AND VAN HULST ZATERDAG 18 JUNI 1955. 441 IIKSE Koophandel inderen. onder verschillende zeer modern uitge ruste. Deze waren echter geen lang leven beschoren, want de ondernemers hadden grote voorraden vlas tegen ho,ge prijs ingekocht, en toen in 1920 en 1921 de vlasprijzen enorm in prijs daal den verdwenen deze fabrieken even snel als ze gekomen waren. De industrie in de grensstreek was in hoofdzaak klein-industrie gebleven. Vele ondernemers werk ten met eigen personeel en daardoor gelukte het hen, al hadden ook zij zeer zware verliezen gele den, hun bedrijf in stand te houden. Op het eind van de twintiger jaren kon gezegd worden dat deze industrie de moeilijkheden te boven was gekomen. Van niet geringe betekenis voor deze industrie is geweest dat door de aanleg van het electriciteits- net in de jaren 1923—1925 het mogelijk werd de bedrijven zonder veel kosten te mechaniseren. In 1930 en de daarop volgende jaren, vielen, ten Bij een modern vlmbedrijf hoort goede opslagruimte. gevolge van de toen heersende crisis, zeer veel be drijven stil. Twee jaar later begon het Rijk vlasbewerkings premies uit te betalen, waardoor vele bedrijven het werk konden hervatten. Deze premie-regeling bleef een zestal jaren bestaan. Kort vóór de tweede wereldoorlog had het Land van Hulst, mede door de oorlogsdreiging, een zeer belangrijke vlasindustrie. De oorlog bracht een ver dere opbloei. Het bewerkingsproces van het vlas heeft in de loop der jaren, dank zij de vorderingen op tech nisch gebied, belangrijke wijzigingen ondergaan en verwacht mag worden dat in de toekomst nog in meerdere mate van de technische vooruitgang zal worden geprofiteerd. Een aantal warmwaterroterijen en verscheidene zwingelturbines werden gebouwd. De eersten bevor deren een versnelling van het bewerkingsproces terwijl door de inbedrijfstelling van de turbines de productie belangrijk kon worden opgevoerd. De vlasindustrie in het Land van Hulst telt enkele honderden bedrijven, die voor het merendeel gevestigd zijn in de belangrijke centra St. Jansteen en Koewacht. Het overgrote deel moet gerekend worden tot het kleinbedrijf. De verwerkingscapaciteit kan gesteld wor den op circa 30 van de totale Nederlandse productie. CLINGE: CENTRUM VAN DE KLOMPENINDUSTRIE. Het voornaamste centrum van de klom penindustrie is Clinge. Ook in St. Jansteen, Koewacht, Hulst en Hontenisse treft men nog klompenmakersbedrijven aan. Deze vorm van nijverheid is afkomstig uit België, met name uit het Land van Waes, waar deze in de wintermaanden werd uitge oefend door landarbeiders en ook wel door klein-landbouwers. Ons land werd in de loop van de vorige eeuw één van de afzetgebieden van deze nij verheid, waardoor vele seizoenbedrijven kon den worden omgeschakeld tot permanente. De tentoonstellingbe zoekers zullen straks hun mening kunnen uitspreken over een aan tal model-inventarissen voor het kleine bedrijf, die speciaal op paarden- gebruik gericht zijn. Een aantal films zal op de tentoonstelling door middel van spiegel- projectie vertoond wor den. Deze films behan delen de melkbehande- ling en hygiëne, als mede het machinaal melken. Ook de film „Land van melk" zal hier vertoond worden. Ons land werd in de loop van de vorige eeuw één van de afzetgebieden van deze nijverheid, waardoor vele seizoenbedrijven konden worden omgescha keld tot permanente. In de jaren zeventig vestigden zich in het Land van Hulst een aantal klompenmakers, die vooral onder de landbouwende bevolking een goed afzet gebied vonden. Deze nijverheid ontwikkelde zich gunstig en omstreeks 1930 waren er reeds enkele gemechaniseerde bedrijven. In het jaar 1932, bij de invoering van de Crisisin- voerwet, werd de invoer van klompen uit het bui tenland drastisch beperkt. Enige grote Belgische klompenfabrikanten zagen zich door deze maatregel in hun afzet bedreigd en vestigden daarom op Nederlands gebied een klom- penfabriek. Verschillende kleine bedrijven in bet Land van Hulst ondervonden hiervan ernstige concurrentie. Gedurende de tweede wereldoorlog ging het deze industrie goed. Na de oorlog 'kreeg zij echter te kampen met moeilijkheden op het gebied van de. grondstoffenvoorziening. Onze streek en heel de provincie Zeeland leveren vrijwel geen hout meer op. Wel kan hout worden ingevoerd uit België, maar hieraan zitten verschillende problemen vast. De mechanisatie in deze industrie is ver door gevoerd, zodat er maar slechts enkele bedrijven meer zijn waarin het handwerk nog wordt beoefend. De laatste jaren gaat het in de klompenindustrie niet bijzonder goed. Tal van bedrijven hebben de productie gestaakt en het is te vrezen dat nog meer dere zullen imoeten sluiten. OVERIGE INDUSTRIEËN. Tot slot een korte vermelding van de overige industriële bedrijven in het Land van Hulst. In Hulst vindt men, naast de reeds vermelde textielbedrijven, een bierbrouwerij en limonade- en mineraalwaterbedrijven, een meubelfabriek, machinereparatiebedrijven en een vulcaniseer- en coverinrichting. St. Jansteen heeft twee betonwarenbedrijven, waarvan er één een filiaalbedrijf heeft te Walsoor den, een schoenfabriek, die aanvankelijk werd opge richt te Zaamslag maar na enige jaren werd ver plaatst, een machine-reparatiebedrijf dat hoofd zakelijk werkt voor de vlasindustrie, en een suiker- werkenfabriek, die van zeer jonge datum is. In Nieuw Namen is een machine-reparatiebedrijf gevestigd, dat speciaal is ingesteld op werkzaam heden voor de textielindustrie en dei landbouw. Een scheepswerfje is gevestigd te Graauw (Paal), Te Hontenisse (Kloosterzande) werd in 1927 een coöperatieve roomboterfabriek gesticht. Ten tijde vani de oprichting verminderde de rentabiliteit van de akkerbouw en werd naar middelen omgezien om de rentabiliteit van de veeteelt op te voeren. Het resultaat was dat dit bedrijf ontstond, dat de room, en de laatste tijd ook de melk, bij de landbouwers 'afhaalt. In deze gemeente bevinden zich verder een mou terij, een mineraalwaterbedrijf, een vlasbedrijf en èen scheepswerf (Kruispolder). Te Vogelwaarde (Rapenburg) kwam uit een dorpssmederij een hoefijzerfabriek voort, die met haar productie bijna de helft van de Nederlandse behoefte dekt. Moge dit overzicht, dat in beknopt bestek gehou den moest worden, wellicht op sommige punten minder volledig zijn, we hopen er ondanks dat in geslaagd te zijn de lezer enigszins een indruk te geven van de belangrijke economische werkzaam heid in het Land van Hulst. H%et maken van trottoirtegels in de B&tonfabriek van de Fa. BleyenberghFerket te Walsoorden. (Cliché welwillend afgestaan door het E. T. I. te Middelburg.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 17