PE BOE RE N JE UG Waar eens gekrijs der meeuwen ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Het ontstaan van Zeeland Z. L. M.-ster en L.J. G.-er Jeugdbeweging onmisbaar bij de opvoeding ZATERDAG 18 JUNI 195 5. 449 Redactie: C. J. v. Damme, A. C. Breure, L. de Jager, Z. Poppe, M. Sanders en M. Murre. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Op mij rust de taak een enkel woord lot jullie te richten. Aangezien de jour nalistiek mij niet ligt, zal ik het kort maken. Daar ik de opvolger ben van M. C. Risseeuw, rust op mij de plicht het L. J. G.-werk van hem voort te zet ten. Mijn voorganger heeft dit op een zeer goede manier gedaan. Z'n woorden wa ren altijd goed doordacht en voorbereid. Het zal voor mij niet. gemakkelijk zijn dit te benaderen, maar de taak kan door jullie oneindig veel lichter ge maakt worden. Nu vraag je je misschien af hoe, en dit kan op zeer vele manieren, zonder dat het je veel moeite kost. Wees enkel een goed actief lid. Helpt het bestuur; geeft hun ook, eens ideeën die van je zelf zijn, die je uitgewerkt wilt hebben en ik weet zeker dat ze zich alle moge lijke moeite zullen getroosten het voor elkaar te krijgen. Als er iets op touw gezet wordt, b.v. toneel, sport, muziek, enz. dan zal een goed lid direct zijn beste krachten be schikbaar stellen. Het komt helaas nog al te dikwijls voor, dat ze er zich van af maken met de woorden: „Ik kan het niet, ik heb er geen zin in". Wat het laatste betreft heb je zelf de macht het te veranderen en wat het eerste betreft dat i9 iets, waar je zelf weinig of niets van afweet en dat toch altijd te probe ren is. Het is als altijd: Ieder begin is moei lijk, maar als er begrip is voor een goe de zaak, is het niet moeilijk. Voor de sportdag kwamen enkele op- gaven te laat binnen. Een korfbalclub is geweigerd, hoe wel de individuele nummers wel zijn aangenomen. Het is mij opgevallen, dat de opgegeven individuele nummers schitterden door afwezigheid. Komt dit nu, doordat men gepikeerd is door de afwijzing van die korfbalploeg? Dit is toch niet nodig, als men maar oven doordenkt wat men voor een on overkomelijke moeilijkheden veroor zaakt bij te laat opgeven. Maar laat ik niet al te somber zijn. Er is leven in de L. J. G. en hier en daar brandt het helder. De Lustrum viering in West Zeeuws-Vlaanderen was er een voorbeeld van en zo zijn er nog meer te noemen. Laten we eensgezind met z'n allen zorgen dat het L. J. G.-werk op hoger peil gebracht wordt, zodat we le vende en gezonde getuigen zijn, dat de jongeren in staat zijn om zoveel moge lijk zelfstandig iets te bereiken, de landbouwjongeren waardig. L. I. v. d. LINDE DE SPORTDAG TE KORTGENE. Dc sportdag te Kortgene zal worden voortgezet op Zaterdag 2 Juli om 1 uur. Dan zullen dus de finale's van voetbal, korfbal en athletiek plaatsvinden. Gezien de goede organisatie van de eerste keer, mag men verwachten dat dit een mooie middag wordt. Iedereen herinnert zich nog uit zijn schooljaren, dat in 1600 de slag bij Nieuvv- poort was, dat het jaar 1648 het einde bracht van een tachtigjarige overheersing der Spanjaarden en «lat >n 1940 de Germanen zich over ons land „ontfermden". Dit zijn slechts enkele bekende jaartallen en feiten, maar het overgrote deel van ons herinnert zich slechts vaag de vele oorlogen, zeeslagen en historische helden uit ons verleden. En zo is het ook bij velen gesteld wat betreft de kennis van onze Zeeuwse geschiedenis. Daarom lijkt het ons wel interessant een artikeltje te wijden aan het ontstaan van Zeeland. Schrijver dezes pretendeert geenszins een gedocumenteerde volledige beschrijving te geven van de opkomst van ons Zeeuwse land, maar wil slechts enkele bijzonderheden weergeven over de stille strijders en helden, over de pioniers die het land aan de zee ontrukten. Hiervan spreekt ook: „Waar eens ge krijs der meeuwen" Prae-historie. Een ijskoude wind woei 20.000 jaar geleden over een grote, dorre, oneindige zandvlakte. De tegenwoordige Noord zee was droog en bestond uit zand. Door veranderingen in de aardbodem en de stand van de aarde ten opzichte van de zon steeg de temperatuur, ech ter zeer onregelmatig, zodat koudere en warmere perioden elkaar afwissel den. Zo was het ook met de neerslag gesteld. De temperatuur en de vochtig heid hadden vanzelfsprekend grote in vloed op de plantengroei. Deze nog schamele plantengroei werd tot veen vervormd en dit veen is op grote diep ten in de Zeeuwse bodem nog te vin den. Door de reeds genoemde verande ringen van de aardbodem ontstond een zee, de huidige Noordzee. De zeespiegel rees en bereikte tenslotte het Westen van ons land, het gevormde „Zeeuwse Veenlandschap" overstroomde en het veen verdronk. Op dit veen werd nu door de zee zand en slib afgezet (±5000 j. v. Chr.). Op de scheiding van het verdronken veenlandschap en de zee ontstond nu een strand, waarop zich duinen vormden. De scheidingslijn tus sen het „jonge landschap" en de zee werd dus gevormd door de duinen. De zich daarachter bevindende schor ren en slikken werden steeds meer ge vormd door de afzetting van zand en slib bij vloed. Dit is in het kort de prae-historische geschiedenis van het ontstaan van onze provincie. De eerste bewoners. Uit oudheidkundige vondsten is vast komen te staan dat 7 eeuwen voor Chr. de eerste bewoners in ons gewest voorkwamen. Zij woonden in primi tieve hutten, welke op een kleine ver hoging stonden en wierpen gezamenlijk een vloedberg op, om zich hierop bij hoge vloeden terug te trekken. De eerste bewoners woonden voor namelijk aan de duinkust. Van daar uit begon men heel primitief kleine stukjes te bedijken en op geringe schaal de landbouw uit te oefenen. Zij waren de noeste pioniers, die langzaam maar zeker met stukjes en beetjes het land aan de zee ontrukten, zij waren de eerste Zeeuwen die uit schorren en slikken hun vruchtbare bodem schie pen. En dit scheppen ging gepaard met grote en vele offers Zo werd onder de oneindigheid van de blauwe luchten Zeeland geboren. In de verte klonk het monotone geruis van de branding, meeuwen krijsten hun eentonig lied en de wind deed het riet zachtjes suizen. Na een eeuwenlange strijd met de woedende natuurelemen ten ontstond Zeeland. En juist deze, vaak verbeten, strijd gaf aan ons volk het karakter van stille, stoere en ge lovige strijders. Wij moeten onze voor vaderen dankbaar zijn voor hetgeen zij tot stand brachten. Zij waren de stille helden die naast God in de branding stonden en dijken opwierpen en daar mede de fundamenten légden voor het geen Zeeland thans geworden is. M. M. In mijn vorig artikel over de Jeugdbeweging en jeugdzorg, eindigde ik met de vraag, of de opvoeding in gezin, school en eventuele verdere op leiding op cursussen e.d. niet voldoen de is, zodat de jeugdbeweging niet on misbaar zou zijn. Belangrijk hierbij is de vraag, of het ene het andere niet overlapt, zodat b.v. door de Jeugdbe weging het gezin in 't gedrang komt. In het gezin ligt immers het zwaarte punt van de opvoeding. Daar is ook het begin, dat beslissend kan zijn voor je verdere leven. Wan neer je daar in je eerste levensjaren, maar ook nog later, niet voldoende warmte en liefde ontvangt, heeft dit z'n nadelige gevolgen in het verdere leven. Het is zelfs zo, dat door het verkeerde voorbeeld van de ouders, de kinderen een grote kans lopen mislukkelingen te worden. De belangrijkheid van het ge zin kan daarom nooit overschat wor den. Maar dit wil nog niet zeggen dat het gezin alléén van belang is bij de opvoeding. Niemand zal in deze tijd willen ontkennen dat ook de school van zeer groot belang is. De moderne maat schappij eist nu eenmaal eigenschappen en kennis van de mens die men in, het gezin niet kan bijbrengen. Hetzelfde kan ook worden gezegd van de jeugdbeweging, al ligt dit weer op een ander vlak. Ook zij levert haar aandeel bij de opvoeding. Komt de jeugdbeweging op de derde plaats? Ver dient zij minder aandacht dan gezin en school? Nee, want in de jeugdbeweging doen zich omstandigheden voor die in het gezin en de school niet voorkomen. In een góede jeugdvereniging zijn er mogelijkheden te over om tot volle ont plooiing te komen. In zo'n vereniging zijn er twee dingen die deze volle ontplooiing mogelijk ma- STREEK WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. Op Zaterdag; 18 Juni wordt er op dezelfde tijd en plaats weer getraind voor korfbal en voetbal. Opkomst dringend gewenst. J. HAAK. ken. Ten eerste is er een goede wissel werking van gezonde ontspanning en vorming. En ten tweede is er een voor alle leden geldende verantwoordelijk heid voor de gang van zaken of de club. Ieder lid krijgt de kans om dat te doen wat voor hem mogelijk is. En al doende gaat hij ook werkzaamheden verrichten in z'n vereniging die aan vankelijk voor hem onmogelijk leken. Het gezin is belangrijk, maar de wereld is groter dan de woonkamer en keuken bij elkaar. In de maatschap pij zijn er meer dingen en mensen waar je verantwoordelijk voor bent dan in 't gezin waar je voor je kleinste zusje of broertje moest zorgen. Trou wens de verantwoordelijkheid blijft daar bij je ouders en dat i9 in de jeugd organisaties niet zo. Bovendien blijft de jeugd op een be paalde leeftijd toch niet altijd thuis zit ten. En dan is het juist de taak van de jeugdorganisaties om aan de behoef ten van de jongens en meisjes tegemoet te komen en óók om deze behoeften in juiste banen te leiden door het aan kweken van verantwoordelijkheids besef, zelfdicipline en vriendschap. Ook de L. J. G. heeft wat deze punten betreft een belangrijke taak. Het is niet voldoende wanneer de L. J. G. alleen aandacht zou besteden aan vak kennis, al is dit op zichzelf reeds zeer waardevol. Kennis t. o. v. het land bouwbedrijf krijg je niet vlug te veel. Maar het is niet volledig, omdat de landbouwer van tegenwoordig verder moet kunnen zien dan z'n bedrijf. Er dient ook aandacht besteed te werden aan algemene landbouwvraagstukken. Om er maar eens een paar te noemen: Het kleine boerenvraagstuk, emigratie, industrialisatie, het Delta-plan en onze verantwoordelijkheid voor dit alles. De Nederlandse landbouwer is in doorsnee wel bij wat z'n vakkennis be treft. Maar over het algemeen is er een ontstellend gebrek aan „bredere" kennis. De meeste boeren kunnen over 't algemeen de gevoerde landbouw politiek niet goed volgen. Meestal wordt het denken over deze dingen overgelaten aan betaalde krachten, 't Gevolg hiervan is, dat men die ver antwoordelijkheid aan hen overlaat. Maar het is en het blijft noodzakelijk, dat de gehele landbouw dus ook de gewone landbouwers meeleeft en meedenkt. Dit vereist studie en het zou mis schien niet gek zijn, dat b.v. de land- bouwwinterscholen dergelijke dingen in hun programma opnamen al weet ik tegelijk maar al te goed, dat deze scholen reeds met overladen program ma's zitten. Verder moet de L. J. G. aandacht be steden aan de vrijetijdsbesteding. We moeten zelf zoveel mogelijk onze ont spanning verzorgen en dit niet al te veel aan de z.g. „vermaaksindustrie" overlaten, die het alleen om het geld te doen is en niet om de vorming van de jeugd. Want juist ook in de ont spanning ligt een stuk vorming en er is wat dat betreft nog veel „braak ter rein". Het spreekt vanzelf, dat, ook al is ieder lid verantwoordelijk voor de gang van zaken op de club, het voor een groot gedeelte van het bestuur afhangt of de jeugdbeweging ook jeugdbewe ging blijft. Zij moeten stimulerend werken al kan een goed lid dit ook. Zonder een goede leiding wordt het een „larie- stelletje" waar men met de pet naar gooit. Maar zij dienen wel te zorgen, dat de gewone leden tot activiteit komen. Dit eist geduld en dit is dan ook de moeilijkheid van, de jeugdver enigingen. Niet ieder lid wil ook eens wat doen. En het gekke is soms wel, dat degeen die het zou kunnen, het niet doet en iemand, die minder geschikt is om wat goeds te presteren toch presteert. Het gevaar is dan ook niet denkbeeldig, dat de geroutineerde be roepsleiders deze belangrijke werkers zouden verdringen, omdat dergelijke mensen te critisch kunnen staan tegen over het minder volmaakte; wat toch echt kan zijn. Hiermee Is niet gezegd, dat de be roepsleiders geen belangrijk werk kun nen doen in de jeugdbeweging. Ze kun nen zeer belangrijk werk doen maar het moet beperkt blijven tot de alge mene régeling van een jeugdorganisa tie en stimulering van de zelfwerk zaamheid. Want een jeugdbeweging is daarom zo van behing bij de opvoeding omdat de leden zelf bezig zijn aan hun vorming, doordat zij elkaar willen hel pen en leren. Z. P.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 25