WAT KLOOSTERZANDE TENTOONSTELT. 3SP^gjgg^aiij PROGRAMMA MARKTBERICHTEN. 445 Op 23, 24 en 25 Juni komt U ons bezoeken. U bent van harte welkom. Vanuit het'.centrum "van Kloosterzande leidt een mooie laan met oude kastanjebomen U naar de ingang van het prachtige tentoonstellingsterrein, in eigendom van H. A. A. Baron Collot d' Escury, Rentmeester van het Kroondomein. Uw verwachtingen zijn hoog gespannen. Laten we daarom de tentoonstelling eens samen rondgaan. Direct bij de ingang komt U vanzelfsprekend in de tent van de Z. L. M., waar U een overzicht krijgt van het werk van uw organisatie en haar neveninstellingen. Laten we hier eens bedenken wat de Z. L. M. voor ons doet en voor ons betekent. Rechts afslaand passeren we de grote consump- tietent. U, die van verre komt, vindt uw kopje koffie reeds gereed. Maar ook straks na de rond gang komt U terug. Immers op de tentoonstelling hebben we oude bekenden ontmoet, waarmee we, onder het gebruik van een consumptie en een broodje, gaan praten over vroeger en heden, want de Z. L. M.-tentoon stellingen zijn bij uitstek geworden tot een plaats van gezellige familie- en vrienden-bijeenkomsten: een familiefeest. Voortgaande langs de rand van het terrein zien we de grote open stands van de handel in tractoren en landbouwwerktuigen. Alle belangrijke dealers uit Zeeuws-Vlaanderen zijn present. Ook van bui ten ons gebied, tot zelfs uit Groningen, zijn werk tuigenhandelaren gekomen om U te laten zien, wat er op de werktuigenmarkt te koop is. De stand ruimte, ingenomen door tractoren en landbouw werktuigen, bedraagt rond 6000 m2 Niet alleen landbouwwerktuigen, maar ook vale In meerdere opzichten een grensgeval. Tot voor kort behoorde Ir P. R. Bouman te Axel ook tot de organisatoren van de ten toonstelling in Kloosterzande. De vorige week is hij voor een jaar naar Afghanistan vertrokken om daar de suiker bietenteelt te bestuderen. Vanaf deze plaats willen we hem graag nog een goede reis toewensen en zijn vervanger Ir M. Sanders sterkte bij de taak die nu op zijn schouders gelegd is. RED. andere stands met hulpmiddelen voor de landbouw vallen te bezichtigen. We noemen groenvoeder- silo's, kippenhokken, hangars, luchtbanden, zakken, smeeroliën, bliksemafleiders, wegenbouw enz. enz. Zo doorgaande komen we op het Oostelijk deel van het terrein, waar we een straat van tenten ontwaren, waarin verschillende firma's hun pro ducten tonen, t'e weten: bestrijdingsmiddelen, vee voedermiddelen, zaaizaden, oude klare, klompen, tot zelfs motorfietsen, naaimachines en parfume rieën. De Rijkslanbouwvoorlichtingsdiensten, die de landbouwers en allen, die belangstelling voor de landbouw hebben, terzijde staan, treffen we samen in een tent aanLandbouwvoorlichtingsdienst, Vee teelt- en Zuivelvoorlichting, Tuinbouwvoorlichting, Cultuurtechnische Dienst, Voorlichting voor Grond en Pachtzaken, en niet te vergeten Staatsbosbeheer. Hiermee verwante landbouwinstellingen, als Gezondheidsdienst, Nacobrouw, Instituut voor Rationele Suikerproductie, Keuringsdienst van de N. A. K., Ned. Heidemij, tonen U ook hun werk. De Landbouwcoöperatie staat Ibroederlijk vereend bijeen: verze kering, suiker-industrie, boerenleen bank, vee-aankoop en afzet, terwijl ook de coöperatieve zuivelfabriek van Kloosterzande voor een verras sing zorgt. Origineel is de zuiveltent, waar gedemonstreerd wordt met diverse benodigdheden ten behoeve van de veeverzorging en de melkwinning. Een 8-tal koeien zal 's middags machinaal worden gemolken. Even origineel is de stand van de rundveehandel. Hier tonen een aan tal bekende veehandelaren, welke kwaliteitsdieren zij aan de rundvee houder kunnen leveren. Gezien de betekenis van de rund- vee-aankoop door de boeren in Zeeuws-Vlaanderen, is deze stand van veel belang. WOENSDAG 22 JUNI. 's Middags 2 uur: Algemene vergadering van de Z. L. M. in de Z. V. T. M.- garage te Hulst. Spreker: Minister Mansholt. Een Algemene vergadering van de Z. L. M. behoeft voor de trouwe bezoeker geen nadere toelichting. Nu de Minister van Landbouw komt spreken, zullen velen de gelegenheid hem nog eens te horen, niet willen missen. Laten we hopen, dat de zaal groot genoeg is om alle belangstellenden te kunnen bevatten. DONDERDAG 23 JUNI. 's Morgens 9.30 uur: Begin van de paarden- keuringen; 10 uur: Rijtoer door het Land van Hulst. 's Middags 2 uur: Demonstratie van de be kroonde paarden in de ring. We hoeven U toch niet te vertellen, dat het Land van Hulst evenals trouwens het Land van Axel waaruit ook paarden worden aangevoerd vanouds een bekend fokgebied is. De rijtoer zal verder uitmunten door af wisseling en zeer de moeite waard zijn. VRIJDAG 24 JUNI. 's Morgens 9.30 uur: Rundveekeuringen. 's Middags 4 uur: Demonstratie van het bekroonde rundvee in de ring. Ook de paarden zullen deze middag weer voorgeleid worden. Des middags zal H. M. Koningin Juliana het tentoonstellingsterrein bezoeken. Het is onnodig hier te vertellen welk een eer het voor de Z- L. M. zal zijn deze Koninklijke Beschermvrouwe te mogen ontvangen. In 1946 bezocht Koningin Wilhelmina de Z. L. M.-tentoonstelling in Goes. ZATERDAG 25 JUNI. 's Middags 2 uur: Trekkersbehendigheids- wedstrijden op het tentoonstel lingsterrein. 's Avonds: Optreden van een muziekgezel schap van reputatie te Klooster zande. Dit programma wordt door de Middenstand van Kloos terzande aangeboden. Deze laatste dag vormt een waardig sluit stuk van deze vierdaagse, waarmee de Kring Hulst eer mee hoopt in te leggen. Een tweetal werktuigen-inventarissen voor klei nere bedrijven willen de aandacht vragen voor de rationalisatie van de kleinere bedrijven. Aangezien de kleinere bedrijven in dit opzicht nogal eens wor den vergeten, zijn we verheugd over deze stand. Tenslotte noemen we de kiosk, van waaruit de tonen van de muziek een vrolijke sfeer over het terrein leggen. Dit alles, omlijst op Donderdag de paarden, op Vrijdag het rundvee en de varkens, en op Zaterdag het attractieve programma in de grote ring, midden op het terrein. Een hartelijk welkom roepen wij U toe DE ORGANISATOREN. LET OP DE UITBREIDINGSPLANNEN. Oost- en West-Souburg. Van 5 Juni tot en met 4 Juli 1955 ligt ter gemeen te-secretarie voor een ieder ter inzage een ontwerp tot wijziging van het uitbreidingsplan in onder delen. Gedurende deze termijn kunnen belanghebbenden bezwaren indienen bij de gemeenteraad. Goes. Vanaf 11 Juni 1955 gedurende dertig dagen ligt voor een ieder ter inzage het voorlopig goedge keurd plan tot onteigening van een gedeelte van het perceel Westsingel No. 46. Tot uiterlijk veertien dagen na verloop van ge noemde termijn kunnen bezwaren worden inge diend bij het gemeentebestuur. Oost- en West-Souburg. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd de herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak der gemeente. Het goedgekeurde plan ligt voor een ieder ter inizage. Binnen een maand na 25 Mei 1955 kunnen be langhebbenden, die zich met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. ALGEMEEN OVERZICHT. Binnenlandse granen. In de week van 6 t/m 11 Juni was de binnenlandse graanmarkt, uitgezonderd voor haver, kalm gestemd. In tarwe ging weinig om, de molens bleven koper tegen onveranderde prijzen. Voor rogge waren moeilijk kopers te vinden, daar er nog steeds buitenlandse rogge geschikt werd aan geboden. De prijs van zomergerst kon zich niet hand haven, omdat de buitenlandse kippengerst zowel voor direct als voor latere levering zeer concurrerend wbr.d geoffreerd. Aan het begin van deze berichtperiode was de kippenhaver flauw gestemd, doch later kwam er weer vraag, waardoor de prijs aanzienlijk aantrok. Het schijnt, dat er weinig haver in de productie gebieden aanwezig is. Naar maalhaver bestond wei nig vraag, daar er voldoende buitenlandse werd aan geboden. De binnenlandse graanmarkt sloot Zaterdag j.l. in een flauwe stemming, uitgezonderd voor haver. Buitenlandse granen. De buitenlandse graanmarkt kenmerkte zich door iets meer activiteit, terwijl zich, uitgezonderd spoedige kippengerst en loco Platamais, geen belangrijke prijsveranderingen voordeden. GRAANBEURS ROTTERDAM. Op de graanbeurs te Rotterdam wërd Maandag geen notering voor tarwe opgemaakt, daar dit artikel vrijwel geruimd is. Zomergerst noteerde naar kwali teit en vochtgehalte 25 tot 26 en haver naar kleur en vochtgehalte 26 tot 27,50; extra blanke haver ging daar boven. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Op de aardappelbeurs te Rotterdam werden Maan dag voor klei-aardappelen van 35 mm opwaarts de volgende prijzen genoteerd: Bintjes 9 tot ƒ10; Bevelanders 8 en Furore 11 tot 12,50. Voor voeraardappelen was de prijs 2,25. De prijzen zijn berekend per 100 kg en op de han- delsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. EIERMARKT MIDDELBURG. De minimumprijs voor pluimveehouders is 2,01 per kg. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam waren in totaal 6120 dieren aangevoerd, zijnde: 2607 vette koeien en ge- bruiksvee, w.o. 676 t.b.c.-vrij; 368 vette en graskalve ren, w.o. 137 t.b.c.-vrij; 915 nuchtere kalveren; 927 varkens; 236 biggen; 152 paarden; 30 veulens; 83 schapen; 784 weidelammeren; 18 bokken of geiten. De prijzen waren als volgt: Vette koeien ƒ2,203.00; Vette kalveren 2,00 2,70 levend gewichtVarkens 1,561,62 levend gewicht; Slachtpaarden ƒ2,052,25. Alles per kg. Kalf koeien 775—1100; Melkkoeien 775— 1100; Vare koeien 580—780; Vaarzen 5,80— 880; Pinken 400580; Graskalveren 300— 480; Nuchtere kalveren 4658; Biggen 40— 56; Schapen 90135; Weidelammeren 60 80. Alles per stuk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 21