KLAUWVERZORGING BIJ HET RUNDVEE Paard en paardensport ONDER uinbouwlantaarn Staring C. B. Wintertarwe ZATERDAG 16 JTJll 1&B5. de Kreupelheid bij het rundvee komt veelvuldig voor, hoofdzakelijk bij oudere dieren. Door de pijn is vermagering er meestal 't gevolg van. Bij melk vee daalt tevens de productie. In de weideperiode openbaren deze nadelige gevolgen zich het meest. Immers, in deze periode moeten de dieren zelf het voedsel zoeken. Bij kreupelheid zal door de pijn de verplaatsing van het dier minder zijn, met als gevolg een geringer voedselopname. Kreupelheid wordt in de regel spoedig opge merkt. In de praktijk wordt de oorzaak vaak ge zocht in de gewrichten of „hoger" gelegen delen. De oorzaak van het kreupelen is bijna altijd een klauwaandoening. De oorsprong van klauwontste- kingen zijn verschillend; een zeer groot percen tage ervan is het gevolg van vergroeiing van de klauwen in een vergevorderd stadium. Deze vorm van kreupelheid kan voor het groot ste deel worden voorkomen. Bij de juiste stand rust de buitenkant en ook de punt van de klauwen op de bodem, terwijl de klauwspleet tot aan het eind open is. Aan de hoornrand vindt regelmatig groei van de klauwen plaats. Door de voortgaande beweging van het dier slijten de klauwen aan de onderkant. Bij evenredige groei en slijtage behoudt de klauw zijn juiste vorm. Gedurende de stalperiode is er in de regel onvoldoende slijtage aan de klauwen. Voor het behouden van een vlotte gang en juiste stand dient de overtollige groei te worden weggenomen. Wanneer dit niet gebeurt, krijgen de klauwen een ongewenste vorm en ontstaan vergroeiingen. Be kend zijn de z.g. stalklauwen. De punten ziin om hoog gegroeid en de dieren staan op de achterste deel van de klauwen. Deze vergroeiingen veroor zaken dus een afwijkende stand. De gewichtsver deling van het lichaam over de ledematen wordt abnormaal. Het gevolg is een groter slijtage aan de gewrichten, hetgeen een correcte bouw van het lichaam nadelig beïnvloedt. De gang wordt minder vlot. Het dier kan bij dergelijke afwijkingen ern stig lijden. Bij erger worden ontstaat kreupelheid. Bij sommige vergroeiingen breekt een gedeelte van de klauw af. Meestal vindt dit plaats vlak bij het .leven". Het duurt een lange tijd, aleer een dergelijke klauw weer is genezen. Ook andere vor men van afwijkingen komen voor. Alle veroor zaken op de duur kreupelheid. Het is bekend, dat het overgrote deel van de af wijkingen voorkomt aan de klauwen van de ach terbenen. Gedurende de staltijd werkt het vocht van de mest en urine vaak op de klauwen van de achterbenen in. Dit bevordert het ontstaan van klauw-ontstekingen en -afwijkingen. De voorbenen staan veelal droog. Weersomstandigheden kunnen ook van invloed zijn. Het zeer natte najaar van 1954 had een na delige invloed op de klauwen van het rundvee. Dit openbaarde zich door een groter aantal afwijkin gen in de afgelopen winter. De schade door klauwafwijkingen kan voor een groot deel worden voorkomen door regelmatige Op de Bestuursvergadering in Kloosterzande heeft de heer Ir. J. D. Dorst mededeling gedaan over de achteruitgang van de paardenstapel in Zeeland. Het totaal aantal paarden bedraagt 13.156 tegen 14.884 in het vorige jaar. Dit is een achter uitgang van ruim 11 Eigenlijk hadden we een grotere achteruitgang mogen verwachten en uiterst benieuwd zijn we naar de landelijke cijfers. Want verleden jaar zijn maar liefst 44.000 inlandse paar den geslacht. Dit is ruim 18 van de landbouw- paardenstapel. Wanneer we nu aannemen, dat de 10.000 geslachte veulens buiten de registratie zijn gevallen, dan nog is er 14 van de paardenstapel geslacht. Tenzij het aantal niet-landbouwpaarden veel groter is dan we vermoeden. Het is wel jamer, dat op de bedrijven deze paar den bij de Mei-registratie wel geregistreerd, maar uiteindelijk toch niet geteld worden. In deze rubriek vallen de paarden, waarvan aan genomen wordt, dat ze in het bedrijf niet werken. Een zwartgallige zou op de gedachte kunnen ko men, dat deze rubriek in belangrijkheid toeneemt. Voor onze provincie vallen in deze rubriek in ieder geval de Shetlandse pony's, maar veel zoden zet dit niet aan de dijk. In „De Noord-Oost Polder" las ik dat de ring- rijdersvereniging „In Galop" te Marknesse op 16 Juli een ringrijderij organiseert. Deze sport breidt zich ook in het nieuwe land uit. In Middelburg belooft het 28 Juli ook een mooie dag te worden. Dan worden de derde klasse kam pioenschappen verreden en tevens is dit een jubi leumwedstrijd ter gelegenheid van het vijfjarig be staan van de Zeeuwse Ringrijdersvereniging. En de landelijke ruiters zijn al druk aan het oefe nen voor het concours hippiqüe in Vrouwenpolder op 27 Augustus, zodat er reeds een paar streek- Wedstrijden verreden zijn. Bovendien brengt elke rijvereniging een bijzonder nummer en dit zal de aantrekkelijkheid van het concours zeer vergroten. Er gaan al geruchten over een jeugdnummertje, een Hongaarse Post en pyramide rijden. Als dit alles in vervulling gaat, dan moet Vrou wenpolder de stroom bezoekers nauwelijks kunnen verwerken. Dat het zo mag worden. Tot de volgende keer. TOONTREDER. controle. Waargenomen afwijkingen vroegtijdig be handelen, bespaart veel kosten en moeite. Voor de behandeling werden vroeger de dieren door middel van een lijn, welke op 3 plaatsen in de vorm van een ring om het lichaam was aange bracht, tegen de grond gehaald. Tegenwoordig wordt een eenvoudiger methode toegepast. Van een hoorntouw wordt een dubbele strop gemaakt. Deze wordt juist boven de hak aangebracht, ech ter met een zodanige ruimte, dat er een vuist tus sen gestoken kan worden. Een stevige stok, van ongeveer 50 cm lang, wordt in de strop gestoken en een slag omgedraaid. Het been is opgebonden. Na enig verzet, laat het dier alle bewerking aan de klauwen toe. Men dient er echter voor te zorgen, dat de plaats waar men het touw opdraait in de holte van de hakpees komt, daar anders de kans bestaat, dat men de huid met het touw meedraait, hetgeen on nodige pijn veroorzaakt. Om deze reden is het bij een bevleesd been gewenst op deze plaats een manchet van carton aan te brengen. Het verwijderen van de overtollige hoorngroei kan het best worden verricht met behulp van een hoef tang. Voor het bijsnijden van de zool vlakte zijn de speciale hoefmesjes doelmatig. De rand wordt met een hoefrasp bijgevijld. De hoeftangen zijn verkrijgbaar in prijzen variërend tussen 7,35 en 45,De hoefmesjes zijn in de vorm van links- en rechtssnijdend ver krijgbaar. Er zijn ook hoefmesjes met aan 2 kan ten snijvlakken. Klauwverzorging eist de nodige vakmanschap. Een behandeling door een deskundige is aanbe velenswaardig. J. H. LANTINGA, Hoofd-Assistent Rijksveeteeltconsulent. Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slik hoek 12 Juli. is nu echt hooiweer geworden. De zon stooft het gemaaide gras en in weinig tijd is het tot goud geel hooi geworden. Het is altijd een mooi gezicht een hooiweide met volle ruiters te zien staan. De karwij is er af en staat in kapelletjes te dro gen om verlies te voorkomen. We durfden nog niet van stam maaidorsen; ze moet dan zeker 2 weken langer op het land staan en komt er veel risico aan. Harde wind of hagel kunnen het beste zaad er af doen slaan en wanneer het op de grond ligt, is het verloren en dat is te riskant. De zwadmaaier groef zijn harde kaken er in en het duurde niet lang of 't lag op de grond, waar later nijvere han den het opraapten en zorgzaam in kapelletjes zet te. De sikkel komt er nog aan te pas om de kanten en kopeinden te snijden; de rest doet de zwad maaier. Het koolzaad begint ook rijp te worden en som mige percelen liggen reeds geveld; de kleur moet nog wat bijkomen eer de maaidorser zijn werk kan beginnen. Wij zijn ook al aan het vlas begonnen. Het gaat hard met het vlas na de warme dagen, die wij voorin de week hadden. Het vlas is goed en mooi van kleur. Wanneer men langs een getrokken stuk tegen het vlas aankijkt, lijkt het, wanneer het door de zon wordt beschenen, op een gouden wand. Er is al heel wat vlas verkocht tegen goede prijzen. Niet zo tegen fancy-prijzen als vorig jaar, maar toch met een rendabele uitkomst. Er komt nu veel werk aan de winkel; de rooi- data zijn ook al vastgesteld en daar dienen we ook rekening mee te houden en straks zal de vraag zijn: doodspuiten of loof trekken. We lazen deze week nog een bewaringsproef met aardappels gewonnen vorig jaar, die dood gespoten en die loofgetrokken waren. De dood gespoten hadden tot 15 minder verlies bij de be waring gegeven dan de laatstgenoemde. De opbrengst is nog niet hoog te noemen, doch nu groeien ze nog heel hard. De erwten vertonen nog weinig vreterij, doch een bespuiting tegen de erwtenpeulboorder brengt al gauw haar rente op. De schokkers dienden ook nog een portie mangaan te krijgen tegen de kwade harten. We hebben vorige week het proefbedrijf Zeeland bezocht en elke Zeeuwse boer, groot of klein, moest elk jaar een paar uren vrijmaken om onze proefbedrijven te bezoeken. Het is nu de tijd om alle ziekten en kwalen, en verschillen in legering b.v. te zien; straks is het te laat. Men ziet b.v. mooi de verschillen in roestaantasting der tarwe- rassen; bij de gerst de stevigheid van de stengel tegen het legeren. Men ziet zoveel, maar 't is inte ressant en leerzaam. De chef en zijn personeel staan altijd klaar om tekst en uitleg te geven; voorwaar geen geringe taak. Zij verdienen hiermede zeer zeker de dank van landbouwend Zeeland. (Advertentie.) C.B.-RASSEN ZIJN OOGSTZEKERE RASSEN. gezond en stevig. Verkrijgbaar bij de plaatselijke landbouw verenigingen. EEN BELANGRIJK RAPPORT. Wij ontvingen het rapport van de Studiecommis sie voor Fruit, welke enige tijd geleden is ingesteld door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen. Deze commissie heeft zich bezig gehouden met de bestudering van de problemen, welke ver. band houden met het z.g. „ondereind" van de fruitoogst. Wij achten dit een dermate belangrijk rapport, dat we het graag willen bespreken onder de tuinbouwlantaarn. Helaas kunnen we slechts enkele hoofdconclusies weergeven, want het is een rapport van 28 bladzijden. Het is een goed gedocu menteerd rapport en de vele kanten van het vraag stuk van „het ondereind" worden er uitvoerig in belicht en beoordeeld. Er worden een aantal aan. bevelingen en voorstellen in gedaan voor het a.s. seizoen en het bestuur van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft zich met de ziens wijze van de commissie kunnen verenigen. De Studiecommissie voor Fruit van het Centraal Bureau bestaat voor het overgrote deel uit fruit kwekers. Voorzitter er van is de heer M. Prins, de .voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuin. bouwveilihg^n. Uit Zeeland hadden de heren J. Kakebeeke te Wolfaartsdijk en W. C. v. d. Werf! te Rilland Bath in de commissie zitting. De samenvatting en aanbevelingen. In verband met de ons ter beschikking staande plaatsruimte moeten wij voor deze keer ons beper ken tot het weergeven van de conclusies en aan bevelingen van het rapport. Wij hopen later nog wel eens de gelegenheid te krijgen uitvoeriger in te gaan op enkele onderdelen. Ten eerste adviseert de studiecommissie overleg te plegen met de veilingen, de organisaties van de handel, van de verwerkende industrie en andere organisaties of instanties, die bij de afzet van fruit zijn betrokken. Verder worden de volgende aanbevelingen gedaan: Ter bevordering van het rooien. Het werkcomité rooiactie erkentelijkheid te be tuigen voor hetgeen reeds is bereikt en te verzoe ken de rooiacties onverminderd door te laten gaan, tezamen met de tot op heden bij de actie betrokken instellingen en in nauwe samenwerking met land. bouwconsulenten. De betrokken vaktechnische en standsorganisa ties te verzoeken diligent te blijven met betrekking tot de verhouding tussen de boomgaardpacht voor verouderde boomgaarden en de pacht voor ander grondgebruik. Verder zegt de commissie, dat de overheid ver zocht dient te worden naast de subsidie, welke reeds voor het rooien beschikbaar wordt gesteld via de Cultuurtechnische dienst, een subsidie van ƒ500,per ha voor het rooien van boomgaarden te verlenen. De betrokken stands- en vaktechnische organisa ties dienen verzocht te worden aandacht te beste den aan het voldoende aanwezig zijn van rooiappa- ratuur. Ter vermindering van de hoeveelheid afwijkende appelen, welke voor binnenlandse verse consump. tie wordt verkocht, worden de volgende aanbevelin gen gedaan: Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit dient verzocht te worden de mmimummaat voor aupels te verhogen van 45 tot 50 mm. Verder dient met alle ten dienste staande controlemiddelen gecontro leerd te worden of een dergelijke verordening ook goed wordt uitgevoerd. De bij het Centraal Bureau aangesloten veilingen dienen verder voorgeschreven te worden, dat ap pelen van de kwaliteit kroet onder bepaalde voor waarden alleen verkocht mogen worden aan fabri kanten of eventueel exporteurs. Met niet aangesloten veilingen en fruitpr.ohters dienen onderhandelingen gevoerd te worden om van deze zijde medewerking te verkrijgen van de te nemen maatregelen. Op de veilingen dient hiervoor, aldus het rapport, een goede controle te zijn op de naleving van de voorschriften. Verder wordt de fruitveilingen in overweging gegeven een minimumvergoeding per kist voor veilingkosten vast te stellen. Ter bevordering van de afzet aan de conserven- industrie wordt in overweging gegeven om met de fabrikanten na te gaan of er een mogelijkheid is in overvloedige jaren een buffervoorraad aan te leg gen van internationaal verhandelbare en voldoende 1 ng houdbare appelconserven. Volle aandacht dient besteed aan - ex portmogelijkheden van industriefruit. Verder wordt voorgesteld een minimumprijs van fQtper 100 kg voor appelen vast te stellen. De minimumprijs voor verkoop aan de industrie en export voor buitenlandse conservenfabrieken zou 3,per 100 kg moeten zijn, aldus het rapport. Ook vindt de commissie, dat er een aa oer- verbod dient te komen voor die fruitsoorten, welke zelfs op speciale industrieveilingen niet verkocht kunnen worden. De aanbevelingen worden dan toesloten met een verzoek aan de kleinhandel om moes- en handappe len duidelijk gescheiden en volledig aangeduid op te stellen en aan te bieden. Voor deze week moeten wij stoppen met de aan bevelingen, die aan het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen zijn gedaan en welke door bot Bestuur van deze organisatie zijn aanva**"'

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 5