i Van boerderij en organisatie 604 ZEEUW SCH LANDBOUWBLAD SCHOUWENDUIVELAND. 10 September. Het is inmiddels weer erg kaal ge worden op onze landerijen, nu de oogst van het veld geruimd is. En het is altijd een prettig gevoel voor de boer, wanneer hij zijn oogst geborgen weet. Hij heeft dan weer even de tijd om wat op adem te komen, want de drukste tijd is, naast de zaaitijd, toch zeker wel de oogsttijd. Nu komen de stambonen en aard appels weer en straks de bieten, al vraagt dat meer spreiding en daardoor minder drukte. Intussen overzien we thans de kale lege stoppelvelden; daar bij beseffende, dat er al weer een oogst jaar voorbij is. Voorbij: oogsttijd 1955, dat om zijn weinig vochtrljke Augustusmaand lang in het geheugen zal blijven. Er is dus weer een oogst geborgen, waarvan de dorsresultaten zullen kun nen bewijzen of we goed of minder goed „geboerd" hebben. Dingen, die in het voorjaar een „vraag" zijn, zijn een „oplossing" ge worden. Hieruit put de boer zijn practische ervaringen, waarvan de ene boer veel meer in zich opneemt dan de andere. Met als gevolg goed of min der goed „boeren". In het begin van deze week is er wat regen gevallen. Niet veel, maar op de meeste plaatsen toch juist genoeg om een zaaibed te kunnen maken voor het inzaaien van nieuw grasland. In de reeds verkavelde gebieden werd daar van dan ook druk gebruik gemaakt. Dit inzaaien is het begin, dat vooraf moet gaan om de veestapel op ons eiland weer te doen terugkeren. Op vele, wat minder beschadigde be drijven, is sinds het najaar van 1953 weer aardig wat vee teruggekeerd, via de Aankoopcommissie voor Landbouw- herstel. Dat dit al een behoorlijk aan tal bedraagt, bewijst wel het feit, dat het al reeds in de bedoeling ligt om nog vóór de staltijd een fokdag in Zie- rikzee te organiseren. Men kan zich afvragen of het reeds zin heeft een fokdag te organiseren met nog zo wei nig vee. Toch is dit, ons inziens, van zó'n groot belang, dat geen enkele veehouder op ons eiland, hoe gering zijn veestapel ook nog is, achter mag blijven. Zo'n fokdag biedt verschillende mo gelijkheden. Daar kunnen we als vee houder constateren, welk soort vee er is aangevoerd en aan het werk der jury kunnen we zien in welke rich ting wé verder moeten fokken. Verder vindt de veehouder er de steun en de stimulans in om een goede en vooral productieve veestapel te ver krijgen. Ook biedt zo'n dag de ge legenheid reeds van begin af propa ganda te voeren voor later, als het eiland weer volledig bezet zal zijn, want dan moet er afzet zijn. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 10 September. Alhoewel het arbeidsprobleem dit seizoen niet zo nijpend was dan vorig jaar voornamelijk vanwege het reeds veel geroemde schone zomerweer wordt er toch nog steeds naar ge streefd zoveel mogelijk de arbeidstop- pen weg te nemen door verdere me chanisatie. Het is niet zo dat dit altijd directe financiële voordelen met zich meebrengt. Het voordeel moet meer gezocht worden in het feit, dat met de eigen kern regelmatig doorgewerkt kan worden, dat het zwaarste werk machinaal gedaan wordt, dus dat het werk aantrekkelijker gemaakt wordt. Het voordeel is hier niet altijd in geld uit te drukken, maar zeer zeker aan wezig. We zouden dit het comfort kunnen noemen, dat het personeel ten dienste staat. Enkele voorbeelden welke we ook dit seizoen weer konden zien waren o.a. het erwten maaien, op zwad rollen met de harkkeerder, het transporteren met de ruiterdrager- hooischuif e.d. Dit was ook het geval met de bonen. Straks krijgen we de bietencampagne. De lichters zullen veelvuldig gebruikt worden, wat ook een belangrijke arbeidsverlichting geeft. Deze vereenvoudiging van het werk wordt ook aangestipt door de Z. L. M.- commissie die over het landarbeiders- vraagstuk gerapporteerd heeft. Het verdient de volle aandacht, om dit rapport eens nader te bestuderen, het probleem is er belangrijk genoeg voor. Ik kan me voorstellen dat enkele pun ten door sommigen aanvechtbaar ge acht worden. Laat ze dit dan ook ken baar maken. Uit de discussie zal dan- wellicht een zuiver standpunt naar voren komen. T HOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Verschillende gebeurtenissen, die weliswaar gedeeltelijk buiten ons rayon plaats vonden, hadden de laatste veertien dagen onze belangstelling. Allereerst de landelijke demonstratie met aardappelrooimachines, die op een mooi perceel in Sluiskil werd gehou den. Een handicap voor velen was het feit, dat Sluiskil, behalve dan via Bel gië, alleen te bereiken was als men ge bruik maakte van een veerboot, die 's morgens meer dan overbelast was. Wachttijden van 2 a 3 uur kwamen dan ook voor. Dit is voor een derge lijke demonstratie toch wel een factor van belang en in het vervolg doet men er goed aan hier rekening mee te hou den. Overigens was het een prachtige demonstratie, die onder o.i. te gunstige omstandigheden plaats vond. Vrijwel alle rooiers leverden goed tot zeer goed werk. Voor hen, die nu speciaal gekomen waren om daar de beste rooier uit te zoeken, menen wij, dat zij die moeilijk hebben kunnen vinden. Het gaat met het aantal verschillen de aardappelrooiers ook al precies een der als met de landbouwtractoren. Er komen er zóveel, dat men straks door de bomen het bos niet meer kan zien. Diverse zakkenrooiers, van soms ge heel verschillende constructie, lever den goed werk. Het grootste probleem hierbij waren de kluiten. Deze hebben dezelfde grootte als de aardappels en, voorzover deze niet zacht zijn, bleken deze mechanisch niet te verwijderen. Ze moesten met de hand uitgeraapt worden, hetgeen bij vrijwel alle machi nes redelijk doenbaar was. Een be zwaar van de zakkenrooiers is o.i. de zwaarte en de vele bewegende delen van diverse machines. De erven P. Brouwer te Oudenbosch hadden een aardige zakkenrooier ge construeerd. Deze kon n.l. onder gun stige omstandigheden in de zak rooien en onder minder gunstige omstandig heden als voorraadrooier gebruikt wor den. Duidelijk trad aan het licht, dat, wanneer men met een zakkenrooier wil gaan werken, men hieraan het ge hele jaar moet denken, door al die cul tuurmaatregelen toe te passen, die kluitvorming voorkomen of tegengaan. Men moet zorgen, dat men b.v. met een tractor geen vaste kanten aan de aardappelruggen maakt. Een tweede grote gebeurtenis, die vooral de paardenfokkers zal hebben geïnteresseerd, was weer de Nationale Tentoonstelling in Den Bosch. Van hier was er ook weer een elftal paarden aanwezig, die met wisselend succes onze naam in Den Bosch hebben hoog gehouden. Bravo, fokkers, wij stellen het op prijs, dat U nog steeds de liefhebberij en de moeite kunt op brengen om al deze beslommeringen het hoofd te bieden. De L. J. G. organiseerde Zaterdag j.l. een selectieploegwedstrjjd voor het provinciaal kampioenschap. Jammer was, dat door te weinig propaganda, dit evenement aan velen onwetend is voorbij gegaan. Toch is de belangstel ling voor dit soort wedstrijden stijgen de, hetgeen op zichzelf een verheugend feit genoemd mag worden. Het is een interessant werk, dat, getoetst aan de practijk, onze volle belangstelling ver dient. De ongunstige omstandigheden, waar onder gewerkt moest worden, hebben het werk zeer nadelig beïnvloed, het geen zowel voor de deelnemers als voor de jury moeilijke problemen op wierp. ZUID-BEVELAND. 13 September. Wie de demonstratie te Sluiskil heeft bezocht, waar met aardappelrooi machines gedemonstreerd werd, zal, vóór hij zijn ogen de kost gaf, onder de indruk zijn gekomen van de zeer goede opbrengst der aardappelen. Zon der het de heer Ramondt te misgun nen, waren we toch wel een beetje ja loers. Want velen van ons, en dan denken we in het bijzonder aan de boe ren in die polders, die vlug van ver droging te lijden hebben, zullen het met de helft minder aan opbrengst moeten doen, terwijl dan ook datgene wat men rooit nog klein van stuk is. Zonder hier een beschrijving of een beoordeling van de machines te willen geven, hebben we kunnen constateren, dat er door verschillende machines goed werk werd geleverd. Er zullen ook in ons gebied dit jaar enkele zak kenrooiers werken. Hoe de machines zullen voldoen, zal in sterke mate van de structuur van de grond en de weers omstandigheden afhangen. Verreweg de meeste percelen aard appelen zullen echter nog op de tradi tionele wijze gerooid worden, met werpradrooier en daarna met de hand oprapen. De vorken van het werprad behoren met rubber bekleed te zijn, terwijl het verder van belang is, dat niet te snel gereden wordt. Vooral wanneer de grond droog is kan dit van belang zijn om beschadiging te voor komen. Van hen, die de aardappelen nog niet verkopen, zijn er die schuurbewaring zullen toepassen zonder dat koeling door middel van buitenlucht mogelijk is. Dit is mogelijk door de aardappelen te behandelen met een kiemremmings- middel, b.v. direct bij het storten. Het gevaar voor beschadiging aan de knol is, wanneer er weinig grond in de aard appelen voorkomt en deze niet te nat zijn, niet groot. Met de storthoogte kan men dan tot 2 meter gaan. Het is begrijpelijk, dat het kiemremmingsmiddel zo goed mo gelijk verdeeld moet worden, met op de bodem en aan de kanten iets meer. Het afdekken van de aardappelen, met b.v. zakken of karton, bevordert het resultaat. Voor een najaarsbewaring kan deze methode zeer goed voldoen en biedt verschillende voordelen. Geen stro, geen „put"-maken en straks bij het opscheppen kan binnen gewerkt worden. Is het de bedoeling de aardappelen op deze wijze tot het voorjaar te be waren, dan moeten wel goede voor zorgsmaatregelen getroffen worden, wat vorstbeschadiging betreft. Vooral bij langdurige vorst is het moeilijk het product vorstvrij te houden. Heeft men bij een goed ingerichte bewaarplaats met buitenluchtkoeling altijd nog de mogelijkheid van interne ventilatie, bij de boven omschreven methode is dit niet mogelijk. Velen zullen de aardappelen in de kuil „poederen". Het direct geheel af dekken met stro en grond is gewenst. Keren we nog even naar het gewas terug. Daar waar thans de aardappe len nog groen staan, is dikwijls nieuwe knolvorming aan de gang. Wanneer dit geconstateerd wordt is zo vlug mo gelijk doodsproeien gewenst. Hoe gaan we dit doen? Hiervoor kennen we de arsenicum-middelen. Zij zijn het goed koopst, per ha 26,Nawerking is echter niet uitgesloten. Hoewel dit op 't zicht tot nu toe in onze grond wel meegevallen is, kan men het ook zó stellen, dat een geringe opbrengst depressie niet te constateren valt. Verder kunnen we doodspuiten met D.N.C. in olie. Dit middel geeft geen nawerking. Het is echter belangrijk duurder. Aan middel zijn de kosten ongeveer 62,per ha. Het was deze keer een praatje over aardappelen. De vooruitzichten voor de afzet zijn niet ongunstig, al kan er natuurlijk wel een kink in de kabel komen. Een goede verzorging zal ech ter steeds het beste resultaat geven. NOORD-BEVELAN D. 13 September. Een mens vergeet zo gauw. We hebben in de voorzomer ge klaagd over de bovenmatige rijkdom aan onkruid op ónze akkers en vooral de verklaring gezocht in het fjjnkrui- melige zaaibed van dit voorjaar. We hebben alle mogelijke chemische mid delen geprobeerd te baat te nemen bij een min of meer grondige vernietiging, zonder het gewas al te veel te schaden en waren de overtuiging toegedaan, dat dit slechts op het tweede plan moest komen te staan. Dat je het eigenlijk moet hebben van de nazomer, als er veel in de grond kan worden gewroet. Komt me daar vanmorgen het hoofd van linkerbuurman langen 'endrik op de dauw des velds naar mij toe stappen, 'k Nam het erwtenland nog eens goed onderhanden met de schjjveneg. Voor de derde maal. Zei hij even later met zijn mond: goede morgen, maar met zijn ogen: Nu zie ik je dit jaar al voor de derde keer op de erwtenstoppel. Daarna plooide hij zijn gelaatstrekken tot een as-je-me-nou-gezicht. Want het is zo, dat we zo gauw vergeten. En we mochten Augustus en September wel eens zien met Mei ogen. Met diezelfde Mei-ogen, die wel eens onthutst hebben gestaan van al dat jonge onkruid. Onkruid is één van onze lelijkste vijanden. En elk jaar opnieuw aan voer van zaad, dat rijpte, van wortel stokken, die aangroeiden. We moesten eens vaker muurplantjes opzij duwen, om dan talloos veel oranje-bruine zaad jes te ontwaren. Dan zouden we de klacht over het jonge onkruid volgend voorjaar iets matigen. Met dat alles voor ogen, kan het moeilijk anders, of we moeten in een mooie zomer als deze is, veel in de grond roeren. Hoe we dat zullen doen, hangt af van het gezelschap onkruid soorten en van de grond. Maar daar mee heeft een ieder wel zijn ervaring. Dan nog iets anders, wat rechtgezet moet worden. Want de vorige maal hebben we de aandacht gevestigd op een soort granumix, aangepast aan Noord-Bevelandse grond. De samen stelling zou dan geweest zijn: 8 N, 12 P205 en 16 K20. Nu bestaat deze wel, maar was juist niet dat soort granumix, aangepast aan de omstan digheden op Noord-Beveland. Want de samenstelling ddarvan luidt: 12 N, 8 P2O5 en 16 K20. Dit was een fout van ons. Bij enige berekening zal men gauw ontdekken, dat in dit laat ste mengsel meer toekomst zit dan in het eerstgenoemde. N.V. NOURY i VAN DER lANDE'S EXP10ITATIEMU. DEVENTER HOLLAND Geen spruiten - Geen gewichtsverlies Harde, gave en gezonde aardappelen tot het einde van het seizoen. Behoud van kwaliteit dus ook van goede smaak en kleur. Verbjflhaar bij Jebo-Depóf's Yerdugl-ageutei» en plaatselijke Cooperalieï

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 4