn in dien deze slechts aan minimum-eisèn zou behoeven te voldoen. Ook over de noodzaak van een aparte wagen berging en 'n apart bijgebouw kan men van mening verschillen. Doch vrijwel iedereen zal het er over eens zijn, dat de schuur zelf met slechts één tas die van de grond af aan wordt opgetrokken geen overbodige ruimte heeft voor een dergelijk bedrijf. En juist doordat er enige stukken apart zijn ge bouwd, kan men zien dat door het weglaten van schuurtje en wagenberging ongeveer 9.000 be spaard kan worden op de kosten. Dit voorbeeldbedrijf, dat we financiëel in de eer ste plaats zien als een symbool van de vrijgevigheid en het medeleven van de Friese boeren, is ander zijds toch bok een - vschuwing tegen te hoge investeringen die men met bouwen vooral in deze gebieden op zich kan nemen. De beheerscommissie heeft echter bij de exploi tatie van dit bedrijf voorop gezet dat ondanks de hoge kosten een economisch en rationeel beleid gevoerd zal moeten worden om met een sluitende rekening te kunnen werken. Daarmee is op de schouders van bedrijfsleider Boot een zware- est' gelegd. We hopen dat hij er in zal slagen het voor beeldbedrijf „Frieslandhoeve" tot een welvarend bedrijf te maken. Als hij daarin zou slagen bete kent dit immers dat de grond van het Prunjegebied ondanks alles wat ze heeft meegemaakt, toch nog vruchten levert aan degenen die ze bebouwt. B.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 6