De inschrijving in het Kamer van Handelsregister bij de Koophandel. 846 COMMISSIE ONDERZOEK LANDBOU WW ATERHUISHOUDIN G NEDERLAND BRENGT VERSLAG UIT WINTERKOOLZAAD, 1955. Op 27 Juli jJ. heeft de Kantonrechter te Middel burg vonnis gewezen in een geval waarin 4 samen werkende broers en zusters voor gezamenlijke reke ning een landbouwbedrijf exploiteren en geweigerd hadden deze onderneming in te laten schrijven in het Handelsregister en de hiervoor verschuldigde bijdrage te betalen. Hoogseizoen Grondonderzoek BOEKBESPREKING ZITDAGEN ADVIESBUREAU VOOR OORLOGS- EN RAMPSCHADE. ZEÉUWS'CH LANDBOUWBLAD Wie kermis neemt van de inhoud van het zo juist verschenen Jaarverslag 1954 van de Commis sie Onderzoek Landbouwwaterhuishouding Neder. land, ontkomt niet aan de indruk, dat er op dit gebied belangrijk werk wordt verricht. De groei factor water speelt immers een grote rol in onze Landbouw. Het verslag geeft naast een relaas van het verloop van de werkzaamheden van de Com missie, een overzicht van de verschillende maatre gelen, die in het belang van de waterbeheersing van landbouwgronden worden genomen. Na een inleidende beschouwing, waaruit o.a. blijkt, dat het Deltaplan een belangrijke stoot heeft gegeven aan het verdere onderzoek, wordt in een aantal afzonderlijke hoofdstukken achtereenvolgens een indruk gegeven van de organisatorische opbouw van- het onderzoek en van de plannen, die bestaan en thans in uitvoering zijn voor de samenstelling in een tijdsperiode van drie jaren van een landelijk overzicht omtrent de landbouwwaterhuishouding in Nederland, dat als basis zou kunnen dienen voor een verdere beoordeling van de mogelijkhe den tot verbetering van dé waterbeheersing, water- cohsèrvatiè eh' waterafvoer ten behoeve van de landbouw. Eén van de voornaamste aspecten van het onderzoek, zo blijkt uit het verslag, vormt het in kaart brengen van de grondwaterdiepte, het op treden van verdroging, verstuiving en verzilting en het zoutgehalte van open wateren. Op dit on derdeel van het onderzoek wordt uitvoerig inge gaan. Een interessant'hoofdstuk is het verloop van de werkzaamheden met betrekking tot de opname van de grondwaterstanden. Hieruit blijkt duidelijk de omvangrijke organisatie, welke nodig is om dit groots opgezette onderzoek te kunnen verrichten. Een aantal van in totaal 24549 grondwaterstand- buizen was in 1954 in het onderzoek van de Com missie. betrokken. Wat het tot dusverre bereikte resultaat van één aspect van het onderzoek betreft, geeft het volgende citaat uitsluitsel: Geleidelijk ontstaat bij het archief van Grondwaterstanden T. N. O. een overzicht van de grondwaterstand in geheel ons land, een overzicht wat enig in de we reld mag worden genoemd. Voor ieder toegankelijk zijn daar reeds gegevens van een dicht net van waarnemingspunten voorradig, waaruit voor vele, zeer verschillende belangen een inzicht in de grond waterdiepte kan worden verkregen. De waarde van deze gegevens zal nog toenemen, naarmate de reeks van opnemingen langer wordt". Het rapport is verkrijgbaar bij de Commissie Onderzoek Landbouwwaterhuishouding Nederland, Maliebaan 21, Utrecht. De keuze van het ras richtte zich de laatste jaren in hoofdzaak op Lembke's. Alleen in Groningen en Friesland blijft Mansholt's Hamburger naast ge noemd ras nog een grote plaats innemen. Van het nieuwe ras Gebrüder Dippe's (Platzfest), hierna kortheidshalve Dippe's genoemd, werd nog weinig uitgezaaid. De relatieve zaadopbrengsten, welke op de inter provinciale proefvelden van 1950 af met deze ras sen en met het in onderzoek zijnde ras Matador werden verkregen, zijn in onderstaande tabel ver meld. De bij-behorende betrouwbaarheidscijfers zijn tussen haakjes geplaatst. Relatieve zaadopbrengsten. Ras Zeeklei Rivierklei Lembke's 100 (6) 102 3) M. Hamburger 100 6) 94 3) Dippe's 102 6) 104 (3) Matador 98 (3) Lembke's geeft op alle grondsoorten goede resul taten. Hamburger kan in de praktijk op de goede zeekleigronden wat hogere opbrengsten geven, maar is wat minder wintervast. Dippe's heeft sterk wisselende resultatengege ven. Bij de eerste beproevingen gaf dit ras gemid delde opbrengsten, maar kwam speciaal in 1954 gunstiger uit als gevolg van de iets betere winter- vastheid. Van Matador werd de indruk verkregen, dat het gemiddeld niet productiever is dan Lembke, waar uit het door selectie is ontstaan. VEEMARKT MIDDELBURG. Donderdag 1 September wordt in Middelburg op de Vismarkt de veemarkt geopend. Op deze markt zullen herkauwende dieren, var kens, paarden en pluimvee aangevoerd kunnen worden. PAARDENMARKT DEN BOSCH. In verband met de tentoonstelling van de Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard" is de eerst volgende paardenmarkt vastgesteld op Donderdag 1 September. BELANGWEKKEND VONNIS VAN DE KANTONRECHTER TE MIDDELBURG. De verdachten werden vrijgesproken. Deze uitspraak is verblijdend. Hieruit vloeit n.l. voort, dat niet iedereen, die met iemand „samen werkt", behoort te worden ingeschreven. Wanneer een landbouwbedrijf in „maatschap" wordt uitge oefend, is inschrijving niet verplicht en behoeft dus geen bijdrage te worden betaald. Het is dus van groot belang na te gaan of wel een maatschap of een vennootschap onder firma bestaat. Het onder scheid hiertussen is niet gemakkelijk aan te geven. Het zal by het ontbreken van een acte over het algemeen van kleinigheden afhangen hoe in een eventueel proces de uitspraak zou zijn en voorzich tigheid is geboden. De tenlaste legging luidde: Dat zij als mede-eigenaar van een onderneming waarin een landbouwbedrijf wordt uitgeoefend, en welke onderneming behoort aan een vennootschap onder firma met de handelsnaam...waarvan hij, verdachte, een der vennoten is, welke onderneming is gevestigd in.de gemeente niet heeft voldaan aan zijn verplichting tot het doen van de voorgeschre ven opgaven voor de inschrijving van die onderneming in het Handelsregister bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg, tot welke inschrijving hij, verdachte, ingevolge de Handelsregisterwet ver plicht was, hebbende hij op 18 Maart 1955 de in arti kel 5 van genoemde wet voorgeschreven opgaven voor die inschrijving nog niet aan genoemde Kamer ge daan. De rechtsoverwegingen luiden: Overwegende, dat Wij van de telaste gelegde feiten in het bijzonder niet bewezen achten, dat de onderha vige onderneming behoorde aan een vennootschap on der firma met de handelsnaam Overwegende, dat uit de door de gemachtigde van verdachten aan Ons overgelegde notariële akte van maatschap d.d. 29 Januari 1947 blijkt, dat sprake is van een maatschap in de zin van het Burgerlijk Wet boek, waarbij geen hoofdelijke aansprakelijkheid van de vennoten bestaat, terwijl evenmin van een gemeen schappelijke naam, waaronder naar buiten zou wor den opgetreden, is gebleken; Overwegende, dat artikel 2 lid 1 sub b der Handels*: registerwet (artikel 2 lid 2 oud) bij de wet van 30 Juni' 1954 een redactionele wijziging heeft ondergaan in zo*' verre, dat thans inplaats van vennootschap onder fir ma en en commandité wordt gesproken van vennoot* schap, doch Wij, nu uit de Memorie van Toelichting op deze wijziging en de verdere kamerstukken niet blijkt, dat een materiële wijziging van de bestaande toestand is gewild, van oordeel zijn, dat moet worden aangenomen, dat met vennootschappen in art. 2 lid 1 sub b slechts worden bedoeld de vennootschappen on der firma en en commandite; Overwegende, dat mitsdien geen verplichting tot inschrijving in het Handelsregister met betrekking tot do onderhavige onderneming bestaat, zodat verdach ten van de hun telaste gelegde feiten behoren te wor den vrijgesproken. In de herfst, als tuin en akker kaal worden en bemesting en groeiseizoen zijn geëindigd, treffen vele boeren en tuinders al weer voorbereidingen voor het nieuwe seizoen. De eerste stap is dan veelal het laten onderzoeken van de vruchtbaar heidstoestand van hun grond. Immers vóórdat men gaat bemesten wil men graag weten hoeveel en welke meststoffen voor het nieuwe seizoen moeten worden toegediend. t Monsternemers van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek nemen grondmon sters en zenden die op naar Oosterbeek, Groningen, Geldrop of Goes. Dit is het hoogseizoen voor de laboratoria en het spreekt vanzelf, dat deze steeds toenemende stroom van monsters niet in enkele dagen kan worden verwerkt. Dit zal U duidelijk zijn, als U bedenkt dat van de meer dan 100.000 grondmonsters, die onze laboratoria jaarlijks van de Nederlandse boeren en tuinders ontvangen, on geveer de helft in 2 maanden, namelijk September en October, binnenkomt. Hierop is de personeels bezetting niet in te stellen, in verband met de kos ten, vandaar dat in deze tijd de onderzoek-duur het langst is. Het is daarom in het belang voor de gang van het onderzoek, om de monsters tijdig te laten ne. men. Waarschuwde monsternemer van het Be drijfslaboratorium dus zo vroeg mogelijk. U bekort daardoor de onderzoek-duur en ontvangt uw uit slag vroeg. HOOGWATERGETIJDEN IN ZEELAND. Westersehelde. Terneuzen v.m. n.m. Zondag 21 Augustus 4.29 4.45 Maandag 22 Augustus 5.09 5.24 Dinsdag 23 Augustus 5.46 6. Woensdag 24 Augustus 6.24 6.39 Donderdag 25 Augustus 7.10 7.25 Vrijdag 26 Augustus 8.03 8.28 Zaterdag 27 Augustus 9.18 9.50 Vergelijkingsplaatsen Westkapelle 1 uur vroeger; Breskens 35 minuten vroeger; Vlissingen 30 minuten vroeger; Hoofd plaat 20 minuten vroeger; Borssele 20 minuten vroeger; Hoedekenskerke 20 minuten later; Hans- weert 40 minuten later; Walsoorden 50 min. later. Oosterschelde. Wemeldinge v.m. n.m. Zondag 21 Augustus 5.44 6. Maandag 22 Augustus 6.24 6.39 Dinsdag 23 Augustus 7.01 7.15 Woensdag 24 Augustus 7.39 7.54 Donderdag 25 Augustus 8.25 8.40 Vrijdag 26 Augustus 9.18 9.43 Zaterdag 27 Augustus 10.33 11.05 Vergelijkingsplaatsen Veere 1.25 uur vroeger; Colijnsplaat 1 uur vroe ger; Brouwershaven 45 minuten vroeger; Zierik- zee 20 minuten vroeger; Goese Sas 5 minuten vroeger; Tholen 20 minuten later. NOORD-NEDERLANDS WARMBLOED!»AARDENSTAMBOEK, DEEL V. Dit deel betreft de jaargangen 1951 en 1952 en telt bijna 650 bladzijden, waarvan ruim 200 bladzij den met hoofdzakelijk tekst. De rest vormt het eigenlijke stamboek. Het boek is fraai geïllustreerd met 190 foto's Van alle ingeschreven hengsten is een foto opgenomen en van vele hengsten zijn ook foto's van moeder en grootmoeder geplaatst. Het paard als gebruiksdier is niet vergeten en zo treffen we voor het eerst een 15-tal foto's aan van paarden in het landbouwwerk. Ook is een artikel gewijd aan de remwagen van prof. Gallwitz. Hoewel onze lezers buiten het werkgebied van het stamboek (N. W. P.) wonen, menen we toch de paardenliefhebbers attent te moeten maken op deze uitgaven. Want ze zijn meer dan een gewone stamboekuitgave en bestudering ervan verrijkt onze visie. De prijs bedraagt ƒ8,50 per stuk. Deel VI, over de jaren 1953 en 1954, is echter ook reeds ter perse. Intekening tegen een verlaagde prijs van 6,is nog mogelijk. Bstellingen te richten tot het secre tariaat van het N. W. P., Verlengde Hereweg 134, Groningen. OOSTBURG: Woensdag 7 Sept. van 13 tot 16 uur in Café „De Vuijst." ZIERIKZEE: Donderdag 8 Sept. van 11 tot 13 uur in het Hotel „Huis van Nassau." GOES: Dinsdag 20 Sept. van 12 tot 15 uur, Grote Markt 28a. ZIERIKZEE: Donderdag 22 Sept. van 11 tot 13 uur in het Hotel „Huis van Nassau." CONTRACTZAADTEELT. Brengt of zendt uw teeltcontracten vóór het af sluiten ter beoordeling aan het Secretariaat der Z. L. M„ Landibouwhuis, Goes. Dit geldt óók voor de afrekeningen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 2