De dijken, welke ons beschermen Cappelle-Desprez H! D. J. VAN DER HAVE 434 ZEEUWSCII LANDBOUWBLAD [ET landschap van het land van Hulst "■wordt, evenals in geheel Zeeland, beheerst door dijken. Al deze düken hebben in hun tijd dienst gedaan als kering tegen water van de Schelde. Vele overstromingen vernielden de dijken; even zovele malen werden Weer nieuwe dijken aangelegd en ook meermalen werd land prijsge geven aan de golven. Na al de bedijkingen, overstromingen en bedijkin gen, is er een periode van rust ingetreden, waarin wat was, bleef. Op het moment is de toestand zo, dat, te beginnen vanuit het Westen, het land van Hulst wordt be schermd resp. door de zeedijk van de Hellegat polder, het Waterschap Stoppeldijk c.a., het Water schap de Verenigde Polders van Ossenisse, het Ca- lamiteuze Waterschap Walsoorden, de Kruispolder, de Kleine Molenpolder, de Melopolder, de Van Al- steinpolder, de Koningin Emmapolder, de Prosper- polder en de Hertogin Hedwigpolder. Tot vóór 1953 waren we overtuigd van de deug delijkheid en de voldoende hoogte van onze zee dijken; wat een schrik en verwarring bracht echter de stormvloed van 1 Februari 1953. Gelukkig kon alle land behouden blijven, maar wel zijn na deze datum vele veranderingen aan de dijken uitgevoerd. Daar de toestand van de dijken, welke ons be schermen, voor ons allen van groot belang is, willen we deze toestand wat nader bezien. Tocht van West naar Oost Hellegatpolder We beginnen weer in het Westen. De dijk van de Hellegatpolder bestaat uit een fors grondlichaam, waarvoor gedeeltelijk een schor is gelegen. De rand van het schor is over een grote lengte beschermd door rijsbeslag met steenbestor- ting. De laagwaterlijn is op vrij grote afstand uit de dijk gelegen. In 1953 was er hoegenaamd geen schade. De toestand van de dijk is goed te noemen. Waterschap Stoppeldijk De dijk van Waterschap Stoppeldijk c.a. bestond vóór 1953 uit een grondlichaam, waarop een beton- muur systeem de Muralt. Achter de dijk was een groot uitwateringskanaal gelegen. Tot plm. 1 m. boven H.W. (gewoon hoogwater) was het grondlichaam beschermd door een steen glooiing. Aan het noordeinde van de zeedijk staat een gemaal en is een zeesluis gebouwd. De laagwaterlijn ligt op vrij grote afstand uit de zeedijk. In 1953 is de dijk doorgebroken. De herstelling bestond in het opbrengen van een zandlichaam, met een afdekking van klei, en het herstellen en wat verhogen van de steenglooiing. De betonmuur werd, behalve bij de zeesluis, verwijderd. Nadien werd het grote afwateringskanaal tot op 70 a 100 meter achter de zeedijk verlegd, en een behoorlijke binnenberm achter de zeedijk aange bracht, wat de stabiliteit van de zeedijk zeer ten goede kwam. In de storm van 23 December 1954, waarbij ter plaatse de waterstand plm. 1 meter lager was dart tijdens de vloed van 1 Februari 1953, werd het grondlichaam aan de buitenzijde, juist boven de steenstrook op vele plaatsen aangetast. Het herstel heeft intussen grotendeels plaats gevonden. Waterschap Verenigde Polders van Ossenisse De dijk van Waterschap de Verenigde Polders van Ossenisse bestond vóór 1953, vanaf het gemaal van Waterschap Stoppeldijk c.a. tot Knuitershoek, uit een grondlichaam waarop een beton muur, systeem De Muralt, en vanaf Knuitershoek tot de dijk van het Calamiteuze Waterschap Walsoorden uit een grondlichaam zonder beton muur. Het buitenbcloop is practisch over de gehele lengte tot plm. 1 m. H.W. beschermd met een steen glooiing. Aan Knuitershoek is een Nol ge legen, waarvan de onderzeese oever omstreeks 1900 is bezonken met zinkstukken. EVen' oostelijk van de Nol is een uitwateringsduiker ge legen. Op 1 Februari 1953 werden grote gaten geslagen in de zeedijk tussen het gemaal van Waterschap Stop peldijk c.a. en Knuitershoek, en werd door overslag van water het binnentalud van de dijk tussen Knuitershoek en Waterschap Walsoorden aangetast. In 1953 werden de gaten gedicht en de beschadi gingen hersteld; waar de betonmuur nog stond, bleef deze gehandhaafd. Tijdens de storm van 23 December 1954 werd de dijk tussen het gemaal van Stoppeldijk c.a. en Knuitershoek practisch over de gehele lengte zo danig' beschadigd, dat met man en macht tot laat in de nacht moest worden gewerkt om doorbraak bij een volgend tij te voorkomen. Het herstel is intussen voltooid. Dit herstel heeft bestaan uit het aanbrengen van deugdelijke schorgrond op de bui tenberm en het buitentalud en het afdekken van de meest aangevallen plaatsen met rijsbeslag en bestorting van zuilenbasalt (zie foto). sterk Verrichten van grondboringen aan reedijk van Waterschap de Verenigde Polders van Ossenisse Op voorgrond krammat, daar boven rijsbeslag met bestorting van basalt. Rijsbeslag met basalt, daarboven aanbrengen van krammat. De onderzeese oever wordt aan de kop van de Nol aangetast, zodat misschien t.z.t. zinkwerken nodig zullen blijken. Overigens is de laagwaterlijn op behoorlijke afstand van de zeedijk gelegen. Cal. Waterschap Walsoorden De dijk van het Calamiteuze Waterschap Wals oorden bestaat over de gehele lengte uit een grond lichaam, beschermd tot plm. 1 meter H.W. door een steenglooiing. Alleen bij Perkpolderhaven en aan de steiger en de haven te Walsoorden is deze kering onderbroken door muren en coupures. Een uitwateringssluis is gelegen te Walsoorden. Tijdens de stormvloed van 1 Februari 1953 werd de dijk voornamelijk aan de Nol van de Molen polder beschadigd, terwijl de coupure aan Perk polderhaven achterloops werd. In dezelfde nacht brak tussen de steiger en de haven te Walsoorden een muur (eigendom van een particulier) door, doch dit gat kon direct worden gedicht. Vóór het, op het hoge tij volgende hoogwater, was de gehele waterkering weer op volle hoogte voorlopig verzekerd. De gehele dijk is hersteld en tussen de steiger en de haven te Walsoorden is een zware muur gemet seld. Op 23 December 1954 werd geen noemenswaar dige schade geleden. De onderzeese oever gedeelte wat steeds onder water blijft, dus ook bij laagwater van het Wa terschap is op vele plaatsen bezonken, zodat de laagwaterlijn en verdiepingen de (jijk niet gemak kelijk kunnen naderen, Kruispolder De dijk van de Kruispolder bestaat uit een grond lichaam waarop een betonmuur systeem de Muralt. Tussen Waterschap Walsoorden en Baalhoek is een glooiing tot plm. 1 meter H.W. aanwezig. Bij Baalhoek is een uitwateringssluis gelegen, terwijl aan de Kruispolderhaven een coupure is gemaakt. Tijdens de vloed van 1 Febr. 1953 is het buiten talud van de dijk tussen Waterschap Walsoorden en Baalhoek zwaar beschadigd, terwijl tevens moeilijkheden optraden bij de coupure aan de ha ven. In 1953 is dit talud hersteld en is een nieuwe coupure gemaakt aan de haven. Op 23 December 1954 werd het buitentalud en de buitenberm weer op verschillende plaatsen be schadigd; deze beschadigingen zijn inmiddels her steld met schorgrond. De laagwaterlijn is op grote afstand van de dijk gelegen. Kleine Molenpolder De dijk van de Kleine Molenpolder bestaat uit een grondlichaam zonder verdere verdediging. Op 1 Februari 1953 v/erden vele gaten in de dijk geslagen, waardoor ook aanliggende polders werden geïnundeerd. Na enkele weken was de noodherstel- ling gereed. De gehele dijk is nadien verhoogd en verzwaard. Tijdens de storm van 23 December 1954 werd de vooruitspringende hoek van de dijk beschadigd. Deze beschadiging is hersteld met schorgrond, waarop een rijsbeslag. Melopolder De dijk van de Melopolder bestaat uit een grond lichaam, waarop aan de haven muren en bebouwing en waarin een coupure. Tot een hoogte van plm. 1 m H.W. is gedeeltelijk een steenglooiing ge legen. Op 1 Februari 1953 werd een gat geslagen juist naast de spuikom. Dit gat werd hersteld met schor grond. Wat overblijft De dijken van de polders Van Alstein, Koningin Emma, Prosper en Hertogin Hedwig bestaan in het algemeen uit grondlichamen, waarop geen bescher ming van steenglooiing voorkomt. Deze dijken zijn gelegen achter de rijpe schorren van het verdronken land van Saeftinge en hebben ten gevolge van de bescherming door deze schorren tijdens de stormvloeden geen noemenswaardige schade geleden. Na deze opsomming van gegevens rijst de vraag: welke zekerheid men mag toekennen aan de zee dijken welke ons tegen de Wester schel de moeten beschermen. Om te beginnen kan worden gesteld, dat een vloed zoals voorgekomen op 23 December 1954 kan wor den gekeerd, hoewel op verschillende plaatsen met pijn, o.a. aan de dijk van Waterschap Stoppeldijk c.a., de Kruispolder en de Kleine Molenpolder. Elke vloed HOGER en van langer duur dan voor gekomen op 23 December 1954 en LAGER dan die op 1 Februari 1953, kan grote moeilijkheden ver oorzaken aan de dijken van Waterschap Stoppel dijk c.a., Waterschap de Verenigde Polders van Ossenisse, Kruispolder, Kleine Molenpolder en de Melopolder. Op vloeden hoger dan die van 1 Februari 1953, zijn geen van de zeedijken berekend. (Advertentie.) ZAAI A.S. HERFST Een tarwe met goede resistentie tegen voetziekte en roest. Bekijk nu de proef- en vermeerderingsvelden, KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF EN ZAAOHANDEL KAPELLE-BIKZELINGË

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 10