Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw ONZE ALGEMENE VERGADERING ZITDAG BOEKHOUDBUREAU ZITDAGEN ADVIESBUREAU MECHANISATIEPROBLEMEN OP ZANDGROND VII. Hoe zwaar moet een trekker zijn TUINBOUW Veilingkiaarmaken van bospeen Wat mankeert er aan onze bospeen REGIONALE DEMONSTRATIE MET HOOIBOUW WERKTUIGEN. Advertentie); Bestrijding van de Aardappelziekte GEBRS. DE JONGH ZATERDAG 11 JUNI 1955. 421 Agenda van de Algemene Vergadering der Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw te houden op: Donderdag 30 Juni a.s. in het Nutsgebouw te Werkendam. Aanvang half 10 v.m. 1. Openingsrede door de Voorzitter. 2. Notulen van de Algemene Vergadering van 26 Januari j.ï. gehouden te Breda. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Spreker dé Weled. Gestr. Heer Ir. M. de Bruijn, Hoofdingenieur van de Rijkswater staat over: „Problemen, verband houdende met de plannen tot indijking van de Brabant se Biesbosch". 5. Gedachtenwisseling. 6. Spreker de Weled. Gestr. Heer Ir. Alph. Roebroeck, adviseur van Ged. Staten van Noord-Brabant over: „De arbeid binnen de bedijkte Biesbosch". 7. Gedachtenwisseling. 8. Rondvraag. 9. Sluiting. Na afloop van de vergadering zal een rondvaart worden gemaakt door de Biesbosch. Op de boten zal voor de nodige accomodatie wor den gezorgd en zullen lunchpakKetten verkrijgbaar zijn. De kosten van deelname voor deze rondvaart be dragen 1,per persoon. Met het oog op het be stellen van de boten dient tijdig een overzicht te worden verkregen van het aantal deelnemers (sters) aan deze rondvaart. Men kan zich hiervoor aanmelden door storting van zoveel maal 1,als men deelnemerskaarten verlangt op postrekening 67646 ten name van de Noord-Brabantsche Mij van Landbouw te Zevenbergen. Deze aanmelding dient te geschieden voor 23 Juni a.s. Na overmaking van het bedrag zullen de deelne merskaarten aan de leden worden toegezonden. Zonder deelnemerskaart zal niet op een plaats op één der boten kunnen worden gerekend. Gaarne doen wij een beroep op aller medewerking. Meldt U tijdig en komt al'en zoveel mogelijk op 30 Juni a.s. naar Werkendam. Ook de dames en e.t. verdere huisgenoten zijn uiteraard welkom. Nieuwendijk: Donderdag 16 Juni 1112 uur, in Café v. d. Heuvel. Ter voorlichting en advisering zowel over ge bouwen-, agrarische en huisraadschade, zullen voor getroffen landbouwers en landarbeiders van de wa tersnood alsmede voor oorlogsgetroffenen in Noord- Bz-abant zitdagen worden gehouden op de navol gende plaatsen en data: ZEVENBERGEN op Donderdag^ 16 Juni a.s. iri Hotel „Tholenaar", des voormiddags van 10 tot 13 uur. Verder elke Dinsdagvoormiddag te Tilburg, Spoorlaan 50 en elite Maandagvoormiddag in Café van Dijk te Almkerk. Het is ter bevordering van een vlotte afwerking gewenst, dat men op de zitdagen steeds de beschei den meebrengt over het geval, waarover men advies of inlichtingen wenst. Zoals we in een vorig artikel zagen, zijn er be drijfjes waar een trekkertje van 10-12 pk bepaalde voordelen heeft. Er wordt wel eens beweerd, dat op een bedrijf je van minder dan 10 ha een trekkertje waanzinnig is. Zelfs op een bedrijf van 15 ha zou deze nog niet rendabel te maken zijn. Anderen be weren, dat men pas boven de 20 ha kan gaan prakkezeren, zij het dan zeer schoorvoetend, om inlichtingen te gaan vragen of het eventueel moge lijk zou zijn om zonder nadeel over te. gaan tot motorisatie. Wie zal zeggen wanneer het woord „rendabel" op zijn plaats is Er zijn reeds enkele bedrijfjes van 6-7 ha waar een trekkertje van 10 pk beter in de smaak valt bij de boer dan het paard dat deze voorheen had. Nu is op dergelijke bedrijf jes het paard ook meestal te duur en zou de boer moeten overgaan tot andere methoden loonwerk of paard lenen in ruil met arbeidskra-ht of iets der gelijks. In deze gevallen is een advies geven zeer moei lijk en dit zal vermoedelijk wel zo blijven. Bedrij ven van 10-15 ha zijn éénpaards-bedrijven en komen eventueel in aanmerking voor een lichte trekker. Op deze bedrijfsgrootte gaat echter de factor „per soneel" reeds meespreken en het is vanzelfsprekend, dat hiermede rekening gehouden moet worden. Veel al wordt op zo'n bedrijf geadviseerd om met een paard te blijven werken, doch indien de percelen ver uit elkaar liggen en er veel transportwerk is, kan er bij het gebruik van een trekker behoorlijk wat tijd vrij komen. In dit geval wordt eerder be sloten om een trekker gunstig te adviseren. Daarbij komt veelal nog, dat dc- ooer al besloten heeft om een trekker aan te schaffen, ook al is het advies ongunstig. Dan is het alleen zaak om te zorgen, dat het goede type wordt gekocht en deze zo goed mogelijk wordt benut. Nu doet zich in de practijk het geval voor, dat vele boeren te zware trekkers kopen. De oorzaak van deze aankoop is reeds eer der aangestipt nl. dat de trekkers meer moeten presteren dan oorspronkelijk in de bedoeling lag en daardoor te licht bleken te zijn. Men ging dan al gauw over tot inruilen tegen een zwaarder type en men is dan meteen vergeten dat op hun bedrijf een zwaarder type duurder uitkwam dan paarden- tractie en niet verantwoord is. Buurman heeft dat in de gaten en wanneer deze ook een trekker wil kopen, gaat hij meteen over naar de zwaardere klasse, ondanks het advies naar een kleinere. Vraagt men naar de reden van inruiling, dan hoort men vaak, dat de vorige trekker niet in staat was om samen te ploegen en te woelen. Zo kon ook de dubbele schijvenegge niet voldoende gebruikt worden. In veel gevallen worden de trekkers ingeruild tegen de klasse boven de 36 pk en dit op bedrijfjes van 14-17 ha middelmatige zandgrond. Mijn be scheiden mening is deze, dat we op onze zandgrond voor het normale bedrijf, nooit boven de 20 pk hoeven te gaan. Blijkt een trekker van 20 pk op een normaal zandbedrijf te licht, dan zijn hier an dere factoren in het spel, welke ook zullen kunnen blijven bestaan bij de zware trekkers. Wat meer beleid bij het gebruik zou m.i. aan de boer meer opleveren dan een zwaarder type. Er kunnen zich inderdaad wel eens omstandig heden voordoen, waarin meer pk's vereist zijn, doch dikwijls zal dit niet voorkomen en deze werkzaam heden kunnen ook op een andere manier gebeuren. Ook bestaan er, naast de meerprijs, nog andere na delen van deze trekkers. Uit een enquête is ge bleken, dat de kleinere diesels nooit meer dan 2 liter brandstof per uur gebruikten. Ik meen hier al eens meer op gewezen te hebben dat per be nodigde pk slechts 225 gram gasolie nodig was. Hieruit volgt dus, dat voor de zwaarste werkzaam heden (schijvenegge buiten beschouwing gelaten om de bekende redenen) slechts 8 pk nodig was. Een trekker moet pk's over hebben, dat is zeer goed opgemerkt, doch wanneer men een trekker heeft van 36 pk met een brandstofverbruik van 4 liter, dan is er nog 20 pk over. Is een trekker niet voldoende belast, dan geeft dit overmatige slij tage en is deze eerder aan revisie toe dan een lichter type en zijn dus ook de jaarlijkse kosten veel hoger. (Wordt vervolgd.) Nu de aanvoertijd van bospeen weer is aange broken, lijkt het mij nuttig iets te zeggen, over het veilingkiaarmaken van bospeen. De kwaliteit van de peen zal op de eerste plaats afhangen van ver schillende teelttechnische omstandigheden, zoals grondsoort, rassenkeuze, weersomstandigheden, enz. Over het algemeen kan men zeggen, dat aan de teelt van de peen behoorlijk veel zorg wordt besteed en dat de teelt voor het merendeel goed slaagt. Doch zodra met het oogsten, van de peen wordt begonnen, dan komen schijnbaar voor de meeste tuinders de grootste moeilijkheden. Van de meeste partijen bos peen, die op de veiling worden aangevoerd, kan men zeggen, dat er aan het veilingkiaarmaken niet voldoende zorg wordt besteed. Vooral in tijden, dat de aanvoer van peen nog gering is, en de prijzen hoog zijn, gelooft men. het meestal wel. Men bedenke echter, dat ook in ge noemde tijden een koper altijd meer betaalt voor goede dan voor slechte bospeen. Hierbij komt nog, dat de goede bospeen voor export kan worden gekocht, zodat een gedeelte uit de markt genomen wordt, hetgeen zeer zeker ook de prijs gunstig zal beïnvloeden. Over het algemeen kunnen we zeggen, dat vooral in het begin van het seizoen de bossen te klein worden gemaakt. Maak dus een flinke bos. Veelal worden ook vertakte, te dunne peen, zieke peen, en peen met groene koppen bij elkaar gebost, zonder dat er sortering heeft plaats gevonden. Laat de rommel op het veld achter of voer deze apart gebost aan. Aan het bossen zelf dienen we meer aandacht te besteden en wel door een flinke strakke, goed gebonden bos te maken. Er zijn nog altijd tuinders die de bossen veel te lang binden, zodat de bossen uit elkaar schieten en een slordige indruk geven. We kunnen met dezelfde moeite goed bossen. Een zeer voornaam werk is het schoon maken van de peen. De peen die practisch onbehaard is, kunnen we door goed wassen schoon krijgen. Er zijn echter partijen peen, die door slechte groei- omstandigheden nogal behaard zijn. Behaarde peen dienen we goed te borstelen, zodat de haren ver dwijnen en de peen helder wordt. Het is mij bekend, dat sommige tuinders hun peen schoon trachten te krijgen, door de hossen 1 of 2 dagen voor het veilen in een sloot te gooien, en ze daarna zonder meer in de kist te pakken. Dit is funest, omdat het lof van de peen dan een on aangename geur gaat verspreiden en spoedig tot rotting overgaat. Ook heeft men op de veiling meerdere malen ondervonden dat er tuinders zijn, die de bospeen ongewassen in de kist doen en er daarna flink wat water over spoelen. Het gevolg is dan, dat alleen d? bovenste laag schoon is en de onderste laag peen en de kist op de bodem vol tuingrond zit. Bedenk wel, dat een heldere bospeen de koper aantrekt en vuile bospeen de koper afstoot. Bij het verpakken van de bospeen moeten we zoveel mogelijk het lof van de peen aan de buiten kant in de kist houden, de peen droogt dan niet uit en er zal bij het verladen veel minder peen beschadigd worden. De voorschriften voor bospeen zijn als volgt: Van 1 Juni t.m. 30 Juni moet een bospeen 150 stuks peen bevatten, met ten hoogste 0-6 kg gebroken peen. Van 1 Juli t.m. 31 Juli, minstens 15 stuks peen, met ten hoogste 0,75 kg gebroken peen. De wor teltjes moeten aan de kroon een doorsnede hebben van- minstens 1 cm, terwijl het lof gezond vap kleur moet zijn. Vertakte, gescheurde, houterige en speldenpeen mogen niet in een bos voorkomen, terwijl de peen goed schoon moet zijn. Met wat meer activiteit en een beetje goede wil kunnen we goede bospeen maken, die glansrijk met andere centra kan con curreren. Dit is voor ons niet moeilijk, omdat de kwaliteit van onze peen over het algemeen zo goed is. H. Door de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting in het land van Altena zal in samenwerking met de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst een demonstra tie worden gehouden met diverse hooibouwwerk- tuigen, rü. maaimachines, sehudders, harkkeerder- schudders, hooischuif, ruiterslee enz. Ook zal op verschillende manieren geruiterd worden n.l. op gewone ruiters en op dakruiters. Een voor deze streek nog onbekende methode, n.l. het persen met pick-up-pers direct van het veld zal zo mogelijk ook worden gedemonstreerd. Hier voor is nodig dat het te persen product een vocht gehalte Ibezit van 30 a 35 Deze methode wordt in Friesland reeds met succes toegepast. De demonstratie zal worden gehouden op een bedrijf onder Genderen. Plaats en tijdstip zullen i.v.m. de onzekere weersomstandigheden per radio bekend worden gemaakt in de uitzending van de berichten voor de land- en tuinbouw (5.45 uur, 6.40 uur en 12.30 uur)Zo mogelijk zal de demonstratie in ieder geval in de week van 13 t/m 18 Juni a.s. worden gehouden. Men lette dus op de radioberich ten en verzuime niet deze demonstratie betreffen de de mechanisatie van de hooi-oogst bij te wonen. Een medewerker vair het I- L. R. te Wageningen zal na afloop van de demonstratie een beschouwing geven over de diverse werktuigen en methoden. De assistent v. Landbouwwerktuigen. H. GROENEVELD. (Zie verder pag. 423 le kolom onderaan) Dit kan afdoende en het voordeligst uitgevoerd worden met de combinatie: KOPEROXYCHLORIDE „KONEPROX" 50 Cu. Neeriands best vernevelbare Koper en „SHELL" HECHTER Vraagt U eens inlichtingen bij: POSTBUS 35 - GOES „SHELL"-bestrijctingsmiddelen zijn o.a. verkrijg baar bij: P. den Boer, Prov. weg B 129, Renesse, Tel. 51. Fa. C. Colpaart Zn, C 18, Woensdrecht, Tel. 36. Fa. Joh. v. d. Ende Zn., Borssele, Tel. 261 (K 1105) en Tel. 269. Fa. Gebr. den Herder, Serooskcrke (W.), TeL 358 en 442 (K 1189) Fa. L. Hubregtse Co, 's-Gravenpolder, Tel. 398 (K 1103) en Tel. 245. M. Meeuvvsen, Dorpsweg 25, Bniinisse, TeL 84. J. van Oosten, Krabbendyke, Tel. 109. D. J. de Regt, Kamperland, Tel. K 1107-389. A. Rijnberg, St. Anualand, Tel. 91. A. JL Triou, Oostburg, Tel. 110 J. A. Weststrate, AxeL Tel. 146 l

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 9