MECHANISATIE VRAAGT NIEUWE KENNIS. 353 PRIJSVERLOOP VAN CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. (Vervolg van pag. 552.) Voorts is in tabel 3 de opbrengstverhouding aan knollen vermeld. Deze opbrengstverhouding is ©vergenomen uit de Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouwgewassen 1955. Tabel 3: Geschatte gemiddelde knolopbrengsten bij rijprooien in procenten van Eigenheimer. Eigen- Meer- IJssel- Beve- Rode Bintje heimer lander ster Alpha lander Furore star Opbrengstverhouding aan knollen op 103 100 99 100 115 89 101 89 kleigrond Uit de gegevens volgt over het al of niet bewaren van aardappelen het volgende: Voor aardappelen van de oogst 1952 is de prijs geleidelijk opgelopen, zodat bewaring van goede partijen zeker rendabel was. Ook in het oogstjaar 1953 liep de prijs op, maar de stijging was aanvan kelijk gering, zo'dat men alleen bij lange bewaring van de prijsstijging heeft geprofiteerd. Het oogstjaar 1954 geeft een geheel ander beèld. Verkoop in de herfst was het voordeligste. In 2 van de 3e laatste oogstjaren was bewaring dus voordelig. Voor 1952 was dit het gevolg van de vraag voor export, terwijl uiteraard ook het verloren gaan van aardappelen tijdens de waters nood invloed had. In 1953 was de oppervlakte door het uitvallen van overstroomde gebieden betrekkelijk gering. Gecom. biweerd met export gaf dit een zeer gtunstige afzet. In 1954 was de productie kleiner dan in 1952. De geringe vraag voor export hield echter de prijs op een laag niveau. Zonder te willen beweren dat de gegevens en conclusies ook voor Zeeland geheel gelijk zouden zijn, nemen we een artikel, geschreven door Ir J. Luyendijk, over uit het blad „Bedrijfsvoorlichting" het maandolad van de federatie van verenigingen voor bedrijfs voorlichting in Zuid-Holland dat een vraag stuk aan de orde stelt, dat velen bezig heeft gehouden en nog houdt. En al geven 3 jaar nog geen afdoende uitsluitsel, toch kan men in deze gegevens een zekere lijn ontdekken die voor de beoordeling van de marktsituatie van belang is. REDACTIE. De voordelen van 'bewaring komen ook gemid deld. gunstig naar voren. Het is niet aan te geven boe dat in de toekomst zal zijn. Wel is het duidelijk dat degenen die aardappelen in de toekomst tot in het voorjaar willen bewaren, dit zullen moeten doen in een moderne bewaarplaats, willen zij de hoogste prijs voor hun product maken. Duidelijk kwam dit reeds naar voren in het grote verschil tussen de laagste en hoogste notering voor Eigenheimers in het voorjaar van 1955. De goed bewaarde aardappe len van dit ras brachten nog een goede prijs op, terwijl de minder goede partijen niet veel meer dan voerprijs opbrachten. Wat de rassenkeuze betreft, laten de gegevens van de tabellen 1, 2 en 3 zien dat de Eigenheimer de best betaalde aardappel is. Voor levering in de herfst of winter en bij bewaring in een ruimte waarvan men de temperatuur vrijwel in de hand heeft, ook nog 'later, is dit wel het ras dat in de eerste plaats voor verbouw in aanmerking komt. Ook van Bevelander is de prijs goed, maar de opbrengst laag. Houdt men hiermede rekening, dan is de prijs die men voor aardappelen van dit ras maakt, matig. Op Eigenheimer, Bevelander en Rode Star volgt naar de prijs Furore. Furore is een aardappel die een goede opbrengst geeft en zich meestal goed laat bewaren. Ook is de verhouding tussen eet- aardappelen en kriel gunstig. Wel is dit ras vrij vatbaar voor Phytophthora in de knol. Bintje en Meerlander bleven reeds in prijs bij Eigenheimer achter, in sterkere mate geldt dit echter voor Alpha en IJsselster. Wij komen dus tot de conclusie, dat, afgezien van zeer vroege rassen, Eigenheimer en Furore wel de belangrijkste rassen lijn voor consumptieteelt op kleigrond. Scholing in het leslokaal4 i en in de praktijk. Nu is er in de laatste 10 jaar op mechanisatie- gebied heel wat onderwijs gegeven. Op de land bouwscholen wordt algemeen aan de kennis van motoren en landbouwwerktuigen een behoorlijke plaats ingeruimd. Daarnaast hebben velen gebruik gemaakt van de mogelijkheid een korte cursus te volgen in de kennis van motoren en/of landbouw werktuigen. Het is geen kleinering van de docenten, wanneer we het ontbreken van voldoende practische scho ling hier naar voren brengen. De mogelijkheden daartoe zijn immers buitengewoon gering en door gaans ontbreekt ook het oefenmateriaal. In deze lacune is enige jaren geleden voorzien door de oprichting van de Praktijkschool, uitgaan de van de Stichting Praktijkcentrum voor Land bouwmechanisatie. Deze school is ondergebracht in de gebouwen van de Proefboerderij voor Land bouwwerktuigen en Arbeidsmethode, „Oostwaard hoeve" in de Wieringermeer. Daar worden praktijkcursussen gegeven voor landbouwers en voor landbouwsmeden, waarbij de nadruk voor de landbouwer valt op het gebruik en bij de smeden op de reparatie, in beide gevallen zowel trekkers als landbouwwerktuigen. Voor landbouwers en hun personeel bestaat de mogelijkheid een cursus in landbouwwerktuigen en motoren te volgen of opgeleid te worden tot trek- kei bestuurder Ie klas. Het is buitengewoon be langrijk, dat het personeel niet vergeten is en dat hiermee een welbewuste poging wordt gedaan de landarbeidersstand op een hoger niveau te bren gen, door ook de kennis en ervaring van de trek- kerchauffeurs te vergroten. Een eis, die gesteld wordt vóór toelating, is dat men op een landbouwschool of erkende cursus reeds onderricht in landbouwwerktuigen en moto ren gehad moet hebben. Op deze theoretische ken nis wordt dan op de Oostwaardhoeve voortge bouwd, waarbij vooral op het juiste gebruik en af stelling, het opheffen van storingen en de veilig heid, de nadruk wordt gelegd. De praktijklessen worden gegeven door twee deskundige leraren. Elke cursus wordt in twee groepen gesplitst. De ene groep is b.v. 's morgens in het demonstratie-lokaal, en krijgt daar instruc ties, aan de hand van onderdelen en modellen. En 's middags komt deze groep in de werkplaats of in het veld en moet daar hetgeen in het demon stratie-lokaal geïnstrueerd is, in practijk brengen. De cursisten zijn gedurende de practijkweek intern. Boven in het hoofdgebouw zijn ^-Slaapkamers voor 5—6 personen ingericht, terwijl er ook een cantine en een eetzaal aanwezig is. Twee avonden per week worden instructiefilms gedraaid, de andere avonden zijn vrij om te benufc ten voor studie of ontspanning. Aan het einde van elke practijkweek wordt een practisch examen af genomen, dat bestaat uit steekproeven van hetgeen gedurende de week behandeld is, zoals b.v. het aankoppelen en afstellen van een ploeg achter een tractor, en het afstellen van een knoopapparaat waarin storingen zijn aangebracht, het weer op gang brengen van een motor of traetor, met een storing in de ontsteking of carburateur enz. De kosten per practijkcursus bedragen 40, p. p., inclusief kost en inwoning. De eerste gelegenheid die zich voor landbouwers voordoet om een cursus in landbouwwerktuigen en motoren te volgen is in de eerste week van Septem ber en daarna weer in de eerste helft van No vember. Tenslotte vermelden we nog als aanbeveling, dat in het eerste anderhalf jaar reeds meer dan 1250 cursisten van deze gelegenheid gebruik hebben ge maakt. Een weekje op de Oostwaardhoeve door gebracht, brengt heus de rente wel op. B. |J ET aantal trekkers is de eerste helft van dit jaar op stormachtige wijze toegenomen en tot een ongekend aantal aangegroeid. Wanneer men deze ontwikkelingsgang in de Nederlandse landbouw constateert, kan men niet bij deze feiten stil blijven staan. De omschakeling op trekkers en nieuwe werktuigen vraagt niet alleen grote investeringen, doch ook een hoge mate van vakkennis. Die kennis en ervaring komt niemand zomaar aanwaaien en niemand wordt als trekkerchauffeur geboren. Als men in de praktijk ziet hoeveel storingen van trekker en werktuigen het gevolg zijn van onkunde, vraagt men zich af, of het niet dienstig is, dat een ieder, diemet deze kapitale machines omgaat, een zekere theoretische opleiding heeft genoten. Vele boeren moeten tegenwoordig, vooral in het ©ogstseizoen, ondervinden wat onkunde voor stagnatie en onkosten kan geven. Een goed trekkerchauffeur moet ook een halve monteur zijn, die niet wacht totdat de zaak vastdraait, maar die al eerder z'n maatregelen neemt. We vestigen daarom de aandacht van onze leden nog eens op de mogelijk heden in dit opzicht een eventuele schade zo snel mogelijk in te halen. De praktijkschool is ondergebracht in de „Oostwaardhoeve.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 9