Akkerbouwbespreking Landbouv ZITDAGEN met de Minister van ZITDAGEN B0F.KHOITDBUREAU Zaaizaadvoorziening Wintertarwe Belastingcommissie der Z. L. M. Brouwers en Boeren AAmoria AAÊomort mort a middelen voor j het doodspuiten ont{ort van aardappe||oof LANDBOUWBUREAU WIERSUM-GRONINGEN Bij de bespreking tussen de Minister van Land bouw en het Dagelijks Bestuur van het Landbouw schap heeft het Landbouwschap o.m. gepleit voor een toeslag op haver, voorzover geteeld op zand- gronden. Het systeem van monopolieheffingen is n.l. geba seerd op de productiekosten van de op kleigronden en in de Veenkoloniën verbouwde haver. Daardoor zal de marktprijs van haver belangrijk kunnen liggen beneden de kostprijs op de zand gronden. Het verschil dient, naar het oordeel van het Landbouwschap, door een toeslag te worden over brugd. De Minister zal zich hierover nog nader beraden. Voorts is gesproken over de koolzaadprijs voor oogst 56. Uit berekeningen van het L. E. I. blijkt, dat de productiekosten een verdere stijging hebben onder gaan. Over de vaststelling van de koolzaadprijs is het overleg nog gaande. Tot nader overleg tussen Minister, Bedrijfschap voor Aardappelen en Landbouwschap werd ook besloten inzake het in de toekomst te voeren be leid met betrekking tot de prijsvorming van con sumptie-aardappelen. Het Landbouwschap acht het noodzakelijk, dat concreet wordt vastgelegd wanneer en in hoeverre bij diverse rassen maatregelen zullen worden ge troffen. TERNEUZEN: Woensdag 27 Juli in Hotel „Des Pays-Bas". ZIERIKZEE: Donderdag 28 Juli in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 28 Juli in Café „De Eendracht". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 28 Juli in Hotel „Hof van Holland". SEROOSKERKE (W.): Vrijdag 29 Juli in Café Huysse" van 9.tot 1.30 uur. IJZENDIJKE: Zaterdag 30 Juli in Hotel „Lie- vense". ZITDAGEN ADVIESBUREAU VOOR OORLOGS- EN RAMPSCHADE. ZIERIKZEE: Donderdag 21 Juli van 11 tot 13 uur in het „Huis van Nassau". ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 23 Juli van 11 tot 13 uur, Café „De Druyventros". GOES: Dinsdag 26 Juli van 12 tot 15 uur, Grote Markt 28a. CONTRACTZAADTEELT. Brengt of zendt uw teeltcontracten vóór het af sluiten ter beoordeling aan het Secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes. Dit geldt óók voor de afrekeningen. ALGEMENE EMIGRATIE CENTRALE (A.E.C.) AFDELING GCES. Iedere Maandag van 2021 uur op het Land- bouwhuis te Goes. ZATERDAG 16 JULI 1955. De aardappelteler éfcent van te voren te weten waarop hij, krachtens areaalheffing, aanspraak kan doen gelden en in hoeverre de risico's van de aard appelteelt zullen worden gedekt. Bij het onderhoud met de Minister werd voorts door het Landbouwschap nog eens aangedrongen op het handhaven van het bindend karakter van de Rassenlijst voor Landbouwgewassen. Tengevolge van roestaantasting in wintertarwe bestaat de mogelijkheid van enige verschuiving in het rassensortiment. In hoeverre voldoende te velde gekeurd zaaizaad beschikbaar zal zijn is thans nog niet te overzien. Een beslissing over het al dan niet vrijgeven van niet te velde gekeurde wintertarwe is nog niet ge nomen. Er wordt echter op gewezen, dat de daarvoor ge schikte partijen onder voorplombe kunnen worden geleverd en gereserveerd. Deze partijen kunnen bij eventuële vrijgave van niet te velde gekeurd zaaizaad voor plombering worden aangeboden. I. Waardebepaling Onroerende Goederen voor de Vermogensbelasting per 1 Januari 1955. De Belastingcommissie der Z. L. M. heeft zich beraden over de vraag voor welke waarde de On roerende Goederen per 1 Januari 1055 voor de Vermogensbelasting dienen te worden aangegeven. Lettende op de bepalingen der Wet Vervreemding Landbouwgronden, van 21 Dec. 1953, en verwij zende naar een publicatie in het Zeeuwsch Land bouwblad van 24 Dec. 1953 en 9 Januari 1954, meent de Commissie te moeten opmerken, dat de vast stelling der verkoopwaarde ernstig wordt bemoei lijkt door het betrekkelijk gering aantal verkopin gen. Ook de zeer uiteenlopende Polder- en Water schapslasten, alsmede de stellige verwachtingen, dat hierin zeer ingrijpende verschuivingen te wach ten zijn, bemoeilijken de waardebepaling. Daar de practijk van de prijsvorming onder de werking der wet Vervreemding Landbouwgronden nog zal moeten uitmaken welke de maximale ver koopwaarde der Onroerende Goederen zijn zal, was de Commissie van oordeel dat voorafgaand over leg met de Inspecties der Belastingen in Zeeland en te Bergen op Zoom gewenst moest worden ge acht. Genoemd overleg heeft inmiddels plaats gehad met als resultaat dat, mede gelet op de goedge keurde verkoopprijzen in 1954, de waarde per 1 Januari 1955 zal worden gesteld op 130 van die per 1 Mei 1940, terwijl als correctie de waarde der gebouwen zal worden verhoogd met 300,per ha. T.a.v. de geïnundeerde gronden is overeengeko men, dat deze zullen worden gewaardeerd op dezelfde waarde als per 1 Januari 1954. Deze regeling geldt alléén voor het belasting jaar 1955 der Vermogensbelasting; voor de vol gende jaren zal de waardering der landbouwgron den opnieuw moeten worden bezien met inacht neming van de dan beschikbare gegevens. II. Waarde aandelen Coöperatieve Verenigingen per 1 Januari 1955. Na ingewonnen adviezen adviseert de Commissie tot de volgende waarderingen: Aandelen Coöperatieve Beetwortelsuikerfabrieken: Dinteloord 225,— Zevenbergen 165, Roosendaal 165, Sas van Gent 150, Aandelen Coöp. Vlasfabriek Dinteloord: Oude aandelen 500, Nieuwe aandelen 250, Aandelen Zeeuwse Coöp. Kunstmestfabriek: Vlaardingen (Z.CJC.) 150,— BELASTINGCOMMISSIE Z. L. M. t 499 Ter gelegenheid van de zomervergadering van het NaCoBrouw heeft de directeur van het bedrijf schap voor granen, zaden en peulvruchten, de heer J. Brandsma, het belang van de Nederlandse brouw- gerstteelt uiteengezet. De brouwers en mouters hebben belang bij de teelt in Nederland, omdat de markt maar klein en vrij kwetsbaar is, vooral nu in midden-Europa ver schillende landen zijn uitgevallen. Voor de akkerbouwer heeft deze zaak weer een andere kant. Na de vaste premie aan de handelaar of coöperatie ging, na de volledige vrijgave van 1952, de concurrentie weer een rol spelen, mede omdat we van schaarste tot overvloed zijn gekomen. Voor al omdat ongeveer een-derde van de bierproductie de grens overgaat, moet aldus de heer Brandsma de wereldmarktprijs de basis zijn om te kunnen concurreren Al weet de Nederlandse boer daardoor niet precies wat hij uiteindelijk krijgt, toch heeft hij er wel degelijk belang bij dat de gerst in de brouwerij wordt verwerkt. Wat de zomergerst van oogst 1954 betreft, ver telde de heer Brandsma, dat ongeveer 150.000 ton geschikt was voor brouw- en kippengerst. Waar de behoefte aan kippengerst ongeveer even groot is, betekende dit dat de gerst, die door de brouwe rijen werd afgenomen, in zekere zin concurrerend op de prijs van de kippengerst werkte. In 1954 werd door de brouwerijen plrn. 40.000 ton gerst aangekocht. Deze concurrentie van de afzetmogelijkheden geeft ook een betere kans op een premie en als zodanig noemde de heer Brandsma een verschil van gemiddeld f 1,50 tussen de brouw- en kippengerst enerzijds en de maalgerst anderzijds. Over de ge hele oogst betekent dit een bedrag van plm. 2,5 millioen gulden. Hoewel daarmee geen verzekering gegeven is voor de afzet en geen vastgestelde premie wordt verkregen, achtte spreker het toch buitengewoon belangrijk. Daarnaast profiteren de handelaren en de coöperaties ook nog van de teelt, doordat de gerst geschikt gemaakt moet worden. Gemiddeld heeft het Centraal Brouwerij Kantoor (C B.K.), dat dis inkoper optreedt voor de brouwgerst, het af gelopen jaar een prijs betaald die f3,lag boven die van de kippengerst. Tenslotte waarschuwde spreker er tegen, vooral geen rassen te gaan zaaien die ongeschikt zijn voor brouwgerst. o Wanneer de mogelijkheid was opengesteld met de spreker in discussie te treden, zouden ongetwij feld een aantal van de aanwezige boeren het betoog van de heer Brandsma niet zonder enkele kant tekeningen gelaten hebben. En terecht De genoemde getallen kunnen zo licht een ver keerde indruk wekken. Vooral het gemiddelde ver schil van f 1,50 tussen de maalgerst en de brouw en kippengerst is in dit verband in feite wat mis leidend. In de regel is maalgerst immers gerst die uit sluitend voor dit doel geschikt is en de vergelijking tussen deze gerst en brouwgerst heeft dan ook wei nig zin. Veel belangrijker is het verschil tussen kippengerst en brouwgerst onderling, zoals dat door de heer Brandsma voor de uiteindelijke prijs die door het C.B.K. wordt betaald, op f3,werd ge schat. De boer wil ook dit verschil tot uiting zien komendaar dit voor hem de beloning dient te zijn voor alle 'extra kosten en zorgen aan het product besteed. Het moet al heel slecht lopen met zijn pro duct, als het maalgerst gaat worden. En bij be schouwing van dit prijsverschil mag dan naast de bewerkingskosten niet uit het oog worden verloren, dat het aantal uitbetaalde küo's geringer wordt, naarmate aan het product hogere eisen worden ge steld. o De rentabiliteit van de brouwgerstteelt is nu reeds enige jaren onderwerp van gesprek Meer en meer komen we tot de nuchtere overtuiging, dat van de zijde der brouwerijen geen premie zonder meer verwacht mag en kan wordentemeer daar deze brouwerijen door hun centrale aankoop een vrij sterke monopolistische positie innemen tegen over het verspreide aanbod van vele handelaren en coöperaties. De brouwgerstteler zal het daarom moeten doen met de concurrentie tussen de pluimveehouderij en de brouwerij, die beide zijn gerst wel willen heb ben, doch uiteindelijk beperkt zijn in hun mogelijk heden. Daarnaast brengt de vrijheid ook het voor deel, dat de exportkansen voor onze brouwgerst toenemen. Voor de oogst 1954 werd plm. 9.000 ton geëxporteerd, waarvan het leeuwendeel naar België en ongeveer 2000 ton naar Duitsland. Van deskundige zijde werd ons medegedeeld, dat er dit jaar een behoorlijke belangstelling van Duitse zijde bestaat. De aanwezigheid van een Duitse vertegenwoor diger op de NaCoBrouwdag was hier een teken van. Het komt ons voor, dat deze exportals een versterking tussen de concurrentie tussen de ver schillende gebruikers van het proctumeer dan alle morele argumenten er toe zal kunnen bijdra gen de Nederlandse brouwgerstteler een redelijke prijs voor zijn product te verzekeren. (Advertentie.) Vraagi Uw /everanc/er of

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 3