Voldoende zaaizaad van wintertarwe OP DE ERE-GALERIJ ZITDAGEN FOKVEEDAG VOOR WALCHEREN. ZITDAGEN ADVIESBUREAU VOOR OORLOGS- EN RAMPSCHADE. Gras- en Klaverzaden Pootuienzaad Zwijndrechtse Prima Zaaiwikken Wed. DE JONGH - Goes ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD VERSCHILLENDE GEZICHTSPUNTEN. In het nummer van 30 Juli werd in het „Over- ■Icht" een schatting opgenomen over de behoefte aan zaaizaad van wintertarwe, waarbij de bereke ning gemaakt door de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap aanwees, dat er ongeveer 1000 ha zaaitarwe te weinig zou zijn. Dezer dagen werden we opmerkzaam gemaakt ©p een andere schatting, die opgesteld werd door de organisaties van de zaadhandel. Deze schatting voert tot de conclusie, dat het benodigde zaaizaad ter beschikking zal komen uit het areaal dat dit jaar gekeurd is. We zetten de betreffende cijfers, die beide uit gaan van een areaal van 60.000 ha wintertarwe, naast elkaar. Oppervlakte: Heine s VII in 1956 Verwisselingspercentage Opbrengst zaaitarwe 1955 Beschikbaar Behoefte Landbouwschap: 10.000 ha 65 2400 kg/ha 1440 ha x 2400 kg - 3500 ton 50.000 ha x 180 kg X 60 5400 ton Zaaizaadhandel 18.000 ha 60 3000 kg/ha 1440 ha x 3000 kg 4400 ton 42.000 ha X 180 kg X 60 4500 ton. Het grotere areaal Heine's VII dat de zaaizaad- handel in het volgende jaar verwacht, berust op de grote verschillen in opbrengst tussen Noord en Zuid, daar de opbrengsten van Heine's VII in het Noorden van het land veel beter zijn. Men verwacht dus een teruglopen van 80 van het areaal tot 30 9c. Het verschil in verwisselingspercentage dat resp. 65 9*> en 60 bedraagt, geeft geen sterk afwijken de uitkomsten. Dit is meer het geval met de ver wachte opbrengsten van de zaaitarwe van deze ©ogst. Het Landbouwschap heeft een afkeuringspercen tage van 10 in de berekening betrokken, terwijl de zaaizaadhandel van een hogere opbrengst uit gaat. mede omdat de oogst tot nu toe we] zeer gunstig verloopt en het uitschot meevalt. Zo werken beide schattingen in geheel verschillende richtingen, waardoor het eindresultaat geheel an ders uitvalt. Op grond van de hierboven weergegeven cijfers heeft de zaadhandel zich gewend tot het Bedrijfs- schap, dat op 16 Augustus besloten heeft de niet te velde gekeurde tarwe niet vrij te geven. Zoals men waarschijnlijk wel weet, had de N.A.K. reeds eerder het standpunt ingenomen, dat de keuring niet opnieuw opengesteld kon worden om de telers in de gelegenheid te stellen alsnog andere rassen dan Heine's VII voor de keuring aan te geven. Vanuit het standpunt van de N.A.K. en de bij deze instantie aangesloten telers, is dit consequent te noemen, temeer daar een dergelijke stap onge twijfeld precedenten zou scheppen. Overigens heeft de zaadhandel de achterdeur voor het vrijgeven van het niet te velde gekeurde zaad (z.g handelszaad) toch nog opengehouden, daar op dezelfde vergadering gepleit werd voor het (Vervolg van pagina 561) NIET IEDERE BOERENZOON NAAR DE LANDBOUWSCHOOL. boerenzoon wel wat moeten overwinnen om in loondienst te treden. Niet alleen, omdat hij ergens onderaan de ladder, bv. als hulp-assistent moet beginnen, maar ook omdat ten onrechte bij de boe renstand nog wel het besef leeft, dat het in loon dienst werken in feite toch niet vee] is. Wil men echter in de meer leidinggevende beroepen terecht komen, dan is het goed een Middelbare landbouw school of de Landbouwhogeschool in Wageningen te gaan bezoeken. Voor de doorsnee practische boer hebben deze opleidingen later maar een beperkte waarde, zodat we voor deze categorie aan een vóóropleiding van H.B.S. of M.U.L.O. de voorkeur zouden geven. Doch als men even denkt aan de steeds moeilijker wordende functie van de boer ais ondernemer en de noodzaak een uitgebreid kader te vormen voor coöperaties, standsorganisaties en an dere verenigingen ten plattelande, begrijpt men, dat aan deze algemene vorming of men die nu opdoet op H.B.S. of M.L.S. doet niet zoveel ter zake niet voldoende aandacht geschonken kan wor den. Momenteel is het aantal beschikbare personen niet toereikend en een aanvulling met goed opgelei de jongeren is dan ook een zaak van groot belang. Helaas wordt nog al te veel landelijk zelfs door 50 c/c der landbouwwinterschoolleerlingen de opeenvolging lagere landbouwschool, landbouw- winterschool gekozen, waardoor in verschillende opzichten dubbel werk geleverd wordt en toch nog in de behoefte aan algemene vorming maar weinig voorzien wordt, zolang de leerplannen van deze scholen niet grondig gewijzigd zijn. Daarom zal de beroepskeuze in de landbouwsector met kracht ter hand genomen moeten worden en ook door de ouders gestimuleerd moeten worden. De behoefte aan goede voorlichting op dit gebied zal steeds groter worden, naarmate het besef le vendiger wordt, dat het weinig zin heeft zoons voor boer op te leiden, als er geen bedrijf voor hen be schikbaar is. Daar dient met de schoolkeuze na het aflopen van de lagere school al rekening mee ge houden te worden. De mislukkingen zijn doorgaans het gevolg van een onvoldoende opleiding en de ommezwaai op latere leeftijd, wa»«?©or de aanpassing veel stroe ver vertoopfe Ook in Zeeland liggen voor jongelui nog grote mogelijkheden als ze zich tijdig op een andere werkkring hebben ingesteld. B. tijdig vrijgeven van het handelszaad. Dit werd ge vraagd i.v.m. het onderzoek op kiemkracht en het verder klaarmaken van de partijen, dat zeker enige weken tijd vraagt. Het zal nog tot ongeveer 10 Sept. duren vóórdat men een behoorlijk inzicht in deze zaak heeft en men kan zeggen of het Landbouwschap dan wel de zaaizaadhandel gelijk gehad hebben. B. Opnieuw kunnen wij melding maken van een drietal bewijzen van langdurige trouwe dienst op landbouwbedrijven in onze provincie. Maandag 29 Augustus a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer E. J. Koets in dienst trad op het bedrijf van de heer M. J. Doele; i e. Dinsdag 30 Augustus zal het 45 jaar geleden zijn, dat de heer Jac. Pauwe in dienst trad op het bedrijf van de familie De Kuiper te Nisse. Tevens viert de heer Pauwe dan zijn 65e verjaardag, een dubbel jubileum dus. Donderdag 1 September a.s. hoopt de heer Jac. Westveer de dag te herdenken, dat hij 40 jaar werkzaam is op het bedrijf van de familie Hage Markusse te Nieuw- en St. Joosland. Wij mogen jubilarissen alsmede hun werkgevers van harte gelukwensen met dit gebeuren. Hoewel het fraaie weer van de laatste weken de gedachten allereerst doet uitgaan naar het verzor gen van de oogst, maken we de veehouders er op attent, dat de opgaven voor de fokveedag te Mid delburg uiterlijk op 29 Augustus a.s. in het bezit moeten zijn van de secretaris. We verzoeken de fokkers, die rundvee of var kens wensen in te schrijven, hun opgave nu onver wijld te verzorgen. OOSTBURG: Woensdag 7 Sept. van 13 tot 16 uur in Café „De Vuijst." ZIERIKZEE: Donderdag 8 Sept. van 11 tot 13 uur in het Hotel „Huis van Nassau." GOES: Dinsdag 20 Sept. van 12 tot 15 uur, Grote Markt 28a. ZIERIKZEE: Donderdag 22 Sept. van 11 tot 13 uur in het Hotel „Huis van Nassau." CONTRACTZAADTEELT. Brengt of zendt uw teeltcontracten vóór het af sluiten ter beoordeling aan het Secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes. DL geldt óók voor de afrekeningen. (Advertentie.) Direct uit voorraad leverbaar: in de voorgeschreven samenstellingen van de Rassenlijst, met oranjeband. N.V. ZAADHANDEL BOOMKWEKERIJEN Uit een geheim iveekboek van Bram uit de Slikhoek 22 Aug. Brandend heet beschijnt de zon de helgele graan velden, die gevuld staan met gevulde ruiters, stui ken of schelven. De lucht stijgt kringelend op door de warmte en een blauwgrijze nevel ligt over de akkers. Overal heerst er bedrijvigheid; hier halen ze de erwten naar binnen, daar de tarwe en ginds is de maaidorser bezig de laatste gerst te maaidor- sen. De middaghitte steeg tot 28°—30° C, een on gewone temperatuur voor ons land. Maar het werk ruimt goed op; overal zie je lege akkers, die ons een aanwijzing zijn, dat het met de zomer haast gedaan is. Elke dag goed weer; wat een gemak voor de boer en wat een gemak tegenover het vorig jaar toen we weken getobd hebben. „Nu is 't gin kunst om te boeren" zei onze kleer maker en hij heeft nog gelijk ook. Al hetgeen de boer denkt te kunnen doen, gebeurt ook en daarom is hij ook goed in zijn humeur. Er wordt veel zweet gelaten, maar het werk schiet best op. Alleen de weiboer ziet zijn groene weide bruin worden en moet duur spul gaan bijvoeren wil de melkemmer 's morgens en 's avonds gevuld zijn. Neen, gras is er niet meer. Ook de veehouders, die nog niet aangesloten zijn op de waterleiding of wier weiden veraf liggen, kunnen deze zomer '55 onthouden, door het steeds maar voor drinkwater te moeten zorgen. Ja, het heeft z'n mee en z'n tegen, een droge zomer, maar er wordt met de zon min der bedorven dan met water, zoals vorig jaar. De schijfeggen snijden door de grond en het stuift als rook. Want de erwtenstoppel moet klaar gemaakt worden voor het koolzaad, dat al gezaaid wordt en nog zal worden gezaaid, niettegenstaande Den Haag nog geen richtprijs heeft bepaald. De boer kan niet wachten en Den Haag loopt nog steeds achter (kan dit nu nooit eens op tijd gebeu ren?). Wanneer de boer in de oorlogsjaren eens te laat in de weer was geweest met het koolzaad zaai en, dan zou je wat gehoord hebben. Maar het is precies zoals in de ballade van de boer, wat er ook gebeuren of geschieden mag, ende boer, hij ploegde voort. INGEZONDEN. Hoofddorp, 17 Augustus 1955 BRIEF AAN BRAM UUT DE SLIKHOEK. Ik las in je geheim weekboek van 9 Augustus een en ander over vorstschade in de Heine, en de gedachte in het vervolg meer aandacht aan zomer- tarwe te schenken. Wat die vorstschade betreft, heb je natuurlijk roestschade bedoeld en heeft de zetter telkens „vorst" gelezen waar je roest" bedoeld had. Wat die zomertarwe in plaats van wintertarwe betreft, ditzelfde geluid hoort men tegenwoc -i\g meer. Voor de Groningers, die zulke hoge prijzen voor hun stro maken, kan ik me dat begrijpen, doch voor de Zeeuwen ligt deze zaak m.i. toch wel wat anders. Immers, gemiddeld over geheel Neder land (zie Rassenlijst 1955, blz. 140) blijft de zaad opbrengst van een ras als Peko nog minstens 5 beneden die der gemiddelde wintertarwes, en op de Z. W. klei zelfs 7 De stro-opbrengst van Peko ligt 1 k 2 boven die van Alba en Staring, doch 14 boven die van Heine, hetgeen de mindere zaadopbrengst bij de zeer hoge stroprijzen in Gro ningen weer voor een.deel kan goed maken. Hoe wel stro een product is, wat veel arbeidsloon en vrachtkosten meebrengt, wat men niet moet ver geten. Ook speelt in Groningen de vorstrisico bij wintergraan een veel grotere rol dan in Zeeland. Bij zomertarwe is echter het risico van legeren vrij wat groter dan bij de huidige, zeer stevige winter tarwes. En hieruit vloeien weer hogere oogstkos- ten voort. Daarom lijkt het mij wel zeer de vraag, of, wan neer in de herfst in een redelijk zaaibed wintertar we gezaaid kan worden, de Zeeuwse boer dit moet nalaten en inplaats daarvan moet overscha. ien op zomertarwe. De laatste paar jaren verbaasde ik mij er reeds zeer over, dat b.v. in 1954 (zie Rassen lijst 1955) in Zeeland reeds 70 Heine werd ge zaaid, terwijl dit in de Groninger kleibouwstrcek nog slechts 30 was. In deze zelfde streek in Gro ningen werd toen 62 Staring gezaaid, tegen b.v. in Zeeuws-Vlaanderen slechts 6 en op de eilan den 16 Dus in Groningen, waar men in veel sterkere mate rekening zou moeten houden met uitvriezen, werd deze factor m.i. te erg verwaar loosd om meer stro te oogsten. En in Zeeland, waar uitwinteren zelden voorkomt ik verbouwde er van 1922 tot 1937, 16 jaar achtereen Juliana en Sta ring, welke in deze 16 jaar geen enkele keer uit- winterden ging men vrij algemeen op een win- tervast ras over. En zou men nu het argument uitvriezen" weer willen hanteren om zomertarwe te gaan verbouwen, met alle bezwaren welke toch ook hieraan weer kleven Zijn de Zeeuwen misschien wat emotioneler aan gelegd dan de Groningers, op hun tijd kunnen ze toch ook zakelijk denken en redeneren. Laten ze deze kwestie eerst eens nuchter overdenken. KEES.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 2