De PLOEGWEDSTRIJD om het ZEEUWS KAMPIOENSCHAP Hor I! /.it'll op kun! geven I DE LANDBOUW EN DE HUIDIGE LOONPOLITIEK. Gebrek aan Candida ten. ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1955. /~\P initiatief van de L. J. G. zullen de Z. L. M., de C. B. T. B., de N. C. L. B., de C. J. B. T. B. en de L. J. G. op de middag van Zaterdag 24 September een ploegwedstrijd om het Zeeuws kam pioenschap organiseren in de Wilhelminapolder. Verwacht mag worden, dat deze wedstrijd niet alleen veel belangstellenden zal trekken, doch dat ook het aantal deelnemers vrij groot zal zijn. In eerste opzet wordt deze zaak zó geregeld, dat iedere organisatie 7 deelnemers kan afvaardi gen. die afkomstig zijn uit 7 gebieden in Zeeland, te weten: O. Zeeuws-Vlaanderen, W. Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren, Noord-Beveland, Zuid-Beveland, Tholen en St. Philipsland en Schouwen. Als uit een bepaald gebied niet alle vijf organisaties een deelnemer naar voren brengen, hebben de andere organisaties uit dit gebied 'teerst het recht de opengevallen plaatsen in te nemen. Eerst daarna komen de overblijvende plaatsen aan andere gebieden ter beschikking. Aan deze wedstrijd kunnen deelnemen degenen die met een trekker ploegen, doch ook de paar- denploegers. De categorie van de trekkers is nog weer onderverdeeld in rondgaande en wentel- ploegen. Er zijn fraaie prijzen voor de afzonderlijke categorieën beschikbaar, alsmede een hoofdprijs van f 50. voor de algemene winnaar, die zich Zeeuws kampioen zal mogen noemen. ,iOE ER GEPLOEGD MOET WORDEN. Het perceel bestaat uit vrij lichte grond, die ge makkelijk ploegt. De ploegdiepte zal voor alle ploe gen moeten liggen tussen 13 en 18 cm. Ploegt men te diep of te ondiep, dan kan, na waarschuwing, uitsluiting volgen. Overigens moeten alle deelnemers, onafhanke lijk van de soort ploeg, hetzelfde werk leveren. Speciaal degenen, dié met een wentelploeg werken, dienen zich hierop in te stellen. Begonnen wordt met een dubbele opening, dus eerst uitploegen naar beide zijden en dan weer aan storten, zodat geen stukje ongeploegd blijft liggen. Dan gaat men rondop ploegen, waarbij de ploeg diepte geleidelijk wordt aangepast aan de uiteinde lijke diepte, die men wil bereiken. Heeft men zo ongeveer de helft van het veldje geploegd, dan gaat men over op de voor van de linker-buurman en ploegt het overblijvende stuk vaneen. Tenslotte wordt er dus ook weer een eindvoor gemaakt, die naar beide zijden gestreken moet worden. Ook hier is het dus weer zaak de ploegdiepte geleidelijk aan te passen om zo goed mogelijk werk te krijgen. Bij het maken van de eindvoor moet zo weinig mogelijk over het reeds geploegde gereden worden. De kopakkers hoeven niet te worden geploegd, doch verder alles, waarbij de ploegvoren niet met de hand of voet aangeraakt mogen worden. Ver dei mag de ploeger alleen bij het uitrijden van de beginvoor gebruik maken, van hulp van derden, doordat de richtpaaltjes voor hem weggehaald worden. Oók mogen de ploegers tijdens de wedstrijd met niemand contact hebben dan met de wedstrijdcom missie. Deze wedstrijdcommissie kan bij overtre ding strafpunten toekennen of zelfs tot uitsluiting overgaan. Naast deze wedstrijdcommissie is er dan nog de regelingscommissie, die het geheel organiseert, en de jury, die zich alleen met de beoordeling van het geleverde werk bezighoudt. De oppervlakte van de veldjes staat nog niet vast, doch wel, dat per uur en per tweeschaar een oppervlakte van ongeveer 12 are geploegd moet worden. Hierbij telt het maken van de beginvoor niet mee, aangezien deze eerst apart door de jury beoordeeld moet worden, vóórdat de deelnemers verder kunnen gaan. Heeft men een éénschaar, zoals bij paardenploe- gen vaak het geval is, dan kan men met 6 are per uur volstaan. Iemand, die met een vijfschaar komt, zal echter in een uur ongeveer 30 are moeten ploegen. Voor iedere minuut, die men langer nodig heeft, wordt een strafpunt gerekend. Op die manier wordt de praktijk zo goed mogelijk benaderd, daar het niet alleen gaat om goed te ploegen, maar óók om de snelheid, die men daarbij kan bereiken. In totaal kan iedere deelnemer 100 punten halen, waarbij door de jury gelet wordt op: le. het maken van de beginvoor .15 punten richting en diepte van de voor, hoogte van de aanstorting, los- ploegen en keren van de grond. 2e. het ploegwerk zelf 25 punten goede en gelijke grondlegging, rechte voren, in- en uitzetten op de wendakkers, het onderbren- gen van vuil e.d. 3e. Afstelling van de ploeg en vorm van de voor.15 punten H schone voor met rechte kanten, breedte en diepte van de voren, wringer van trekker of ploeg. 4e. Behandeling van paarden of trekker 15 punten starten, overschakelen, gebruik remmen en versnelling, smering en onderhoud. 5e. Eindvoor10 punten schone, rechte, niet te diepe voor. 6e. Algemene indruk 20 punten LEDEN VAN DE Z. L. M. Deze kunnen zichzelf opgeven met vermelding van merk trekker eti pioeg aan het Secreta riaat, Landbouwhuis, Ooo». Ook kunnen de leden van de Z. L. M. hun per soneel opgeven, voorzover dit geen lid is van de N. C. jl. B., daar deze laatste organisatie aan de wedstrijd meedoet. Wanneer er in een bepaald gebied vóóraf nog selectiewedstrijden plaats zouden vinden, zou Ofijave eventueel kunnen inhouden, dat men eerst aan deze selectie wedstrijd in eigen streek deel moet nemen. L E D E N V AN DE L. J. G, Deze kunnen zich opgeven aan hun eigen streekbestuur, dat deze opgaven verzamelt en zo nodig een seieciieweastvij-l, al dan niet in samenvverKing met de andere organisaties, organiseert. Een dergelijke selectiewedstrijd zas in ieder gevat op «oorü-Be veiand worden gehouden, Bij de opgaven steeds merk trekker en ploeg vermelden. Voor deelname is een inschrijfgeld van 5, verschuldigd. Degenen, ure meer da» 10 km afleggen, zulten een vergoeding van 15 cè per km ontvangen voor het aantal kin's boven de 40, eventueel vermeerderd met het veergeld. Er zal bovendien voor gezorgd worden, dat de wedstrijd omstreeks balt vier afgelopen is, zodat een ieder vroegtijdig thuis kan zijn. Men ziet dus wel, dat er op veel dingen gelet kan en ook wel zal worden door de jury. Toch heeft iedereen, die goed kan ploegen, een redelijke kans een behoorlijk figuur te siaïn op deze wedstrijd. Probeer er dus bij te zijn op 24 September. Als hei niet is als deelnemer, aan toch zeker als toe schouwer. Want het zal machtig interessant zijn hier de beste ploegers van Zeeland te zien strijden om de eer van het Zeeuwse kampioenschap. De Secretaris van de Regelingscommissie, Ir J. BOS. Het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap heeft een bespreking gewijd aan de huidige situatie op het gebied der algemene loonverhoudingen, waaromtrent thans overleg wordt gepleegd tussen de regering en de Stichting van de Arbeid. Het Dagelijks Bestuur scaat in overeenstemming met de hoofdafdeling Sociale Zaken op het stand punt, dat, voorzover uit dit overleg een verhoging van het algemene loonpeil zou voortvloeien, het agrarisch bedrijfsleven daarbij niet achter kan blij ven. De eis tot sociale gelijkstelling der landarbeiders met vergelijkbare arbeidersgroepen, welker ver wezenlijking steeds één der belangrijkste doelein den heeft uitgemaakt der Stichting voor de Land bouw, dient ook voor de toekomst volledig te wor den gehandhaafd. Daarbij wordt er vanuit gegaan, dat, teneinde ook in feite tot deze loonpolitiek in staat te zijn, het agrarisch bedrijfsleven moet kunnen rekenen op onverminderde handhaving van de door de rege ring op het gebied van de prijsvorming van land bouwproducten gedane toezeggingen. Er is momenteel veel belangstelling voor de ont wikkeling van de ruilverkaveling, die sterk onder de invloed staat van de in onze provincie uitge voerde herverkavelingen en de daarmee opgedane ervaringen. Als nieuwste aanvulling is er nu een proef in 5 ruilverkavelingen elders in den lande gaande om de te kleine bedrijven te saneren. Dit denkbeeld is voor het eerst op Walcheren toegepast, door een oppervlakte grond in de N.O.P. ter beschikking te stellen. Zoals men weet is van de 3.000 ha die in uitzicht werden gesteld slechts ongeveer 1950 ha gebruikt, doordat er niet voldoen de gegadigden gevonden konden worden voor de in de N.O.P. ter beschikking gestelde bedrijven. Een ongeveer gelijke oppervlakte kan nu door de overige 4 herverkavelingsgebieden, die ruwweg een twee keer zo grote oppervlakte hebben, ge- bruikt worden en al kan nog niet gezegd worden of de gehele oppervlakte benut zal worden, toch kan wel worden vastgesteld, dat het in enkele ge bieden moeilijk genoeg geweest is en nog is ge gadigden hiervoor te vinden. De proef die nu in een vijftal ruilverkavelingen gaande is. heeft tot doel eenzelfde sanering van de te kleine bedrijven tot stand te brengen als in de herverkavelingsgebieden. Een tiental boeren per gebied krijgen de gelegenheid om naar de N.O.P. te vertrekken, terwijl de grond die deze boeren iw- leveren, gebruikt wordt voor de vergroting van te kleine bedrijven, die zodoende een bredere basis krijgen. Hiermede wordt voor het eerst gevolg ge geven aan de suggestie die in een rapport van de Stichting voor de Landbouw was vervat om een ge deelte van de nieuw gewonnen grond voor de ge zondmaking van het oude land te bestemmen. In het. Friesche Landbouwblad van 12 Augustus schrijft Ir J. Russchen, dat er in de ruilverkaveling Tjongervallei-noordzijde weinig belangstelling voor de nieuwe polders bestaat. Wat Minister Mansholt tijdens een rede te Wolvega tot uitlating bracht dat hij dit niet begreep, omdat men de N.O.P. toch van nabij kent. Op Walcheren wilde men eerst ootc niet naar de N.O.P.. maar nu, zo verklaarde de Mi nister, krijg ik dagelijks brieven van boeren, die smeken om een bedrijf in de polder. De schrijver van dit artikel poogt de redenen die hieraan ten grondslag liggen, te zoeken in de hoge eisen die de N.O.P. stelt aan mentaliteit, ken nis en financiële draagkracht. Op al deze punten bezitten de bewoners van de kleistreken een voor sprong, waarbij de schrijver de emigratiebereidheié' van de kleistreken naar voren haalt. Door deze oorzaken zijn de nieuwe polders hoofdzakelijk be volkt met boeren uit de kleibouwstreken van ons land. Wanneer men aan de normale eisen vast houdt, is het daarom begrijpelijk dat velen afval len. Een oplossing kan alleen gevon:n worden, doordat er enerzijds meer initiatief uit moet gaan van de mensen zeif, die meer belangstelling en durf moeten tonen om in de N.O.P. boer te worden In de tweede plaats zou men, wanneer persoon en kennis voldoen aan de eisen, bij de beoordeling van de financiële draagkracht en het bezit van di ploma's wat minder streng moeten zijn dan hij de andere sollicitanten. Wanneer de directie van de N.O.P. bij de be oordeling van de candidaten wat soepeler te vterk gegaan zou zijn, kan men gr zeker van zijn, dat het aantal ha's in de N.O.Pdat aan de Walcherse boeren ten goede gekomen zou zijn, aanzienlijk gro ter geweest zou zijn. Of het veel baat deze op merking te maken weten we niet, na alle, weinig succesrijke, pogingen die reeds gedaan zijn het modelkarakter van de N.O.P. voor de directie wat minder zwaar te doen wegen. Het hier aangegeven symptoom van gebrek aan belangstelling is des- ondanks opmerkelijk genoeg om er even bij stil te blijven staan. Men kan immers wel plannen maken voor de sanering van het oude land, doch zal ook in zekere mate een kans van slagen moeten hebben vóórdat men er aan begint. De herverkavelingsgebieden hadden ongetwijfeld in dit opzicht alleen een grote- voorsprong, al was deze van twijfelachtige aard. Niet alleen, zoals de schrijver aangeeft, het feit dat ze behoren tot de zeekleigebieden, maar vooral dat alles geworden was tot een ruïne van het oude. Het afscheid wordt gemakkelijker gemaakt, wanneer het eigen bedrijf de eerste jaren maar weinig opbrengst zal leveren. In de ruilverkavelingsgebieden, vjaarin nu deze proef wordt genomen is gelukkigniets gebeurd. Des te meer zal het er op aankomen, dat de bevol king in deze gebieden duidelijk wordt gemaakt, dat het gaat om de gezondmaking van eigen streek en dat een dergelijke kans menselijkerwijs gesproken, nooit meer terugkeert. Dat heeft Walcheren wet heel duidelijk geleerd. We zouden wel eens willen weten wie er voor zorgen dat Excellentie Maas- holt nog dagelijks brieven op zijn schrijftafel vindt, waarin gevraagd wordt om een bedrijf in de N.O.P. Zouden daar ook niet brieven van een aantal jonge boeren tussen zitten, die na jarenlang solliciteren nog steeds niet tot de conclusie kunnen komen, dat ze vrijwel kansloos zijn

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 3