AKKERBOUW ACTUALITEITEN. Dorstig land. Koolzaadprijs. Voedergraar.prijzen oogst 1955. DERDE COLORADOKEVERBERICHT. Pootgoedprijzen. Prijsregeling tarweoogst 1955. Vraagt Uw leverancier of fLANDBOUWBUREAU WIERSUMl ZATERDAG 10 SEPTEMBER 195 5. Mf In een bespreking met de Minister van Land bouw heeft het Landbouwschap opnieuw aange drongen op spoedige vaststelling en publicatie van de koolzaadprijs oogst 1958, conform het tot nu toe gevoerde beleid. De Minister deelde daarbij mede, dat de regering het koolzaad niet beschouwt als een essentieel basisproduct van het akkerbouwbedrijf en dat de doeleinden van de landbouwpolitiek ook bereikt kunnen worden zonder een vaste garantie prijs voor dit product. Het Landbouwschap is even wel van mening, dat het koolzaad indertijd doelbe wust tot de basisproducten is gerekend waarvoor, Onafhankelijk van de buitenlandse markt, prijzen zullen worden gesteld welke zijn gebaseerd op de gemiddelde productiekosten met inbegrip van een redelijke ondernemerswinst. Tegen een plotselinge verandering van de tot nu toe met betrekking tot deze producten gevoerde prijspolitiek is bij de Minister dan ook ernstig bezwaar naar voren ge bracht. Ook de hoofdafdeling Akkerbouw is ten zeerste teleurgesteld over het door de regering ingenomen standpunt en heeft zijn misnoegen uitgesproken over wijziging van het beleid op een tijdstip waarop het koolzaad van de nieuwe oogst reeds is uitge zaaid. De hoofdafdeling zal thans op korte termijn na gaan op welke wijze het prijsbeleid in de akker bouwsector verder kan worden verbreed en ver sterkt. In dit verband wordt speciaal aandacht ge schonken aan het systeem van prijsvorming der consumptie-aardappelen. Ook de toepassing van het stelsel van monopolieheffingen, bedoeld om voor de voergranen een redelijke bodem in de markt te handhaven, vereist verbetering. Het huidige prijs peil dient te worsen opgetrokken tot het niveau der productiekosten van gerst en haver. Met betrekking tot de tarweprijs oogst 1956 kun nen nog geen definitieve voorstellen worden ge daan. De hoofdafdeling is van mening, dat deze dient te worden gebaseerd op de meest recente kostprijsgegevens, waarvan de bewerking door het L.E.I. evenwel nog niet geheel is afgesloten. In verband met de ongunstige prijsontwikkeling op de binnenlandse voedergraanmarkt, met name voor wat het artikel gerst betreft, worden door het Landbouwschap besprekingen gevoerd over het ge middeld over de oogst 1955 bereiken van het prijs peil, dat door middel van het systeem van mono polieheffingen in uitzicht is gesteld. Gedurende een periode, waarin bij import van gerst een monopolieheffing wordt opgelegd, zal worden gestreefd naar een gemiddelde prijs voor de binnenlandse gerst van 24,per 100 kg. Opgemerkt kan nog worden dat ook de rogge- prijs op het ogenblik zeer laag is. Het verschil tus sen de gemiddeld over het gehele land en over het gehele leveringsseizoen behaalde telcrsprijs van rogge en de in uitzicht gestelde richtprijs 34,95 per 100 kg) zal, voor wat de in de zand- en veen koloniale gebieden verbouwde rogge betreft, even als het vorige jaar worden bijgepast door middel van een toeslag per 100 kg. Dit betekent dat de individuële teler er belang bij heeft zijn product voor de hoogst mogelijke prijs te verkopen. In dit verband kan tevens worden gewezen op de wenselijkkheid van een zekere spreiding in het aanbod. Als gevolg van het vrij warme weer gedurende de laatste weken komen thans op vele plaatsen tal rijke Coloradokevers voor. Het is van zeer groot belang, dat deze kevers zo snel en grondig mogelijk worden verdelgd, voor dat zij in de grond kruipen om te overwinteren. Alleen door een snelle en grondige vernietiging van deze kevers voorkomt men dat het volgend jaar deze kevers een ernstige besmettingsbron Vormen. De bestrijding kan worden uitgevoerd door een behandeling van het gewas met een DDT of dieldrin bevattend middel. Het is gewenst thans een grote re hoeveelheid van het middel te gebruiken dan voor de bestrijding van de larven algemeen wordt aanbevolen. Het Landbouwschap heeft zich de achterliggende maanden meermalen beraden omtrent de over name-regeling pootaardappelen. Daarbij is allereerst het standpunt ingenomen, dat de overnameprijzen niet verder kunnen worden verlaagd. Aangezien de kosten in het landbouwbe drijf een voortdurende stijging hebben ondergaan zou er veeleer aanleiding zijn de garantieprijzen voor pootaardappelen zo enigszins mogelijk te verhogen. Anderzijds wordt echter beseft dat de draagkracht van het Pootgocd-Egalisatie-Fonds een verdere verhoging thans niet mogelijk maakt, on danks belangrijke vergroting der inkomsten door de verhoogde areaalheffing. Bovendien moet wor den voorkomen dat door het verzekeren van een redelijke prijs bij overname door de S. T. O. P. A. een niet-verantwoorde teelt in stand zou worden gehouden. Het Landbouwschap heeft daarom voorstellen gedaan neerkomende op handhaving der garantie prijzen op het niveau van het vorig jaar, evenwel zonder kortingen. Immers bij een systeem van vaste overnameprijzen is steeds een bepaalde op brengst gewaarborgd en bestaat er voor de telers geen aanleiding beneden de overnameprijzen te ver kopen. Deze voorstellen zijn thans door het,bestuur van het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed overgenomen De pootgoedregeling draagt het karakter van een onderlinge verzekering, waarmede de o\ er he id op geen enkele wijze bemoeienis heeft. Dit betekent dat er voor moet worden gewaakt dat de kosten van de regeling het beschikbare saldo zouden over treffen. Hoewel mede dank zij de verhoogde premie (areaalheffing) het saldo weer belangrijk kan wor den opgevoerd is de reserve nog niet voldoende om ook bij een catastrophale ontwikkeling of bij een plotseling uitvallen van een groot afzetgebied elk overschot tegen garantieprijs te kunnen opvangen. In verband hiermede is het recht voorbehouden om eventueel maatregelen te kunnen treffen teneinde het verlies ie kunnen beperken. Gezien de huidige ontwikkeling van de (H>otgoed- markt kan worden verwacht dat dergelijke maat regelen dit jaar niet zullen worden toegepast en de teler bij eventuele overschotten derhalve zal kun nen rekenen op volledige uitkering van de garan tieprijs. Nu de aflevering van tarwe van de nieuwe oogst is begonnen, is het goed een korte uiteenzetting te geven van de prijsregeling tarweoogst 1955. Zoals bekend is de richtprijs vastgesteld op 35,30 por 100 kg voor tarwe van gezonde door sneekwaliteit, met een vochtgehalte van 17 bij levering af boerderij. Evenals vorige jaren is wederom een staffelprijs ingevoerd, welke in Augustus is aangevangen met 0,80 per 109 kg be neden de richtprijs, daarna maandelijks met 0,20 per 100 kg oploopt en in April 1956 eindigt met 0.80 boven de richtprijs. De maandelijks in uit zicht gestelde af-boerderij prijzen zijn derhalve als volg! Augustus 1955 24,40 per 100 kg September 1955 24,80 per 100 kg October 1955 24,80 per 100 kg November 1955 25,per 100 kg December 1955 25,20 per 100 kg Januari 1956 25,40 per 100 kg Februari 1956 25,60 per 100 kg Maart 1958 f25,80 per 100 kg April 1956 ƒ26— per 100 kg Teneinde te bewerkstelligen, dat de telers deze in uitzicht gestelde prijzen gemiddeld zullen kun nen maken, zal het Aan- en Verkoopbureau van Akkerbouwproducten in elk geval op een drietal vastgestelde tijdstippen als koper van tarwe op treden, n.l.: a. in de week van 26 Sept. t/m 1 Oct. 1955; b. in de week van 12 Dcc. t/m 17 Dec. 1955; c. in de week van 23 April t/m 28 April 1956. Daarnaast bestaat de mogelijkheid dat, wanneer daartoe aanleiding bestaat, het A. V. A. ook tus sentijds aan de markt zal komen. Dit zal echter alleen gebeuren wanneer vast staat dat, ondanks de in uitzicht gestelde maatregelen, de telers-richtprijs in het algemeen niet kan wor den behaald. Wat het wil zeggen afhankelijk te zijn van vol doende neerslag, weet aireen de boer die gewas of grasland voor eigen ogen ziet verkommeren. Dat zijn er nog heel wat meer geweest, dan men op het eerste gezicht zou denken. Zeker, het is de laatste maanden prima oogstweer geweest voor de akkerbouwer, die liever geen regen ziet, totdat hij aan de grondbewerking na de oogst {oe is. Het arbeidsprobleem heeft zich dit jaar dan ook maar in zeer geringe mate voorgedaan, daar vrijwel iedere dag en ieder uur benut kon worden. Maar regen krijg je niet op bestelling en zo is de anders zo regenrijke Augustus-maand vrij droog vergleden en zijn we ook in de eerste dagen van September niet bijzonder rijk bedeeld met het hemelwater, dat in die vrij achteloos neergeschreven naam toch ook weer een diepere betekenis van 's mensen afhankelijkheid tot uitdrukking brengt. Twintig procent van het areaal aan cultuurgrond in Zeeland bestaat uit grasland, dat er op heel wat plaatsen nu al maanden lang dor en droog bij heeft gelegen, evenals vele gewassen en boomgaarden op de plaatgronden. Niet voor niets heeft enige jaren geleden een commissie in verband met de uitvoering van het Deltaplan becijferd dat de verdroging van een 29 000 ha in totaal jaarlijks in Zeeland een schade oplevert van 5.64 millioen gulden, die als volgt ver deeld worden: bouwland 2.3 millioen, grasland 2.5 millioen en fruitteelt 0.84 millioen. Hoe groot zou deze schade wel niet zijn wanneer een dergelijke berekening opgesteld zou worden voor dit uitzon derlijk droge jaar, waarin o.a. op Walcheren en in West Zeeuwsch-Vlaanderen de melkproductie een gevoelige deuk heeft gehad door gebrek aan vol doende voedsel voor het vee De berekening van de 5.64 millioen is immers opgesteld voor gemiddelde omstandigheden. Een dergelijke schade laat zich maar moeilijk schaliën, doch is toch wel gemakkelijk op enkele tientallen millioenen guldens te stellen. o De weldadige regen die we in het begin van deze week gehad hebben, is vóór een aantal gronden te laat gekomen, terwijl anderzijds gevreesd moet worden dat vooral de aardappelen een tweede groei periode tegemoet gaan, die de kwaliteit en de vroeg rijpheid zeker niet ten goede zullen komen. Deze schade is een creditpost van een overigens zeer gunstig akkerbouwjaar, waarin opbrengsten naar het zich laat aanzien over het algemeen op een redelijk peil liggen. In dit opzicht liet de Provin ciale Zeeuwse Courant zich verleiden in de kop te spreken over een „ouderwets" jaar. In zeker opzicht heeft deze krant gelijk, wan neer het alleen een kwestie van het weer is. In een ander opzicht echter weer niet wanneer het gaat over de uitwerking van dit weer op de gewassen. Men kan er immers wel van overtuigd zijn, dat bij de gedurende laatste tientallen jaren geleidelijk beter geworden afwatering, speciaal de gronden met een licht bodemprofiel er niet beter op geworden zijn, ten koste van gronden die wel profijt konden trekken van deze diepe afwatering. Het vermogen om te verdrogen bezitten deze gtonden reeds, doch er is een uitwendige oorzaak voor nodig om dit tot uiting te laten komen. Een voorbeeld hiervan heeft men de laatste jaren nog eens in de polders rondom de Braakman kunnen vaststellen, waar de droge zomer nog meer dan in voorgaande jaren schade heeft aangericht. We zagen onlangs op het bedrijf Oost-Ketelaar bij Lewedorp een uitvoerige proef met het berege nen van vruchtbomen, waarbij water dat uit de grond wordt gepompt na verzameling in een afge zette sloot, over het veld gesproeid wordt. Bij deze dingen gaat het in Zeeland speciaal over de vraag of er water beschikbaar is. Hier en daar in de bodem vooral in de buurt van de duinen vinden we zgn. zoetwaterzakken, die wa ter kunnen leveren. We moeten ons er echter van bewust zijn, dat deze waterleveranties in concurrentie met andere doeleinden plaatsvinden, zodat het niet onmogelijk is dat een wateraanvoer uit deze bronnen slechts voor beperkte tijd mogelijk is. Eerst als het Deltaplan uitgevoerd is, zal men in Zeeland over voldoende water kunnen beschikken om het drocgteprobleem goed te kunnen aanpakken. Doch het is nu reeds belangrijk dat er proeven worden genomen om het ter beschikking komende water straks zo goed mogelijk te kunnen gebruiken. Opdat de schade in droge jaren tot de kleinst mo gelijke proporties teruggebracht kan worden. Dit droge jaar is met de schade die het naast de vele voordelen achterlaat, dan ook een goede propagan da voor de uitvoering van het veelomvattende plan op het gebied van de waterhuishouding dat v>e Deltaplan noemen. Advertentie.) Voor zaaizaadontsmetting GRONINGEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 3