fan boerden] en organisatie 636 ZEEÜWSCH LANDBOUWBLAD WEST ZEEUWS-VLA ANDEKEN. 24 September. Er is deze week weer veel werk ge beurd. De aardappeloogst is groten deels aan de kant; de bruine bonen zijn gemend of van de ruiter gedorst. Wanneer dit laatste met de combine geschiedt, is het een goede gewoonte om de combine maar één of twee keer te verplaatsen en de ruiters aan te voeren niet de rui ter drager. Een groot zeil kan dan uitgelegd worden, waarop alle bonen opgevangen kunnen worden. De verliezen zijn dan kleiner en er wordt, wanneer voldoende personeel aanwezig is, sneller gewerkt. Het on kruidzaad komt minder verspreid te liggen evenals de zakken met graan. Alles is klaar voor de bietenoogst, en het ziet er naar uit, dat er druk ge bruik gemaakt zal worden van de vroege leveringstermijnen. Het is be langrijk om vooral in het begin door te kunnen zetten en zodoende iets meer speling te krijgen in de termijnen levering. Er is nu ook voldoende gelegenheid om een gedeelte van de super en kali uit te strooien. Speciaal dan op de zwaardere grond, want hoewel moeilijk te bewijzen, kan toch wel aangenomen worden, dat op de lichtere grond een gedeelte uitspoelt. Vooral op die grond, welke arm is aan een bepaalde mest stof, kan beter in het voorjaar ge strooid worden, omdat het dan direct ter beschikking komt. Waar alleen bemest wordt om de be mestingstoestand in stand te houden, lijkt het me minder erg om in het na jaar te strooien. Op vele plaatsen is reeds met het op wintervoor ploegen begonnen. Het is prachtig werk om dat droog te doen en het voorbewerken in het najaar heeft vrij algemeen ingang gevonden, zodat ook eventuele opslag dan weer verdwijnt. We zijn met de laatste étappe van oogstjaar 1955 begonnen. WALCHEREN. 0 26 September. Het ziet er naar uit, dat de aardap peloogst spoedig geborgen zal zijn, en dat alle aardappelen gerooid zullen zijn wanneer de eerste bieten kunnen wor den geleverd. De opbrengst van de aardappelen valt nogal tegen en de partijen zijn ge middeld aan de fijne kant. Ziek komt dit jaar niet voor. De periode van langdurige droogte is voor onze aard appelen erg nadelig geweest wat be treft een goede opbrengst. De meeste percelen halen de 30 ton per ha dan ook niet. Ook de stambonen laten het dit jaar zitten met de opbrengst. Hoewel er nog weinig van dit product gedorst is, blijkt nu toch reeds dat de op brengst flink tegenvalt. Het was in deze zeer droge zomer ook niet anders te verwachten. Een meevaller is de zeldzaam mooie kwaliteit van de bonen, hoewel deze de lage kg-opbrengst niet kan goedmaken. Het bonen lezen met de hand is deze winter vrijwel over bodig. Het grasland is na de regen aardig groen geworden, al is er geen sprake van ruim voldoende gras. Nu de bie tencampagne weer begint, vormen de bietenkoppen een welkome aanvulling van het geringe grasrantsoen. Toch heeft dit bijvoeren van bieten koppen ook zijn bezwaren. Indien U grote hoeveelheden ineens geeft, loopt u het risico, dat de melkrijke dieren van de melk raken, of soms zelfs bijna droog gaan. Oppassen is daarom de boodschap, het dikwijls toedienen van kleine hoeveelheden verdient de voor keur. Bovendien wordt by ruime voe dering teveel van dit kostbare voer vertrapt. Bij een natte herfst heeft dit bijvoe ren in de wei nog een ander bezwaar, omdat de zode dan sterk achteruit gaat en talrijke onkruiden hun kans krijgen. Wees zuinig met het verse voer en kuil zoveel mogelijk ervan in, het kuil- voer is in de winter zowel als in een droge zomer een welkome aanvulling van het rantsoen. NOORDBEVELAND. 27 September. De laatste week van de herfstmaand is nu ingegaan en nog steeds is het weer overweldigend mooi. De aard appels komen als goud, zo schoon, uit de grond. En onophoudelijk rijden met aardappels zwaar beladen wagens naar de koelhuizen. Daar is het een drukte van belang. Soms moet er worden ge wacht, omdat één transporteur nu een maal niet vier of vijf vrachten tegelijk kan lossen. Dan helpt men elkaar. Hol klinkt het monotone knarsen van de transporteur en hol klinken stemmen en voetstappen daar in de gang, die de rijen cellen scheidt. Straks is de wagen leeg en rijdt hij uit de bewaarplaats, de vrolijke September- zon weer tegemoet; weer voor nieuwe vracht. Dat gaat nu al zo meer dan veertien dagen lang. Deze week zullen.er zijn, die er mee stoppen, eenvoudig omdat alles dan ge borgen zal zijn. In de bewaarplaats, in de kuil of in het ruim van een coaster, de steven gericht naar de Noord-Euro- pese landen. In het begin van deze maand hebben we een week gehad, die we, gewend geraakt aan de mooie zomer, maar wat moeilijk konden verdouwen. Maar nu dat allemaal voorbij is, zijn we toch ook weer tevreden met die regen. De grond was op sommige plaatsen im mers té droog, dan dat" het zich zo maar liet stoppelen, al waren er geluk kig nog wel veel uitzonderingen. Maar nu, na de regen, kunnen we ploegen, zo we willen en de onkruid zaadjes ontkiemen ook beter bij deze wat vochtiger grond. En vanzelf, voor het rooien en rapen van aardappels was de regen ook goed. Ja, dat rooien van de aardappels staat de laatste weken toch wel in het middelpunt van de belangstelling. Niet zozeer het rooien van de aardappels zelve als wel de wijze waarop. Centraal in de vele gesprekken hierover, staat wel de rooidemonstratie te Sluiskil en wat daar te zien was. Hoewel er, vooral aan de Oostkant van het eiland, veel (Romas-) voor- raadrooiers opdoken, doen verreweg de meesten het maar met de vertrouwde werpradrooïer. Moeten we hierin een verkapt wachten zien op een betrouw bare en geschikte zaklJbnrooier? Schoolmeester De Vries, de geestelijke vader van het zo vermaarde exportras Bintje, moest dit allemaal nog eens kunnen zien, denken we soms. Wat een vreugde zou hij beleven van die „vondst", nu al meer dan vijftig jaren geleden. Wist U, dat peetmoeder Bintje Pe- besmaJansma (zij was destijds één van meester De Vries' beste leerlingen en naar haar noemde hij daarom zijn nieuwe creatie) bij voorkeur een ande re aardappel uitzoekt om op tafel te brengen? Zij houdt het, zoals alle Noor delingen, bij Eigenheimer en Rode Star. ZUID-BEVELAND. 27 September. De weersomstandigheden waaronder we thans aardappelen kunnen rooien, verschillen veel met die van 't vorig jaar. Kostte het toen in de kletsnatte^ grond nog moeite om met een werp radrooïer de aardappelen boven de grond te krijgen, dit jaar brengen de voorraad rooiers de knollen netjes boven de grond, waardoor het rapen vlug en goed plaats kan hebben. Er zijn echter nog maar weinig telers die over een voorraadrooier beschikken. Dit is begrijpelijk. Een rooier gaat vele jaren mee, en de voordelen moe ten belangrijk zijn om een nieuwe machine aan te schaffen wanneer de oude nog niet versleten is. Wanneer men echter ziet, dat ook dit jaar nog werpradrooiers werden gekocht op bedrijven met zavelgrond, dan vraagt men zich toch af of hier niet een voorraadrooier beter op zijn plaats was geweest. Deze week zullen de eerste bieten worden gerooid, waarmede de oogst van het laatste gewas in 1955 reeds weer begonnen is. Op die bedrijven waar men over voldoende vaste ar beidskrachten de beschikking heeft, zal meestal nog met de hand gerooid en gekopt worden. Talrijk zijn echter de bedrijven waar niet voldoende arbei ders zijn om op tijd klaar te komen met de bietenoogst. Wanneer het kleine bedrijven betreft kan het voor komen, dat de boer er vrijwel alleen voorstaat. Op deze bedrijven met b.v. 2 ha bieten, waar lange dagen ge maakt moeten worden om op tijd klaar te komen, terwijl dan soms ander be langrijk werk moet blijven liggen, kan een bietenlichter en eventueel een kopper verlichting brengen. Bovendien behoeven hier geen belangrijke inves teringen voor worden gemaakt. Zoals U zich wellicht nog herinneren zult werden vorig jaar zeer goede resulta ten bereikt met de l-rijige bietenlich ter, in Zeeland in de handel gebracht door de Fa Meindertsma te Sluiskil onder de naam WeHA. Echter niet alleen op kleinere, maar ook op de middengrote bedrijven kan zo'n l-rijige lichter met voordeel ge bruikt worden. De capaciteit bedraagt 0.60 tot 0.80 ha per dag, hetgeen vol doende is om zes arbeiders werk te geven wanneer alleen gelicht en niet machinaal gekopt wordt. Er zijn vorig jaar hier en daar lich ters aangeschaft, zowel 1- als meer- rijige, om de eenvoudige reden dat men anders niet op tijd klaar kwam. De er varingen waren meestal zodanig, dat ook dit jaar, met instemming van de arbeiders, deze weer gebruikt zullen worden. Een pleidooi om toch vooral de bie tenoogst te mechaniseren? Ja en neen. Ja, wanneer los personeel moet wor den aangetrokken of de boer zelf het werk moet doen, terwijl ander werk moet blijven liggen. Neen, wanneer er voldoende vaste arbeidskrachten zijn om met de hand te rooien en op tijd klaar te komen. Nog één opmerking. Wanneer men gekopte bieten nog enige tijd in de grond laat staan heeft dit in het algemeen achteruitgang van het suikergehalte tot gevolg. Bieten ge licht zonder dat deze gekopt zijn kun nen zonder bezwaar een paar dagen blijven staan voor dat deze gekopt worden, daar dit dikwijls een verho ging van het suikergehalte tot resul taat heeft. Gelezen dat er thans ook gewerkt wordt aan een machine die eerst het loof afslaat en daarna de bieten kopt. Voor de grote akkerbouwbedrijven die graag het blad onderploegen en alleen de koppen vervoederen of verkopen opent dit perspectief. Blij en dankbaar zijn we voor het gunstige oogstweer. Voor zover het de organisatie betreft zijn we dit ook voor de waardige opvolger van wijlen de heer Scheele, nu de heer Dekker vice- voorzitter van de Z. L. M. is geworden. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. De aardappelrooidrukte is thans in volle gang. Het gaat allemaal zeer vlot vanwege de gunstige weersomstandig heden. Niemand klaagt nu over perso neelstekort en meermalen komen er nog mensen vragen of men soms aard- appelrapers kan gebruiken. De rooiers leveren mooi en goed werk en ze ver zetten daarbij nog veel werk ook. De aardappels rapen gemakkelijk en de arbeidsprestatie per arbeider ligt dan ook veel hoger dan vorig jaar. Des- Advertentie.) ondanks worden per gemet voor het aardappelrapen toch nog hoge tarie ven betaald, tarieven die in vrijwel alle gevallen boven de vastgestelde con tracttarieven uitgaan, dikwijls nog in belangrijke mate. Waarom? Schreven we vorig jaar ook al in deze geest, het betalen van abnormaal hoge lonen hielp toen niets aan het totale aantal aardappelrapers, en' zo is het nu weer precies hetzelfde. Echter met dit ver schil dat vorig jaar alle boeren moei lijk zaten met hun producten als aard appels en bieten. Doch thans is daar van zeker geen sprakeZeker het loon peil is wel iets lager dan vorig jaar, en de arbeidsprestatie is groter, zodat we goedkoper werken dan toen, maar waarom wordt er onder deze voor de boeren gunstige omstandigheden niet gestreefd naar normale contractueel vastgelegde tarief-vergoedingen Het zal ons benieuwen wat de nieuwe loonpolitiek van de regering straks voor invloed zal geven op het loonpeil in onze streek. Het schijnt ons toe dat de landbouw in z'n geheel niet gebaat is bij een nieuwe loonsverhoging, en zeker niet in de zin waarin dit thans wordt voorgesteld, n.l. een groter aan tal vacantiedagen en een verhoging van de vacantietoeslag. Wanneer er dan toch weer bij moet, zagen wij dit liever in de vorm van een loonsverhoging zonder bijkomstig heden. Bjj het innemen van dit stand punt houden wij ons oog dan vooral gericht op ons eigen gebied. Wij zitten zoals reeds opgemerkt toch al aanzien lijk boven de „markt", zodat wij mis schien van een normale loonsverhoging niet eens zoveel zouden merken. En wanneer deze verhoging dan ook in de garantieprijzen van onze produc ten wordt doorberekend dan zitten we zelfs nog aan de goede kant ook mis schien. Overigens heeft dit z.g. „zitten aan de goede kant" toch altijd nog een min der aangename smaak, want dit be tekent immers toch dat wij al jaren, wellicht noodgedwongen, op deze loon- ronde vooruit zijn. SCHOL WEN-DITVEL AND. 26 September. We zijn volop in de aardappels bezig. Het is een lust om onder deze weers omstandigheden te rooien. De grond werkt prima en dit is dan ook één van de redenen, dat vele boeren die zelf geen voorraadkettingrooier hebben, hiervan door middel van de loonwerker gebruik maken. Het lijkt op zichzelf wat gek, als men een goede werprad- rooier heeft en men gaat deze dan in de schuur laten staan om plaats te maken voor de loonwerker. Toch komt het meestal voordeliger uit, wan neer de kettingvoorraadrooier zulk mooi werk levert als dit jaar. De kos ten hiervan bedragen 35 per gemet. Hier staat echter tegenover, dat de aardappelen zeker voor 25 per gemet vlugger en beter kunnen worden opge raapt. Want narapen is hierbij niet nodig, terwijl het rapen veel veraan genaamd wordt. Dan komt daar nog bij, dat de tractor of de paarden met de chauffeur of de knecht voor het rooien kunnen worden uitgeschakeld en deze dus ander werk kunnen ver richten. Is er geen ander werk voor de trekkracht, dan kan de knecht mee helpen rapen en verdient hij dus ook die overige 10 wel. Vaak echter kan die trekkracht nog best benut worden. Te veel percelen bouwland krijgen nog steeds niet de juiste bewerking. Ieder een schijnt er nog niet van doordron gen te zijn, dat men in het najaar ge makkelijker onkruid kan overwinnen dan in de zomer in het gewas. Deze week wordt het voorbeeldbe drijf aan de Slikweg te Ellemeet, dat een geschenk is van de Friese col lega's, geopend. Zo waar een teken van spontaan medeleven. We zijn hen daar zeer erg dankbaar voor en hopen dat het voorbeeldbedrijf in de ware zin des woords een voorbeeld zal mogen zijn. Pas dan is het geschonken geld op zijn plaats. We hopen, dat vele col lega's nu en in de toekomst er eens een kijkje gaan nemen. Men kan dan zien wat er op dergelijke grond met een goede bedrijfsvoering valt te be reiken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 4