ZITDAGEN BOEKHUUDBUREAU ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1955. iiand iOOELBURO Koi. «288. Frankering bij abonnement: Terneuzen «Se Jaargaai* ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen ©verzicHi r In Zeeuws Vlaanderen is de laatste maanden enige beroering in verband met de export van aardappelen naar Engeland en Zweden. Het heet, dat dit deel van Zeeland gebied is, dat door de Plantenziekten- kundige Dienst (P. D.) te Wageningen besmet is verklaard, omdat men er coloradokevers zou aan treffen. Hierdoor zouden aardappelen, geteeld in Zeeuws-Vlaanderen, niet naar de beide hierboven genoemde landen uitgevoerd mogen wc 'en, het geen een financiële strop betekent voor de boeren en voor de handel. Het is bekend, dat de bestrijding van de colorado kever in Zeeuws-Vlaanderen even serieus en gron dig geschiedt als elders in Zeeland en men kon dan ook klachten vernemen over de onbillijkheid van deze door de P. D. getroffen maatregel. Deze klachten bereikten het Z. L. M.-bestuur en tevens het bestuur van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap. Deze laatste instelling besloot een onderhoud te vragen met de Directeur van de P. D., Dr Briejèr, hetgeen inderdaad geschiedde. Tijdens dit gesprek bleek duidelijk waar de schoen wrong en hoe moeilijk het zal zijn om in de bestaande toestand verandering te brengen. Een verandering overigens, waar de P. D. even hard voor gevoelt en. zijn best voor doet als het gedupeerde gebied zelve. Het buitenland stelt eisen. Het feit namelijk, dat aardappelen uit Zeeuws- Vlaanderen niet geëxporteerd mogen worden naar Engeland en Zweden is het gevolg van de eisen, die deze landen aan «e invoer stellen en van Zeeuws-Vlaanderens begrenzing aan België. De in voer landen willen geen aardappelen hebben van telers, die wonen binnen een kring van 25 kilometer, waar coloradokevers gevonden worden. In Engeland en Zweden is men nog vrij van deze plaag en men doet daar alles om vrij te blijven. De ze eis wordt dus aan Nederland en ook aan België gesteld en het zijn de Plantenziektenkundige Dien sten dezer landen, die hebben toe te zien. dat aan deze, door het buitenland gestelde regel de hand wordt gehouden. Wanneer zij een certificaat afge ven, wordt er in genoemde landen vertrouwd, dat alles in orde is. Hier is dus sprake van vertrouwen en het is 'begrijpelijk, dat de P. D. zich strikt tracht te houden aan de gemaakte afspraken. Want men beg rijpe goed, dat als dit vertrouwen geschonden zou worden, het uit is met de uitvoermogelijk- heden. De respectievelijke grenzen worden dan on middellijk voor Nederlandse aardappelen gesloten. Dit staat als een paal boven water. De Plantenziek tenkundige Diensen geven dus nauwkeurig de ge bieden aan, van waaruit wel en die gebieden van waaruit niet geëxporteerd mag worden naar Enge land en Zweden, waarbij dus de straal van 25 kilo meter als maatstaf geldt. Het ongeluk voor Zeeuws-Vlaanderen, waarvan men aanneeemt dat het zelve vrij is van Colorado- TERNEUZEN: Woensdag 24 Aug. in Hotel „Des Pays Bas". ZIERIKZEE: Donderdag 25 Aug. in Hotel ,.Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 25 Aug. in Café „De Eendracht". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 25 Aug. in Hotel „Hof van Holland". SEROOSKERKE: Vrijdag 26 Aug. in Café „Huijs- se" van 9.00 tot 1.30 uur. UZENDIJKE; Zaterdag 27 Aug. in Hotel „Lieven- se". kevers, is, dat Begië opgegeven heeft, dat haar ge hele grensstrook besmet is. De Belgen, gaven slechts twee gebieden als vrij op aan de Engelsen en de Zweden. Het eerste ligt in hun provincie Luxemburg, en het tweede is een gebied ten Zuiden en Zuid-Westen vin Dix^uiden. Dat betekent dus, dat ook het gebied, dat grenst aan Zeeuws-Vlaandn ren als besmet is opgegeven. En aangezien geheel Zeeuws-Vlaanderen ligt binnen de beruchte straal van 25 km, wanneer men deze vanaf de grens (ook de grens dus van het besmette gebied) trekt, is export voor Zeeuws-Vlaanderen niet toegestaan. Uit het onderhoud met de P. D. te Wageningen is gebleken, dat ook daar de ontstane situatie als on bevredigend werd aangemerkt. Er zal van deze zijde gestreefd worden naar een oplossing, die ech ter en men begrijpe dit goed op internationaal niveau ligt. Een eventuele gunstige beslissing moet door de Plantenziektenkundige Diensten van Enge land en Zweden genomen worden, waarbij mis schien ook de Belgen zouden kunnen helpen. De nodige besprekingen zullen hier binnenkort over gehouden worden. Wij schreven verleden week over het loonbeleid in 't algemeen. Thans iets over het Landbouwbeleid mede in verband met het loonbeleid. Voor de land bouwsector zou een vrijere loonvorming alleen acceptabel zijn, indien de dan door werkgevers en werknemers in deland bouw overeen te komen lonen doorberekend worden in die prijzen, die de Regering nog garandeert. Want bij de landbouw is er geen sprake Van, dat de uitkomsten van het bedrijf zodanig zijn, dat er gemakkelijk nog wat af k>an, zoals dat in verschillende industrieën wel het geval is. Men stare zich vooral niet blind op de uitkomsten van enkele bedrijven. Het is maar al te goed bekend, dat er meerdere sectoren zijn, waar het in het geheel niet rooskleurig is. Zoals bekend, is het landbouwbeleid van minister Mansholt nog steeds gebaseerd op de sinds 1948 bestaande in deling van de producten in drie groepen. Voor de eerste groep garandeert de Overheid de kostprijs plus een zekere ondernemerswinst. Hierin Zitten de tarwe, de suiker en het koolzaad onder anderen. Voor de tweede groep garandeert men de kostprijs. Hiertoe behoren de voedergranen. Betaalt de Rege ring voor de eerste groep direct de garantieprijs, zodat door de boer eventuele hogere prijzen niet te maken zijn, bij de tweede groep grijpt hij slechts in, indien de kostprijs niet gemaakt kan worden. Wij kennen in dit geval de monopolieheffingen, die op buitenlandse voergranen worden gelegd en die reeds meerdere malen zijn toegepast. Tenslot te laat de Overheid de prijzen van de overige pro ducten vrij en men kan dus hier spreken van een derde groep. Dit systeem paste de Regering in de jaren van en na 1948 zeer goed, daar de wereldmarktprijzen van vele producten, mede tengevolge van de Koreaanse oorlog, hoog lagen. De laatste paar jaar heeft het er wel wat van weg of de Minister aan dit systeem aan het knab belen is. Hoewel hij meerdere malen openlijk ver klaard heeft, dat de landbouw zich niet bezorgd behoeft te maken, zijn er toch enkele dingen ge beurd, die te denken geven. Wij denken aan de verlaging van de tarweprijs en van de suikerprijs en aan de moeilijkheden om het melkprijsvraag- stuk. Wij denken ook aan 's Ministers uitspraak, dat men de totale uitkomst van het boerenbedrijf moet be zien, waarbij dus best een product verlies kan ople veren zonder dat dit gevolgen met zich mee be hoeft te brengen ten aanzien van een eventueel in grijpen van Overheidswege, wanneer de winst op de andere producten dit verlies compenseert. Over het geheel genomen echter, kan men niet ontkennen, dat ae Minister zich aan het uitgestip pelde beleid heeft gehouden, want de genoemde verlagingen lagen binnen het kader van dit beleid. Waar blijft de koolzaadprijs 1956? De geruchten, die ons nu echter bereikten, zijn verontrustender. Want indien uitgevoerd kon wor den, wat men ten Departemente van plan schijnt te zijn, zou aan het principe van dit boven uiteen gezette beleid worden getornd. Het gaat om de koolzaadprijs. Zoals men weet, is het koolzaad één van de drie akkerbouwproduc ten, waarvoor de Minister jaarlijks een garantie prijs vaststelt, waarin, naast de kostprijs, een winst marge voor de teler werd berekend. Het koolzaad behoort tot groep één. Het is zeker niet zonder re den, dat het in 1948 daarin gebracht is. Immers de vetprijzen lagen op de wereldmarkt hoog en al het vet, dat wij in Nederland zelve konden produceren, werd door de regering dankbaar aanvaard. Wij gin gen zelfs ter walvisvaart en kosten noch moeite werden gespaard om dit bedrijf te steunen. De koolzaadprijs werd gegarandeerd en medezeggen schap in de walvisvaart werd bedongen. Het koolzaad werd in groep één geplaatst, maar dat betekende, dat de teler niet de hogere wereld- prijs kon maken, maar genoegen moest nemen met de kostprijs plus 20 Daartegenover stond de vastigheid, de garantie, die natuurlijk zou moe ten blijven gelden, als de tijden weer eens keerden. De Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouw schap heeft nu uitgerekend, dat op grond van alle beschikbare gegevens, de garantieprijs voor oogst volgend jaar zou moeten bedragen 63,20 per 100 kg. Daar men altijd over de wijze van kostprijsbe rekening nog weer verschil van mening kan heb ben iets v/at de laatste tijd hoe langer thoe meer voorkomt zouden wij ons kunnen voorstellen, dat de prijs om en nabij de 63,wordt vastge steld. En de boeren, die practisch alweer aan de uitzaai van dit gewas toe zijn, zouden op een der gelijke prijs mogen rekenen, indien niet Trouw moet blijken. Ja, lezer, indien niet door ambtenaren van het Ministerie van Landbouw de mening schijnt te zijn verkondigd, dat het koolzaad gebracht moet wor den van groep één naar groep twee. Wanneer deze mening door de Minister, die momenteel met vacantie is, gedeeld zou worden, zou dit betekenen, dat de Overheid geen gegarandeerde prijs van bij voorbeeld 63,voor het koolzaad van de oogst 1956 zal betalen, maar dat zij de prijs vrij laat met de toezegging te zullen ingrijpen, als deze onder de 55,daalt. En dat juist in een tijd, dat het vet op de wereldmarkt niet duur meer is. Ofschoon door een dergelijke maatregel de akker bouwsector in ons vaderland niet ten onder zal gaan,menen wij toch, dat dit we] een zeer éénzijdi ge wijziging in het landbouwbeleid zou betekenen. Eenzijdig, omdat dit beleid is tot stand gekomen door overleg van minister en bedrijfsleven. Eenzijdig ook, omdat dit landbouwbeleid uitdruk kelijk door onze volksvertegenwoordiging, Tweede en Eerste Kamer, waaraan de Minister uiteindelijk verantwoording schuldig is, is goedgekeurd. De Voorzitter van het LanüDouv..; uap, de heer H. D. Louwes, heeft eens ten aanzien van het landbouw beleid gezegd: „Trouw moet blijken". Wij zullen hopen, dat Minister Mansholi: <.e luiste \,og zal kiezen. Zolang er geen fundamentele wijziging in het beleid na overleg met het georganiseerde be drijfsleven en na goedkeuring door de Kamers tot stand is gekomen, is een overbrengen van een pro duct van de gegarandeerde prijsklasse naar de kale kostprijs-klasse niet te aanvaarden. In ieder geval is het te hopen, dat een spoedige, gunstige beslissing zal worden bekend gemaakt, opdat onae boeren weten waar zij aan toe zijn. S. (Advertentie.) VAN DER HAVE ALBA tarwe Staat dit jaar zeer gezond Prima korrelkwaliteit TELEFOON 441 -KAWH If - BIEZEUNGC I

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 1