Land van verwachting r 435 jtlet Land van Saeftinghe ligt niet aari grote wegen. Daarom is het ook geen gebied om ,,en passant" eens te bezoeken. Toch zal men weinig boeren in Oost Zeeuws-Vlaanderen vinden, die dit gebied niet goed kennen. Want deze naam leeft al lang in de gedachten van een boerenstand, die zich door gebrek aan grond in zijn ontwikkelingsmogelijkheden beperkt ziet. Terwijl jonge boeren op een bedrijf zitten te wachten en dat wachten wordt maar al te vaak niet beloond ligt ér een prachtig gebied te wachten op inpoldering en de ploeg, die daar spoedig op kan volgen. Zo nu en dan herleeft de hoop, dat er wat gaat gebeuren. Doch wie de grenspalen gezien heeft, die dit gebied doorsnijden, zal begrijpen dat het niet zo eenvoudig is hier wat te gaan doen, zonder dat de Bel gen 'hieraan hun goedkeuring hechten. Daarmee zou de zaak op dood spoor gereden kunnen worden. Gelukkig is dit niet het geval, nu, zowel van de zijde der Overheid als van het bedrijfsleven, een hernieuwde 'belangstelling voor het Land van Saeftinghe en de daarmee samenhangende problemen valt te constateren. deze gelijkmatigheid; de hoogte verschillen zijn over het algemeen maar zeer beperkt. Zo zal er, naar het zich laat aanzien, met vrij weinig kosten van dit gebied een imooie polder gemaakt kunnen worden, die aam boeren, landar beiders en wellicht ook een klein aantal middenstanders een be staan geeft. Hoe groot dit aantal is, kan niet zonder meer gezegd worden als men in aanmerking neemt, dat het uitsluitend en zonder meer uitgeven van in vrije bedrijven de laatste jaren steeds minder plaats vindt. Zo zou men zich heel goed voor kunnen stellen, dat een gedeelte van de grond be stemd wordt voor de sanering van andere bedrij ven. Dit kan sanering zijn van de langs de binnendijk gelegen be drijven, doch ook van bedrijven, die verderop gelegen zijn. In het laatste geval zou men uiteraard wel een aantal boeren moeten verplaatsen van het saneren ge- IMed naar het nieuwe gebied', om zodoende ruimte te scheppen in het oude land, waar te kleine bedrijven vergroot moeten wor den. Uiteindelijk is dit een zaak van later belang, al dient men reeds vooraf alle mogelijkheden, die uit de inpoldering voortvloeien, in ogenschouw te nemen. de grond Eén van de belangrijkste mogelijkheden, die in het algemene vlak gelegen is, betreft een verbete ring van de verkeersverbinding met. de rest van het land, doordat wellicht de geringere afstand het leggen van een tunnel onder de Schelde mogelijk maakt. Ook de landbouw zou hiervan geweldig kunnen profiteren. Landbouwproducten vooral bederfe lijke en volumineuze kunnen dan vlugger en gemakkelijker worden getransporteerd, zodat het prijspeil in Zeeuws-Vlaanderen, dat vaak wat ge drukt wordt door de ongunstige verkeersverbin dingen, ook gunstiger zou komen te liggen. Er ligt rijp land te wachten op de ploeg. Land, dat niet alleen voor de boeren van grote waarde Het schijnt, dat binnen afzienbare tijd door de dienst van Rijkswaterstaat een rapport uitgebracht zal worden, terwijl de Kamer van Koophandel in Zeeuws-Vlaanderen een bekend hoogleraar de op dracht heeft gegeven vooral de mogelijkheden, die uit de inpoldering voort zouden vloeien, te onder zoaken. Daarom is het te hopen, dat de volgende keer, dat de landbouwdagen van de Z. L. M. in de Kring Hulst worden gehouden, iets van deze nieuwe belangstelling in de praktijk te zien zal zijn. Een wandeling door dit enorme gebied is buiten gewoon leerzaam. Reeds vanaf de dijk komt men onder de indruk van de uitgestrektheid van het gebied, dat enige duizenden ha s groot is. De schat tingen van de oppervlakte, die ingepolderd zou kun nen worden, lopen dan ook uiteen van 18002300 ha, al naar gelang van de plaats, die voor de dijk gekozen zou worden. De kwaliteit en de rijpheid van de grond is over het algemeen goed, zoals de regelmatige vegetatie met schorgras en spartina wei aangeeft. Grote delen van het gebied worden dan ook met normaal hoog water niet meer over stroomd en leveren voedsel voor een kudde schapen. Maar wat zou dit land als akkerbouwgebied jaar lijks niet een rijke oogst voort kunnen brengen? Een boring op verschillende plaatsen toont een fraai gelijkmatig naar beneden lichter wordend profiei. Op het eerste gezicht lijkt het gebied mooi gelijkmatig van opbouw, daar het aantal kreken beperkt is en vrij eenvoudig dicht geschoven kan worden met de grond van de omringende oever- wallen. Daarnaast zijn er nog een aantal grote kreken, die het gebied doorsnijden en op sommige plaatsen het reeds gevormde land bij de verlegging van de stroomdraad weer aantasten. Straks kunnen zij wellicht de afwateringskanalen vormen om het overtollige water af te voeren. De hoogtekaart geeft ook een mooie indruk van is, doch ook voor de gehele Nederlandse samen leving. B. Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek 13 Juni. Vorige week met buurman en vrouwen naar de E 55 geweest. Ja, er zijn van die gebeurtenissen waar je naar toe moét; b.v. naar KloostcrzandeJ Dat kan nu eenmaal niet anders. En die E 55, waarvan we al zoveel gelezen hebben, daar moes ten we ook heen. Dus Zaterdagmorgen vroeg ge start en met schoftuur zaten we al een uur in Rotterdam. Eerst koffie gedronken; om 10 uur ging de E 55 pas open. Ja, in de stad moet je niet vroeg komen, maar 's avonds laat gaat 't beter; na 9 uur 's avonds gaat de stedeling pas leven. Wanneer je binnenkomt door de hoofdingang Ongeveer 160 paarden zullen Donderdag 23 Juni op 't tentoon stellingsterrein worden gekeurd. Zowel Donderdag- als Vrijdag middag zullen de bekroonde paarden gedemonstreerd worden in de grote ring. Een bijzondere interessante stand op de tentoonstelling is ongetwijfeld wel de stal, waarin een aantal koeien ondergebracht zullen worden. Deze koeien zul len niet alleen electrisch worden gemolken met een eenmans apparaat, doch ook met geschik te stalkettingen worden vastge maakt. Daarnaast wordt ook ge demonstreerd met tondeuses en veereinigers, terwijl getoond zal worden hoe de melk op verschil lende manieren gekoeld kan worden. Voor de veehouders, ook van de kleine bedrijven, zal dus heel wat te zien zijn. vallen de figuren op de schutting, geschilderd door een meneer Appel, zeer op. Wat ze betekenen, dat weten we niet; maar we zijn ook geen kunstkenners. „Het liekent wè," zei buurman Willem, ,,dat ie dat over schooftied edaen ei, at 't al een bitje doen- ker wier, maer opvollen doe het zeker." We hebben veel gezien. Zóveel, dat je ogen en je benen er moe van werden. Prachtige koeien stonden er, een mooi veulen en een mooie stier; de paarden mochten er ook zijn. Toch zal het voor die dieren daar in die open stal toch wel eens koud zijn geweest. De kleine kalfjes, zwartbonte en roodbonte, dartelden door de wei, en de varkensstal liep vol met prima biggen en baconvarkens. Ook de kippen waren vertegenwoordigd, tot de kleine kuikens, die altijd veel bekijks hebben, toe. De landbouwinventaris was groot, doch deze hebben we niet bekeken. De industriehallen lokten ons meer en wat we daar zagen, was overweldigend. We zagen hoe Nederland er in 1945 na de oorlog uitzag, hoe arm en stuk alles was. We zagen ook, wat Nederland nu weer al betekent; hoe de fabrie ken weer al exporteren, hoe de scheepswerven bouwen, hoe de uitvoer steeg en de welvaart weer terugkwam. Het was de moeite waard, dit alles te zien. We zagen de hallen der verschillende provinciën en steden en zagen ook dat Zeeland, bescheiden als het is, maar een kleine plaats besloeg. Want indu strie bezit Zeeland nog weinig. De producten der zee: oesters, mossels en kreeften, waren present, doch de vruchten van het land waren nog niet rijp. We hebben een indruk gekregen van de herrijzing van ons land. ,,Jae," zei Willem, „daer moet toch ied're Neder lander naer toe. Je komt er trots van trug." „Jae," zei Plone, „wa èbben we vee ezien. We bin nen er fris naer toe gegaen en moe van trug ge komen. Da zal in Kloosterzande wè beter gaen, dienk ik; daer ebben we nie zovee te lopen. Want eel de Z. L. M., mannen en vrouwen, kommen daer nae toe. t Zal wè sturm lopen, reken daer maer op, daer zullen er vee present zien."

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 11