De Coöperatieve gedachte Gemakkelijke premie betaling De Kunstmatige Inseminatie in Oost Zeeuws-Vlaanderen DE GOESE PAARDENMARKT De dieren worden alle door een commissie van drie deskundigen gekeurd, Terwijl de aanvoer reeds vanaf 8 uur plaats vindt, zal de keuring om 10.30 uur beginnen, ONDERLING BOERENVERZEKERINGSFONDS ZATERDAG 18 JUNI 1955. 443 De Coöperatieve Roomboterfabriek te Kloosterzande. We zullen ons beperken tot één der vormen der coöperatieve gedachte, de lanöbouwcredietcoöpera- tie, zoals die gestalte hesït gekregen in de coöpe ratieve boerenleenbanken. Buiten vermelding blijven dus de vele andere vormen van samenwerking, zoals.de aan- en ver koopverenigingen, de onderlinge waarborg- en ver zekeringsinstellingen, de gebruikscoöperaties, die alle variërend naar het grondpatroon in verschil lende schakeringen en voor de diverse sectoren van het agrarisch bedrijf voorkomen. Het is verder ook niet de bedoeling van dit ar tikel uiteen te zetten, wat eigenlijk doel en inhoud van de credietcoöperatie zijn. Veeleer bedoelt dit te geven een visie op de feite lijke situatie. Wat is nu feitelijk tot heden bereikt op het gebied van het landbouwcredietwezen in Oost Zeeuws-Vlaanderen? Men telt in totaal 13 coöperatieve boerenleen banken, die op 31 December 1954 20 millioen gulden aan spaargelden onder hun berusting hadden. Het overgrote deel van deze banken is aangesloten bij de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht. De Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven heeft 4 aan gesloten banken. Bijna elke dorpsgemeenschap van gemiddeld niveau bezit thans zijn eigen boerenleenbank. Die is te meer vermeldenswaard, waar de eerste ini tiatieven tot oprichting van de boerenleenbanken ongeveer 50 jaar geleden genomen werden. De ontwikkeling is dus bijzonder voorspoedig geweest. Terwijl het accent van de activiteiten der banken in het begin voornamelijk gelegen was op de cre- dietvoorziening van de consumptieve en direct productieve behoefte, is dit allengs verschoven in de richting van de investering opjange termijn. We mogen dit wellicht even nader verduidelijken. De boerenleenbanken zijn uit de nood der tijden geboren. De voortdurende en telkens terugkeren de landbouwcrises in het eind van de 19e eeuw, hadden tot gevolg, dat de boerenstand blijvend in moeilijkheden verkeerde, moeilijkheden van mate riële en direct economische aard. Voor woekeraars en listige geldschieters was dit een gouden tijd. De boer was dikwijls niet alleen gedwongen zijn hof en stallingen met hypotheek te bezwaren, maar daarnaast ook zijn oogst en levende have als onder pand te verstrekken voor de aankoop van zaaigoed en werktuigen. Smds de bevrijding zijn ook enorme sommen ge ïnvesteerd in de grond door bemesting, grondver betering en door totale verandering van de land- bouwinventaris. Vroeger beschouwde men de boerenleenbank als een instituut, waar men zijn spaargelden veilig kon beleggen, terwijl vaak nog de notaris in de arm werd genomen om de boer aan geld te helpen. Dit is thans geheel veranderd; het giroverkeer is sterk toegenomen en de werkzaamheden strek ken zich over een veel breder terrein uit. Er wordt wel eens gezegd, dat de boerenleenbank niet meer aan haar doel beantwoordt. We kunnen daar tegenoverstellen, dat het van grote (betekenis is, dat de boerenleenbank zich heeft aangepast aan de structuële veranderingen van het bedrijf en de bewoners van het platteland kunnen met een ge rust hart volledig hun financiële zaken aan de eigen bank toevertrouwen. Toen nu ook de mechanisatie langzaam haar intrede deed, bleek de behoefte aan een crediet ten behoeve van de aanschaf van de middelen om het bedrijf efficiënt en doelmatig te voeren, steeds sterker. De boerenleenbanken voldeden in hun eerste phase aan dit verlangen van z.g. kort cre diet. De boerenleenbanken zijn nu ook niet meer alleen zuivere credietverleningsinstituten, maar hun func tie strekt zich uit tot alle verdere takken van het geld- en bankwezen. Zoals de gewone commer ciële banken, treedt de boerenleenbank ook op als betalingsinstituut. Belanghebbenden kunnen hun gelden via bank en giro door de bank laten overschrijven. De boerenleenbanken verlenen ook bemiddeling bij de aankoop van effecten en obligaties. Zij geven advies omtrent beleggingen; kortom alle bank zaken. Doordat de boerenleenbanken al deze functies zijn gaan uitoefenen is er een zekere verzelfstan- (Vervolg van pag. 439.) Waal, Van tWaes, Van Wesemael en IJsebaert zijn voor altijd'Verbonden aan de opbouw en de in standhouding^ van de mooie trekpaafdfokkerij in 'het Land van Hulst en Axel. Ook al kan van sommigen dezer fokkers anno 1955 slechts worden gezegd dat ze in waarderende her innering blijven voortleven, terwijl van andere de stallen wel heel sterk zijn gedecimeerd. Er is nog een rijk bezit aan elitemateriaal in dit land van de kampioenmerriën Madameke, Flora (Staal), Elza d'Orange, Dstftla en de anderen, door ons reeds ge noemd, er is^nog een rijk bezit aan elitemateriaal in het Land'van Hulst, dat straks in samenwerking met de leden van „V.V.Z.F." in Kloosterzande zal exposeren. Reeds daarom alleen kan een bezoek aan de Z.L.M.-tentoonstelling aldaar niet sterk ge noeg worden aanbevolen. COLENBRANDER. diging opgetreden in haar betrek king ten opzichte van de coöperatie. Het is immers zó, dat de boeren- leenenbanken, zoals elke coöperatie, gevormd worden door een vereni ging van leden, die een bepaald ka pitaal bijeen brengen, teneinde het daarmede beoogde doel te bereiken. Deze leden zijn dus de directe be langhebbenden bij de gang van zaken in de bank. Bij de uitgroei van een bepaalde instelling is het uiteraard onvermij delijk, dat er een zekere afstand ontstaat tussen de leden en het dage lijks beleid zelve. Dit is een normaal maatschappelijk verschijnsel. Het gevaar is echter aanwezig, dat er in dit geval een vermindering- van, wat wij in de aanvang de co- operatieve gedachte genoemd heb ben, ontstaat. Dit zou te betreuren zijn. Wanneer men nauwkeurig toeziét zijn inderdaad lendenzen in deze richting wel eens merkbaar. Men dient zich anderzijds wel te realiseren, dat naast' een vermindering der coöperatieve gedachte of veeleer nog daarmee samenhangend .te velen nog al te dikwijls een gebrek aan besef van de noodzaak en het belang van het coöp. bank wezen te constateren valt. Men schijnt al te dik wijls te vergeten, dat de boerenleenbanken ook met hun tijd zijn meegegroeid en alle service kun nen verlenfèn, die elders de grote commerciële ban ken geven. Door de coöperatieve gedachte, die steeds funda menteel is gebleven, kunnen zij bovendien hun ser vice en bemiddelingsfuncti'e op een voor belang hebbenden voordeliger en financieel minder kost- De resultaten over de afgelopen jaren waren als volgt Aantal dieren Drachtigheidspercentage 1948—'49 413 84.5 1949—50 1301 88.5 1950—'51 1352 95.3 1951—'52 1367 91.3 •1952—'53 1365 90.3 1953—'54 1318 84.3 De eerste jaren van het bestaan van de vereni ging waren beslist voorspoedig. Het aantal geïnse- mineerde koeien groeide en het draohtigheids- percentage was behoorlijk. De cijfers in de boven staande tabel zijn door de manier van enqueteren misschien iéts geflatteerd, wat het drachtigheids percentage .betreft, het staat echter wel vast, dat deze cijfers de eerste jaren zéér bevredigend waren. Na de ramp kwam de vereniging echter in grote moeilijkheden. De sperma-verzending 'heeft langer dan een jaar moeten lopen via Vlissingen-Breskens. Het gevolg was, dat het sperma te lang onderweg was, waardoor de kwaliteit ongetwijfeld veel heeft geleden. Thans zijn de .moeilijkheden echter al lang weer achter de rug. .Bovendien zijn door de gewijzigde werkwijze de resultaten in Oost Zeeuws-Vlaanderen ook nog belangrijk verbeterd. De laatste maanden liggen de resultaten in dit gelbied ook steeds op het Pro vinciale gemiddelde, dat wil zeggen, dat er méér De volgende week Dinsdag zal Goes weer, zoals reeds tientallen jaren gebruikelijk, in het teken van het paard staan met de Goesse paardenmarkt en de daaraan verbonden paardenverloting. Alleen tijdens de oorlog verdween deze markt, om nadien weer in het leven te worden geroepen door de. speciale marktcommissie. Gewoonlijk worden op deze markt 4060 dieren aangevoerd, waarvan 1 tot 3 dieren als prijzen voor de verloting aangekocht worden. Voor het beste slachtpaard is door de gemeente Goes een wisselibeker ter beschikking gesteld. Daarnaast zal o.a. degene, die de meeste dieren aanvoert, ook voor een prijs in aanmerking komen. Ongetwijfeld zullen velen deze markt, die alles zins de moeite waard ie» willen beaoeken, bare wijze vervullen. Dit geldt zowel voör het gro te als het kleine kapitaal. Hoewel in het Land van Hulst de coöperatieve idee nog wel niet zo sterk is ontwikkeld als wen selijk is. neemt de belangstelling ook voor andere coöperaties gaandeweg toe. Men kan zich het boe renleven moeilijk meer voorstellen zonder een coöp. suikerfabriek, een C. H. V., een coöp. zuivel fabriek enz. Wij hopen, dat uit dit artikel nog eens duidelijk naar voren is getreden, dat het coöperatieve bank wezen, een zaak is van het gehele agrarische be drijfsleven en ook aller aandacht en actieve deel name vraagt. EEN KASSIER. dan 70 van de gedekte dieren na één tot twee maanden nog niet is teruggekomen. De resultaten zijn goed, en ze wettigen ook voor de toekomst de beste verwachtingen. Sedert het begin van haar werkzaamheden bezit deze vereniging de stier Rotterda Sikkema 89, een stier van buitengewone kwaliteiten. Deze thans bijna 8 jaar oude stier is nog steeds lichamelijk im prima conditie. Gedurende al deze jaren is het sperma vrijwel altijd van goede kwaliteit geweest, wat wel blijkt uit het feit dat er thans 7089 koeien drachtig zijn geworden van deze stier. Wij geloven stellig dat de Vereniging voor K. I. in Oost Zeeuws-Vlaanderen nog maar aan het be gin vani haar ontwikkeling staat. Wij verwachten dan ook in de komende jaren een verdubbeling van het aantal te insemineren dieren. W. (Advertentie.) Het Onderling Boerenverzekeringsfonds geniet de steun van vele honderden coöpe raties. Dit betekent in de practijk een zeer ge-? makkelijke premiebetaling, daar de coöpera ties per uitbetalingsperiode de verschuldigde premies inhouden en deze afdragen aan het O. B. F. Dus geen betaling van grote bedra gen in één keer, maar een geleidelijke betaling van kleine bedragen. En deze betaling in ge deelten leidt niet tot verhoogde premies. Ook bij rechtstreekse betaling giro, automatische overschrijving e.d. betalen de leden geen opslag voor termijnbetaling. Volgt hierom het voorbeeld van meer dan 20.000 Nederlandse boeren en sluit Uw levens» verzekering bij het O. B. F. ftOPHIALAAN 2 LEEUWARDEN Medewerker voor Zeeland: It. ME VERING, Julian astraat 84. Wèmcldingc (Tol. K 1192-3DP) De K. I. Vereniging Oost Zeeuws-Vlaanderen begon in 1948 reeds met de werkzaamheden. In het begin werd slechts in een beperkt gebied geïnseminieerd, in verband met de grote afstan den die anders moesten worden afgelegd. Wat later is er nog een vereniging voor K. I. geweest in; Hoek en omstreken. Deze vereniging bleef te klein om met succes te kunnen werken. Thans is de situatie zo, dat de Vereniging voor K. I. in Oost Zeeuws-Vlaanderen werkt in het ge deelte ten Oosten van het kanaal GentTerneuzen. Het gedeelte ten Westen van het kanaal wordt van uit West Zeeuws-Vlaanderen toewerkt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 19