MARKTBERICHTEN LANDBOUWHUISHOUDONDERWIJS WILLEM SIETEMA ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD AFSCHAFFING SCHOOLGELD Tengevolge van het inwerkingtreden van de nieuwe schoolgeldwet, is voor het volgen van dag onderwijs aan de eerste en tweede klasse van onze landbouwhuishoudscholen geen schoolgeld meer verschuldigd. Dit betreft dus uitsluitend het volgen van primair onderwijs aan de lagere nijverheids scholen. De regeling voor de heffing van het z.g. eet- en naaigeld blijft onverminderd van kracht, zomede die voor de heffing van cursusgelden. NOODHUISVESTING THOLEN. Hoewel er enige vooruitgang valt te bespeuren in de plannen voor de nieuwbouw, moet er toch rekening mede worden gehouden, dat <je realise ring van deze plannen nog niet binnen afzienbare tijd zal kunnen plaatsvinden. Waar een verbetering van de huidige noodhuis- vesting met name in de lokalen van het pand Brugstraat bijzonder urgent moet worden geacht, heeft het bestuur der Z. L. M. het nodig ge oordeeld hiervoor op korte termijn voorzieningen te treffen. Dank zij de spontane medewerking van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en de bereidwilligheid van het gemeente bestuur van Tholen is het mogelijk geworden met ingang van September a.s. de lokaliteiten in de Brugstraat te verlaten. De lessen zullen dan wor den gegeven in een gloednieuwe 2-lokalige barak, welke een plaatsje zal vinden op het z.g. speelter rein, dat vlak naast het hoofdgebouw van de school aan de Boschstraat is gelegen. Door de meerdere beschikbare ruimte zal het tevens mogelijk zijn meerdere inventaris te plaatsen. Een niet onbelang rijke aanvrage (o.a. naaitafels en naaimachines) werd inmiddels bij het ministerie ter goedkeuring ingediend. EINDLES LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL AXEL. Onder grote belangstelling vond Donderdag 7 Juli in de jeugdherberg te Axel de eindles en diplo ma-uitreiking plaats. Na opening door de voorzit ster van de Commissie van Toezicht, mevr. P. de Feijterde Regt, werden door de heer J. Vader voorzitter van de landbouwhuishoudcommissie der Z. L. M. aan de navolgende leerlingen de diplo ma's uitgereikt: M. C. M. Audenaerd, C. S. van Bendegem, M. J. Bolleman, A. Dieleman, T. B. Dieleman, J. M. Die- leman, C. M. den Hamer, J. Leunis, C. E. Murre, L. Roose, S. de Regt, M. J. van Pienbroek, B. E. Scheele, E. T. Tollenaar en C. E. M. van der Voorn. Na het officiële gedeelte werd de middag verder gevuld met een programma door de leerlingen. Het aantrekkelijke van een eindles is dikwijls gelegen in de goede prestaties, die de meisjes „op de planken" weten te leveren. Zo ook deze middag. Met name de declamatiewedstrijd afgewisseld met zang bleek een succes. De eerste prijs viel ten deel aan Corrie den Hamer-met „Waterland". Jannie Dieleman werd goede tweede. Bij het bloemenschikken toonde Carla van der Voorn zich de beste. Voorts viel er nog een kledingshow, een school- film en een toneelstukje te bewonderen. In de pauze trok een kleine expositie van eigen gemaak te werkstukjes de aandacht. Op hun beurt zorgden ook de ouderen voor een aardige verrassing door een gezongen schoolreis- verslag te brengen. Het voor deze gelegenheid in Axelse klederdracht gestoken „echtpaar" oogstte veel bijval. Tot besluit van deze geslaagde middag gaven de leerlingen een demonstratie in rythmische oefe ningen. A. r IN MEMORIAM ALGEMEEN OVERZICHT. In de week van 4 t/m 9 Juli 1955 ondervond de binnenlandse graanmarkt iets meer attentie. Rogge, welke, voor wat betreft de gezonde kwaliteiten, nog slechts in geringe mate geoffreerd werd, was iets vaster gestemd. Meer offertes waren er in rogge, welke minder gezond bleken te zijn, doch hiervoor bestond weinig belangstelling. In de zomergerst wa ren het nog slechts enkele partijen, die geoffreerd werden en welke onder invloed van een iets vastere markt der vervangbare importgerst, vlot kopers von den. Het Centraal Brouwerij kantoor bleef ook deze week koper van brouwgerst tegen onveranderde prij zen. Zaken hierin waren niet van betekenis. Wel werden enkele exportzaken tegen iets hogere prijzen gemeld. De laatste dagen was er een aanzienlijk grotere vraag naar kippenhaver, waardoor, bij ge brek aan voldoende offertes, de prijs weer aantrok. Zelfs werden, in tegenstelling tot de vorige week, enkele scheepsladingen vlot uit de markt genomen. De naar schatting nog aanwezige voorraden kippen haver schijnen wel uitermate gering te zijn. Mede onder invloed van de goede oogst-verwachtingen, werd voor levering Aug./Dec., nog weinig onder nomen, uitgezonderd de zomergerst Aug.-/Sept.-lev., waarvoor iets meer belangstelling bestond, lag deze markt voor alle granen gedrukt. HET NIEUWE STIKSTOFSEIZOEN. De prijzen van de stikstofmeststoffen zijn ook dit jaar weer ongewijzigd gelaten. De stikstofindustrie in ons land heeft besloten voor het nieuwe seizoen 1955/56 geen verandering te bren gen in het stikstofpryspeil. Dit betekent dus, dat het niveau van de laatste jaren wederom zal blijven gehandhaafd. Men kent immers nu al enige jaren een prijs van kalkammonsalpeter op het huidige niveau. Dit geldt eveneens voor kalksalpeter en zwa velzure ammoniak. Ook in de prijs voor fosfaat- ammonsalpeter is geen verandering gebracht. Tot goed begrip diene dat de per 1 Januari j.l. ingevoer de verhoging van de omzetbelasting met 1 van zelfsprekend in de prijs berekend blijft. Dat de Nederlandse industrie, resp. het Centraal Stikstof Verkoopkantoor, heeft besloten om ook in het nieuwe seizoen geen prijsverhoging toe te passen, zal door land- en tuinbouw met waardering worden vernomen, want ook bij deze industrie heeft men te maken met steeds meer kostprijsverhogende factoren. Men behoeft alleen maar te denken aan de stijging van de kolenprijzen, van de benodigde materialen en de loonsverhogingen. Daar komen dan nog de sterk gestegen vrachtkosten bij. Het C.S.V. levert de stik stofmeststoffen immers vrachtvrij per schip en per spoor. Het is bekend, dat ook de scheepsvrachten de laatste tijd belangrijk zijn gestegen, de spoorvrachten zelfs met 12% Dit alles zou een verhoging van het stikstofprijspeil zeker hebben kunnen rechtvaar digen. Het stemt echter tot grote voldoening, dat de Industrie ook voor het nieuwe seizoen het beproefde systeem van voorkeur geven aan de binnenlandse markt, zowel wat de levering als de prijs betreft, op deze wijze heeft willen handhaven. Hierdoor steekt .het prijspeil uitermate gunstig af bij dat, geldig in de ons omringende landen. STRpVLAS. Er worden nog voortdurend percelen vlas verkocht, zodat al een behoorlijk percentage van de oogst is verkocht. De prijzen die besteed worden kunnen zich slechts met moeite handhaven, terwijl de condities die be dongen worden door de kopers zeer uiteenlopen. Het komt hierop neer, dat voor vlas, waarbij alle oogst- werkzaamheden door de koper geschieden, prijzen besteed worden voor goede kwaliteit vlas van 1500 1900 per ha. Naar afwijkende percelen is er nog geen vraag. BIGGENMARKT GOES (12-7-'55). De markt is lui en de biggenprjjzen gedrukt. Er wordt zeer weinig verhandeld en dan nog tegen prij zen van minder dan 2,25 per kg levend gewicht of 30 tot 45 per stuk. FRU IT AFZET (7—12 Juli 1955). De aanvoeren van aardbeien bleven minder groot dan voorheen verwacht werden. Na het donkere weer kwamen de zonnige warme dagen. De droogte deed toen zijn invloed gelden. De prijzen daalden van rond 105 tot rond 98 op Maandag. Dinsdag ech ter lag deze weer 20 ct hoger. Jucunda liep tot 120, Madame Moutot tot 117, Climax tof 120, afwijkende kwaliteiten draaiden rond 100 ct per kg. Met dop waren de prijzen van 80 a 100 tot 130 ct. Kersen waren prijshoudend, zij het op een voor deze fruitsoort wat laag niveau: Hollanders 80110, Markiezen 90110, Meikersen 5575, Vroege van Werden 90—115. Frambozen voor het vat werden geveild voor 111,60 per 100 kg in Goes. Voor blokveiling in krat was de prijs 125135. In dozen voor export 2540 per 2 ons. Rode bessen liepen na een inzinking flink op. I en II export deden 70100, bij geringe aanvoer. Som mige dagen tot 150. In doosjes 2540 ct per 2 ons. GRAANBEURS ROTTERDAM. Op de graanbeurs te Rotterdam was zomergerst Maandag goed prijshoudend en naar kwaliteit en vochtgehalte liepen de noteringen van ƒ25,50 tot 26,75. Haver deed naar kleur en vochtgehalte 27,50 tot 29,50. Extra blanke noteerde daarboven. Van peulvruchten noteerden groene erwten tot 56, schokkers tot 71,50 en bruine bonen tot 47. Alles officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. EIERVEILING MIDDELBURG. De minimumprijs voor pluimveehouders is 2,03 per kg. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam waren in totaal aan gevoerd 5931 dieren, zijnde: 3132 vette koeien en ge- bruiksvee, w.o. 972 t.b.c.-vrij; 457 vette en graskalve ren, w.o. 115 t.b.c.-vrij; 467 nuchtere kalveren; 1020 varkens; 184 biggen; 111 paarden; 66 veulens; 473 schapen of lammeren; 21 bokken of geiten. De prijzen waren als volgt: Vette koeien 22,74; Vette kalveren (lev. gew.) ƒ22,60; Varkens (lev. gew.) ƒ1,50—ƒ1,58; Slachtpaarden ƒ2—ƒ2,40, alles per kg. Melk- en Kalfkoeien ƒ775ƒ1050; Vare koeien ƒ550—ƒ750; Vaarzen ƒ600—ƒ850; Pinken ƒ400— ƒ550; Graskalveren ƒ275—ƒ450; Nuchtere kalveren Na een langdurig lijden werd op 12 Juli te Grouw (Fr.) op een leeftijd van 68 jaar uit dit leven weg genomen de heer Willem Sietema. Bij het verschij nen van dit blad zal hij reeds ter aarde zijn besteld. Op 1 Febr. 1952 verliet Sietema als pensioen-ge rechtigde de dienst van het Rijksveeteelt- en Zui- velconsulentschap voor Zeeland. Deze dag werd een onvergetelijke voor hem en zijn gezin, door de grote waardering, die een breed vertegenwoor digd Zeeuws bedrijfsleven in het Schuttershof te Middelburg bijeen, hem deed deelachtig worden. Willem Sietema was een veteraan in de beste zin van het woord geworden onder het corps van Rijksambtenaren. De gebrachte hulde, welke werd geaccentueerd door een Koninklijke onderscheiding, was zeer verdiend. 33 jaren heeft hij pionierswerk verricht in dienst van de voorlichting aan de Zeeuwse boeren. Zijn stiptheid en trouw, waarmede zijn grondige aan pak gepaard ging, waren spreekwoordelijk gewor den bij de Dienst en vooral de Zeeuwse boeren stand. In dienst van de grote Zwagerman deed hij veel meer dan van hem gevraagd werd. Met grote voortvarendheid bouwde hij hoewel dit vaak moeizaam verliep aan het voorlichtingswerk en het op de praktijk gerichte onderwijs. Dank zij zijn bemoeiingen, werden honderden jonge boeren en boerinnnen opgeleid tot vakkundige melkers en melksters en schiep hij verenigingen op het gebied van de varkens-, schapen- en geitenteelt, waar nog steeds de vruchten van worden geplukt. Methodisch en gedegen gaf hij zijn lessen in cursorisch ver band en aan de Landbouwwinterscholen te Goes en Schoondijke. De veeverpleging en grasiana-expioitatie hadden zijn bijzondere zorg. Verschillende publicaties ver- schenen van zijn hand, waarvan speciale vermel ding verdienen: „Het grasland op de Zeeuwse Boer derij," Handleiding bij het onderwijs aan Melkers cursussen" en zijn geschriften op het gebied van de geitenhouderij. In de Nederlandse Organisatie voor de Geitenfokkerij nam hij jarenlang het se cretariaat waar en was hij hoofdredacteur van het orgaan „De Geitenhouder." Onvermoeid werkte hij. Grote plannen koesterde hij nog bij zijn afscheid uit de ambtelijke dienst. Zij mochten niet meer in vervulling gaan. In zijn nieuwe woning in het Heitelan, die hij in November 1952 betrok, overviel hem al spoedig een ongeneeslijke ziekte. Deze stoere man moest zich overgeven aan de liefderijke verpleging van zijn vrouw, die hem nu in alles ter zijde stond. Zo is dit leven afgebroken. Zijn vrouw en kinde ren zullen hem node missen. Moge God hen ster ken in hun verdriet. En laten zij zich gedragen weten door de dankbaarheid en de waardering van zo velen in Zeeland, die Willem Sietema hebben gekend. Hij ruste in Vrede. HARMSEN. 4762; Biggen ƒ4050; Veulens ƒ250400; Schapen 95ƒ140; Lammeren ƒ60ƒ100, alles per stuk. VEEMARKT 's HERTOGENBOSCH. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 5958 stuks vee, z\jnde: 2605 runderen, 530 vette kal veren, 407 nuchtere kalveren, 95 fokzeugen, 279 slachtvarkens, 48 lopers, 1564 biggen, 115 schapen, 302 lammeren, 13 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van 715ƒ1015; Guiste koeien 480ƒ780;, zware soorten boven notering; Kalfvaarzen 575ƒ915; Klamvaarzen 470520; Guiste vaarzen ƒ540ƒ660; Pinken ƒ415ƒ470; Graskalveren 220325Nuchtere fokkalveren 90 ƒ150; Nuchtere slachtkalveren ƒ46ƒ58,50; zware soorten ƒ66ƒ92; Drachtige zeugen ƒ225—ƒ290; Lopers ƒ6270; Biggen ƒ28ƒ45; Weischapen 6585; Zuiglammeren 70ƒ92; Weilammeren 5570, alles per stuk. (Advertentie.) EEN ECHTE AMERIKAANSE KLASSE-TREKKER Beslist langste levensduur. Buitengewoon bedrijfszeker. Opnieuw verbeterde typen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 2