EEN KIJKJE IN DE POLDERS rond Kloosterzande. f Molen Hoof- en - 428 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Molen Perkpolder Nijspolder ossenisse Hoogland kloosterzande Zoutepoldcr Rummersdij! Kruispolder Schapers Klein Hengstdijk root Hengstdijkpolder hengstdijk lamswaarde Oostvogel Vitshoek Ser Fauluspolder g| BOSCHkapelle" - g rapenburg Stoppeldijkpolder Oudeland terhole. Groot Cambron Klein Cambron Dullaert Catharinapolder Havik Hulster- Nieuwland Het gebied rond Kloosterzande vertoont, wat de grond betreft, nogal wat variatie. De hierna volgende beschouwing heeft betrek king op de gemeenten Hontenisse en Vogelwaarde, een belangrijk gedeelte van ,,Het land van Hulst", waarvan Kloosterzande ongeveer het middelpunt vormt. De oppervlakte van beide gemeenten samen be draagt ruim 10.0.00 ha, verdeeld in een 40-tal pol ders eri poldertjes. Aangezien dit gebied nog niet door de Stichting voor Bodemkartering onderzocht en beschreven is, kan nog niét vermeld worden hoe de opbouw van de grond precies heeft plaats .gevonden. Hetgeen hier dan ook verder wordt medegedeeld berust op ideeën, die zijn ontstaan aan de hand van losse waarnemingen. Zoals het kaartje aangeeft komen er oude en jonge gronden voor. Waarschijnlijk is de oude grond gevormd vóór 1300, de jonge grond na 1300. Landbouwkundig is er een kenmerkend verschil tussen deze twee grondsoorten. OUDE POLDERS. De grondsoort is overwegend lichte zavel met hier en daar enkele complexen klei, zoals in de Burg- en Zoutlandpolder en Groot Hengstdijk. Soms is de grond zeer licht. De namen Kloosterzande en Zandpokler zijn niet ten onrechte gegeven. Het kalkgehalte is meestal laag, variërend van 03 Sommige percelen zijn zover ontkalkt, dat de grond slempig geworden is. Een bekalking is dan gewenst. Dit komt vooral voor in de polders Vitshoek, Dullaert en omgeving. De hoogteligging variëert vrij sterk. Een groot deel van deze gronden ligt van N.A.P. tot meer dan 1 meterN.A.P. Vooral is dit het geval in de oude polders bezuiden Kloosterzande. In de meer Noor delijke polders ligt de grond wat hoger, n.l. van 01 meter -+- N.A.P. Waar de grond erg laag ligt en wat zwaarder is vindt men speciaal het weiland. Zo ligt er een groot weilandcomplex in de Zoutepolder en in de Groot- Hengstdijkpolder. Deze gebieden doen denken aan de Poel bij Goes. Slecht ontwaterd en verkaveld, kromme wegen, weinig ontsluiting. Onder het kleidek bevindt zich hier veelal een veenlaag. Het water is er brak, het maaiveld on effen en de hoedanigheid van het grasbestand laat op vele percelen te wensen over. De hogere gronden, worden als bouwland ge ëxploiteerd. De gewassenkeuze is op deze zavelgronden ruim te noemen. Vrijwel alle teelten, tot tuinbouwgewas- sen toe, kan men hier vinden. Gewassen, die een meer zwaardere grond prefe reren, zoals tarwe en bieten, halen hier geen top- opbrengsten. Men vindt er ook nogal eens een per ceeltje rogge. Wat de bemestingstoestand betreft, kan opge merkt worden, dat de fosfaattoestand in het alge meen matig tot goed te noemen is. Men strooit veel al 150—200 kg super per gemet. In dit gebied is het Gents gemet in gebruik (44% are). De kalitoestand is op de meeste percelen onvol doende. Door de ouderdom van deze grond is de natuurlijke rijkdom aan kali gering geworden, zodat vrijwel steeds ruim met kali bemest moet worden. Voorraadvorming is op deze lichte gron den moeilijk te verwezenlijken. Men moet er reke ning mee houden, dat teveel gegeven kali kan uit spoelen. Tevens is het van belang te wijzen op de grote betekenis, die stalmest heeft voor deze grond. Nog te veel verdwijnt deze kostbare meststof over de Belgische grens, terwijl de eigen grond er om schreeuwt. Oude polders Jonge polders Noordhof. \r* j Noorddijk ^a\ walsoorden Scr Arends Wilhelmu Zancipolder JONGE POLDERS. Zowel links als rechts van het oude gebied strek ken de jonge polders zich uit. (Zie kaartje.) De kalkgehalten zijn hoger, de hoqgteligging is meestal tussen 0 en 1.50 m -f- N.A.P., de grond wordt overwegend gebruikt als bouwland, de ver kaveling is beter, de kavels zijn althans rechthoe kiger en de wegen zijn rechter. Uit bedrijfstech- nisch oogpunt moet echter de verkaveling meestal minder goed genoemd worden, hetgeen ontstaan is door versnippering, verkoop, boedelscheidingen enz. Deze gronden kunnen overwegend beschouwd worden als z.g. Nieuwlandgronden, waarin zowel schor- als plaatgronden voorkomen. De schorgronden overwegen. Zij hebben een dik klei- of zavel- dek. De plaatgronden hebben op geringe diepte een zandonder- grond, zodat verdroging kan op treden. Ze komen voor in de Van Lijndenpolder, Willem III-polder, Catharinapolder, Havikpolder en Perkpolder. In de Perkpolder is verdroging nooit geconstateerd. Dit moet geweten worden aan de optredende kwel vanuit de Schel de, die het zoet water op peil houdt, terwijl in de andere ge noemde polders alleen in ex treem droge jaren zoals in 1947 verdroging optreedt. De zwaarte van de grond loopt sterk uiteen, n.l. van 1550 afslibbaar. Complexen zware grond vindt men in de polders Hoogland, Ser Arends, Hellegat, Catharina en Kruispolder. Ook hier is de gewassenkeuze ruim en de opbrengsten zijn goed te noemen. hulst De fosfaattoestand is gemiddeld voldoende te noemen, zodat meestal kan volstaan worden met 150 kg super per gemet. De kalitoestand hangt sterk samen met de zwaarte van de grond. Op de lichtere gronden ligt deze dikwijls op een laag niveau, zodat vrij grote giften aangewend moeten worden. Wat bij de oude polders opgemerkt is over de positie van de stalmest geldt ook voor de lichte gronden in de jongere polders. Op de wat zwaar dere gronden, met meer dan 25 slib, bestaat de mogelijkheid om een ruim gebruik te maken van groenbemesters. Op de lichtere gronden is dit wel moeilijker vanwege de onkruidontwikkeling. Men is hier veel meer aangewezen op de stalmest. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat dit gebied ook getroffen werd door de ramp van i Februari 1953, te weten: Hellegat (gedeeltelijk) 10 ha Willem III (gedeeltelijk) 10 ha Rummersdijk 110 ha Klein Hengstdijk (gedeeltelijk) 60 ha Westvogel (gedeeltelijk) 25 ha Ser Arends 55 ha Hoogland 440 ha Nijspolder 200 ha Molenpolder (gedeeltelijk) 10 ha Kruispolder (gedeeltelijk) 600 ha 1520 ha Gezien de totale omvang van de ramp in Zuid- West-Nederland mag men zich gelukkig prijzen, dat het bij deze geringe oppervlakte gebleven is. A. DE REGT. Axel, Juni 1955.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 4