waarin opgenomen het N00RB-3RABANTSCH LANDBOUWBLAD ALBA TARWE oogstzeker - productief prima korrelkwaliteit <^pfljO»isch-Töchnologisch feis&uv vcor Zeeland 1DDELBUP" /j No. 2291. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1955. 43e Jaargang. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen Vorige week gaven wij een meer algemene be schouwing. Thans willen wij trachten met enige cijfers een beeld zij het onvolledig te geven van areaal, productie en voorraden van enkeïe belang rijke landbouwgewassen in landen, waarmede wij te maken hebben. Deze cijfers ontlenen w;ij o.a. aan de persberichten van het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouwproducten, die deze weer voornamelijk uit buitenlandse gegevens en publicaties haalt. Men bedenke hierbij, dat vele cijfers nog op schattingen berusten, daar definitieve oogstcijfers van de granen pas over enkele maanden bekend zijn eti men ten aanzien van de aardappelen af moet gaan op de stand van het gewas. Een zeker niet altijd betrouwbaar beeld. Beginnen wij met de tarwe. Dan zien wij dat Frankrijk een kleinere tarwe oogst verwacht dan in 19154. Volgens de laatste gegevens zal deze 9.850.000 ton belopen tegen 10.560.000 ton het vori ge jaar. Zweden verwacht dit jaar 790.000 ion tegen 1.020.400 ton in 1954. In beide landen door het betere weer een betere kwaliteit, dus een gro ter kwantum maalbare tarwe. Italië verwacht een grotere, Engeland een kleinere oogst. West-Duits- land tenslotte verwacht een grotere oogst. Al met al zal de totale West-Europese oogst niet veel ver schillen met die van 1954. Waarschijnlijk 1 millioen ton minder, doch veel betere maalkwaliteit. Wat betreft de landen achter het thans niet meer zo ijzeren gordijn, wordt vernomen, dat de oogst in Roemenië vrij bevredigend is en in Polen meer dan bevredigend, zodat daar zelfs sprake zou zijn van min of meer belangrijke hoeveelheden, die voor export in aanmerking zouden komen. De Bul gaarse oogst zou vrij goed zijn, de Hongaarse min der en de Zuid-Slavische middelmatig. Tarwe overzee. De voorraden tajwe per 1 Juni in de vier grote exportlanden Canada, Verenigde Staten, Argenti nië en Australië bedroegen 48,5 millioen ton, dat is millioen ton minder dan in 1954. Een verminde ring van geen betekenis dus. Van deze voorraad be zit de Verenigde Staten het grootste deel en zoals men weet is de Amerikaanse Minister van Land bouw in Europa om te trachten afzet te vinden. De tarwe geeft ons echter nog niet direct reden tot zorg, want er is practisch geen land, waar men niet de een of andere regeling heeft, die de eigen tarwe teler moet beschermen tegen goedkope bui tenlandse invoer. Deskundigen van het Amerikaanse Departement van Landbouw hebben berekend, dat meer dan 96 c/c van de wereldproductie van tarwe geteeld en afgezet wordt onder een prijssteunprogramma, waarbij mén in de diverse landen verschillende stelsels heeft ontwikkeld. Ook wij kennen een vaste telersprijs, die echter in vergelijking met vele andere landen aan de lage kant ligt. Ofschoon wij weten, dat het moeilijk is prijzen te vergelijken, willen wij hier enkele prijzen laten vol gen, die de tarwetelers in andere landen voor hun oogst 1954 kregen of voor hun oogst 1955 krijgen. Voor oogst 1954. Zweden 32,87 per 100 kg; Amerikaanse steun prijs ƒ29,06 per 100 kg en West-Duitsland 38, per 100 kg. Voor oogst 1955. Zwitserland 50,4058,22 per 100 kg; Frankrijk 36,92 voor 92 van de oogst, per 100 kgBelgië ƒ34,20ƒ37,24 per 100 kg; Engeland ƒ31,42 (ge middeld) per 100 kg. De positie van de voergranen !s vrij onoverzichtelijk. Ook al omdat hier veel minder prijsgaranties voorkomen. Een overheer sende factor lijken op het ogenblik de grote mais- voorraden. Vooral in de maisprijzen op de Noord- Amerikaanse graanmarkten treedt een sterke de pressie op, tengevolge van de enorme oogstver- wachtingen. De maisvoorraden zuilen in de Ver enigde Staten wanneer de ramingen worden bewaarheid een grote omvang aannemen. In de laatste raming wordt de maisoogst geschat op 88,2 millioen ton tegen een werkelijke opbrengst van 74.3 millioen ton in 1954. Van dit laatste ciifer zal ongeveer een voorraad van 25 millioen ton overblijven, zodat de Verenigde Staten aan het einde van het maisjaar zullen beschikken over 114 millioen ton. Er komt op het ogenblik nog bij, dat Rusland de laatste weken op verschillende plaatsen mais aan geboden heeft. Weliswaar tegen hogere prijzen, maar concurrentie van deze, niet verwachte kant, meet ook no.g verwacht worden. De tendenz voor voedergranen is onzeker tot flauw en dit is niet te verwonderen. Handelskrin gen in Chicago zijn van mening, dat vele Europese importeurs me°r mais in hun voedersortimenten bijmengen en dat er bijvoorbeeld op deze wijze af zetmogelijkheden voor Canadese gerst verloren gaan. Wat de gerstoogst in Europa betreft, zijn er weinig gegevens ons bekend. In West-Duitsland verwacht men door de sterke uitbreiding van het areaal en de hogere opbrengst ner ha aanzienlijk meer win tergerst. Echter minder zomergerst. Half Augustus bleek, dat er waarschijnlijk een invoerbehoefte in dit land zal ziin van ongeveer 100 000 ton brouwgerst. Men besloot te Bonn eerst de oogst van de zomergerst af te wachten en de bierafzet. Een beslissing of men zal invoe ren is niet voor eind October te verwachten. Wij lezen voorts, dat de gedrukte stemming op de markt der voedergranen haar invloed doet gei den op de Belgische markt van de brouwgerst. die eveneens een dalende tendenz vertoont. Neder land biedt op de Belgische markt Balder aan en Denemarken Carlsberg. Polen en Frankrijk zijn ook aan de markt met brouwgerst, die vermoede lijk van goede kwaliteit zal /ijn. De Franse gerstopbrengst is zeer goed. doch de ramingen van de totale oogst is niet veel hoger dan verleden jaar. Wij herinneren eraan, dat volgens het huidige Nederlandse landbouwbeleid, onze regering aan de teler van voedergranen. dus ook aan de gerst teler in ieder geval de kostprijs, zijnde 24,per 100 kg garandeert. Zij doet dit door heffingen aan de grens op de buitenlandse gerst. Men verkope dus niet onder de kostprijs. Er is, mede door het veelvuldige gebruik van de maaidorsers, vooral in eën zomer als deze, direct na de oogst een te grote aandrang om direct te verkopen, hetgeen dus de binnenlandse prijs drukt. Een spreiding van de afzet van de Nederlandse gerst is in alle opzichten aan te bevelen, daar de overheid de binnenlandse prijs alleen maar indirect beïnvloedt en zelve niet inkoopt. Aardappelen. Het mooie zomerweer heeft ervoor gezorgd, dat de oogstwerkzaamheden vlot en regelmatig kon den geschieden. Wij zitten dan ook nu in de aard appeloogst. Welk een verschil met vorig jaar. Dit zal zeker tevens merkbaar zijn in het onkosten- cijfer. Maar dit mag wel eens een keer meevallen! De verwachtingen voor de afzet zijn als steeds zeer moeilijk te geven, maar toch lijken de vooruit zichten beter dan verleden jaar. In eigen land is het areaal kleiner, terwijl de opbrengsten per ha hoewel natuurlijk nog niet voldoende bekend niet hoger lijken, eerdér lager. Wij lezen ten aanzien van de Deense aardappel oogst, dat het wekenlang aanhoudende warme en zonnige zomerweer de situatie voor de aardappel- verbouw critiek heeft gemaakt, in ieder geval voor de halfvroege rassen, zoals Bintje en Up to Date, die zich slecht konden ontwikkelen. Zelfs al zou er einde Augustus en begin September regen ge vallen zijn, verwacht men van deze rassen geen goede opbrengst meer. De Alpha stond er goed bij. Men is om deze redenen geneigd de opbrengst van Bintje op ca 50 van de in het vorige jaar geoogste hoeveelheid te ramen, die echter boven het gemiddelde lag. Het Bintje-areaal zal dit jaar slechts 85 belopen van dat van 1954. Phytophthora is zo goed als in het geheel niet opgetreden. Ook andere ziekten heeft men in Denemarken nauwelijks geconstateerd. De kwali teit van de pootaardappelen zal dus goed zijn. Grote consumptie-Bintjes zullen schaars worden. Er is aanhoudende export naar Zweden, waar echter goedkopere Nederlandse aardappelen een geduchte concurrent zijn. Noorwegen wil kopen, daar in dat land een cata strofaal gebrek aan consumptie-aardappelen zou heersen. In Oost-Duitsland, achter het IJzeren Gordijn, zijn grote moeilijkheden in verband met de slechte aaixiappelvoorziening van de bevolking. In West-Duitsland is de stand van het aardappel gewas goed. In de laatste vijf jaren schommelde de aardappeloogst tussen 23,9 en 23 millioen ton. Zonder onaangename verrassingen verwacht men dit jaar 24,5 a 25 millioen ton. Een nog wat grotere productie zou goed van pas komen, want de varkensstapel is in dit land be langrijk groter dan in 1954. Voor menselijke con sumptie zijn ruim 8 millioen ton nodig. Voor poot- goed en verliezen rekent men op 5 millioen ion. De behoefte voor de industrie is van ondergeschikt belang. In 1954 werden ruim 13 millioen ton ver- vöederd. De behoefte aan voeraardappelen zal dit jaar beslissend zijn voor de prijs, ook van de con sumptie-aardappelen. In Frankrijk verwacht men wederom een grote oogst, mede door hoge opbrengsten in Bretagne. De binnenlandse aardappelmarkt is er al weken lang zeer zwak. Uit Engeland is alleen bekend, dat het verbruik van consumptie-aardappelen per hoofd van de be volking thans vrij constant blijft. Na de oorlog daalde het van 115 kg in 1948/'49 tot 100 kg in 1953/'54. Dit cijfer bleef in 1954/'55 constant. Het verbruik is echter nog 20 hoger dan vóór de oorlog. Conclusies. Uit de veelheid van berichten is het niet eenvou dig enkele conclusies te trekken. Geconstateerd kan worden, dat het monster van de granen goed is, evenals van de peulvruchten. Het vochtgehalte is laag en de bewaarbaarheid goed. Er is geen enkele reden om thans reeds, in het begin van de Septembermaand, te veel van zijn product op de markt te werpen. Dit geldt zowel voor de boer als voor de handel. De bewaarruimte, juist voor deze producten, neemt steeds toe, waardoor meerdere spreiding in de afzet mogelijk wordt. Wij denken hierbij aan de coöperatieve silo's. Het is in het verleden gebleken, dat een dringend aanbod de prijzen doet kelderen. Dit behoeft thans niet te geschieden. Ten aanzien van de erwten, willen wij er boven dien nog op wijzen, dat lagere prijzen nieuwe af zetgebieden openen. De hoge prijzen van verleden jaar waren voor vele afnemers in andere landen tè hoog. De huidige prijzen geven misschien op dit punt wat meer mogelijkheden. De situatie lijkt voor de aardappelen heel wat beter dan vorig jaar. Voor stro verwacht men behoorlijke prijzen. En nu maar afwachten. Moge de financiële kant van oogst 1955 even zonnig zijn als het weer ge durende de oogst. (Advertentie.) TEUEFOON 441 - KAPELLE - BIEZELINGËj

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 1