FOKVEEDAG te GOES op 13 September a.s. erverkavelingsgebieden Paard en paardensport HUit de ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD HET VRAAGPROGRAMMA IS UIT! Iedere veehouder in Zuid-Beveland weet thans, dat de voorbereiding voor een breed opgezette demonstratie van lok vee te Goes in volle gang is. Wij verwachten dat het aantal inschrijvingen be langrijk groter zal zijn dan in de algelopen jaren bij de Toondagen in combinatie met het vetvee het geval was. De veehouders, die vertegenwoordigd zijn in de Regelingscommissie zullen actiel zijn om meerderen tot inzending te brengen. De goede bovenlaag van fokvee voor eigen ge bruik en voor de handel bestemd, welke ook in Zuid-Beveland stellig aanwezig is, dient immers op de juiste wijze en in voldoende getale naar vo ren te komen. Het centrum van Zuid-Beveland, Goes, zal dit jaar voor het eerst zijn beste plaats voor het fok vee inruimen, nJ. de Grote Markt. Personeel en materiaal van de gemeente Goes zal er toe bijdra gen dat de dieren goed kunnen worden opgesteld en in de keuringsbanen aantreden voor de prijs kamp. Voor wat hoort wat! Het vraagprogramma biedt „voor elk wat wils": Stieren in 5 rubrieken van ouder dan 3 jaren tot en met stierenkalveren; Vrouwelijk jongvee in 6 rubrieken van oudere kallvaarzen tot en met vaars kalveren. Melkgevende koeien in 10 rubrieken van éénmaal gekalfd tot de oudere garde geboren vóór 1949. Als belangrijk sluitstuk hiervan mag de productie-klas se gelden, waarin op melk- en vetopbrengst scherp geselecteerde dieren met tenminste 3 normals melkperioden kunnen meedingen. Veehouders bedenkt, dat de koeien, welke aan de minimumeisen voor de productieklasse voldoen, zullen worden gerangschikt naar melk- en vetop brengst, onafhankelijk van een eventuele prijs voor exterieur, welke in de leeftijdsrubrieken is behaald. Ieder, die op grond van de melkcontróle-gegevens in het bezit is van koeien met prima levensproduc tie kan dus meedingen. De eisen voor de productie klasse reeds vermeld in het vraagprogramma zullen in de catalogus uitvoeriger worden meege deeld. De Prov. Melkcontróle Dienst onderzoekt alle koeien, waarmee U volgens het vraagprogram ma inschrijft, op de gestelde minimum-eisen voor deze keurcollectie. Zeer belangrijk kunnen ook de in te zenden groe pen worden. Zo kunnen stieren in het bijzonder de K. I.-stieren verschijnen met tenminste 8 afstammelingen. Individuele kwaliteit en uniformi teit in groepsverband zijn hier toonaangevend en behoren hierbij hand in hand te gaan. De rubriek koeien met twee of meer directe afstammelingen biedt interessante mogelijkheden. Voor verschillen de veehouders geven de bedrijfsgroepen van 3 en 5 stuks fokdieren ouder dan één jaar van één eige naar een fraaie kans om te tonen wat zij in groeps verband kunnen presteren. De keuring gaat tenslotte om drie kampioen schappen: de beste stier; de meest typische melk en fokkoe naar exterieur en de hoogst bekroonde koe in de productie-klasse. Voor de veehouders die over goed vee, in het bij zonder ook fokvaarzen, beschikken, welke niet stamboekvolbloed zijn, vestigen wij er de aandacht op, dat ook niet-geregistreerd vee op de fokveedag wordt toegelaten. Vee, dat men wenst te verkopen, kan als zodanig worden aangegeven in de catalo gus, als men dit bij de inschrijving vermeldt. Bedenk dat de sluitingsdatum voor de inschrijvin gen is gesteld op 20 Augustus a.s. Alle aangiften dienen dan bij de secretaris van de Regelings-Com- missie, de heer J. M. Meyler (Gemeente-secretarie of Wilhelminastraat 60), binnen te zijn. Er is dan voldoende tijd om de catalogus op de juiste wijze met vermelding van productie- en afstammings gegevens van de geregistreerde dieren te ver zorgen. Deze catalogus moet immers op ruime schaal worden verspreid en kan een waardige aan- PREM1EKEURING TE METSLA WIER. (Vervolg van pag. 555.) dewijk, van K. H. Vogel te Anjum. Massaal, diep, gebeend en gespierd, bovenlijn niet te sterk en hals wat lang, gangen goed. 2. Resie v. d. Posterij, d. N. v. Beek, van W. v. d. Staag te St. Jac. Parochie. Beste kleine merrie, zeer typisch en harmonisch, correct in standen en gangen, kronen niet ideaal. Met afstammelingen won Ogien, van K. H. Vo gel, met twee goede dochters gemakkelijk. 2. Jopie v. d. Elizehoeve, d. Byou v. Fr. polder, van J. C. Blanksma, vndgoede moeder met vrij goede groep afstammelingen. Dolly werd derde met een goed hengstv. en een matige tweej. dochter. Solonne van Karei vierde. Dolly, d. Antoon van Berkenhof, gefokt door J. H. v. d. Slikke te Biervliet en van J. Tj. Alberda te Ee, werd kampioene en, na strijd met een aantal paarden, die bij vorige gelegenheden de titel had den behaald, ook nog ere-kampioene, een soort super-titel, die ook in Brabant gebruikelijk is, maar die we wel een beetje veel van 't goede vin den. Een goed geslaagde demonstratie met loten, w.o. het viertal vossen, dat Friesland in Hoofd dorp vertegenwoordigde, besloot deze keuring, die, georganiseerd door een bescheiden groep enthou siaste fokkers, meer publiciteit verdient, dan er tot dusver aan werd gegeven. C. beveling worden van het fokvee waarmede U in schrijft. Reeds eerder schreven wij: „Regelmatig terug kerende en goed georganiseerde fokveedagen in de verschillende delen van Zeeland geven de ge wenste bekendheid aan de kwaliteiten van Uw veestapel en scheppen betere kansen voor export". De maand September belooft in dit opzicht weer heel wat. Goes, of beter Zuid-Beveland, opent dit jaar de nog kleine reeks van fokveetentoonstelim- gen op Dinsdag 13 September, West Zeeuwsch- Vlaanderen volgt op Woensdag 21 September op traditionele wijze te Oostburg, terwijl op Donderdag 29 September a.s. te Middelburg met ruime en goed geselecteerde inzendingen van uitsluitend geregis treerd vee de rij hoopt te sluiten. Veehouders en -fokkers neemt hier nota van! Schrijft in, werkt mee en bezoekt deze fokveedagen. De betekenis van een goede veeteelt rechtvaardigt dit volkomen. Er valt bovendien veel te leren. Tenslotte nog dit. Besteedt aandacht aan de ver zorging van het voor de keuring bestemde vee. Een goed toilet doet de goede eigenschappen van de dieren beter uitkomen. De Rijksveeteeltconsulent, Ir W. L. HARMSEN. DE HERVERKAVELINGSCOMMISSIE VERGADERDE. BENOEMINGEN. De Voorzitter deelde mee, dat de Minister van Landbouw tot lid van de Agrarische Subcommissie Schouwen-Duiveland heeft benoemd de heer M. Steenpoorte te Oosterland. Tot lid van de Agrarische Subcommissie Thclen werd benoemd de heer N. M. Klippel te Stavenisse. GEZAMENLIJKE BEZICHTIGINGEN. De Agrarische Subcommissie in dé diverse Her- vei kavelingsgebieden hebben in de afgelopen weken de werkzaamheden in het veld gezamenlijk in ogenschouw genomen. Hoewel uiteraard de leden der commissies afzonderlijk regelmatig de wer ken bezoeken, bleken deze gezamenlijke bezichti gingen waardevol te zijn. In het bijzonder de mecha nische uitvoering kon de volle instemming van de betrokkenen wegdragen. De stand der gewassen op de geëgaliseerde percelen, die dit voorjaar ge reedkwamen, is in het algemeen zeer bevredigend en overtreft in de meeste gevallen de verwachtin gen. ELECTRIFICATIE BEGINT. De Herverkavelingscommissie hechtte haar goed keuring aan het eerste electrificat.e-ooject. De Ge meente Dreischor valt deze eer te beurt. In het kader van de Herverkaveling zullen hier 17 boer derijen, 3 vlasbedrijven en 20 landarbeiderswonin gen aangesloten worden op het electriciteitsnet. De Gemeente, de Provincie en het Rijk zullen sub sidiëren, terwijl de belanghebbenden hun bijdrage in de vorm van herverkavelingsrente zullen vol doen. UITVOERING VAN COMPLEX WERKEN. De commissie beraadslaagde voorts over de pro blemen, die gerezen zijn door de afremming van enkele werkzaamheden, waartoe in een voorgaande vergadering besloten was. Zoals bekend hield deze afremming verband met de gespannen situatie op de arbeidsmarkt en met het landelijk te voeren beleid inzake openbare werken. Teneinde een re gelmatige voortgang van het werk niet te belemme ren en de overgang naar de voorjaars- en zomer- werkzaamheden van 1956 niet te schoksgewijs te loten verlopen, werd besloten in dit najaar nog een aantal urgente werken te doen uitvoeren. Verder uitstel van deze werken zou grotere scha de opleveren, ofwel onhoudbare situaties doen ont staan. Zo zal er op Schouwen-Duiveland nog geëga liseerd worden in complex IX bij Nieuwerkerk, complex XIII bij Sirjansland en complex V bij Oosterland. In deze complexen moet nog spoelzand verwijderd worden; langer uitstel zou onverant woord zijn. Hetzelfde geldt voor gedeelten van de complexen 7, 11 en 20 bij Noordwelle en tussen Haamstede en Serooskerke. Voorts zal nog met de drainage wor den voortgegaan van die percelen, die reeds geëga liseerd zijn. Op het eiland Tholen is de verdere voortgang met het complexwerk in de 1500-gemeten-polder zeer urgent, evenals de werken in het Z. O. deel van de Poortvlietse polder. Hier zal ook gedrai neerd worden. De onderbemalïngsïnstallatie voor de Poortvlietse Weihoek zal ook nog dit jaar moeten worden aan gepakt. In de Zak van Zuid-Beveland kon de aanleg van een tweetal grote duikers in de nieuwe waterlei ding van Driewegen naar Ellewoutsdijk niet langer uitgesteld worden. Met de bouw van deze kunst werken is men dan ook inmiddels begonnen. In Waarde zal nog dit jaar een oppervlakte van 250 ha gedraineerd worden. De volgende week houdt enkele zeer belangrijke gebeurtenissen in. In de eerste plaats voor de West hoek van Noord Brabant. Op 24 Augustus is er in Zevenbergen concours hippique en fokdag. Er is een fusie ontstaan tussen de Vereniging tot bevor dering van de warmbloedfokkerij in West Brabant en de landelijke rijvereniging „Prinses Margriet". Verleden jaar organiseerden beide verenigingen 'n concours. Het eerste verregende totaal en het twee de moest afgelast worden omdat het terrein door de aanhoudende regen zich nog niet hersteld had. Door deze fusie staat nu een belangrijke paarden dag voor de deur. Fokdag, landelijke ruiters en na- tinaal concours hippique. We wensen de orr a- toren veel succes en bovenal mooi weer en ec s- sa publiek, zodat de verliezen, die verleden ja^ p- gelopen zijn, weer goed gemaakt worden. Een andere belangrijke gebeurtenis is het con cours hippique in Vrouwenpolder op 27 Augustus, Zaterdag over een week. Hier worden o.a. de Zeeuwse kampioenschappen voor landelijke rui ters verreden. Het veelzijdige programma zal de paardenliefhebbers in de middaguren zeker met volle teugen doen genieten. Hier worden ook veel bezoekers verwacht in de mooie omgeving van Oranjezon. Vol verwachting kloppen vele harten. Wie zui len de kampioenen worden? Dit is een zeer belang rijke zaak, want zij zullen straks (14 September), de Gewestelijke Bond in Utrecht mogen vertegen woordigen. Er wordt druk geoefend. Op de verschillende streekwedstrijden was er vooruitgang te zien, maar toch was ook overal te zien, dat men dit jaar later met alles in de weer was, omdat er geen ander concours aan de kampioenschappen voorafgegaan is. Het is te hopen, dat dit volgend jaar wél weer het geval zal zijn. Dit jaar zal voor het eerst het mennen van de bok te zien zijn en ook leermeester Wisse zal een demonstratie geven in het africhten van een jong paard. Als men dit nog niet gezien heeft, is hejt alleen al een gang naar Oranjezon waard. Niet alleen vanwege het spectaculaire, maar om de eenvoud en het voordeel, dat men er zelf mee kan behalen. Kortom, ook hier wensen we de organisators, de Gewestelijke Bond van landelijke rijverenigingen en de jonge vereniging de „Oranjezonruiters", een mooie dag en veel publiek. Tot de volgende keer. TOONTREDER. Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek De vorige week was geen week van opschieten. Telkens wat onweersbuien, met op plaatsen nogal veel regen, beletten het tempo te houden, waaraan we al gewoon werden. De geklapte en dood ge sproeide aardappelen boden uitkomst en heel wat pootgoed is in de kisten gekomen. Ja, het moet toch gebeuren. En opgeruimd staat netjes. De opbrengst der pootgoedpercelen is wat lager dan gewoon, maar het is prachtspul om te poten, te groot van stuk zijn er niet bij. Het loofklappen en daarna doodspuiten, wat zo mooi leek, is toch tegengevallen. Vooral de late soorten liepen vaak veel uit en moest meerdere keren gesproeid wor den. Het is misschien volgend jaar mogelijk om de E's zeer goed vóór te kiemen. Ze hebben dan later bij 't doodspuiten niet zoveel kracht meer om uit te lopen. De groene aardappels hebben nogal genoten van de regen en zullen er zeker nog wél bij varen. Toch waren er al wat aardappels waar de regen te laat voor gekomen is. De suikerbieten, die ook hard regen nodig had den, staan weer te glanzen en doen hun best om hun achterstand in te lopen, want zon en wat voch tigheid in Augustus en September brengen suiker en gewicht in de bieten. Er is vorige week heel wat gerst gemaaidorst en er is veel goede gerst gedorst; we horen van onge kende opbrengsten. Ja, de gerst zag er best uit, maar dat ze zó boven vorig jaar zou uitsteken, had den we niet verwacht; we zijn maar slechte profe ten! We zijn al bezig om 't land klaar te maken voor 't koolzaad. Het begin voor oogst '56 is er weer, en we kunnen beter in de laatste helft van Augustus zaaien dan in begin September. Wanneer het te laat gezaaid wordt, ontwikkelt het zich té weinig en heeft 't geen weerstand genoeg om de winterkoude te trotseren. We zijn erg nieuwsgierig naar de opbrengst der erwten en der tarwe. Enfin volgende week weten we meer, wanneer het droog blijft. Gelezen, dat de R.L.W.S. haar deuren weer openzet opi de jonge Zeeuwse landbouwers de onmisbare theorie te geven, die de praktijk moet aanvullen, willen ze later de naam van ons gewest hoog hou den. 22 Augustus sluit de inschrijving. Er moet dus vlug gehandeld worden wanneer het nog niet is ge beurd. Men weet toch zeker allen wel, dat een gediplo meerd leerling van de R.L.W.S. meer kansen heeft in de wereld, dan iemand, die geen landbouwonder wijs heeft genoten. De voorbeelden liggen toch" maar voor 't grijpen! Het woord „kennis is macht" heeft, vooral bij het landbouwonderwijs, nog niets ingeboet. Dus, ouders en jongeren, denkt om de datum, het is kort dag, zorg dat je er bij komt vóór 22 Augustus,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 10