De PIROLINE gerst Ook in Zeeland is brede aanpak in de herverkavelingsgebieden vereist. In memoriam PIETER SCHEELE. ZATERDAG 9 JULI 1955. D. J. VAN DER HAVE voor Zs©l3Jid MIDDELBURG No. 2282. Frankering bij abonnement: Terneuzen 43e Jaargang, ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen TOEN de Z. L. M. een commissie in het leven riep om de voorlichting in de herverkavelings gebieden ter hand te nemen, zal wel niemand vermoed hebben, dat de eerste activiteit naar buiten een excursie naar de Bommelerwaard en het Land van Maas en Waal zou zijn. Overigens was de keuze van deze gebieden niet willekeurig, daar reeds enige jaren bekend was, dat de ruilverkavelingen, die in dit gebied gaande zijn, niet alleen op zichzelf zeer ingrijpend wor den opgezet, doch ook door werk op breed maatschappelijk en cultureel vlak worden begeleid. De genen, die indertijd de bijeenkomsten van de Volkshogeschool Zeeland hebben bijgewoond, en daar de heer Roseboom hebben horen spreken, zullen zich nog wel het één en ander hiervan herinneren. Maar niets is belangrijker dan het zelf gezien te hebben. En zo vertrok de vorige week een ge zelschap van 45 personen, leidinggevende personen uit zoveel mogelijk maatschappelijke groe peringen samengesteld en vrijwel alle gezindten vertegenwoordigende, naar deze gebieden. De Z. L. M. hoopt daarmee een stimulans gegeven te hebben het werk in de herverkavelings gebieden op allerlei terrein te gaan aanpakken. Want het effect van de vele millioenen, die in deze gebieden in cultuurtechnische werken ge stoken worden, zal eerst dan zo groot mogelijk zijn, wanneer de bevolking ook maatschappelijk en cultureel op een hoogte wordt gebracht, die met die van de cultuurtechnische werken verge leken kan worden. Alleen zó kan er een hogere welvaart worden bereikt. Waarbij, zoals de heer Roseboom het uitdrukte, welvaart zó gezien moet worden, dat levensgeluk boven rijkdom gaat. Op 1 Juli stierf te zijnen huize te Kapelle-Bieze- linge onverwacht Pieter Scheele, onze Vice-Voor- zitter, en 5 Juli werd hij onder zeer grote belang stelling op de Algemene Begraafplaats aldaar ter aarde besteld. Onze gedachten gaan, nu we dit schrijven, in de eerste plaats weer uit naar zijn vrouw en kin deren. welke deze slag zo plotseling getroffen heeft en die hem zo ineens hebben moeten missen. Ook wij zullen veel aan Scheele missen. Hij heeft in het Zeeuwse boeren-organisatieleven veel be tekend en hij heeft vele jaren de Z. L.M. zijn beste krachten gegeven. In 1920 reeds secretaris van de afd. Biezelinge geworden, werd hij Voorzitter van de Kring Oost Zuid-Beveland en tevens Hoofdbe stuurslid in Sept. 1930. In datzelfde jaar werd hij nog tot Dagelijks Bestuurslid van de Maatschappij benoemd. Toen in de oorlóg in 1942 het Boekhoud- bureau der Z. L. M. gevaar liep en daarom tot een aparte coöperatie werd omgevormd, werd Scheele na korte tijd Voorzitter van het Bestuur, een func tie, die hij steeds tot nog toe met grote liefde en ambitie, heeft waargenomen, evenals zijn Voorzit terschap van onze Belasting-Commissie. Toen men de aansluiting van de Maatschappij bij de Land stand wilde bewerkstelligen was Scheeie één van de leiders van de oppositie en van hem stamt de bekende uitspraak: ,,Op onze Zeeuwse boeren werkt het Agrarisch Front als een rode lap op een stier". Na de bevrijding van Zuid-Nederland nam hij mede het initiatief tot de heroprichting van de Z. L. M. en onder zijn verantwoordelijkheid kwam deze tot stand. Ook was Scheele één van de eerste Bestuursleden van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland. Daarnaast fungeerde Scheele als lid van de Pachtkamer te Middelburg, was hij dijkgraaf van de polder, waarin zijn bedrijf lag, was hij een grote liefhelbber van de paardenfokkerij, immers voorzitter var de Zuid-Bevelandse Bond van Paar denfokkers en de Hengstenvereniging. Hij be kleedde kerkelijke functies en was voorzitter van 't Bestuur van de Christelijke Nationale School ter plaatse. In 1946 werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Scheele was een godvrezend man en hij stak dit niet onder stoelen of banken. Hij was een man die de strijd meed, maar hem niet vreesde als het moest. Hij was een zeldzame natuur, met een gro te en vriendelijke belangstelling voor iedereen, wat hem tot een beminnelijke en geziene persoon lijkheid maakte in geheel Zeeland en daarbuiten. Hij had vele vrienden en zijn heengaan zal bij ons allen een grote leegte achterlaten. De Z. L. M. heeft veel aan hem te danken en Bestuur en Secre tariaat zullen persoonlijk allen de beste herinne ring aan hun Vice-Voorzitter Scheele mogen be houden. Hij heeft een rijk leven gehad en wij had den zo gaarne dit najaar, wanneer hij had willen aftreden, zijn 25-jarig jubileum tevens herdacht. Maar God is enkel Majesteit. G. ONTWIKKELING VAN DE RUIL VERKAVELING. Met 7500 ha gereed, 20.000 ha in uitvoering en 11.000 ha in voorbereiding zijn deze rivierklei- ruilverkavelingen alleen wat grootte betreft al belangrijk. Merkwaardig is, dat de ruilverkaveling in de laatste 10 jaren een hele omwenteling heeft door gemaakt. Die van Brakél ging niet verder dan het ontsluiten van het gebied met wegen en water lopen en het enigszins vergroten van de percelen. De boeren bleven rustig in de dorpen en langs de dijken wonen en dus ook ver van hun land. Bij de volgende ruilverkaveling van Hedel- Ammerzoden ook in de Bommelerwaard ge legen werden de boerderijen langs nieuwe wegen een eindje buiten het dorp geplaatst. En in de nu op gang zijnde ruilverkavelingen in het Oosten van de Bommelerwaard en het -Land van Maas en Waal worden de boeren naar het land gebracht, dat opnieuw ontgonnen en ontwa terd, goed grasland en redelijk bouwland gewor den is. Een vergelijking met de herverkavelings gebieden dringt zich daardoor aan ons op, omdat ook daar boeren vanuit de dorpen verplaatst moe ten worden. Zo worden de eertijds lege komgronden door ontsluiting en ontginning een bron van nieuwe welvaart voor de bevolking. Deze veranderingen grijpen diep in en hebben invloed op de levenssfeer. De overgang van het slecht ingerichte dijkbedrijfje naar de moderne lichte woning midden in de polder, is heel groot en vereist een andere levensstijl. Scholing, algemene ontwikkeling, opvoeding en verenigingsleven moeten evengoed op hoger plan worden gebracht. Er moeten dorpshuizen komen, alsmede gebouwen voor de kruisverenigingen en andere verenigingen die aan het welzijn van de plattelandsbevolking een bijdrage kunnen leveren. Toneel en handenarbeid worden op hoger plan gebracht, er wordt gedaan aan vormingswerk onder de jeugd en de maatschappelijke werkster en de gezinsverzorgster moeten geïntroduceerd worden als noodzakelijke krachten in de platte landssamenleving. Het wordt in deze gebieden gedaan, dank zij de alles overkoepelende organisaties die door de be volking zelf zijn opgericht. „Stichting ter bevordering van de welvaart in de Bommelerwaard", heet het lichaam waarmee we in contact zijn gekomen. Met als deelnemers de gemeenten, de water schappen en allerlei kerkelijke en andere vereni gingen op economisch, sociaal en cultureel terrein is een lichaam in het leven geroepen. Dit lichaam tracht de deelnemers ondanks alle moeilijkheden de verschillende bevolkingsgroepen tot overleg en samenwerking te brengen en daar in vele geval len ook in geslaagd is. Het zelf uitvoeren van het werk staat niet voor op, doch veeleer het doen van onderzoekingen, het geven van adviezen en het nemen van initiatieven. Doordat bovendien het laatste jaar een bezoldigd secretaris aangetrokken kon worden, is het werk uitgegroeid boven een soort van vrije tijdsbeste ding van de bestuursleden. OVERKOEPELEND LICHAAM. Daarboven heeft men nog de Stichting tot ont wikkeling van komgrondengebieden, een interpro vinciaal lichaam dat werkt van Dordrecht tot de Duitse grens en in zekere zin beschouwd kan wor den als toporgaan van alle welvaartsstichtin gen in het rivierkleigebied. Deze Stichting, die werkt met subsidie van Rijk en provincies, kan geenszins als een verlengstuk van de Cultuurtechnische dienst worden gezien, zodat een vergelijking met de Herverkavelings commissie dan ook in genen dele opgaat. Deze Stichting heeft de beschikking over een uitgebreide staf van specialisten, die niet alleen het landbouwkundig onderzoek ter hand nemen, doch tevens het cultureel en maatschappelijk op bouwwerk aanpakken en stimuleren. Zo kan het dan gebeuren, dat er plannen be staan aan de in aanbouw zijnde proefboerderij in de Bommelerwaard een vormingscentrum voor jonge boeren te verbinden, waardoor deze buiten hun zuiver land bouwtechnische opleiding nog wat meer krijgen, dat voor hun latere leven van waarde is WAT WE ER VAN KUNNEN LEREN. We mogen in Zeeland blij zijn, dat we op vele punten vooral op landbouwtechnisch gebied deze tot achtergebleven gebieden verklaarde stre ken vóór zijn. Ondanks dat menen we de aandacht te mogen vestigen op de opbouw van de stichtin gen die verhoging van de welvaart der bevolking beogen. We kennen in Zeeland ook een aantal stichtin gen die een soortgelijk doel nastreven en denken hierbij aan de stichtingen „Nieuw Schouwen-Dui- veland", „Nieuw Walcheren" en de „Stichting Gemeenschap Eiland Tholen". Afgezien van het feit of deze wel alle groepen in zich hebben verenigd, mogen we wel vaststel len, dat het werkterrein van deze lichamen veel beperkter is en dat ze niet bemand zijn met een vrijgestelde kracht. Momenteel bestaan in Zeeland plannen een socio loog aan te trekken, teneinde een onderzoek te doen naar de sociale verhoudingen op Tholen. Naast de vraag of volstaan kan worden met dit ene onderzoek, lijkt het ons van belang, dat dit soort zaken in nauw overleg met de bevolking van deze gebieden wordt uitgevoerd. Maar dan zal omgekeerd deze bevolking ook moeten zorgen, dat de organen aanwezig zijn om richting en vaart aan het werk te geven, dat met de herverkavelingen samen moet gaan om deze zo volledig mogelijk te doen slagen. B. (Advertentie.) staat weer best, overtuigt u te velde. KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF EN ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 1