Doodspuiten yan aardappelloof Gecombineerde loontabellen LET OP DE UITBREIDINGSPLANNEN Staring C. B. Wintertarwe Vochtberekening bij granen 564 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD WANNEER de aardappelziekte (Phytophthora infestans) zich in het loot sterk gaat uitbrei- den, verdient het aanbeveling het gewas kun stmatig te doen afsterven door het doodspuiten van het loof. Hierdoor wordt een verdere uitbreiding van de ziekte in het loof voorkomen en worden de knollen enigermate tegen deze ziekte beschermd. In het algemeen zal men met het doodspuiten wachten, totdat het gewas practisch volgroeid is, zodat de opbrengstderving zo klein mogelijk is. Het doodspuiten van het loof is vooral van belang voor de meer zware en natte gronden, om dat op deze gronden de kans op een ernstige knol aantasting het grootst is. Daarom zal men op deze gronden reeds tot doodspuiten kunnen overgaan, zodra het loof in lichte mate is aange tast en een uitbreiding van de aantasting mag worden verwacht. Uit de proeven van 1954 bleek, dat bij vroeg doodspuiten wel een lagere opbrengst aan knollen werd verkregen, maar dat de opbrengst aan gezonde knollen door het lagere percentage zieke knollen practisch gelijk was aan die bij het laten uitgroeien van het gewas. Het doodspuiten kan ook worden toegepast enige dagen vóór het rooien van nog groene gewas sen. Dit is vooral gewenst, indien het gewas reeds door de aardappelziekte is aangetast en de weersomstandigheden bij het rooien gunstig zijn voor een uitbreiding van de ziekte. Door het afsterven van de bladeren wordt het gewas meer open en droogt de grond sneller op, zodat een broeierige sfeer in het gewas wordt voorkomen. Het doodspuiten van het loof kan worden uit gevoerd met één van de hieronder te noemen middelen. Middelen en benodigde hoeveelheden. De te noemen middelen worden bij voorkeur ver spoten in een hoeveelheid van 8001000 liter vloei stof per ha. Voor de bereiding van de spuit vloeistof volge men nauwkeurig de aanwijzingen op de ver pakking. De aangegeven hoeveelheden zijn voldoende om van een normaal ontwikkeld gewas de bladeren en de stengeltoppen te doen afsterven. In geile gewas sen zal men in ieder geval de hoogste doseringen moeten gebruiken. Arseniet-bevattende middelen: 1620 1. Van dit type middelen zijn de volgende merken in de handel: AAmorta, Brabant Loof dood, Co-op- loofdoder, Denka-loofdoder, Duphar Loofverhran- der, Farming-loof doder, Jebomort, Jebonarsiet vloeibaar (1215 1), Lirolofex, Loofdood Asepta, Loofdoder ,,Vulcaan" en Phyco-loofdoder. Het zijn zeer giftige middelen. Men dient dus voorzichtig met deze middelen om te gaan, daar een onoordeelkundig werken ermede ernstige ge volgen kan hebben. Ook dient overwaaien op voor mens en dier bestemde consumptiegewassen (groenten, gras- en hooiland enz.) te worden voor komen. Neem daarom de voorgeschreven veilig heidsmaatregelen in acht! Daar de werkzame stof van deze middelen in de grond niet wordt afgebroken, kan een voor de plan tengroei schadelijke ophoping van arsenicum plaats hebben. Op kleigronden zijn tot nu toe slechte spo radisch schadelijke gevolgen hiervan ondervonden. Op zand- en dalgronden daarentegen zijn reeds ver schillende ernstige gevallen van arsenicumbescha- diging waargenomen. Hoewel in de meeste geval len, waarin schade optrad, een grotere hoeveelheid dan de hierboven vermeide werd gebruikt, moet de Plantenziektenkundige Dienst voor zand- en dal gronden het gebruik van arsenieten ontraden en voor dc kleigrond waarschuwen tegen het gebruik van te grote hoeveelheden. DNC-bevattende middelen („kleurstoffen"). Deze producten zijn onder verschillende namen verkrijgbaar. Van de 80%-ige droge poeders ge bruikt men 1520 kg/ha. Bij bepaalde DNC-poe- ders volge men de gebruiksaanwijzing. Verder kan met succes gebruik worden gemaakt van emulgeerbare DNC in olie. Hiervan zijn de volgende merken in de tussen haakjes vermelde hoeveelheden goedgekeurd: AAlomort (30—50 1/ha), AAlomort GC (2035 1/ha), Denoline Spe- ciaal-vloeibaar DNC (2035 1/ha), Duphar DNC mengbare olie Extra (2035 1/ha), Farming DNC in olie (3045 1/ha), Jebonolie (DNC emuigeerba- re olie) (30—45 1/ah) en Shell WN 101 (30—50 1/ha). Deze middelen zijn eveneens giftig. Tijdens de bespuiting volge men alle voorgeschreven veilig heidsmaatregelen op, vooral bij een hoge tempera tuur. Het werkzame bestanddeel wordt in de grond afgebroken. DNBP-bevattende middelen. Van deze groep is één middel vrijgegeven voor „proefsgewijs" gebruik, n.l. Brabant General Weed killer in een hoeveelheid van 27 1/ha. De giftigheid van dit middel is gelijk te stellen aan die van DNC. fre-emergence- of zaaibed-onkruklbestrijdingsmid- doleji 12« I ha. De volgende middelen van dit type zijn in de handel verkrijgbaar: AAmerges, Asepta 1000, Duphar pre-mergence middel, Nolapreem meng- olie en Shell zaaibed-onkruidbestrijdingsmiddel PE 30. Deze middelen zijn weinig giftig en worden in de grond snei afgebroken. Onverdund te verspuiten oliën. In deze groep is één middel goedgekeurd, t.w. Ialine Potato Haulm Killer. Dit middel wordt puur verspoten in een dosering van 335 1/ha. Daar een goede dodende werking alteen bij een regelmatige verdeling van het middel over het loof kan werden verkregen, kan dit middel uitsluitend met da xgn. spuitnevelmachines worden toegepast Kalkstikstof. Van dit middel wordt 300500 kg/ha op een enigszins dauwnat gewas gestrooid. Verder kan een behoorlijke doding worden verkregen met het verspuiten van 8001000 1/ha van een 56 sus pensie van kalkstikstof. Bij een nateelt kan met de stikstofwerking reke ning worden gehouden. Kopersulfaat. Hiervan wordt een hoeveelheid van 4050 kg/ha gebruikt. N atriumchloraat. Men gebruike van de 95 %-ige producten 2030 kg/ha. Door de nawerking kan dit middel aan een nagewas schade veroorzaken. De duur van de na werking is afhankelijk van de gebruikte hoeveel heid, de grondsoort en de regenval. Indien spoedig na het rooien weer wordt bljge- zaaid, moet men geen natriumchloraat gebruiken. Daar ook dit jaar weer in verschillende gevallen ernstige moeilijkheden zijn voorgekomen door het overwaaien van doodspuitmiddelen op grasland en tuinen, dringt de Plantenziektenkundige Dienst met de meeste nadruk aan op een oordeelkundig verspuiten van deze middelen. Dit geldt in het bij zonder voor arseniet-DNC en DNBP-bevattende middelen. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst en de Planten ziektenkundige Dienst. Brouwershaven Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het besluit van de gemeenteraad tot vaststelling van het plan van uitbreiding in onderdelen. Het plan ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage. Binnen een maand na 19 Augustus 1955 kunnen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. Terneuzen Vanaf 15 Augustus 1955, gedurende vier weken, ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter in zage een ontwerp van een plan tot partiële wijzi ging van het uitbreidingsplan in onderdelen voor de gronden, gelegen in het bouwplan Zeven Trini- teitspolder lie gedeelte. Gedurende bovengenoemde termijn kunnen be langhebbenden hun bezwaren indienen bij de gemeenteraad. Yerseke: Van 16 Augustus tot en met 29 Augustus 1955 ligt voor een ieder ter gemeente-secretarie ter in zage het bij raadsbesluit vastgestelde plan tot her ziening van het uitbreidingsplan in onderdelen 1948. Binnen zes weken na afloop van bovengenoemde termijn kunnen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, be zwaren ind.enen bij Gedeputeerde Staten. Baarland. Van 19 Augustus t/m 15 September 1955 ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage het ontwerp tot herziening van het plan van uitbrei ding. Gedurende bovengenoemde termijn kunnen be langstellenden hun bezwaren indienen bij de ge meenteraad. (Advertentie.) C.B.-RASSEN ZIJN OOGSTZEKERE RASSEN. bewees ook dit jaar het meest oogstzekere ras te zijn. Verkrijgbaar bij de plaatselijke landbouwverenigingen. Zoals reeds eerder werd meegedeeld worden door het Boekhoudbureau van de Hollandse Mij van Landbouw gecombineerde loontabellen uitgegeven, waardoor de wekelijkse berekening van de lonen aeer eenvoudig is. Deze tabellen bevatten ruim 4.000 loonbereke- ningen voor vaste en losse arbeiders, waarin de weeklonen vanaf 30,- met 25 ets, oplopend tot 120,uitgerekend zijn. Hierdoor is direct af te lezen, zowel voor vaste- als voor losse arbeiders, hoeveel het netto week loon bedraagt voor ongehuwde arbeiders, gehuwde arbeiders en gehuwde arbeiders met 1 tot 7 kin deren. De bedragen van bijtellingen, inhoudingen en loonbelasting zijn bij iedere loonberekening ver meld. Dit betekent dus, dat men aan het eind van de week zonder te rekenen vanaf deze tabel het loonbriefje kan overschrijven. Ook verkeerde be rekeningen, die meestal ten nadele van de werk gever zijn, behoeven hiermee niet meer voor te komen. Gezien de tijdsbesparing bij het gebruik van dit boekje zullen de aanschaffingskosten er in een minimum van tijd uit zijn. Wie deze tabellen gebruikt, kan er niet meer buiten. Nu ingaande 1 September a.s. de tarieven voor de loonbelasting worden verlaagd, is een nieuwe uitgaaf van deze gecombineerde loontabellen in voorbereiding, die op de nieuwe tarieven is inge steld. Deze zal begin September verschijnen. De prijs hiervan is 6,per exemplaar. Be stellingen kunnen worden gedaan door overschrij ving van dit bedrag op postrekening 172503 ten name van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij te Goes, öf op postrekening 67646 ten name van de Noord-Brabantse Mij van Landbouw, te Zeven bergen, met vermelding „gecombineerde loontabel len". Zij, die de eerste uitgave 1955 reeds hadden aan geschaft en gelijk de tweede uitgave bestelden, be talen 5,per exemplaar, doch behoeven niet meer opnieuw te bestellen. Een ieder die reeds eerder gebruikmaakte van de gecombineerde loontabellen, wijzen wij er op, de oude uitgave niet te vernietigen, daar deze bij controle der loonadministratie nog van nut kan zijn. De volgende bescheiden, ten behoeve van de loonadministratie uitgegeven door bovengenoemd Boekhoudbureau, zijn eveneens bij de Z. L. M. en de N. B. M. L. verkrijgbaar: 1. uitgebreide handleiding ten behoeve van de loonadministratie voor de land- en tuinbouw, prijs ƒ1,25; 2. loonboek, bevattende 318 loonbriefjes (met doorslag). Dit loonboek is de grondslag van de gehele loon administratie, prijs 5,50; 3. weekloon-bloc, bevattende 53 week-overzichten (met doorslag) en 4 kwartaalstaten, prijS ƒ1,50; 4. loonstaten, gebundeld in omslagmap van 10 stuks 1,25, in map van 25 stuks 3, 5. loonzakjes per 100 stuks 1,25. Bestel!ingen van bovenstaande bescheiden kan geschieden per briefkaart aan de Zeeuwse Land bouw Maatschappij, Grote Markt 28 te Goes of aan de Noord Brabantse Mij van Landbouw, Stations laan 4 te Zevenbergen. In de tabel die we de vorige week in ons blad af drukten is een fout geslopen, zodat we deze tabel nogmaals opnemen. Het droogverlies gelijk aan de droogformule is bij: 1 indrogen 1.18 2 ff 2.35 3 ff 3.53 4 ff 4.71 5 ff 5.88 6 if ff 7.06 7 8.24 8 ff 9.41 9 ff 10.59 10 ff 11.76 11 ff 12.94 12 14.11 13 f9 15.30 14 ff 16.47 15 ff 17.65 16 ff 18.82 17 ff 20.00 18 h 21.18 19 ff 22.35 20 ff 23.53 21 ff 24.71 22 ff 25.88 23 ff 27.06 24 ff 28.24 25 H 29.41

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 4